3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 2 gönderen nisan

Konu: Gıda denetcisi hakkında yardımm.....

Yeni Üye ezel_dudu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    13
    Konuları
    7
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    255
    Harcanan
    0
    Kalan
    255

Standart Gıda denetcisi hakkında yardımm.....

merhaba arkadaşlar
    ben gecen sene haziran ayında gıda teknolojisi bölümünden mezun oldum. şimdi bi restaurantda gıda teknikeri olarak çalışıyorum ama bu benim için yeterli değil. mesleğimi seviyorum ve daha fazla bilgi edinebilceğimi düşündüğüm gıda denetçiliğiyle ilgilenmeye başladım son günlerde. artık kararım kesinleşdi. gıda denetcisi olmak istiyorum. gıda denetcisi olmak icin bazı kurslar var. ama nerde ve bu kurslara nasıl gidebilirim bilmiyorum. birde gıda mühendisliği bölümü bitirmek şart mı.. nasıl gıda denetciisi olabilirim yardımlarınıza ihtiyacım var.

Yeni Üye nisan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    14
    Konuları
    2
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cevap: Gıda denetcisi hakkında yardımm.....

İyi bir gıda denetçisi olabilmek için iyi bir firmadan denetçilik eğitimi almak şart bence.Eğitimi veren kişinin bilgisi ve tecrübesi çok önemli.Maalesef eğitim sonunda yapılan sınavda cevapları katılımcılara veren firmalar olduğunu duymuştum.Katılımcının denetçi olup olamayacağı ile ilgili bir performans değerlendirmesi yapmadan denetçi sertifikası veriliyor yani.Bunun dışında, iş tecrübesi aranıyor.Bence bir denetçi üretim sektöründe de tecrübeli olmalı ki ilk bakışta doğruyu-yanlışı ayırabilsin.Bu da ancak o işin "mutfağında" çalışmakla başarılabilir.
    İş tecrübeniz var, iyi bir eğitmenden ders aldınız,kurs sonunda yapılan sınavı başarıyla geçtiniz ama bu da yetmiyor.Sertifikasyon firmaları her başvuran denetçi adayını kabul etmiyor.Çünkü denetçi olabilmek için bir baş denetçinin yanında belli iş günü aday denetçi olarak denetimlere katılmanız gerekiyor.Eğer bunu kabul eden bir sertifikasyon firması bulabilirseniz ne ala..Bir şekilde bunu da aştınız diyelim.Denetçiliğiniz onaylandı.Artık hayatınız havalimanlarında,taksilerde vs.geçmeye başlıyor.Bütün bunlar ilk bakışta sizi denetçi olma fikrinden caydırabilir.Ama işinizi severseniz daha doğrusu "üretim vs. benim işim değil, iş hayatım boyunca aynı yerde duramam,beni bu hareketlilik canlı tutar" derseniz o yorgunluğu hissetmezsiniz diye düşünüyorum.Çünkü denetçilik dinamik bir iş.
    Başarılar diliyorum....
    jassejasse ve BLACKEAGLE-BJK bunu beğendiler.

Yeni Üye

Mesajları
    3
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cevap: Gıda denetcisi hakkında yardımm.....

Merhaba, yaklaşık 3 sene evvel gastronomi bölümünden mezun oldum. Sonrasında çeşitli otellerin ve restoranların mutfaklarında çalışmaya devam ettim. Şu anda bir steakhouse un soğuk kısmının sorumlu şefiyim. Fakat işle ilgili beklentilerim açıkcası pek karşılanmadı diyebilirim. Maalesef ki mutfak ve aşçılık sektörü oldukça değişken ve çalışanların hakları tam anlamıyla verilmiyor ve maaşın kadar değilde asgari ücret üzerinden sigortanın yatması da cabası. Bu tarz nedenlerden ötürü kariyerimi farklı bir doğrultuda yapmaya karar verdim. Oldukça kapsamlı olarak ıso22000 haccp ve gıda mevzuat dersleri aldım.gıda teknolojisi mikrobiyolojisi hijyen dersleri gıda bilimi vs. Denetçilik hijyen sorumlusu ve kalite yönetim sistemleriyle ilgili mesleklerde yer almak istiyorum. Fakat biz gastronomi mezunlarının böyle bir imkanı var mı bilmiyorum. Bu konuda beni bilgilendirir misiniz lütfen. Teşekkürler.