Sayfa 1/2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Gıda Mühendisi Taban Maaşı 2500 tl !

Onursal Üye Didem SALİCİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    845
    Konuları
    161
    Eklentileri
    37
    Kredisi
    1956
    Harcanan
    0
    Kalan
    1956

Standart Gıda Mühendisi Taban Maaşı 2500 tl !

"TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası ve TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası olarak imzaladığımız protokolün 3. maddesinde "ilgili mevzuata göre İstihdamı Zorunlu Personel‘in tek işyerine bakma zorunluluğu olan durumlarda, taban ücreti kamu sektöründe çalışan 8/1 derecesindeki mühendisin maaşına eşit olacak" denilmektedir.

Protokolün bu maddesine istinaden 01.01.2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 2012 yılı birinci yarısında İstihdamı Zorunlu Personel unvanı ile tam zamanlı olarak çalışacak olan üyelerimiz için aylık taban ücreti net 2.500,00 TL (İki Bin Beş Yüz Türk Lirası) olarak tespit edilmiştir."

2130'u alamıyorken 2500 tlyi nasıl alacağız. Sözleşmeye imza atıyorlar ama sözünde durmuyor iş verenler. Buna nasıl bir çözüm getirmeliyiz? Bizi çalıştırmaya mecburlar kimse düşük ücretleri kabul etmezse mecbur 2500 tl verirler diye düşünüyorum ama kabul edenler çıktıgı için bu böyle olmuyor Yasal hakkımızı kullanıp şikayet edersek bu işverenleri sonuç ne olur?
    Livesu bunu beğendi.

Onursal Üye Ümit ÖZTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    569
    Konuları
    116
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1193
    Harcanan
    0
    Kalan
    1193

Standart Cevap: Gıda Mühendisi Taban Maaşı 2500 tl !

Kesinlikle katılıyorum. bu işin bir takibi yok. ama olmalı. devletin böyle bir organı yok mudur ? varsa neden bu durumdayız. yoksa neden yok !!! böyle bir saçmalık olabilir mi ? 800 e çalışanda var 1000 e çalışanda var 1400 e çalışanda var 1600 e çalışanda var 1800 e çalışanda var 2000 e de var 2500 üstü pek nadir oluyor... Allah'tan taban ücret yani tavan olsaydı halimiz ne olurdu belki aylık 500 lira alırdık !!!

YAZIKLAR OLSUN ...

Ümit ÖZTEK
    Food Engineer
    Gıda Mühendisi

Onursal Üye Ümit ÖZTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    569
    Konuları
    116
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1193
    Harcanan
    0
    Kalan
    1193

Dipnot: 800 veya 1000 lira gibi komik rakamları kabul eden meslektaşlarımızada diyecek bişey bulamıyorum...

Ümit ÖZTEK
    Food Engineer
    Gıda Mühendisi

KURUCU Sinan COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2215
    Konuları
    195
    Eklentileri
    51
    Kredisi
    2742
    Harcanan
    0
    Kalan
    2742

Yasal hakkımızı kullanıp şikayet edersek bu işverenleri, sonuç ne olur?
    Herhalde kovulursun İşveren için yeni mühendis arayışı olur. Sana tazminat ödeyecekse bunu, yeni alacağı mühendisin maaşıyla denkleştirir...

Bu durum 3-5 (hadi abartayım 6 ) mühendisin ayaklanması ile olacak bir durum değil. Şimdi "Herkes aynı düşünceye sahip, herkes birşeyler olsun istiyor" diyeceksin belki ama işte biz bu durum yüzünden kaybediyoruz. Sadece olsun isteyen kişiler onlar, olması için ayaklanacak kişiler değil. Herkes istiyor ama kimse taşın altına sokmuyor elini..
    Bu iş için bir yere varmak istiyorsak bireysel etkinlikten ziyade genel olarak bir şeyler yapılmalı. Aksi taktirde herzaman kaybeden taraf olarak kalırız...

Belki yakında yapılır.. Neden olmasın
    - -

Yeni Üye #vildan# - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    73
    Konuları
    24
    Eklentileri
    12
    Kredisi
    605
    Harcanan
    0
    Kalan
    605

ayaklanmak demek illa istifa edip taban fiyatı vermeden çalışmam demek mi sizce?

İnsanların ne şartlarda okuduğunu, aileye yük olmamak için gelen ilk işe atladığına tanık oldum ben.

Yeni mezun biri olarak konuşayım. 2011 temmuzda okul bitti, ramazan var diye iş arayışına girmedim. işsiz olduğum o bir ay boyunca karşılaştığım herkes "o kadar okudun yazık annenin babanın emeğine, bak işsizsin, gıda mühendisi olacak ne var dı? başka bölüm yok muydu? öğretmenlil yazsaydın, matematik bölümü falan yazsaydın dersanede çalışırdın" gözüyle bakarken, ben nasıl yok ben taban ücret için bekleyeceğim anne, bab deseydim. bana 900e çalışmayın cümlesi ütopik geliyor. o zaman taban ücretin üzerinde alan sevgili meslektaşlarımız bu işe bir el atın zahmet olmazsa. destekleyin mezunları ki onlar da her söylenene kabul demesinler. Eğitin, öğretin işverenin gıda mühendisine muhtaç olduğunu söyleyin. Maddi destek demiyorum ama manevi desteğinizi esirgemeyin.

yaşadığım bir anıyı anlatayım. iş görüşmesine gittim. ilk iş görüşmem bir süt işletmesi,bölgesel çalışıyor. ilk görüşmeyi geçtim. mesleki bilgim için gıda mühendisi ile görüştürmek istediler adam bir geldi. yok sen bu işi yapamazsın, fazla naziksin. 1 yıla işi bırakırsın sen. yüzüme söylediği cümleler bunlar. sana en fazla 900 verdiririm dedi bana. bende ona kaç para aldığını sordum ve ben bu işletmenin herşeyiyim, beyniyim. ama seni bir makinanın başına dikicem. ona da dayanacağını pek sanmıyorum ama dedi bana. bende arkama bakmadan çıktım ve gittim.

şimdi buyurun bakalım. sesimizi kendi içimizde duyuramamışız daha. 15 iş görüşmesine falan gittim ve görüştüğüm mühendislerin 10u böyle düşünüyordu. destek olacağına köstek oluyor.

bu zihniyetteki insanlar varken işi kabul etmemek, şemsiye açmadan ıslanmamayı ummak gibi birşey. bence önce bir eylem, bir yürüyüş v.b yapılmalı. önce ses duyurulmalı. insanlar mağduriyetini anlatmalı. basın işin içine girmeli ki bunu da sevgili odamız yapmalı. arkamızda olduğunu hissettirmeli.
    Livesu, ncyktl, selcuksen2x ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Yüksek Lisans Üye hi_axy07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    572
    Konuları
    104
    Eklentileri
    21
    Kredisi
    1101
    Harcanan
    0
    Kalan
    1101

BU HABERİ EMİNİM ÇOĞUMUZ GÖRMÜŞÜZDÜR.
    İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ DURUMU ARKADAŞIMIZ ÇOOOK GÜZEL ÖZETLEMİŞ..
    Diplomamı uzun süredir kullanamadığım için ve kendime başka bir meslek bulduğum için satışa çıkarmış bulunmaktayım. Diplomama fotoğrafta gözüktüğü gibi tertemiz ,yıpranmamış ve orijinal hologramlı bir diploma olup piyasada alınabilecek ,en iyi üniversitelerin vermiş olduğu Gıda Mühendisi diplomasadır.

Türkiye koşullarında bu diploma'nın geçerliliği kalmadığı için çok düşük bir fiyata, sadece ama sadece 1TL'ye satıyorum.

