PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Catering alanında işe başlayacağım önerilerinize ihtiyacım var.

baris01
28-10-2013, 23:32
Hiç mühendis çalıştırmamış bir firmada işe başlayacağım. Ben yeni mezun Gıda Mühendisiyim. Firmada daha önce bir Mühendis çalışmamış. Bir inşaat işinde çalışan işçilere günde 2 öğün yemek çıkarılcak. 100 Kadar işci var. Firma sahibi işlerin daha planlı daha hijyenik bir şekilde yürümesi için mühendis çalıştırmaya karar vermiş. Benim ilk deneyimim olacağı için kafamda çok soru işareti var ve tam olarak ne yapcağımı nereden başlayacağımı bilemiyorum. Sizin görüş ve önerilerinizi merak ediyorum.

fatmarslan
29-10-2013, 10:37
Öncelikle yeni işiniz hayırlı olsun. Panik yapmayın çünkü her şey zamanla yerine oturacaktır. Bence öncelik olarak personelinize hijyen eğitimleri verin örneklerini sitede de bulabilirsiniz. Her zaman kendinize güvenin ve bunu personelinizin de hissetmesini sağlayın. Daha sonra takip formlarını oluşturmaya başlayın. Zorlu bir süreç sizi bekliyor sıkı çalışmanız lazım. Size tavsiyem internetten bol bol döküman araştırın zaten bulduklarınız zamanla sizi yönlendirecektir.

baris01
29-10-2013, 14:12
Bende kafamda kurduğum planda ilk önce hijyen eğitimi vermeyi düşünüyorum. Nette bulduğum dökümanlar yeterli olur mu ? Birde firmanın kullandığı temizlik malzemelerini kökten değiştirmelimiyim ? Önerebilceğiniz malzemeler var mı ? Teşekkür ederim.

fatmarslan
29-10-2013, 15:13
Her firmanın bütçesine göre kullandığı kimyasallar oluyor şimdi size bir firma önermem doğru olmaz. Eğer yeterli hijyeni sağlıyorsa firmanızda kullanacağınız kimyasalları değiştirmek zorunda değilsiniz. Bir laboratuvar ile görüşüp rutin analizleri yaptırırsanız daha sağlıklı bir çalışma yapmış olursunuz. Onlar yaptıkları swap analizleri ile kimyasalların yeterli olup olmadığını söylerler.

Didem SALİCİK
30-10-2013, 18:27
Öncelikle işiniz hayırlı olsun. Catering güzel bir sektör. Patronunda hijyene, düzene önem verip gıda mühendisi çalıştırmak istemesi çok güzel. Birçok firma mecburiyetten muhendis çalışıyor senin firmanın gıda mühendisinin önemini kavrıyor olması senin için çok büyük avantaj olur. Öncelikle sakin olmalısınız. Yavaş yavaş işleri öğrendikten sürece hakim olduktan sonra işlerinizi daha kolay yapabilirsiniz. Bence öncelikle firmayı tanıyın işleyişe hakim olun. Bende sizin gibi kucuk bir cateringde çalıştım. Bütün firmanın yükü üzerinizde olacaktır. Yemeklerden şikayet gelirse direk sizi bulacaklar sizden soracaklar. Gördüğünüz aksaklıkları zamanla düzeltebilirsiniz. Üretim kontrollerini sistematik halde yapabilmeniz için kendinize formlar hazırlayabilirsiniz. Patronunda bilinçli olmasından dolayı gıda güvenliği sistemini de zamanla kurabilirsiniz. Temizlik hijyen kontrollerini mesela formlarla yapabilirsiniz tabi analiz yapacak bir cihaz olmadığı için bu kontrolleri gözle yapacaksınız. Yani panik yapmaya hiç gerek yok işe başlayınca herşey çorap söküğü gibi geliyor zaten. Kolay gelsin. Saygılarımla..

baris01
30-10-2013, 23:53
@Didem SALİCİK (http://forum.gidagundemi.com/members/2148.html) Teşekkür ederim. Öncelikle firmam normalde restaurant olarak hizmet veren bir yer şuan bir inşaatın işçilerinin yemek işini almışlar benim sorumluluğumda burada başlıyor bu işçilere 2 öğün yemek çıkaracağız. İlk iş olduğu için bende de heyecan var patronda tam olarak ne yapacağımı bilmiyor ve sorumluluğu bana bıraktı hijyen forumları hazırlamayı filan düşünüyorum bunun yanında bir kaç yeni dezenfektan aldırmayı filan düşünüyorum çünkü firmanın şuan fazla bir kimyasal kullandığını zannetmiyorum.
Genel olarak başka ne yapabilirim Hijyenin yanında Kalori hesabı , maliyet hesabı bunlar benim aklıma gelenler.
Birde sunum sırasında nelere dikkat etmeliyim yemekleri işçilere yemekhanelerinde biz sunacağız.

o_listening
03-11-2013, 08:59
baris kardeşim ben 3 yıldır cateringde çalışıyorum .. bu forumda aradığın hangi bilgi veya belge varsa ulaşa bilirsin onun dışında hazır yemek sektörü sanıldığı kadar kolay değildir .. ve senin hitap ettiğin insan sayısı az 100 kişi .. işini çok iyi yapman lazım - patronun senden beklentisi yüksek .. yemeklerin tadı - sunumu - tabildot veya tabakların temizliği - aşcıların saç sakal tırnak temizliği - yemeğin sıcaklığı ve mönüdeki yemeklerin uyumu .. depodaki düzenin - sipariş vermediki ustalığın (miktar ve zaman olarak) .. yemekhanenin temizliği .. en önemli şey iş takibi ve elinden geldiğince çalışanlarına gereksiz soru sorma onlara onlardan bilgi olarak üstün olduğunu ispatla .. baş aşcı ile iyi geçin çünkü onun desteği çok önemli .. yardım edeceğim başka birşey varsa söylemen yeterli .. sabır ve iş takibi çok önemli .. yeni işin hayırlı olsun başarılar

rahi54
20-02-2015, 12:58
selam arkadaşım bende yeni mezun gıda mühendisiyim.Sen bu mesajı yazalı uzun bi süre geçmiş.bende yemek şirketinde iş buldum,daha önce gıda mühendisi çalışmamış neler öneririsin kafam karışık