6 sonuçtan 1 ile 6 arası
 1. #1
  Ön Lisans Üye aspergillus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07 Sep 07
  Yaş
  36

  Mesajları
  128
  Konuları
  32
  Eklentileri
  5
  Kredisi
  255
  Harcanan
  0
  Kalan
  255

  Post Bir kaç soru

  Çalıştığım firmada uzun bir süredir ISO 9001 ve ıso 22000 uygulanıyor. Bende 1.5 yıldır bu işi sürdüyorum. Sistemin bazı noktalarının değişmesi gerektiğini düşüyorum. Bu değişiklikleri yapmadan önce bilgi almak istedim.

  Öncelikli olarak yılda iki kez yapılan iç tetkikler. Burada her birimin denetlenmesi gerekmekte mi?(muhasebe gibi) Bir ik depertmanı çıkartmak mümkün mü?

  Ayrıca kurulan sistemde her hafta yemek analizi yapılması gerektiği belirtilmiş. Biz ayda bir sefer özel bir laboratuvara analiz yaptırıyoruz. Üretimde ise bazı yöntemlerle izleme yapıyoruz. Laboratuvarmız merkez mutfakta bu nedenle bu haftalık analizler gerçekliğini biraz yitirmiş durumda. Bunu bir DÖF yazarak iptal etmek mümkün mü?

  Sistemde bazı basitleştirmeler gitmek istiyorum.

 2. #2
  Yeni Üye sodaka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  26 Nov 08

  Mesajları
  74
  Konuları
  24
  Eklentileri
  8
  Kredisi
  432
  Harcanan
  0
  Kalan
  432

  Standart Cevap: Bir kaç soru

  Selam
  yemek analizleri haftada 1 olması gerektiği sanırım bir prosedürde yada talimatta yazılı bulunuyor bu dokümanı revize edebilirsin yani baştan hazırlayabilirsin, sistemin istediği genel şartları değiştirmemek kaydı ile dokümanları revize edebilirsin bazı gereksiz dokümanları çıkartabilirsin tabi kalite el kitabınıda revize etmen gerekicek bu durumda. Muhasebe departmanına gelince eğer sistem belgesini alırken muhasebe departmanıda dahil aldıysanız o departmanı çıkaramazsın. eğer çıkartmak istiyorsan senelik denetimlerinizde denetim firmasına bunu iletirsiniz belgede muhasebe departmanını kapsam dışı bırakır ama tabi iso 9001 de muhasebe departmanını kapsam dışı bırakmanın doğru olmayacağını düşünüyorum.
  Dokümanları revize yada iptal etmek için döf açmana gerek yok ama en önemli nokta revize ettiğinde veya iptalde şirketteki bütün dokümanları toplayıp yenilerini vermen lazım, eskilerinin üzerine işaret vurman lazım karışıklık olmaması için. Kontrollü dağıtım ve toplama bununda bir prosedürü olması lazım zaten sizde. Kolay gelsin.

 3. #3
  Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21 Feb 07
  Yaş
  43

  Mesajları
  2729
  Konuları
  384
  Eklentileri
  70
  Kredisi
  3608
  Harcanan
  0
  Kalan
  3608

  Standart Cevap: Bir kaç soru

  Merhaba,

  Muhasebe bölümü belgelendirme sırasında kapsama alınmadıysa, ürün kalitesinde veya gıda güvenliğinde herhangi bir noktada görev almıyorsa, o bölümü ISO 9001 veya ISO 22000 kapsamında denetlemek pek mantıklı bir çalışma olmaz. bu işi yapan başka denetçiler var. bu onların işi. Ama yaparsanızda kimse size niye yapıyorsunuz demez.

  İK'yı kapsam dışında bırakmak oldukça zor olacaktır. ISO 9001 6.2. Maddesinin adı bile İnsan Kaynaklarıdır. İçeriğide direkt o departmanla alakalıdır. ama şöyle bir durum var. Genelde işletmelerde Personel müdürlüğüne moda olduğu için İK deniyor. Sizin İK çalışan performansı, eğitimleri ve standartta yazan diğer kriterleri yapmıyor sadece puantaj ve para işlerine bakıyorsa o zaman bu standardın istediği görevleri başkalarına vermeniz lazım. Bu da çok mantıklı olmaz.

  Analiz sıklığında azalmaya gidebilmek için o analiz planının yapıldığı günden bugüne dair analiz sonuçlarını istatiksel analiz olarak ortaya koymanız gerekir. Bu analizinizde yaptığınız diğer takip yöntemleriyle sisteminizde oluşan iyileşmeler ve azalan uygunsuz ürün sayısı ve analiz sonuçlarındaki iyileşmeleri ortaya koymanız gerekiyor. Bunu ortaya koyabilirseniz, değişikliği yapabilirsiniz.

