3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen alperen ekinci

Konu: çok acillll

Yeni Üye

Mesajları
    32
    Konuları
    15
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart çok acillll

merhaba arkadaşlar depoda son kullanma tarihi bi gün geçmiş tavuk var ama -18 derecedeki dolapta. elimde mevcut olan kitaplarda -18 derecedeki dondurulmuş tavuğun raf ömrüne 6 ay diyo.gerçekten çok kafam karıştı yardımlarınızı rica ediyorum . Son olarak Şimdi haşlansa da iki gün sonra kulanılsa bi sorun olur mu ?

Onursal Üye

Mesajları
    94
    Konuları
    6
    Eklentileri
    4
    Kredisi
    218
    Harcanan
    0
    Kalan
    218

Standart Cevap: çok acillll

merhaba, teknik olarak dondurarak muhafaza yönteminde ürün dondurulduğu andaki mikrobiyal yükünü korur ve ciddi bir artış gözlenmez ancak kimyasal bozulmalar yavaş olsa da devam eder. Ancak bahsettiğiniz konuda ki büyük risk ürünü çözündürürken ve çözündürdükten sonra. Donan ürünün hücre suyuda donduğu için hücre çeperleri çatlayıp deforme olacaktır. Çözünme ile birlikte açığa çıkan serbest su miktarı taze ürüne göre daha çok olacağından mikrobiyal çoğalma normal seyrinden daha hızlı gerçekleşecektir. Toplu tüketim yerlerinde böyle bir riske girmeyin derim.
    Çiğdem Coşkun bunu beğendi.

Yeni Üye

Mesajları
    32
    Konuları
    15
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cevap: çok acillll

Alıntı alperen ekinci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba, teknik olarak dondurarak muhafaza yönteminde ürün dondurulduğu andaki mikrobiyal yükünü korur ve ciddi bir artış gözlenmez ancak kimyasal bozulmalar yavaş olsa da devam eder. Ancak bahsettiğiniz konuda ki büyük risk ürünü çözündürürken ve çözündürdükten sonra. Donan ürünün hücre suyuda donduğu için hücre çeperleri çatlayıp deforme olacaktır. Çözünme ile birlikte açığa çıkan serbest su miktarı taze ürüne göre daha çok olacağından mikrobiyal çoğalma normal seyrinden daha hızlı gerçekleşecektir. Toplu tüketim yerlerinde böyle bir riske girmeyin derim.
    teşekkürler cevabınız için ama ben olayı anladım sonradan. tavuk gelir gelmez dondurulursa bir sorun olmuyor 6aya kadar bekleyebiliyor. üzerindeki bi haftalık raf ömrü ise +4 derecedeki muhafaza koşulları için geçerli.