Sayfa 1/2 12 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2730
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Bizlerin bir eksiğimi var?

Herkese Merhaba,

Üniversiteniz ne kadar iyi bir üniversite olmasada eğitim sisteminden kaynaklanan çok önemli bir dez avantajla iş hayatına giriyorsunuz. Okulda bizlere mühendisliğin temelinde olan elindeki verileri değerlendirip en iyisonuca gitmeyi öğretiyorlar. Bir reaksiyonun gerçekleşmesi için gerekli şartların yerine gelmesi gerekitiğini bu şartlardan eksik olan olursa reaksiyonun gerçekleşemeyeceğini öğreniriz hep. Bu da bizim düşünce sistemimize yerleşir. Şimdi bu söylediklerimde sanırım hem fikiriz. Bu söylediklerimi bi kenara koyun buna daha sonra döneceğiz.

Piyasada çalışan arkadaşlara bir sorum var. Kurumsal şirketler dışında ki işletmelerde, çalışan arkadaşlarımız özellikle piyasada kimlerin iş yaptığını görünce her zaman şu soruyu kendilerine sorarlar (veya bana göre sormaları lazım).

Ben bilgi olarak bu insanlardan daha üstünüm ama iş sahibi olan onlar onların yanında çalışan benim, benim neyim eksik onlardan?

Hemen sakın para demeyin. O insanların bu işlere başladıklarında (en azından hepsinin) bir servetleri yoktu. Cesaretlenip yeri geldiğinde gözlerini karartıp bu işlere girdiler. Peki biz neden giremiyoruz?
    vbseo_seo_replace_callback('vb','vBulletin','
    ',' İşte şimdi o kenara koyduğumuz konuya geri dönelim. Çünkü bize okulda bütün şartların yerine geitirilmesi öğretiliyor. paran olacak, hammadden olacak, yerin olacak, bir sürü müşterin olacak ','vb','... birçok etkenin hepsinin bir arada olmasını bekliyoruz. Okullarda yaptığınız dizayn projelerine bakın. Yaptığınız projeler kaç milyon dolarlık? bu projelere Türkiyede yatırım yapabilecek kaç kişi var? Peki Türkiye de kaç tane kobi var? İşte problemin temeli bu.')

İş hayatında atılım yapmak için şartların oluşmasını bekliyoruz. ama o şartlar oluşduğunda ise hayatımızda riske atamayacağımız bir noktaya gelmiş oluyoruz.

Benim sözüm yeni mezun ve hatta özellikle mezun olmamış arkadaşlara. Kafanızdaki şu kurumusal şirketlere kapat atma hayalinden artık vazgeçin. Kendinizi girişimci olarak yetiştirin. İnanın bu işleri yapan insanların sizlerden farkı yok. ama başta zorlanmayı bir süre sürünmeyi göze alın. Çünkü zaten başlangıçta riske atacağınız çok şey olmayacak. Bir tek kendinize karşı sorumluluğunuz varsa tabi. Bakmakla yükümlü olduğunuz kişler işin içine girerse işin boyutu değişir.

Örneğin öğrneci arkdaşalar için KOSGEB'in çok güzel genç girişimci kursları var. Öğrenciyken bu kurslara giderseniz mezun olduğunuzda size diğer insanlardan çok daha özel kredi ve destekler sağlıyorlar.

Artık bu sektörde Gıda Mühendisi patronların artması lazım...

Kendinize güvenin...

O insanların sizden hiçbir üstünlüğü yok...

Saygılarımla
    oguz@pelikli.com

Yüksek Lisans Üye suren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    808
    Konuları
    133
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    255
    Harcanan
    0
    Kalan
    255

Standart Cevap: Bizlerin bir eksiğimi var?

merhaba Oğuz
    Çok önemli bir noktaya değinmişsin ve umarım yeni mezun olan veya olacak arkadaşlara önerin ulaşır.
    Mezun olduktan sonra birçoğumuzun yaptığı birilerinin yanında iş aramak oldu. İşverenlerle geçirilen birkaç yılın ardından aslında birilerinin yanında çalışarak ne uzamanın ne de kısalmanın mümkün olmadığını (sadece çok büyük firmalar hariç) görmeye başladık. Alınan maaşların bir çoğu sadece bireylerin hayatını idame ettirmesine yetecek seviyelerdeydi. Bu şekilde bir girişim yapmak için birikim elde etmek de neredeyse imkansız.
    Yıllar sonra bu noktaya dönüp de girişimciliğe niyetlenmektense en başından gözümüzü karartmak en ideali. En azından başarısız olunsa bile kişi tecrubesiz olduğunu öne sürüp yeni girişimlerde bulunabilir.
    Mezuniyet sonrası dinamizmi ilerki zamanlarda yakalayabilmek oldukça zor ..

Yüksek Lisans Üye

Mesajları
    794
    Konuları
    130
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    263
    Harcanan
    0
    Kalan
    263

Standart RE: Bizlerin bir eksiğimi var?

Öncelikle forumuza hoşgeldiniz, ve ilk mesajınızla gerçekten çok önemli bir noktaya değindiniz, teşekkürler. Bizler bilgi donanımına sahibiz ama girişimcilik ruhu sanırım yürek istiyor. Piyasa ve şartlar o kadar acımazsız ki belki korkular bundan. Ama dediğiniz gibi bu konuda kendimizi geliştirdiğimiz sürece korkusuz girişimciler olabiliriz.

Ön Lisans Üye nagihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    231
    Konuları
    25
    Eklentileri
    6
    Kredisi
    317
    Harcanan
    5
    Kalan
    312

Standart RE: Bizlerin bir eksiğimi var?

mesajın için teşekkürler gerçekten güzeldi ve önemliydi ..... mezun olmama şurda kaç ay kaldı ama yapmam gerekenler konusunda hiçbşy bilmiyrum soru işaretleri dolu..ve tabiki çoğu insan gibi özel sektöre kapak atma derdi..haklısın girişimcilik ruhuda cesaretide yok ..bunları hep başkalrı yapar ben , biz yapamayız sankii...

Prof. Dr.

Mesajları
    2724
    Konuları
    54
    Eklentileri
    14
    Kredisi
    763
    Harcanan
    0
    Kalan
    763

güsel konu
    normalde de zaten tabiri yapıldığı gibi ii bi yere kapak atmak için de uzun zaman eziliosunuz
    idealist olmak lazım biraz ama bende böle diilim pek işin kötü yanı

Yeni Üye

Mesajları
    18
    Konuları
    3
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

bence patronun kim oldugu degil , bulundugumuz yerdeki konumumuzun ne oldugu üzerine konuşmalıyız . yoksa burası hür demokratik bir ülke . parası olan işletme açar , illa gıda mühendisi mi olması lazım . biz bunları bırakıp olanla kendimizi çevirelim . yoksa inanın arkadaşlar bu piyasa dipsiz kuyu , çok arkadaşımın ilerlemek için battıgına şahit oldum .siz siz olun , özellikle yeni iş hayatına girecek arkadaşlar , önce ögrenin , ögrenmek için çektiginiz zorluklar yıldırmasın sizi . nehirin öte tarafına geçebilen 5 geyik ten biri siz olun . mutlaka birilerini timsahlar yiyecekki siz hayatta kalabilesiniz .

Mesajları
    2730
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Murat Bey,
    Benim bu konudan bahsetmekteki nedenim, patronları yermek veya onları küçük görmek değil. Tabiki hür bir ülkedeyiz. Her isteyen istediği işi yapabilir. ama neden bu patronlar arasında gıda mühendisleri de olmasın? Neden gıda mühendisleri sadece birilerinin yanında çalışan kişiler olsun? Neden eğitim sisteminin üzerimizde kurduğu etkilerden kurtulup bizde girişimci olmayalım. Neden hep bize sunulanla yetinmek zorunda kalalım? O işleri kuranlar kendilerine sunulanlarla mı yetindi? Hiç sanmıyorum. Birşeyler başarmak kolay değildir, bu yolda çekilecek sıkıntıda çoktur ama sonuçlarına değecekse bunlara katlanılır.

Tabiki böyle diyorum diye herkes girişimci olmayacak. Kendine güvenen ve bilgi olarak yeterli hissedenler şansını deneyecek. bu ticaret sonuçta batanda olacak, çıkanda. bu biraz size, biraz iş dalınıza, biraz ülke şartlarına ve biraz da şansa bakıyor.

İster işinizi kurun isterseniz birilerini yanında çalışın, ama imkanlar ne yazık ki bu, onun için bununla yetinmek zorundayım, diye kendinizi kısıtlamayın. Her zaman daha iyiye, daha çok bilgiye ulaşmak için çabalayın. İş hayatı inişler ve çıkışlarla doludur, özellikle özel sektör. Hepsi için hazırlıklı olmak gerekir.

Prof. Dr.

Mesajları
    2724
    Konuları
    54
    Eklentileri
    14
    Kredisi
    763
    Harcanan
    0
    Kalan
    763

öğrenme ve ezilme konusunda haklsıınız ama biz böle dersek "illa gıda mühendisi mi olması lazım"
    başkaları naapsın bize

Lisans Üye sonkahraman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    439
    Konuları
    167
    Eklentileri
    34
    Kredisi
    1802
    Harcanan
    0
    Kalan
    1802

Oğuz bey güzel konulara değinmiş, arkadaşlara faydalı olabileceği düşüncesiyle bu konuyu yeniden gündeme getirelim...

Mesajları
    2730
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Girişimcilik konusunda çok güzel destekler var.
    yeni iş kuracak arakdaşlara
    27.000 TL hibe (geri ödemesiz/kurulum-ofis malzemeleri-ofis sabit giderleri için)
    70.000 TL faizsiz uzun vadede geri ödemeli yatırım desteği sağlayan programlar var.
    Aklınızda güzel olan yatrıım konuları varsa mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ederim.vbseo_seo_replace_callback('vb','vBulletin','
    ',' Tabi bu fikir var olan bir iş olmamalı, sektördeki bir açık, geliştirilecek bir nokta, yeni bir ürün ','vb',' fikirlerde olmalı. Kısacası bakkal olan bir yere bir bakkal da ben açayım dememeniz lazım ')
    “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Sayfa 1/2 12 SonSon

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri