Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Yeni Üye

Mesajları
    8
    Konuları
    2
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cam Politikası

mrh arkadaşlar ben yeni üyeyim. benim acil olarak cam politikasına ihtiyacım var. yani laboratuarda kırılan cam malzemelerin ne yapılması gerektiğiyle ilgili bir talimat veya politika .

Lütfen bana yardımcı olun.

Prof. Dr.

Mesajları
    3367
    Konuları
    892
    Eklentileri
    172
    Kredisi
    8614
    Harcanan
    0
    Kalan
    8614

Standart Cvp: Cam Politikası

aramıza hoşgeldin ancak konu başlıklarına dikkat edip konu açarsan arkadaşların konuna daha çabuk ulaşmasını sağlarsın konunu ilgili bölüme taşıyorum

Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2730
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Öncelikle lab da kullanılan bütün cam malzemeler (En azından kırılma riski olanlar) kodlayarak, hepsinin ağırlıklarını sistemde bir dökümana ekleyin.
    Cam malzeme kırıldığındaçevresini lab genişliğine ve riskine göre belirli bir metrede güvenlik alanı oluşturun.
    bu alana girşileri engelleyin.
    Kırılan cam parçalarını hepsini toplayarak tartın.
    dökümanınızdaki rakamla kırık parçaların ağırlıkları arasındaki farkı kontrol edin.
    Büyük bir fark varsa güvenlik bölgesi dışına da sıçramış demektir.
    Mümkünse elektrikli süpürge ile temizleyin değil ise yıkayarak o bölgeyi temzileyin.
    Herhangi bir numuneye bulaştıysa o numuneyi imha edin.

Ön Lisans Üye bilana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    239
    Konuları
    84
    Eklentileri
    6
    Kredisi
    311
    Harcanan
    0
    Kalan
    311

labaratuvarda olması mı lazım yoksa üretim alanı da olabilirmi

Prof. Dr.

Mesajları
    3367
    Konuları
    892
    Eklentileri
    172
    Kredisi
    8614
    Harcanan
    0
    Kalan
    8614

eo_seo_replace_callback('vb','vBulletin','','üretimde dahil buna tabiki aslında biliyorsun ki üretim alanlarında cam ','vb','.bulundurmak yasaktır.')

Mesajları
    2730
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Benim yukarıda yazdığım arkadaşımızın isteğine göreydi. bu üretimdeki cam kırılmalarını da kapsayacaksa biraz modifiye etmek gerekir. Ben arkadaşımız direkt lab için istedi diye yazdım.

Ama bence bunu ayrı bir talimat olarak değilde acil eylem planı (ISO 22000 için) içinde değerlendirirseniz daha iyi olur. Böylece gereksiz yere iki dökümanda bahsetmiş olmazsınız.

Yeni Üye

Mesajları
    8
    Konuları
    2
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

çok teşekkür ederim üretim alanında ki camlar filmli laboratuarda kullandığımız malzemeler cam olduğu için laboratuar diye sınırlama getirdim .

peki kırıldığında cam malzeme ıslak sa toplanılan parçalar kurutulup ondan sonra mı tartılması gerekir onuda belirmek gerekir mi?

Mesajları
    2730
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

camın yüzeyinde tutabileceği su miktarı göz ardı edilebilecek miktardadır. bu yüzden bence belirtmenize gerek yok

Yeni Üye

Mesajları
    59
    Konuları
    24
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    255
    Harcanan
    0
    Kalan
    255

Standart RE: Cam Politikası

Cam / Sert Plastik Kontrol Talimatı Örneği
    1. Amaç
    …………...’de cam ve sert plastik tehlikesine karşı önleyici tedbirleri ve herhangi bir cam/sert plastik kırıldığında izlenecek yöntem ve sorumlulukları belirlemek.
    - Üretim, depo, paketleme gibi tüm alanlardan cam malzemeleri uzak tutarak ürünlere cam bulaşmasını önlemek.
    - Cam/sert plastik ile bulaşmış ürünün kesinlikle işletmeden uzaklaştırılmasını sağlayarak ürünlerin riske girmesini önlemek.

2. Sorumluluk
    Bu talimatın yürütülmesinden Üretim Sorumlusu ve Kalite Sorumlusu sorumludur.

3. Uygulama
    3.1. Cam / Sert Plastik Bulaşmasını Önlemek

 Bütün girişler, hammadde kabul alanı, üretim alanı, depo, sevkiyat bölümü gibi alanlarda cam şişe, bardak, tabak vs. cam malzeme bulunmasına izin verilmez.
     Çalışanların beraberinde cam malzeme (şişe, bardak, tabak vs.) getirmeleri yasaktır.
     İşletme içindeki pencereler güvenlik filmi , lambalar plastik koruyucu ile kaplıdır ve “Cam/Sert Plastik Kontrol Formu” ile kontrol altına alınır.
     Laboratuar cam malzemeleri üretim alanına getirilemez. Gerekli durumlarda Kalite Sorumlusundan izin alınır. Laboratuardaki cam malzemeler işaretlenip tartılarak kayıt altında tutulur.
     İşletmede ve ilgili bölümlerde kullanılan plastik malzemeler, Kalite Kontrol ve Hijyen Sorumlusu tarafından “Cam/Sert Plastik Kontrol Formu” ile kontrol altına alınır. İki haftada bir plastik malzemeler kontrol edilerek malzemelerde kırık, çatlak olup olmadığına bakılır.
    3.2. İşletmede Herhangi Bir Cam Kırılması Görüldüğünde İzlenecek Yöntem

 Herhangi bir cam / sert plastik kırılması gözlendiğinde acilen Üretim Sorumlusuna haber veriniz. Üretim Sorumlusunun olmadığı durumlarda Kalite Sorumlusuna haber veriniz. Olay yerindeki kişilerin uzaklaşarak cam kırıklarını çevreye bulaştırmasına engel olunuz. Ayrıca çevreden herhangi birinin kırılma görülen alana girmesine engel olunuz.
     Ürüne bulaşma riski var ise üretim hattı Üretim Sorumlusu tarafından durdurulur.
     Ürünün risk taşıyan kısmı ayrılarak, imha edilir.
     Toplanacak büyük cam/sert plastik parçaları üzerine “TEHLİKE – KIRIK CAM / SERT PLASTİK” yazılı çöp poşetine atılır ve hemen uzaklaştırılır.
     Bulaşık herhangi bir ambalaj malzemesi var ise işletmeden uzaklaştırılır.
     Büyük cam / sert plastik parçaları uzaklaştırıldıktan sonra küçük parçaları toplamak için özel fırça ve kürek kullanılır. Cam parçalarının geniş bir alana yayılmaması için dikkat edilir. Süpürülen camlar / sert plastik ve kullanılan süpürge ve kürek beraberinde çöp torbasına konulup acilen oradan uzaklaştırılır.
     Üretim hattını çalıştırmak için “Cam/Sert Plastik Kontrol Formu” doldurularak Kalite Sorumlusu onaylatılır. Kalite Sorumlusu tarafından gerekli kontroller yapılarak üretime başlamak için onay verilir.
     Laboratuar cam malzemesi kırıldığında kırılan tüm parçalar tartılır ve camın kayıtlı ağırlığı ile karşılaştırılarak bulaşmaya neden olabilecek cam parçası kalıp kalmadığı kontrol edilir.Cam bulaşması tespit edilirse yukarıdaki faaliyetler uygulanır.
    umarım yararlı olmuştur ...

Yeni Üye

Mesajları
    1
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cevap: Cam Politikası

merhaba arkadaşlar acil çevre kontrol ( yada cevreyle ilgili ) atık yönetimini de kapsayan bir prosedüre ihtiyacım var.. yardımcı olursanız cok sevinirim..

Sayfa 1/2 12 SonSon