Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası
    nke
    nke çevrimdışı
    Yeni Üye

Mesajları
    81
    Konuları
    44
    Eklentileri
    11
    Kredisi
    555
    Harcanan
    0
    Kalan
    555

Standart dondurulmuş bezelye...acill

Merhaba arkadaşlar;

Dizayn dersi için fizibilite raporu hazırlayacağım. Konum "dondurulmuş bezelye" bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Her türlü bilgi olabilir ki sizlerde bilirsiniz bir fizibilite raporu için nelerin gerekli olduğunu. Ben nette araştırma yaptım ama yeterli derecede bilgi edinemedim. Firmalara mail attım, hatta aradım ama sonuca ulaşamadım. yardımlarınızı bekliyorum...

ozi
    ozi çevrimdışı
    Yüksek Lisans Üye ozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    509
    Konuları
    76
    Eklentileri
    14
    Kredisi
    705
    Harcanan
    0
    Kalan
    705

Standart Cevap: dondurulmuş bezelye...acill

merhaba biraz daha net sorular sorarsan yardımcı olmaya çalışırım."dondurulmuş bezelye" ilgili nasıl bir bilgi istiyorsun?üretim olarak mı kalite olarak mı?Fizibilite raporunda şoklama tesisi mi kuracaksınız yani dondurulmuş ürün mü yapacaksınız?

Bezelyede en çok dikkat edilmesi gereken zaman.Zamanla yarış içerisinde oluyorsunuz işlerken çünkü çok çabuk bozulan (kızışan) bir yapısı var.Fabrikanıza nasıl geldigi de önemi tabiki.Saplı olarak mı , tane olarak mı ...vs Konserve yapacaksan hızla işleyip kutuya yada kavanoza alman , donduracaksan keza hemen haşlayıp dondurman gerekli.
    Kabaca bezelyeyi tane olarak düşünürsek haşlanır (enzim inaktivasyonu için) IQF hattına girer donmuş olarak çıkar ve ayıklama bandına alınır orada ayıklama yapılıp istenilen gramajlara göre koliye alınır.Bunların dışında ya haşlamadan yada ayıklamadan önce bezelyeleri tasniflemen gereklidir.(Boyutlarına göre ayırman)

nke
    nke çevrimdışı
    Yeni Üye

Mesajları
    81
    Konuları
    44
    Eklentileri
    11
    Kredisi
    555
    Harcanan
    0
    Kalan
    555

Merhaba;

Yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkürler. Öncelikle her anlamda derin bilgiye ihtiyacım var. Ama en önemlisi şimdilik, ayrıntılı bir üretim akış şeması ve bununla birlikte bu iş akışına ait her basamaktaki kayıpları hesaplamam gerekli. Bunun için kütle-enerji denklikleri kuracağım. En basitinden mesela 100 kg ürün girip son aşamaya kadarki kayıpları vs. belirtilse üreteceğim ürüne kıyaslayıp sonuca gidebilirim. Buna bağlı olarak işletme kapasitesi, ambalaj-hammadde fiyatları, kullanılan alet-ekipmanların özellikleri,fiyatları,güç gereksinimleri vs. gibi bilgiler gerekli. Kısacası "dondurulmuş bezelye" üreten bir hayali işletme kuracağım. Bu yüzden mevzuat hariç diyebilirim. Diğer genel bilgilere tam olarak ulaşmalıyım ki, doğru bir sonuç elde etmiş olayım.

Yeni Üye hasan48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    40
    Konuları
    17
    Eklentileri
    10
    Kredisi
    505
    Harcanan
    0
    Kalan
    505

Sevgili kardesim durumunu anliyorum senin ama dizayn tek kisinin altindan kalkabilecegi bir is degildir.Ayrica biraz gec kaldigini dusunuyorum. Sana benim ve arkadaslarimin yaptigi dizaynlari gonderebilirim ama hersey ingilizce sorun olmaz yolla dersen ozelden mesaj at. Bide unv.nin veritabanindan makaleleri arastir ama aradigin seyi bir butun olarak degil parca parca bulcan sen butunu olusturcan bu isin kurtulusun yok yani.
    bunlari yazarken dusundumde sadece Bezelyeye odaklanip kalma hersey olabilir ok?

ozi
    ozi çevrimdışı

Mesajları
    509
    Konuları
    76
    Eklentileri
    14
    Kredisi
    705
    Harcanan
    0
    Kalan
    705

Tekrar Merhaba
    Bu işi yaparken sistematik çalışmak gerekli.Hasan48 'in dediği gibi bir kişiyle yapılacak bir iş değil bu.Sonuçta bir fizibilite çalışması yapacaksın.A dan Z ye her şeyi bulup yerletirip hesaplayıp düşünmek gerekli.Fabrikanın yeri hammadde durumu makinaların alımı kapasiteleri üretim hatları kalite planları vs vs...Donmuş sebze işleme tesisi kuracaksın.Ona göre plan programı yapıp çalışmak gerekli.başka bir kç fizibilite raporu incelenip yola öyle çıkılabilir.Basamak basamak ilerlemekte fayda var.

nke
    nke çevrimdışı
    Yeni Üye

Mesajları
    81
    Konuları
    44
    Eklentileri
    11
    Kredisi
    555
    Harcanan
    0
    Kalan
    555

öncelikle raporu tek başıma yapmayacağım, 5 kişi olarak yapıyıruz. Herkes ulaşabildiği kadar kişiye ulaşıp bilgi almaya çalışıyor. Dediğiniz gibi dikkatli bir şekilde yapmak gerekiyor ama incelenebilecek herhangi bir en azından bizim konumuzla ilgili fizibilite yok. Bu da bize zorluk çıkartıyor. Bide bu kadar aceleci davranmamın nedeni de, cuma günü konular verildi ve her çarşamba kısım kısım raporlar verilecek. Bu yüzden bir firmadan veya bu ödevi yapmış veya bu konu hakkında elinde bilgi olan kişi bulamadık. İlk aşama için ayrıntılı bir üretim akış şeması ve kütle denkliği oluşturduğumuzda devamı daha kolay geleceğini umuyorum.

ozi
    ozi çevrimdışı

Mesajları
    509
    Konuları
    76
    Eklentileri
    14
    Kredisi
    705
    Harcanan
    0
    Kalan
    705

Üretim hattından önce kullanabileceğiniz makinaları araştırmanızda fayda var.
    Bezelye vineri (Bezelye saplı gelirse kullanılıyor.Son dönemlerde taneleme makinaları kullanılmaya başladı.Tarlada tanelenip fabrikaya getiriliyor.)
    Bezelye Tasnifi
    Blanşör
    IQF
    Soğuk hava depoları

Ayrıca ayıklama bantları taşıyıcı bantlar elevatörler kolileme sistemleri...vs vs

nke
    nke çevrimdışı
    Yeni Üye

Mesajları
    81
    Konuları
    44
    Eklentileri
    11
    Kredisi
    555
    Harcanan
    0
    Kalan
    555

Bizde işletmemiz için tarlada ayıklanıp işletmeye o şekilde bezelyeyi alalım diyoruz, peki bu işlemi biz fabrika olarak mı yapalım yani kendi tarlamız mı olsun da yetiştirelim ya da dışarıdan alalım mı nasıl daha uygun ya da kolaya gitmiş oluruz. Bu işlemlere ait kayıplar hakkında bilginiz var mı? En azından tarlada temizlenip gelen bezelyede fazla bir yabacı madde vs. ayrılmayacağı için kayıp daha az olmalı. Sonrasında sıcak su kullanılıyor ve su uzaklaştırılıp, donduruluyor. Bunun akabinde biz herhangi bir kütle enerji denkliği kuracağımızı bilemedik.

Yeni Üye

Mesajları
    3
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

merhaba benimde ödevim dondurulmus sebze ve bızde bezelyeyı dusunduk elımde örnek bir fizibilite raparu var dilersen sana yollaya bilirim

Yeni Üye

Mesajları
    3
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

eger bıde bana da ardımcı olabılırsenız akım seması konusunda bız antalyada kurmayı dusunuyıruz dısardan hazır alıcaz sanırım kendı tarlamızda üretmıcez ama bır haftamız kaldı bende tesadüf eseri bu siteyi gördum umarım bana da yardımcı olabılırsınız sansım vardır umarım

Sayfa 1/2 12 SonSon