Ürün Özellikleri :

Bu diploma ile Özel sektörde çalışmak isterseniz uzun bir süre asgari ücretle (701,1TL) çalışmak zorundasınız. Her ne kadar Gıda Mühendisleri odası asgari gıda mühendisi ücretinin 2500TL civarı bir rakam olduğunu söylesede sakın ola inamayın. Kimse o parayı size vermez çünkü aldığınız maaşı denetleyen yasal bir düzenleme yok.

Bu diploma ile devlette Gıda mühendisi olarak çalışmanız için KPSS'de çok ama çok yüksek puan (87-100) almanız gerekir. KPSS atama puanları, öyle ziraat mühendislerinin ve veterinerlerinki gibi 50 -60 puanlara düşmez çünkü ; Gıda, Tarım veHayvancılık Bakanı kendini ziraat mühendisliği ve meslektaşları olan veterinerlere adamış olan bir bakandır.Bakanımız: Türkiye'de Gıda Mühendisliği Fakültesinin olduğundan haberi olmayan ya da görmemezlikten gelen gelmiş geçmiş , eşi nadir bulunan bakanlardandır.

Bu diplama ile kariyer yapmayı düşünüyorsanız, yolun başındayken vazgeçin bence çünkü; yaptığınız ve yapacağınız bilimsel araştırmaları hesaba alacak muhatap bulamazsınız.Gıda güvenliği ile ilgili bir televizyon programı olur , veterinerler, ziraat mühendisleri doktorlar, diyetisyenler vs. programa davet edilir Gıda Mühendisleri davet edilmez.Doktorun biri çıkar, süt içmeyin yoğurt yaparken bir tutam toprak kullanmak gerekir der, Gıda mühendislerini hiçe sayar ve ünlü olur ama Gıda mühendisleri odası bu konuda açıklama yapar basından ilgi görmez.

Ödeme ve Kargo Seçenekleri:

Ödemeyi zahmet olacak ama 4 parça halinde
    1) Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına
    2) Gıda Mühendisleri Odasına
    3) Doktorlar Programı Kanal D Yapım Yönetmenine
    4) Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Fakültesine
    ayrı ayrı 0,25 TL tutarında yatırılması gerekmektedir.

Kargo Seçenekleri:
    Tüm kargo şirketleriyle anlaşmamız olup ürün fiyatına kargo bedeli dahildir.

Garanti Şartları:
    Bu ülkede hiçbir mesleğin garantisi olmadığı gibi bu diplomanın garantisi de yoktur.Bu diplomayı alırken gıda mühendisliği, insanoğlu varoldukça gıda tüketildikçe geçerliliği olan bir meslek demişlerdi ama ülkemizdeki insanoğulları bu mesleğe hakkettiği değeri vermediği için geçersiz bir meslek oldu ne yazık ki! Bu nedenlerle diplomama garanti veremem ve geri iade alamam.
    --------------------------------------------------------------------------
    Not: Diploma ilanının ilk gününde 2444 ziyaretci sayısına ulaşması nedeniyle ; mesajımın bir çok insana ulaştığını tahmin ediyorum.
    Bu ilanı anlayana sirvisinek saz anlamayana davul zurna az!

Onursal Üye Didem SALİCİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    845
    Konuları
    161
    Eklentileri
    37
    Kredisi
    1956
    Harcanan
    0
    Kalan
    1956

Bu taban ücret mevzusunun denetlenmesi için çalışmalar yapılmalı. Vermeyenlere yaptırımlar olmalı devlet ve oda tarafından.. Dediğiniz gibi 5 - 10 kişinin çırpınmasıyla olcak şeyler deil. E herkeste bir olamayacağına göre bunun tek yolu oda ve devletten geçer.
    Ya uygulansın ya da hiç konulmasın bu taban ücret.. Laf olsun diye 2500 tl alacağıma imza atmak istemiyorum benn hiç olmasın daha iyi....

Onursal Üye gülşah_8484 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    200
    Konuları
    35
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    273
    Harcanan
    0
    Kalan
    273

yazılanları okudum hepsi gerçekten ortak hislere hitap ediyor. ortak kanı değerimizin anlaşılmaması. yapılması gereken ise devletin destek çıkması falan.. bence de öyle. burda yazıp çiziyoruz ama, nasıl olacak arkadaşlar? meydanlara inip protesto etmekle ancak kendi emeğimizi ve vaktimizi harcıyoruz. gazetelere ilan da çıktı harika.. ama sonuç yok.. devlet bizim sesimizi duymak istemiyor, duyuyor ama sağıra yatıyor. varız ama yokuz. değerimizin anlaşılması, odanın verdiği parayı almamız için bakanımız illa bir Gıda Mühendisi mi olmalı...
    geçen sene bulunduğum yerden bir beyefendi aradı, Gülşah Hn. oğlum sınava girdi mühendislik istiyor, sizinle görüşmek istiyoruz fikrinizi almak istiyoruz dedi. tabii dedim buyurun gelin. neyse geldiler baba oğul, çocuk gıda müh mü olsam, yanlış hatırlamıyorsam diyetisyen mi dedi. hiç tereddütsüz diyetisyenliği seçmesini söyledim. değeri anlaşılmamış bir meslek, kendini yakarsın dedim.. çok utandım ama, bir o kadar üzüldüm ama dürüst olmam gerekiyordu, hala tv programlarına bizi değil de başka meslek dallarını çıkarıyorlarsa, bence geleceğini karartmasına hiç gerek yoktu....
    neyse, sonuç olarak değerimiz anlaşılmıyor, ama ümidimi yitirmek istemiyorum...

Yeni Üye

Mesajları
    1
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Arkadaşlar,
    Bu konuda yasal olarak haklarımız mevcut. Birinci hakkınız noter oneylı sözleşmenizdir. Zaten gıda mühendisleri odası sözleşme olmadan onay belgesi vermiyor. Sözleşmeyi 2500 TL yapıp maaşınızı düşük veren işyerini hiç kafanıza takmayın, girin 3-5 yıl çalışın. Ayrıldığınızda alacak davası açıp geriye dönük bütün alacağınızı faizi ile birlikte tahsil edersiniz.
    Konu erenuz tarafından (03-04-2012 Saat 11:00 ) değiştirilmiştir.

Onursal Üye mutlu_571 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    740
    Konuları
    77
    Eklentileri
    38
    Kredisi
    2100
    Harcanan
    0
    Kalan
    2100

Alıntı erenuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar,
    Bu konuda yasal olarak haklarımız mevcut. Birinci hakkınız noter oneylı sözleşmenizdir. Zaten gıda mühendisleri odası sözleşme olmadan onay belgesi vermiyor. Sözleşmeyi 2500 TL yapıp maaşınızı düşük veren işyerini hiç kafanıza takmayın, girin 3-5 yıl çalışın. Ayrıldığınızda alacak davası açıp geriye dönük bütün alacağınızı faizi ile birlikte tahsil edersiniz.
    eee sonra nolucak?...
    başka biyerde bi 3-5 yıl daha...
    sonra?..
    bu mudur yani...
    şaban bi filminde ikramiye çıktığında hela yaptırıyordu.. orada meşhur bilaf ediyordu... aklıma o geldi şimdi...
    yani: 3-5 yıl çalıştıktan sonra gelen paranın içine ......, buyrun arkadaşlar birlikte ......
    HİÇBİRŞEY TESADÜF DEĞİLDİR.

Yine dağların sevdası düştü yüreğime anne
    Kurşunların sevdası,
    Zulümlerden bıktım usandım
    Yüreğim kanıyor anne,
    Kara bulutlar bir sağanaktır tutturmuş gider
    Dünya zulüm, zulüm kokar anne
    ...

Sayfa 1/2 12 SonSon