7 sonuçtan 1 ile 7 arası
 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  08 Apr 07
  Yaş
  38

  Mesajları
  76
  Konuları
  43
  Eklentileri
  1
  Kredisi
  55
  Harcanan
  1
  Kalan
  54

  Standart Atık yağlar

  Çok kısa bir süre öncesine kadar otel işletmelerinde atık yağlar, stewardların toplayıp cüzi bir ücret karşılığı satarak tip kazandığı atıklar olarak düşünülürdü. Bu yolla hem rögarların tıkanması önlenir hem de stewardların motive olması sağlanırdı. Bu tabiki tek yönlü bir bakış açısı, atık yağların nereye gittiği, nasıl tekrar geri kazanıldığı ve tüketime sunulduğu düşünülmezdi.

  Toplam kalite çalışmalarının yaygınlaşması, bilinçli çalışmaların başlatılmasından mıdır yoksa AB uyum sürecinde uyum yasalarının çıkıp denetimlerin artmasından mıdır çok kesin bir sebep göstermek pek mümkün değil ama şu an uygulamalarımızın birçoğunda olduğu gibi atık yağların toplanması, depolanması ve taşıyıcı firmaya verilmesinde tamamen farklı şekilde davranıyoruz ve çok farklı bir açıdan bakıyoruz.

  Konu ile ilgili yasa değiştikten sonra, lisanslı bir toplayıcı firma aracılığı ile atık yağlarımızı, biyodizel olarak geri kazanan ve bunu lisanslı olarak ispat eden bir geri kazanım tesisine göndermeye başladık. (Çevre ve Orman Bakanlığının internet sitesinden bu firmalar güncel olarak takip edilebilir. http://www.atikyonetimi.cevreorman.gov.tr/)

  Yasanın değişmesi ile birlikte bizi en çok zorlayan konu, yağların ücretsiz olarak geri kazanımcıya teslim edilmesi hususu oldu. Eskiden atık yağların geliri stewardlara tip olarak paylaştırıldığı için bu stewardların yağları toplamalarındaki en büyük nedendi. Başlarda biraz sıkıntı yaşansa da konunun önemi anlatılınca sorun ortadan kalktı.

  Otelde üretilen atık yağlar, diğer geri dönüşümlü atık maddeler ve çöplerden ayrı olarak, iç ve dış yüzeyi korozyona dayanıklı bidon veya konteynerlerde biriktirilir. Bu bidon veya konteynerleri bizim için temin etmek toplayıcı firmanın yükümlülüğüdür. Otelin yoğunluğuna göre belirli aralıklarla gelen toplayıcı firmaya “Ulusal Atık Taşıma Formu” ile atık yağlar teslim edilir. Belli bir süre öncesine kadar (bir iki ay) öncesine kadar Ulusal Atık Taşıma Formunu toplayıcı firma tedarik eder, doldurur bir nüshasını otele bırakır, atık yağları geri kazanım tesisine teslim ettiği zaman da formun diğer nüshasını onaylatarak otele geri getirirdi. Fakat artık Ulusal Atık Taşıma Formunu biz İl Çevre ve Orman Müdürlüklerinden tedarik ederek toplayıcı firmaya teslim etmekteyiz. Yine eskiden yılda bir valilik makamı, il çevre ve orman müdürlüğüne gönderilen Ulusal Atık Taşıma formları artık her sevkiyattan sonra gönderilmeye başlandı.

  Toplayıcı firmanın taşıma aracı için yönetmelikte “beyaz renkte ve araç kasasının veya tankının her iki yüzü de yeşil renkte, dikey yüksekliği en az 20 cm olan Bitkisel Atık Yağ Taşıma Aracı ibaresi bulunacaktır” ibaresi bulunmaktadır. Fakat uygulamalar tam oturmadığı için tüm koşulların tam olarak yerine getirildiğini söylemek çok doğru olmayabilir.

  Bir de kullanılan kızartmalık yağların ne kadar kullanılacağı ve ne zaman atık yağ olarak ayrılacağı sorusu var. Eskiden bu aşçılarımızın tecrübesine dayanarak yapılırdı. Şimdi kızartmalık yağlarda Toplam Polar Madde (TPM) ölçümü yapan bir test cihazı ile kullanım süresinin kararı verilmektedir. TPM değeri % 24 veya üstü olduğu zaman kızartma yağı, atık yağ olarak ayrılmaktadır. Kızartmalık yağların kullanım süresini Serbest Yağ Asitlerine (FFA) göre ölçen çeşitli test kitleri de bulunmaktadır.
  Kullanım süresi dolmuş atık yağlar her ne kadar düzenli olarak ayrılsa da bir miktar yağ rögarlara gider. İşte bu yağların tutulması amacıyla çeşitli tiplerde atık tutucular bulunmaktadır. Eskiden beri kullanılan yaklaşık 120 * 80 * 80 cm boyutlarında dikdörtgen şeklinde üstü kapaklı paslanmaz çelik mekanizmalar birçok otelde mevcut. Rögarların içinde bulunan bu mekanizmalardan çıkarılan yağda su oranı çok fazla olduğu için toplayıcı firmalar tarafından kabul edilmemektedir. Ayrıca bunların temizlikleri manuel olarak yapımakta ve bir miktar yağ rögarlara gitmektedir.

  Ayrıca gelişen teknoloji ile birlikte atık yağların tutulması için özel olarak tasarlanmış cihazlar da bulunmaktadır. Bu cihazlar kullanılarak ayırılan yağdaki su oranı % 2 civarında olmakta ve toplayıcı firma tarafından kabul edilmektedir.

 2. #2
  Yüksek Lisans Üye goncuali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Jul 07
  Yaş
  34

  Mesajları
  780
  Konuları
  266
  Eklentileri
  65
  Kredisi
  3262
  Harcanan
  2
  Kalan
  3260

  Standart Cevap: ATIK YAĞLAR

  evet çok güzel bir geri dönüşüm sistematiği oluşturmuşsunuz ancak size bir sorum olacak; 1lt atık yağa karşılık ne kadar biyodizel alıyorsunuz? bu heralde yağın kalitesine göre belirleniyordur. birde bu biyodizeli nerede kullanıyorsunuz. araçlardamı, kazanlardamı? biyodizel çok kötü kokar diyenler var bir de bunu merak ediyorum?

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  08 Apr 07
  Yaş
  38

  Mesajları
  76
  Konuları
  43
  Eklentileri
  1
  Kredisi
  55
  Harcanan
  1
  Kalan
  54

  Standart Cevap: ATIK YAĞLAR

  biz biriktirdiğimiz yağı sözleşme yaptığımız firmaya veriyoruz.onlar üretimi gerçekleştiriyor.bize herhangi bir dönüşümü yok.ama kendi bünyenizdede kurulabilir bir sistem var.kendi yağınızdan kendiniz biodizel üretebilir ve araçlarınız da kullanabilirsiniz.
  artık belediyelerde evlerden toplamaya başlayacak.belediye sözleşme yapacak.henüz bir uygulama yok ama gerekli olduğu kadarda güzel olacak...

 4. #4
  Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21 Feb 07
  Yaş
  44

  Mesajları
  2729
  Konuları
  384
  Eklentileri
  70
  Kredisi
  3608
  Harcanan
  0
  Kalan
  3608

  Standart Cevap: ATIK YAĞLAR

  bilgiler için teşekkür ederiz...
  konuyu sanırım iso 22000 içerindeki ön gereksinim programlarındaki atıkların uzaklaştırılması prensibi ie alakalı olduğu için buraya eklemişsiniz.
  Gıda Alt sektörlerinden yağ bölümünde olsa sanki daha güzel olurdu gibi geldi...

 5. #5
  Yeni Üye Gıdacı sdü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  11 Apr 10

  Mesajları
  4
  Konuları
  2
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  5
  Kalan
  0

  Standart Cevap: ATIK YAĞLAR

  Kızartmalık yağlarda Polar madde Ölçüm değişim takip formuna ihitiyacı olan varmı

 6. #6
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  30 Nov 11
  Yaş
  42

  Mesajları
  1
  Konuları
  0
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5

  Standart Cevap: ATIK YAĞLAR

  gerçekten güzel bir paylaşım

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  19 Nov 12

  Mesajları
  3
  Konuları
  1
  Eklentileri
  1
  Kredisi
  55
  Harcanan
  0
  Kalan
  55

  Standart Cevap: Atık yağlar

  Konu başlığı altında bahsedilmesi gereken noktalardan birisi de 12 Mayıs 2012 tarihinde yayınlanan ve 1 Haziranda yürürlüğe giren Kızartmada Kullanılmakta Olan Katı ve Sıvı Yağlar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliğidir.
  Yağların atık olarak değerlendirildiği nokta için yönetmelikte belirtilen kriterler baz alınabilir. Bunlar polar madde için %25 ve altı, Asit sayısı % 2,5 ve altı, sıcaklık ise maksimum 180 celcius derecesidir. Bunların ölçümünde daha önce de bahsedildiği gibi yağ TPM ölçüm cihazları objektif bir yöntemdir ve cihaz fiyatı 1000 dolar civarıdır. Bunun dışında asit ölçümü belirtildiği gibi bir yöntem olsa da malesef her laboratuvarda bu ölçüm yapılmamaktadır. En sağlıklı sonuçları tesisimiz adına İl kontrol Laboratuvarından almaktayız.

Benzer Konular

 1. Yağlar ve Üretimi
  Ders Ödev ve Raporları, Staj Raporları forum içinde, yazan turkoloji
  Yorum: 26
  Son Mesaj: 28-08-2010, 16:01
 2. Yağlar ( PowerPoint )
  Yemeklik Yağ Teknolojisi forum içinde, yazan turkoloji
  Yorum: 12
  Son Mesaj: 11-03-2009, 16:44
 3. yağlar
  Gıda Kimyası forum içinde, yazan hatice_alt
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 11-03-2008, 21:22
 4. PEYNİR ATIK SUYUNDAN ALKOL
  Güncel Haberler forum içinde, yazan okhan
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 10-11-2007, 23:25
 5. YAĞLAR...
  Sektörel Pratik Bilgiler forum içinde, yazan Uğur MARANGOZ
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 06-09-2007, 11:17

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed