9 sonuçtan 1 ile 9 arası
    Lisans Üye kalliope - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    436
    Konuları
    180
    Eklentileri
    45
    Kredisi
    2265
    Harcanan
    0
    Kalan
    2265

Standart Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim (:

merhabalar,
    Daha önceden milli eğitimin yurt dışı bursunu kullanarak yurt dışında yüksek lisans yapan veya bu konuda bilgileri olanlar yardımcı olabilir misiniz, bu burslar hakkında detaylı bilgiye nasıl sahip olabilirim,nasıl başvuruluyor, eğer daha önceden giden arkadaşlarım varsa memnunlar mı?Çünkü dönüşte zorunlu eğitim vermek gerekiyor sanırım 8 yıl..Kafam çok karıştı gerçekten..mezun olacak birine ne tavsiye edersiniz..panikledim sanırım ben bir dönem kaldı mezuniyete korkuyorum özel sektöre atılmaya o yüzden üniversite de kalmayı seçicem sanırım..Eğer yüksek lisans yapıcaksam Türkiye de eğitim dili ingilizce o yüzden o kadar uğraşmışken yurt dışı bursunu kullanmak istiyorum..

Yüksek Lisans Üye feraset - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    933
    Konuları
    295
    Eklentileri
    19
    Kredisi
    1070
    Harcanan
    9
    Kalan
    1061

Standart Cvp: Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim (:

başvurabilmek için ön şartlar var. ders için 70/100 ya da 3/4 ve ales için de sanırım minimum 80 (les için 60'tı) bu şartlar. dil puanı şartı istenmiyor. gıda mühendislerinin gidebileceği ABD ve Yeni Zelanda gibi birkaç ülke vardı. yüksek lisansı kazandıktan sonra başlayabilmen için Toefl puanın yoksa kursa gönderiyorlar öncelikle. ya Türkiye'de ya da gideceğin ülkede oluyor bu kurs. Tabi gideceğin ülkede bu kursu alırsan imzalayacağın senetin miktarı daha da artar. benim arkadaşım ABD'yi kazandığında ona 65000 dolarlık senet imzalatacaklardı. bir de kefil istiyorlar 3 tane. eğer yüksek lisansı yarıda bırakırsan ya da başarısız olursan aldığın bursu geri alıyorlar. aylık burs yanlış hatırlamıyorsam 1100 dolar.

eğer şartların tutuyorsa git bence. tabi maddiyat imkan veriyorsa ve kendine güveniyorsan. ben de gitmek istiyordum ama ortalamayı kılpayı tutturamadım. ales ve les puanlarım tutuyordu. bana nasip olmadı. inşallah size olur.

Mesajları
    436
    Konuları
    180
    Eklentileri
    45
    Kredisi
    2265
    Harcanan
    0
    Kalan
    2265

not ortalamam konusunda problem yok şartları sağlıyorum..Ben gidiş dönüş bileti hariç gerisini devlet ödüyor diye biliyorum ama emin değilim kulaktan duyma bir bilgi..yökün sitesinde de çok ayrıntılı açıklama yok gidelebilecek üniversiteleri vermişler ama hangisi gıdayla alakalı belirtilmiyor ulaşabilceğim bildiğiniz bir kaynak var mı yoksa tek tek bu üniversiteleri araştırmam mı gerek ( yaklaşık 400 tane (: ) Bir de bunun için nasıl başvurulduğunu biliyor musunuz?
    dönüşte çalışacağımız okulu biz seçiyormuşuz acaba o seçim sırasındaki kriterler ne not ortalamasına göre mi atıyorlar ya da herhangi bir sınav mı yapıyorlar..Teşekkür ederim (:

Yüksek Lisans Üye feraset - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    933
    Konuları
    295
    Eklentileri
    19
    Kredisi
    1070
    Harcanan
    9
    Kalan
    1061

