4 sonuçtan 1 ile 4 arası
Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni
  • 2 gönderen hi_axy07
  • 3 gönderen

Konu: Acil Malzeme kabulünde ithal ürünler için etikeleme kontrolü?

Onursal Üye BLACKEAGLE-BJK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    223
    Konuları
    46
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    170
    Harcanan
    0
    Kalan
    170

Standart Acil Malzeme kabulünde ithal ürünler için etikeleme kontrolü?

Merhabalar;
    Benim sık sık sıkıntı yaşadığım bir konu hakkında görüşlerinize ve yardımınıza ihtiyacım var.
    Otelde çalışıyorum ve malzeme kabullerinde bizzat kendim bulunuyorum.İthal ürünlerde sık sık şöyle bir sorun oluyor.Ya tedarikçinin ithal ettiği ürün üzerinde hiç bir türkçe etiket bilgisi bulunmuyor,veya tebliğde geçen zorunlu etiket bilgilerinin tamamamı olmuyor.Ürünü getiren tedarikçiler zaman zaman getirdikleri ürün kendi depolarında mevcut olmadığı içinbüyük zincir marketlerden alıp bize getiriyorlar.O ürünler de bile türkçe hiç bir etiket bilgisi olmuyor.E durum böyleyken de insan sorgulamadan edemiyor.Koskoca zincir market böyle muhafaza edip satabiliyorken ben kendi depolarımda bu ürünü muhafaza ederken neden sıkıntı yaşayayım?
    Acil yardımlarınızı rica ediyorum.İthal ürünler için zorunlu etiket bilgileri nedir? Ürün kontrolü nasıl olmalıdır?

Teşekkürler...
    "Gökyüzü KARTALındır!"

Yüksek Lisans Üye hi_axy07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    572
    Konuları
    104
    Eklentileri
    21
    Kredisi
    1101
    Harcanan
    0
    Kalan
    1101

Standart Cevap: Acil Malzeme kabulünde ithal ürünler için etikeleme kontrolü?

Gıda maddelerinin etiketinde bulundurulması zorunlu bilgiler aşağıda belirtilmektedir:
    a) Gıda maddesinin adı,
    b) İçindekiler,
    c) Net miktarı,
    d) Üretici ve paketleyici firmanın adı, tescilli markası, adresi ve üretildiği yer,
    e) Son tüketim tarihi,
    f) Parti numarası ve/veya seri numarası,
    g) Üretim izin tarihi ve sayısı, sicil numarası veya ithalat kontrol belgesi tarihi ve sayısı,
    h) Orijin ülke
    ,ı) Gerektiğinde kullanım bilgisi ve/veya muhafaza şartları,
    i)Hacmen %1.2 den fazla alkol içeren içeceklerde alkol miktarı,Gıda maddelerinin etiketlerinde (a), (c), (e) ve (i) bentlerinde yer alan bilgiler aynı yüzde olmalıdır.

g) Üretim izin tarihi ve sayısı, sicil numarası veya ithalat kontrol belgesi tarihi ve sayısı Üretim izinleri 5996 sayılı kanunun çıkmasıyla kaldırıldı. Bunun yerine gıda onay ve kayıt numaraları geldi. Gıda onayı et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal gıda üreten yerlere veriliyor. Yani bu işletmelere sıkı bir denetimden sonra onay veriliyor, bunların dışındaki gıda işletmeleri için ise sadece kayıt yetiyor. Yani bu madde de belirtilen üretim izin tarihi ve sayısı ile sicil numarasının yeri onay veya kayıt numarası ve tarihi alıyor. İthalat kontrol numarası ise; sedace ithal edilen ürünler ile alakalıdır. İthal edilen ürünler için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından Kontrol Belgesi almak gerekiyor.

Bizim Buzuldağı Meyveli Gazoz ürünümüzün etiketine şöyle bir ifade yazılması lazım: Gıda, Tarım ve Hayvancılı Bakanlığının …/…/….. tarih ve ……… sayılı kayıt nolu ……….. adresinde faaliyet gösteren ………………. üretim tesisinde Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir.

Bu ürün ithal olsa idi şöyle yazmak gerekirdi: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının …/…/… tarih ve sayılı izni ile ithal edilmiştir. Burdaki tarih ve sayı kontrol belgesi üzerindeki tarih ve sayıdır.
    Ümit ÖZTEK ve BLACKEAGLE-BJK bunu beğendiler.

Onursal Üye BLACKEAGLE-BJK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    223
    Konuları
    46
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    170
    Harcanan
    0
    Kalan
    170

Alıntı hi_axy07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gıda maddelerinin etiketinde bulundurulması zorunlu bilgiler aşağıda belirtilmektedir:
    a) Gıda maddesinin adı,
    b) İçindekiler,
    c) Net miktarı,
    d) Üretici ve paketleyici firmanın adı, tescilli markası, adresi ve üretildiği yer,
    e) Son tüketim tarihi,
    f) Parti numarası ve/veya seri numarası,
    g) Üretim izin tarihi ve sayısı, sicil numarası veya ithalat kontrol belgesi tarihi ve sayısı,
    h) Orijin ülke
    ,ı) Gerektiğinde kullanım bilgisi ve/veya muhafaza şartları,
    i)Hacmen %1.2 den fazla alkol içeren içeceklerde alkol miktarı,Gıda maddelerinin etiketlerinde (a), (c), (e) ve (i) bentlerinde yer alan bilgiler aynı yüzde olmalıdır.

g) Üretim izin tarihi ve sayısı, sicil numarası veya ithalat kontrol belgesi tarihi ve sayısı Üretim izinleri 5996 sayılı kanunun çıkmasıyla kaldırıldı. Bunun yerine gıda onay ve kayıt numaraları geldi. Gıda onayı et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal gıda üreten yerlere veriliyor. Yani bu işletmelere sıkı bir denetimden sonra onay veriliyor, bunların dışındaki gıda işletmeleri için ise sadece kayıt yetiyor. Yani bu madde de belirtilen üretim izin tarihi ve sayısı ile sicil numarasının yeri onay veya kayıt numarası ve tarihi alıyor. İthalat kontrol numarası ise; sedace ithal edilen ürünler ile alakalıdır. İthal edilen ürünler için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından Kontrol Belgesi almak gerekiyor.

Bizim Buzuldağı Meyveli Gazoz ürünümüzün etiketine şöyle bir ifade yazılması lazım: Gıda, Tarım ve Hayvancılı Bakanlığının …/…/….. tarih ve ……… sayılı kayıt nolu ……….. adresinde faaliyet gösteren ………………. üretim tesisinde Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir.

Bu ürün ithal olsa idi şöyle yazmak gerekirdi: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının …/…/… tarih ve sayılı izni ile ithal edilmiştir. Burdaki tarih ve sayı kontrol belgesi üzerindeki tarih ve sayıdır.

Bende bu maddeler üzerinden kontrollerimi yapıyorum,teyit etmiş oldum.Teşekkür ederim.Peki
    "Ürünü getiren tedarikçiler zaman zaman getirdikleri ithal ürünler kendi depolarında mevcut olmadığı içinbüyük zincir marketlerden alıp bize getiriyorlar.O ürünler de bile türkçe hiç bir etiket bilgisi olmuyor.E durum böyleyken de insan sorgulamadan edemiyor.Koskoca zincir market böyle muhafaza edip satabiliyorken ben kendi depolarımda bu ürünü muhafaza ederken neden sıkıntı yaşayayım?" sorunumla ilgili yorumunuz nedir?
    "Gökyüzü KARTALındır!"

Onursal Üye Ümit ÖZTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    569
    Konuları
    116
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1193
    Harcanan
    0
    Kalan
    1193

Şöyle ki siz yine o tedarikçinizle muhatapsınız. O büyük zincir market dediğinizin hiç bir sorumluluğu olmaz size karşı. Siz satın aldığınız firmadan bunu talep etmelisiniz. oda temin ettiği market zincirine durumu aksettirmeliki çözüme kavuşsun.

Ümit ÖZTEK
    Food Engineer
    Gıda Mühendisi