Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası
    nke
    nke çevrimdışı
    Yeni Üye

Mesajları
    81
    Konuları
    44
    Eklentileri
    11
    Kredisi
    555
    Harcanan
    0
    Kalan
    555

Standart birebir ezber yapabilmek için bir formül varmı ???

Merhaba, yardım alabileceğim bi konu olduğunu düşünerekten yazıyorum, umarım benim için faydalı olur. Birebir ezber yapabilmek için bildiğiniz formül veya formüller varmı? Maalesef sınavdan iyi bir not almak için buna ihtiyacım var. Her nekadar ezberci sisteme karşıda olsam, dersten geçmek için şart...
    Okuduğum herşeyi hafızama almam gerekiyor...ki soruların cevaplarını kitaptaki gibi yazıp dersten geçeyim...

Lisans Üye laktoz_nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    265
    Konuları
    61
    Eklentileri
    6
    Kredisi
    334
    Harcanan
    0
    Kalan
    334

Standart Cevap: birebir ezber yapabilmek için bir formül varmı ???

derse çalışırken mutlaka not çıkarırsın diye düşünüyorum . soru cevap şeklinde notlar çıkar soruları kırmızı belirgin yaz cevabıda aynı şekilde belirgin yaz ama çokta büyük olmasın. ve o sayfaların kafanda fotoğrafını çek yani anlamasanda gözünde canlandırmaya çalış bize üniversitedeki hocamız öyle söylerdi aslında hoş bişe değil ama dediğin gibi bunu yapmak zorundayız inan işe yarıyor sözel çıkışlıyım sayısal bölümü okudum ve 2.likle bitirdim kolay olmadı benim için. herneyse birde süreklii tekrar et özellikle sabahları sonra bakmıssınki sayfa olduğu gibi gözünün önünde duruyor sende sınavda ordan bakarak deyimi yerindeyse şakır şakır yazarak dersini geçiyorsun hadi kolay gelsinn
    Fikirler ölmez

Yüksek Lisans Üye hi_axy07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    572
    Konuları
    104
    Eklentileri
    21
    Kredisi
    1101
    Harcanan
    0
    Kalan
    1101

bence okunmuş pirinç ye

şak bi yana bi bakmak, bide görmek var..bakarak değil, görerek çalış...
    1 yazmak 10 okumaktan iyidir.
    bence okuyarak değil, okuduklarını kağıda dökerek çalış.
    eminim o zaman daha başarılı olursun...

Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2729
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Bende arkadaşlarımıza katılıyorum yazarak çalışmak çok daha önemlidir.
    Bir de çalışmayı çok geç saatlere bırakmayın beyin günün koşuşturmasından yorulmuş olmasın.
    sabahları 1 avuç kuru üzüm yiyebilirseniz iyi olur... kuru üzümün organik (veya ne azından doğal) olmasına dikkat edin
    “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

nke
    nke çevrimdışı
    Yeni Üye

Mesajları
    81
    Konuları
    44
    Eklentileri
    11
    Kredisi
    555
    Harcanan
    0
    Kalan
    555

Yorumlar için teşekkürler... Fakat ben yazarak kesinlikle çalışamıyorum. Okuyarak oluyor ancak.. Bunun içinde tekrarlıyorum sürekli ama aynısını geçirmem gerekli resmen sınavda... Bu 3 gün gene bana haram olacak...

Onursal Üye Didem SALİCİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    845
    Konuları
    161
    Eklentileri
    37
    Kredisi
    1956
    Harcanan
    0
    Kalan
    1956

Çalışmalarını son günü bırakma çünkü sadece bir günde veya birkaç saatte ezber yapman imkansız bişey bence. İlk önce hızlı bir gözden geçirmeyle derse çalışmaya başla. Ardından önemli gördüğün noktaları not al yani diğer bir ifadeyle özet çıkart. Özet çıkarmak gerçekten çok işe yarıyor hem çalışman gereken yer azalıyor. Mesela ben her derste özet çıkartırım 90 sayfayı 6, 7 sayfada bitiririm çünkü kitaplar çok ayrıntı içeriyor. Sonrada bu özeti çok iyi öğrenirim diğer bir ifadeyle ezberlerim böyle yaparak ezberlemek çok kolay oluyo hem özet çıkarırken zaten aklında çoğu şey kalmış oluyor. Benim tavsiyem bu yönde. Okuyarak çalışınca çok fazla yere çalışmış olursun gereksiz ayrıntılarla doldurursun beynini...