öğrencileri MEB, yök ile ortaklaşa yolluyor. ama öncülüğü MEB yaptığı için MEB'nin sitesinde daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsin. senin seçeceğin ülkeler için kontenjanlar ve bölümler MEB'nin sitesinde temmuz ayı gibi ilan ediliyor. ama istediğin üniversiteyi kendin belirliyorsun ve oradan akseptans alman gerek. yani oranın seni almayı kabul etmesi gerek. eğer kazanacağını düşünüyorsan araştır ve gidebileceğin uygun üniversiteleri belirle.

dönüşte nasıl bir seçim yapıldığı konusunda pek bir fikrim yok malesef. ama sanırım yurtdışında kaldığın sürenin yaklaşık 2 kayı süre Türkiye'de zorunlu hizmet var. www.memurlar.net'in forumlarında akademik personel sayfasında bununla ilgili açılmış başlıklara bakarak daha fazla bilgi elde edebilirsin. orada bu konuda katılım ve paylaşım çok fazla. kolay gelsin sana.

ha bir de şunu düzelteyim. ortalama şartı 3/4 değil 2.75/4 olacak. demin şaşırmışım. kusura bakma.

Mesajları
    436
    Konuları
    180
    Eklentileri
    45
    Kredisi
    2265
    Harcanan
    0
    Kalan
    2265

Standart Cevap: Cvp: Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim (:

Milli egitimin yurt disi bursu icin ikinci donem basvuru var mi acaba bilen var mi yoksa basvurular sadece agustos-eylul arasinda mi? internette cok aradim ama bulamiyorum

Lisans Üye rosemant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    264
    Konuları
    68
    Eklentileri
    15
    Kredisi
    791
    Harcanan
    0
    Kalan
    791

Standart Cevap: Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim (:

Şuan 1250 $ aylık veriyorlar uçak biletine kadar karşılıyor ama zorunlu hizmet karşılığında.
    Arkadaşım alabama da master yapıyo hayatından memnun fakat 1250$ yaşam giderleri için az bir paraymış kira, faturlalar derken yani ucu ucuna yetecek zor bir paraymış.
    Okul nasıl ayarlanıyor bilmiyorum ama şartları sağlayan herkesi yolluyolar nerdeyse.
    Okul bitiminde dönüş zorunluluğu var ve sadece haftada 20 saat çalışma hakkınız var. Bunun üzerinde çalışma tespit edilirse sonuç çok katı!!!
    Umarım istediğiniz olur....

Mesajları
    436
    Konuları
    180
    Eklentileri
    45
    Kredisi
    2265
    Harcanan
    0
    Kalan
    2265

rosemant peki basvuru sadece agustos ayinda mi yapiliyor bir bilgin var mi ? yani ikinci donem icin basvuru yapilabiliniyor mu?

Ön Lisans Üye

Mesajları
    230
    Konuları
    181
    Eklentileri
    21
    Kredisi
    1124
    Harcanan
    0
    Kalan
    1124

basvuru dediğiniz gibi sadece yılda bir kere, ağustos-eylül aylarında oluyor. başvuru için lisans not ortalamanızın en az 2,75/4 veya 70/100 ve ALES puanınızın minimum 75 olması gerekiyor. ancak sıralamalarda sadece ALES puanınız dikkete alınıyor.
    başvuru yaparken gitmek istediğiniz alanla(gıda mühendisliği için o yıl için belirlenmiş baz alt alanlar oluyor; biyoteknoloji, toksikoloji, vs...) birlikte Türkiye den bursunuzu karşılayacak üniversiteyi de seçiyorsunuz. seçtiğiniz üniversie aynı zamanda dönüşte hizmet yapacağınız üniversite oluyor. zorunlu hizmet süresi de Feraset in belirttiği gibi, bir yıl bursa karşılık 2 yıl hizmet şeklinde. MEB sadece ilk uçak biletinizi karşılıyor ve aylık olarak 1200 dolar civarı bir para veriyor.
    daha detaylı bilgi isterseniz yardımcı olmak isterim.

Mesajları
    436
    Konuları
    180
    Eklentileri
    45
    Kredisi
    2265
    Harcanan
    0
    Kalan
    2265

evet bende az once ogrendim yilda bir kez oluyormus tesekkur ederim omerhattab sadece bunu ogrenmek istiyordum gerekli diger seyleri biliyorum,,

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri