7 sonuçtan 1 ile 7 arası
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen mutlu_571

Konu: 17025 el kitabı yardım..

Yeni Üye merve_d - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    9
    Konuları
    5
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart 17025 el kitabı yardım..

Arkadaşlar merhaba...17025 laboratuvar akreditasyonunda kalite el kitabı hazırlamada elinizde ilgili dökümantasyon yada ne yapmama dair öneriniz varsa yardımcı olursanız sevinirim..

Yüksek Lisans Üye hi_axy07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    572
    Konuları
    104
    Eklentileri
    21
    Kredisi
    1101
    Harcanan
    0
    Kalan
    1101

Standart Cevap: 17025 el kitabı yardım..

MESLEKİ PAYLAŞIM > Laboratuvar Köşesi Iso 17025 Akreditasyon ve GLP
    Iso 17025 Akreditasyon ve GLP konu başlığı altında 17025 ile ilgili gerekli paylaşımları bulabilirsiniz.
    ilgili link:
    http://www.forumfood.net/forumdisplay.php?f=144

Yeni Üye

Mesajları
    55
    Konuları
    13
    Eklentileri
    6
    Kredisi
    305
    Harcanan
    0
    Kalan
    305

Merhabalar,
    Hangi labda çalıştığınızı bilmiyorum. Bir tahminim var ama yazmakda istemem. Umarım tahmin ettiğim lab değildir.
    Ukalalık etmek istemiyorum ancak anladığım ve söyleyeceğim şudur: 17025 kalite el kitabını internette aradığına göre; 17025 mantığını bilmiyorsun demektir.
    17025'e göre KEK hazırlayabilmen için önce 17025 kapsamındaki prosedürleri hazırlaman gerekir. Çünkü KEK tüm 17025 sisteminin özetidir.

Yeni Üye justme - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    16
    Konuları
    13
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    105
    Harcanan
    0
    Kalan
    105

Cool Cevap: 17025 el kitabı yardım..

Sn Merve Hanım, insanların görmediği sadece teknik terimlerle anlatıldığı bir standart' tan prosedür yaz demekle prosedür ne nasıl yazılır bilmeden eğitim denen şeyden bir örnek bile olmadan sertikalar eline tutuşturulan bir toplum olduk maalesef. bilgiyi parayla alıyoruz. soruyu parayla cevaplıyoruz. eğer bu kadar teknik terimin gerçekten türkçesi kullanılmış olsaydı (prosedür=izlek) parayla bilgi satan insanlar durumuna gelmezdik? eğer ben bir telefonla bir sorusunu cevaplıyabiliyorsam birinin bu para kazanan zihniyetin gözünde ki gibi enayilik değil ERDEM 'dir. sonuçta bir kaç örnek döküman istemişsiniz iyiki kalite el kitabı falan istememişsiniz (Allah korumuş) Hangi memleketten hangi laboratuvardan olursanız olun yardıma her zaman hazırım...

Yeni Üye

Mesajları
    55
    Konuları
    13
    Eklentileri
    6
    Kredisi
    305
    Harcanan
    0
    Kalan
    305

Tekrar Merhaba Merve hanım ve Just me arkadaşım,
    Pek çok foruma ve gruba üye olduğum için söyleyeceğim bir kaç şey var.
    Bu tür forumlarda doküman veya bilgi paylaşım şekilleri:
    -İnternette zaten serbest olan dokümanlar.
    -İnsanların emek vererek hazırladıkları dokümanlar özellikle sunular birilerinin eline bir şekilde geçiyor. Sunuyu hazırlayan kişinin adı silinerek paylaşılıyor.
    - Yada içerisinde aslında hiç bir şey olmayan adı sadece doküman paylaşmak olan dokümanlar. Özellikle de kalite yönetim sistemleri ile ilgili olanlar

Kısaca hiç kimse gerçek anlamda emek vererek hazırladığı hiç bir şeyi paylaşmıyor. Kalite sistemleri kapsamında paylaşılan dokümanları bir inceleyin; içleri bomboş.

Bir tecrübemi paylaşmak isterim sizinle.
    Yahoo gruplarından birinden metod validasyonu ve ölçüm belirsizliği hesaplanması ile ilgili bir doküman talebi vardı.
    Ben de bu dokümanları paylaştım. Telefon numaramı da verdim, eğer isterse soran arkadaşın bana telefonla da soru sorabileceğini belirttim.
    Doküman talep eden arkadaşla telefonda konuştum. Sadece gönderdiğim dokümanları okuyarak validasyon ve ölçüm belirsizliği hesaplamasını yapabileceğine emin olup olmadığını sordum. ve arkadaş bana çalıştığı laboratuvarın adını söyledi. Zaten danışmanları olduğunu ve danışmanın onlara yardım ettiğini ve sadece farklı bir görüş almak için bu dokümanları aradığını söyledi. Eeeeee ne güzel
    Ben de yolum o şehre düşerse laboratuvarlarını ziyaret edip edemeyeceğimi sordum. Elbette dedi.

Ve o yolum o laba düştü.
    Benden doküman isteyen kimmiş biliyor musunuz? O laboratuvarın danışmanı!!!! imiş ve laboratuvara gönderdiğim dokümanları dahi vermemiş.

Arkadaşlar özellikle 17025 konusunda yapılan ve yapılması gereken faaliyetleri küçük görmeyin. Sadece forumlardan gruplardan aldığınız bilgilerle bu iş yürümez. Hatta bazen internette bulup kullandığınız dokümanlar sizi yanlışa bile sürükleyebilir.

Ben bu ve bir kaç forum da daha kaç kere forum üyelerine düşük ücretle eğitim vereyim dedim. Kimseden ses çıkmadı.

Akreditasyon ile ilgili faaliyetleri kimseden yardım almadan elbette yapabilirsiniz. Ben ve ekibim ayrıldığım laboratuvarda yaptık. Ama yine de bazı temel eğitimleri aldık. Ne kadar zamanınımızı aldı biliyormusunuz 3 yıl.
    Pişman mıyız değiliz. Çünkü kazıya kazıya öğrendik. Şimdi bu kadar ahkam kesmek sanırım biraz hakkım. Ben bu işe yıllarımı verdim.

"Hangi memleketten hangi laboratuvardan olursanız olun yardıma her zaman hazırım..." demekle bu iş olmuyor.

Nickname'mimden anlayacağınız üzere adım soyadım belli, gizli kapaklı değil.
    Bu maili kızgınlıkla yazdığımı inkar etmeyeceğim. Zira bu anlaşılıyordur.
    Bu da kim, amma da ukala diyebilirsiniz.
    17025 kalite yönetim sistemini öğrenmek istiyorsanız halen düşük ücretle eğitim teklifim geçerli. İsterseniz daha netleştireyim. Günlüğü adam başı 100 TL. Piyasada ki fiyatlara bakın ve değerlendirin.
    Eğitim verilecek salonu ayarlayın bende aşağıdaki eğitimleri vereyim:
    17025 temel eğitimi (1 gün)
    Metod validasyonu ve ölçüm belirsizliği hesaplaması ( 3 gün)
    İç ve dış kalite kontrol ( 2 gün)
    İç tetkik eğitimi (1 gün)

Eğer altı boş ise Sertifika bir kağıt parçasıdır. Yani onlarca sertifikanızın olması bir şey ifade etmez. Yakın zamanda çok kısa zaman aralığında bilmem kaç tane konu ile ilgili sertifika dağıtılıyor idi. Bu nedenle benim bu işi nasıl yaptığımı öğrenmek isteyenlerin beni doğrudan adımla (Zeliha YILDIRIM) soracağı yerlerden bazıları:
    Ankara, İstanbul, Eskişehir ...... Tarım Köyişleri Bakanlığı İl Kontrol Laboratuvar Müdürlükleri
    ESART (Eskişehir organize sanayi bölgesi atık su laboratuvarı)
    Ticaret Borsası laboratuvarları (Rize Ticaret Borası, Polatlı Ticaret Borsası, Aydın Ticaret Borsası....)
    SGS özel gıda kontrol laboratuvarı
    İntertek Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı
    ...
    ...
    ...
    Bu laboratuvarların Müdürlerine veya Kalite Yöneticilerine sorabilirsiniz.

Bu mailimden sonra yasaklı listesine de konacaksam canınız sağolsun.

Saygılarımla

Dr. Zeliha YILDIRIM

Akreditasyon laboratuvarcının kolundaki altın bileziktir. Bu bileziği kolunuza taktınız mı hiç kimse çıkaramaz.

Yeni Üye

Mesajları
    55
    Konuları
    13
    Eklentileri
    6
    Kredisi
    305
    Harcanan
    0
    Kalan
    305

Standart 17025 doküman paylaşımı

Arkadaşlar,
    Müthiş derecede faydalı ve içi dopdolu olan dokümanı "ISO 17025 Akreditasyon ve GLP" konu başlığında 28.02.2011 tarihli metotların geçerli klılnması isimli bir mesajdda bulabilirsiniz.
    Gördüğünüz gibi doküman paylaşmak çok kolay.
    Metotların geçerli kılınması ise daha kolay.
    Saygılarımla

Onursal Üye mutlu_571 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    740
    Konuları
    77
    Eklentileri
    38
    Kredisi
    2100
    Harcanan
    0
    Kalan
    2100

Alıntı ZelihaYLDRM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tekrar Merhaba Merve hanım ve Just me arkadaşım,
    Pek çok foruma ve gruba üye olduğum için söyleyeceğim bir kaç şey var.
    Bu tür forumlarda doküman veya bilgi paylaşım şekilleri:
    -İnternette zaten serbest olan dokümanlar.
    -İnsanların emek vererek hazırladıkları dokümanlar özellikle sunular birilerinin eline bir şekilde geçiyor. Sunuyu hazırlayan kişinin adı silinerek paylaşılıyor.
    - Yada içerisinde aslında hiç bir şey olmayan adı sadece doküman paylaşmak olan dokümanlar. Özellikle de kalite yönetim sistemleri ile ilgili olanlar

Kısaca hiç kimse gerçek anlamda emek vererek hazırladığı hiç bir şeyi paylaşmıyor. Kalite sistemleri kapsamında paylaşılan dokümanları bir inceleyin; içleri bomboş.

Bir tecrübemi paylaşmak isterim sizinle.
    Yahoo gruplarından birinden metod validasyonu ve ölçüm belirsizliği hesaplanması ile ilgili bir doküman talebi vardı.
    Ben de bu dokümanları paylaştım. Telefon numaramı da verdim, eğer isterse soran arkadaşın bana telefonla da soru sorabileceğini belirttim.
    Doküman talep eden arkadaşla telefonda konuştum. Sadece gönderdiğim dokümanları okuyarak validasyon ve ölçüm belirsizliği hesaplamasını yapabileceğine emin olup olmadığını sordum. ve arkadaş bana çalıştığı laboratuvarın adını söyledi. Zaten danışmanları olduğunu ve danışmanın onlara yardım ettiğini ve sadece farklı bir görüş almak için bu dokümanları aradığını söyledi. Eeeeee ne güzel
    Ben de yolum o şehre düşerse laboratuvarlarını ziyaret edip edemeyeceğimi sordum. Elbette dedi.

Ve o yolum o laba düştü.
    Benden doküman isteyen kimmiş biliyor musunuz? O laboratuvarın danışmanı!!!! imiş ve laboratuvara gönderdiğim dokümanları dahi vermemiş.

Arkadaşlar özellikle 17025 konusunda yapılan ve yapılması gereken faaliyetleri küçük görmeyin. Sadece forumlardan gruplardan aldığınız bilgilerle bu iş yürümez. Hatta bazen internette bulup kullandığınız dokümanlar sizi yanlışa bile sürükleyebilir.

Ben bu ve bir kaç forum da daha kaç kere forum üyelerine düşük ücretle eğitim vereyim dedim. Kimseden ses çıkmadı.

Akreditasyon ile ilgili faaliyetleri kimseden yardım almadan elbette yapabilirsiniz. Ben ve ekibim ayrıldığım laboratuvarda yaptık. Ama yine de bazı temel eğitimleri aldık. Ne kadar zamanınımızı aldı biliyormusunuz 3 yıl.
    Pişman mıyız değiliz. Çünkü kazıya kazıya öğrendik. Şimdi bu kadar ahkam kesmek sanırım biraz hakkım. Ben bu işe yıllarımı verdim.

"Hangi memleketten hangi laboratuvardan olursanız olun yardıma her zaman hazırım..." demekle bu iş olmuyor.

Nickname'mimden anlayacağınız üzere adım soyadım belli, gizli kapaklı değil.
    Bu maili kızgınlıkla yazdığımı inkar etmeyeceğim. Zira bu anlaşılıyordur.
    Bu da kim, amma da ukala diyebilirsiniz.
    17025 kalite yönetim sistemini öğrenmek istiyorsanız halen düşük ücretle eğitim teklifim geçerli. İsterseniz daha netleştireyim. Günlüğü adam başı 100 TL. Piyasada ki fiyatlara bakın ve değerlendirin.
    Eğitim verilecek salonu ayarlayın bende aşağıdaki eğitimleri vereyim:
    17025 temel eğitimi (1 gün)
    Metod validasyonu ve ölçüm belirsizliği hesaplaması ( 3 gün)
    İç ve dış kalite kontrol ( 2 gün)
    İç tetkik eğitimi (1 gün)

Eğer altı boş ise Sertifika bir kağıt parçasıdır. Yani onlarca sertifikanızın olması bir şey ifade etmez. Yakın zamanda çok kısa zaman aralığında bilmem kaç tane konu ile ilgili sertifika dağıtılıyor idi. Bu nedenle benim bu işi nasıl yaptığımı öğrenmek isteyenlerin beni doğrudan adımla (Zeliha YILDIRIM) soracağı yerlerden bazıları:
    Ankara, İstanbul, Eskişehir ...... Tarım Köyişleri Bakanlığı İl Kontrol Laboratuvar Müdürlükleri
    ESART (Eskişehir organize sanayi bölgesi atık su laboratuvarı)
    Ticaret Borsası laboratuvarları (Rize Ticaret Borası, Polatlı Ticaret Borsası, Aydın Ticaret Borsası....)
    SGS özel gıda kontrol laboratuvarı
    İntertek Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı
    ...
    ...
    ...
    Bu laboratuvarların Müdürlerine veya Kalite Yöneticilerine sorabilirsiniz.

Bu mailimden sonra yasaklı listesine de konacaksam canınız sağolsun.

Saygılarımla

Dr. Zeliha YILDIRIM

Akreditasyon laboratuvarcının kolundaki altın bileziktir. Bu bileziği kolunuza taktınız mı hiç kimse çıkaramaz.
    sayın zelihayldrm;
    yorumlarınız için şahsım adına teşekkür ederim.
    bu platformun gıda mühendisi yetiştirmek gibi bir misyonu olmadığını belirtmekle söze başlamak istiyorum. bununla beraber gerek öğrencilik gerekse iş hayatında bilgiye ulaşmanın güçlüğünü yaşadık yaşıyoruz. bizler yetişmiş ve yetişmekte olan mühendisler/teknikerler vs. olarak ihtiyaç duyduğumuz bilgiyi üniversitelerde/eğitim kurumlarında tam manasıyla alabilmiş olsaydık belki de bu tarz platformlara ihtiyaç duyulmayacaktı.
    eğitim sisteminin çarpıklığı, iş hayatının çetrefilli yolları bize ne kadar bilmediğimizi göstermekle beraber ne yapabileceğimizi söylememekte de oldukça ısrarlı davrandı. öğrenciliğimiz ve iş hayatımızdaki kazancımız, tabiri caizse, boğazımıza ancak yettiği için tecrübelilerden, ücreti mukabili, faydalanma şansımız olmadı(olamamakta).
    vazifesi beni gıda mühendisi olarak yetiştirmek olan birisi siz benim rakiplerimsiniz diyebiliyorsa gelin gerisini siz düşünün.
    evet burada nokta atışı çözümler olmayabilir, bu çarpık eğitim sistemi en azından bazılarımıza eldeki verilerle hareket edip sonuca ulaşma yetisini vermiştir diye ümit ediyorum. işte bu noktada bu platform devreye girer ve insanlara yapacakları işlerle ilgili fikirler sunar. zaten internetten tam istediği gibi bir bilgi alıpta hiçbir değişiklik yada düzenleme yapmadan dosyasına koyabilmeyi arzulayan gitsin kendisini bulunduğu yerin en yüksek noktasından aşağı atsın.
    çoğu kalite yönetim sisteminin çakma olduğunu sizler daha iyi bilirsiniz. şimdi gidin bakalım o kurduğunuz sistem adamakıllı işliyor mu. denetçiler geldiğinde alelacele doldurulan formları da iyi bilirsiniz.
    uzun lafın kısası bilgiye muhtaç olan insanlara en azından fikir vermek niyetiyle kurulmuş olan bu platformu eleştirirken, bu kadar muhtacı doğuran sebepleri esgeçmeniz oldukça üzücü.
    halâ ve şiddetle bu platforma ihtiyaç olduğunu önemle yinelerim.
    iyi çalışmalar.
    jassejasse bunu beğendi.
    HİÇBİRŞEY TESADÜF DEĞİLDİR.

Yine dağların sevdası düştü yüreğime anne
    Kurşunların sevdası,
    Zulümlerden bıktım usandım
    Yüreğim kanıyor anne,
    Kara bulutlar bir sağanaktır tutturmuş gider
    Dünya zulüm, zulüm kokar anne
    ...