Benim hocalarda sınavda birebir aynısını istiyor. Çok kötü bir sistemimiz var keşke yoruma dayalı olsa. Tüm bildiklerimizi harmanlayıp kendi yorumumuzu katacak tarzda sınavlar olsa asıl öğrenme o zmn olurdu. Ezber yaptığımız şeyler kısa bir zaman sonra malesef unutuluyor.

nke
    nke çevrimdışı
    Yeni Üye

Mesajları
    81
    Konuları
    44
    Eklentileri
    11
    Kredisi
    555
    Harcanan
    0
    Kalan
    555

işte bu son yazdığınızı bende biliyorum. Çalışmalarımı son güne bırakan bir kişi değilim. Sadece öle özet çıkartmakla olmuyor, benim bu sınavdan geçmem. aksi takdirde 3-4 kez okuyup ben sınava girsem bildiklerimde soruları cevaplandırırım. Fakat bu sınavda kitaptaki sırasıyla cümlelerin yazılması gerekiyor. bu yüzden benim sorunum 2 okumakla yada özet çıkartmakla çözülebeilecek birşey değil. Bildiğiniz sınav kağıdı ile kitap karşılaştırlıyor, kağıtlar okunurken...aynı şekilde yazılmışmı diye...
    umarım bana hak verirsin şimdi yada en azından anlatmak istediğimi anlatmışımdır...

Onursal Üye

Mesajları
    121
    Konuları
    13
    Eklentileri
    18
    Kredisi
    924
    Harcanan
    0
    Kalan
    924

Çalışılan derse bağlı olmakla birlikte fotografik hafıza tekniğinin kullanılması her zaman için noktası virgülüne kadar hatırlatmasa da bilginin neredeyse tamamına yakınını bazen de tamamını aklınıza getirebilmekte.Bunun için internette fotografik hafıza teknikleri ile ilgili dökümanlardan bir tanesini inceleyip o temel üzerine devam ederseniz başarı kaçınılmaz olacaktır.Olaylar hikayeden ibarettir

Onursal Üye solway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    0
    Kalan
    276

Allah zihin açıklığı versin şeklindeki bir duayı, katkı olarak kabul edersen böyle bir katkıda bulunabilirim;p (başka dua çeşitlerimiz de mevcuttur. )
    "üniversitede mühendislik okuyan birinin derdine bak ya."
    sana yüklenmek için söylenmiş bir cümle değil bu. hocaların basireti öğrenciyi bu hale düşürüyor!
    sizin hocanız için söylemiyorum ama benim öğrenciliğim zamanında düdük makarnası kadar standart ve vasat bir lezzeti olan hocalarımız mevcuttu.yani çok güzel ve leziz bir mantıya dönüşmek varken bir torbada düdük makarnası ol, herkesi buna teşvik et.hep yavan ve sıradan ol.yazık gerçekten de...
    biz işletmemizde en son yaptığımız eğitim faaliyetinden tam 9 gün sonra sürpriz bir yazılı yaptık(yazılıya katılım zorunlu tutulmadı) ve tüm sorular, "örneklerle açıklayınız.. bir durum anlatıldıktan sonra bu durumda siz ne yapardınız." şeklinde sorulardı.bir işçi hariç, hepsi başarılı oldular ve anlatılanları hala büyük ölçüde iş sırasında uygulayabiliyorlar.bunlar mı amele şimdi yoksa başkaları mı...
    kuru tanımları, kitabi bilgileri ezberlemek(sayıklamak) öğrenmek demek değildir.öğrenmek, bilgiyi;veriyi uygulayabilir hale gelmektir.
    biz üniversitede sınavdan 2 saat sonra ezberlediklerimizin(sözde bildiklerimizin) %70'ini unutur hale geliyoruz.devletin ve öğrencilerin harcadığı paralar boşa gidiyor.uygulaması güçlü, mezun neredeyse çıkmıyor.
    üniversitede hocalar, anlatacakları müfredat ve tarzları konusunda özgür sayılabilirler.üniversitede hocalar arasındaki klas farkı çok net görülebiliyor.
    Allah, amelelerin değil, klas hocaların eline düşürsün(amin)

nke
    nke çevrimdışı
    Yeni Üye

Mesajları
    81
    Konuları
    44
    Eklentileri
    11
    Kredisi
    555
    Harcanan
    0
    Kalan
    555

bu dediklerinizi katlıyrum. benim bilgi seviyemi kitaba eşdeğer tutup aynı bilgileri yazmamı istiyor. bu son derece zor bir durum. tabii ki öğrenme birebir yazma ile deil örneklerle pekiştirerek yada aralarında bağlantı kurarak, mukayese yaparak olur. bunun dışındaki bilgiyi kim ne yapsın yoksa. normal düzeyde benim mesleki yaşantımda karşıma çıkacak durumlarla ilgisi olsa tamam ama bu kadarı artık fazla geliyor. bu yüzden üniversitelerdeki eğitim daha da aşağılara iniyor ve durum daha da kötüleşiyor. çünkü bunun akabinde kalifiyeli öğretim elemanı gelmiyor...
    bu arada dualaınız için teşekkürler.. inş. bi faydası olacak..

Sayfa 1/2 12 SonSon