9 sonuçtan 1 ile 9 arası
    Yeni Üye batu55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    37
    Konuları
    17
    Eklentileri
    6
    Kredisi
    305
    Harcanan
    32
    Kalan
    273

Question dış ticaret mi? - işletme mi?

herkse slm,omü gıda müh 3.sınıf öğr.ym bu sene 2. ünv olarak açıköğretim'e kayıt yaptırmayı düşünüyorum, ancak aklımda iki alternetif var sizce bir gıda mühendisi için dış ticaret mi okumak daha yararlı olur işletme mi? dış ticaretin gümrüklerde çalışmak için, işletmenin de sorumlu yöneticilik için yararlı olabileceğini düşünüyorum. ya da ikisinin de pek bi yararı8 olmaz mı lütfen faydalı fikirlerinizi bekliyorum..

Onursal Üye Didem SALİCİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    845
    Konuları
    161
    Eklentileri
    37
    Kredisi
    1956
    Harcanan
    0
    Kalan
    1956

Standart Cevap: dış ticaret mi? - işletme mi?

a.s bende ikinci bir üniversite okusammı diye düşünüyordum (gıda mühendisliği 2. sınıftayım) çok güzel bir zamanda yardım talebinde bulunmuşsunuz bu soru son günlerde çok fazla beynimi kemiriyordu. Bu başlıktaki fikirlerden bende faydalanabilirim.

Ben bu sene öylesine öss ye girmiştim ve açıköğretim işletmeyi tercih ettim açıkçası açıköğretimde hangi bölümler var çokta bilgim yoktu. Bilgi düzeyimi farklı bir alanda arttırmış olurum düşüncesiyle işletmeyi yazdım. Bu bölümden iş bulamayacağımız aşikar çok fazla işletme mezunu ve okuyanı var. Bunu bile bile tercih yaptım çünkü ben meslek olarak işletmeyi düşünmüyorum sadece bana bişeyler katabilir prensibiyle bunu yapmıştım. Fakat şimdi aöf önlisans programlarındaki bölümleri görünce acaba başka bir bölümmü okusam diye beni düşünceler aldı. Aklımdaki bölümler Sağlık kurumları işletmeciliği, bankacılık ve sigortacılık... bu bölümler şuanda bana daha cazip gelmeye başladı. çünkü işletme çok geniş bir bölüm ve sayısız okuyan var daha özel bir alanda kendimi geliştirirsem hem bu bana zaten bilgi olarak katkı sağlıyacaktır hemde ikinci bir meslek gibi düşünebilirim diye düşündüm...

Bu konuda bende fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar... önerebileceğiniz bir bölüm varmı bu saydıklarım haricide olabilir?

size gelince batu55 açıklamalarımdan da anlaşılacagı gibi ben dış ticaret okuyun derim bu bölümü ikinci bir meslek olarak düşünebilirsin her önüne gelen işletme okuyor zaten

Yeni Üye

Mesajları
    84
    Konuları
    12
    Eklentileri
    8
    Kredisi
    405
    Harcanan
    0
    Kalan
    405

Şu an bir arkadaşım açıköğretim işletme okuyor. Ancak Kalite kontrolde çalışıyor yani bunun etkisini pek görmüyor diyebilirim. Tabi böyle bir çalışma ortamına gireceğinizi tahmin edemezsin malum şartlar sizin dışınızda gelişiyor. Genel olarak üretimde çalışıldığından işletme okumak daha faydalı olur. Yabancı diliniz gerçekten iyi ise dış ticaretle bütünleştirmek oldukça yararlı olacaktır. Son olarak parlayan bir sektör olan perakendecilik alanında Açıköğretim Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Programı var. Deneyebilirsiniz...

Olaya 2. bir meslek olarak bakarsanız bankacılık derim...

Yeni Üye

Mesajları
    8
    Konuları
    1
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55

Okuldan sonra açıköğretim işletme bölümünü bitirdim. İş hayatında da yurt dışı satış-dış ticaret ile ilgili işlerde çalıştım. Benim tavsiyem önce 2 yıllık dış ticaret okuyup sonra işletmeye geçmeniz. 2 yıllık bir bölümden mezun olduktan sonra 4 yıllık bölümlere geçiş hakkınız var ve 3 senede işletmeyi bitirebilirsiniz. Toplam 5 senede hem dış ticaret hem işletme diplomanız olur.
    İş hayatında dış ticareti bilmenizin çok önemli faydalarını görebilirsiniz. İhracat, ithalat, satış gibi işlere kabul edilmenizde çok önemli avantaj sağlar.

Lisans Üye Fooder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    347
    Konuları
    21
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    470
    Harcanan
    0
    Kalan
    470

merhabalar..bende 2. üniversite olarak işletme bölümünü bitirdim.şuanda çalıştığım sektör anlamında bana tam olarak pek bi fayda sağladığına inanmıyorum ama yine de farkına varmadan hesap işlerinden ve yönetimle ilgili bazı kararların alınmasında bi şekilde kendini belli ediyor almış olduğunuz eğitimin sonuçları.arkadaşlarında dediği gibi aslında senin çalışacağın sektöre bağlı birazda almak istediğin eğitim ama şunu da unutma hiç bir zaman 2. bi diplomanın yeri yadsınamaz..
    hangi bölüm okumalıyım dersen d_parlak arkadaşımızın dediği gibi bir yolu seçmen bence de yararlı olacaktır.almış olduğun eğitim her ne olursa olsun şartlar ve zamanı geldiğinde mutlaka sana artısı olacaktır..

Yeni Üye batu55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    37
    Konuları
    17
    Eklentileri
    6
    Kredisi
    305
    Harcanan
    32
    Kalan
    273

Alıntı d_parlak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Okuldan sonra açıköğretim işletme bölümünü bitirdim. İş hayatında da yurt dışı satış-dış ticaret ile ilgili işlerde çalıştım. Benim tavsiyem önce 2 yıllık dış ticaret okuyup sonra işletmeye geçmeniz. 2 yıllık bir bölümden mezun olduktan sonra 4 yıllık bölümlere geçiş hakkınız var ve 3 senede işletmeyi bitirebilirsiniz. Toplam 5 senede hem dış ticaret hem işletme diplomanız olur.
    İş hayatında dış ticareti bilmenizin çok önemli faydalarını görebilirsiniz. İhracat, ithalat, satış gibi işlere kabul edilmenizde çok önemli avantaj sağlar.
    çok tesekkür ederim düşünceleriniz ve tecrübeleriniz çok yararlı oldu gerçekten. ama su anda baska bi ikilem içinde kaldım 2 sene dış ticaret okuyup sonra işletmeye geçmek daha mantıklı, ancak dış ticaret mi perakende satış ve mağazzacılık mı arasındayım bu sefer, ancak perakende satışın daha geniş bi alan oolduğunu düşünüyorum, dış ticaret sadece uluslar arası firmalarda fayda sağlar gibi gelio bana ama perakendecilik her yerde faydalı olur diye düşünüyorum. sizce doğru düşünüuor muyum?

Yeni Üye

Mesajları
    8
    Konuları
    1
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55

Perakende sektörü hakkında pek bilgim yok, o yüzden hangisi daha iyi olur diye yorum yapamıycam. Perakende satışın hangi aşamasında Gıda Müh. çalışır bilmiyorum. Bildiğim kadarıyla daha çok satınalma bölümlerinde ve depolarda gıda mühendisleri çalışıyor. Dış ticaret ile ilgili daha fazla iş alanı varmış gibi geliyor bana. Yurtdışı satış bölümünde, satın alma bölümünde (ithalat) veya temsilci firmalarda iş imkanı bulabilirsin.
    Bir de açıköğretimde limit yok önce birini sonra diğerini neden okumayasın

Yeni Üye

Mesajları
    84
    Konuları
    12
    Eklentileri
    8
    Kredisi
    405
    Harcanan
    0
    Kalan
    405

Büyük marketlerde sorumlu yönetici bulundurma zorunluluğu var. Reyon yöneticisi ve sorumlu yönetici olarak görev yapıyorsunuz. Genellikle işin ticari boyutuyla yani satışla (ürün ve personel yönetimi, kontrol ve resmi işler vs) ilgilisiniz. Sektörün büyümesi özellikle gıda mühendisi olmak üzere üniversiteli (veteriner,ziraat,zooteknik) insanlara ihtiyac doğurmakta. Bu sektör için özel eğitim merkezleri bile var. Yani amacın perakende (marketçilik) ise Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Programı'nı tavsiye ederim. Bu arada her iş gibi bununda birçok zorluğu var bunu da es geçmeyelim...

Ben perakende sektöründe çalıştım ve bana uygun olmadığını gördüm. Soruya cevap olarak ben dış ticaret+işletme okurdum...

Kısacası senin hangi sektörde çalışmak istediğine bağlı herşey...

Yeni Üye

Mesajları
    1
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Herkese mrb.Gıda müh. 2. sınıf öğrencisiyim.Ben de açık öğ. işletme okumayı düşünüyorum.işletme için iki yıllığını okumak yeterli olur mu, yoksa 4 yıllık mı okunmalı?çok şey farkeder mi?Bi fikri olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.Şimden teşekkür ederim..