  ISO 22000'de iyileştirme yapmak için DÖF açmak zorunda değilsiniz. Zaten ISO 22000'de DÖF diye bir kavram yok. Sadece Düzletici Faaliyet var. Gıda güvenliği ekibini toplar ve toplantıya bu konu ile alakalı diğer kişileride davet edip bu kararı alabilirsiniz.

  Sistemde sadeleşmek her zaman iyidir. Ama sadeleşme yaparkende temel noktaları atlamayın. Yapacalarınızı burdan bizlerle paylaşırsanız size yardımcı oluruz.
  “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

 4. #4
  Onursal Üye phryne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04 Feb 08

  Mesajları
  488
  Konuları
  36
  Eklentileri
  9
  Kredisi
  572
  Harcanan
  0
  Kalan
  572

  Standart Cevap: Bir kaç soru

  konuyla uzaktan yakından alakası yok aslında... ama bir yerlere yazmak istiyordum nicedir, bu soruya kısmetmiş...

  küçük firmalarda sistem kurmak hakikaten zor. işler öyle duruma geliyor ki ekip lideri kendi kendine çalıp oynuyor... ekip üyelerinin pek bilgisi olmadığı gibi hevesleri de olmuyor. aman bu mühendis işi, bunu da yapmayacaksa neden istihdam ediliyor ki gibi saçma sapan bir pencereden bakıyorlar olaya.

  muhasebeyi ve personel işlerini değil denetlemek, insanlara prosedürleri dahi okutamamak, tutulması gereken ve daha da önemlisi işlerini kolaylaştıracak formları doldurtmak bile deveye hendek atlatmakla eş değer...

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  29 Feb 08

  Mesajları
  63
  Konuları
  22
  Eklentileri
  11
  Kredisi
  555
  Harcanan
  0
  Kalan
  555

  Standart Cevap: Bir kaç soru

  arkadaşım herşeyi değiştirebilirsin rahat ol sistem senin sistemin muhasebe ik finans vs bunların hepsine idari işler dersin olur biter iç tetkiktede proses tetkiki şeklinde soru hazırlarsın çünkü zaten yıllardır madem belgeleriniz var muhasebede çalışan 10 senelik personele politika hakkında ne biliyosunuz diye soru sormana gerek yok herşeyin revizesi mümkün analizleri istersen 3 ay da bir yap mevzuata uygunsa senin de için rahat edecekse boylede yapabilirsin denetçiler istatiksel veri isteyebilirler onun için ya bir istatiksel veri hazırlarsın yada hazırlamaya gerek olmadan toplantı yaptık buna karar verdik dersin geçersin toplantı tutanağını göstererek sistemin sadeleşmesi çok önemli zorunlu prosedürleri ve en önemlisi gıda mevzuatına çiğnemeden nasıl rahat ediyosan sistemini değiştirebilirsin

 6. #6
  Ön Lisans Üye aspergillus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07 Sep 07
  Yaş
  36

  Mesajları
  128
  Konuları
  32
  Eklentileri
  5
  Kredisi
  255
  Harcanan
  0
  Kalan
  255

  Standart Cevap: Bir kaç soru

  Evet bu yönde çalışmaya başladım. Bence sistem içinde artık yürümeyen uygulaması zor olan prosedürler kalkmalı. Yemek analizleri haftalık bizim tarafımızdan,ayda bir özerl laboratuvar tarafından yapılıyor. Bunun yanı sıra swap çubukları,salata dezenfeksiyonu için clor ph ölçümleri yapılabiliyor.Mikrobiyal analizlerin sonuçlarını ise hemen alamıyorsunuz, uzun bir süreç.Şu an için bugüne kadar bizim tarafımızından ve özel laboratuvar tarafından yapılan analizleri istatiksel bir veriye dönüştürüp,bunun yanında hijyen çubukları,clor ve ph ı ölçebilceğimiz sistemleri yeni izleme prosedürü olarak ekleyip bizim tarafımızdan yapılması gereken yemek analizlerini kaldıracağım.Zaten amacım işi hafifletmek değil bu analizler çoğu zaman laboratuvar merkez mutfakta olduğu için yapılamıyor.Uygulanamayan bir prosedürü ortadan kaldırmak.

Benzer Konular

 1. ÜÇ SORU
  Hikaye forum içinde, yazan tuanabelit
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 06-11-2007, 19:40
 2. bir soru
  Diğer Sorunlar Üzerine Destek forum içinde, yazan muratt
  Yorum: 3
  Son Mesaj: 03-09-2007, 12:41
 3. Közlenmiş Patlıcanın Muhafaza Koşulları
  Diğer Sorunlar Üzerine Destek forum içinde, yazan tubadaysal
  Yorum: 9
  Son Mesaj: 20-08-2007, 13:26
 4. Bir Soru
  Diğer Sorunlar Üzerine Destek forum içinde, yazan as0101
  Yorum: 4
  Son Mesaj: 14-06-2007, 17:28
 5. bir soru
  Diğer Sorunlar Üzerine Destek forum içinde, yazan Fooder
  Yorum: 6
  Son Mesaj: 06-06-2007, 08:25

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed