7 sonuçtan 1 ile 7 arası
    Yeni Üye

Mesajları
    10
    Konuları
    4
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55

Standart gıda mühendislerinin ihtiyacı olan sertifakalar

ben afyon kocatepe unv. gıda muhendıslıgı son sınıf ogrencısıyım.okulumuzda ıso haccp gıbı setıfakaların eğitimleri veriliyor fakat temel egıtım degıl.tanesı 40 a gelen 60 a gelen ve 70 gelende var bu ucretler bana cok pahalı gelıyor sonucta temel egıtım degıller.kafamda cok soru var en basta su gelıyor:fabrıkalar benı ıse almadan once bu sertıfakalarımının olup olmadıgına gore mı ıse alırlar?fabrıkaların cogu benı bu egıtımlerı almam ıcın sure tanırlar mı veya almam ıcın para verırler mı?bu sertıfalar konusunda bana yardımcı olursanız cok sevınırım

Onursal Üye Didem SALİCİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    845
    Konuları
    161
    Eklentileri
    37
    Kredisi
    1956
    Harcanan
    0
    Kalan
    1956

Standart Cevap: gıda mühendislerinin ihtiyacı olan sertifakalar

Merhaba Seda hnm,
    İlk etapta işe girebilmeniz için bence sertifikalar önemli. Sonucta tecrübesiz olduğunuz için üniversite eğitimde ne kdr nitelik kazandığına bakıyor işverenler. Bu niteliklerin en somut göstergeside sertifikalar. Tabi verilen eğitimlerin kalitesi önemli bu noktada. Sadece sertifika alacağım diye 5 saatte göstermelik 5 eğitim verdim deyip sertifika basan bir yere paranızı vermek paranızı çöpe atmak demek olur. 2 günlük temel eğitimler veriliyor bu eğitimlerin ben yararlı olduğunu düşünüyorum. İso 22000 ve iso 9001 temel eğitimleri almanızda fayda var. En azından bu alanlarla ilgili az da olsa bilgiye sahip olduğunuzu işverene göstermiş olursunuz. Fabrikaların çoğu personeline eğitim için süre tanımıyor desteklemiyor hazır eğitimli personel almayı tercih ediyor.
    Söylediğim gibi yeni mezun birinde iş tecrübesi olmadığı için hemen hemen her işyeri de kalite sistemleri ile ilgili bilgi sahibi personel aradığı için kalite sistemleri eğitimi almanızda fayda var.
    Saygılarımla.

Yeni Üye

Mesajları
    10
    Konuları
    4
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55

Alıntı Didem SALİCİK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Seda hnm,
    İlk etapta işe girebilmeniz için bence sertifikalar önemli. Sonucta tecrübesiz olduğunuz için üniversite eğitimde ne kdr nitelik kazandığına bakıyor işverenler. Bu niteliklerin en somut göstergeside sertifikalar. Tabi verilen eğitimlerin kalitesi önemli bu noktada. Sadece sertifika alacağım diye 5 saatte göstermelik 5 eğitim verdim deyip sertifika basan bir yere paranızı vermek paranızı çöpe atmak demek olur. 2 günlük temel eğitimler veriliyor bu eğitimlerin ben yararlı olduğunu düşünüyorum. İso 22000 ve iso 9001 temel eğitimleri almanızda fayda var. En azından bu alanlarla ilgili az da olsa bilgiye sahip olduğunuzu işverene göstermiş olursunuz. Fabrikaların çoğu personeline eğitim için süre tanımıyor desteklemiyor hazır eğitimli personel almayı tercih ediyor.
    Söylediğim gibi yeni mezun birinde iş tecrübesi olmadığı için hemen hemen her işyeri de kalite sistemleri ile ilgili bilgi sahibi personel aradığı için kalite sistemleri eğitimi almanızda fayda var.
    Saygılarımla.
    İlk olarak tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.Evet çok haklısınız.Zaten bizim okulumuzda verilen temel eğitim değil.Gün içinde ders verip akşamında sınav yapıyorlar.Bir de ben son sınıfım artık babamın parasını almak cok zor oluyor.Daha önceki yıllarda böyle bişey yoktu neden bu duygu kapladı anlamışta değilim bu nedenle sertifakalara para vermek istemiyorum.Anlıcağınız kafam çok karaşık.Ayrıca siz gıda mühendisimisiniz?

Mesajları
    845
    Konuları
    161
    Eklentileri
    37
    Kredisi
    1956
    Harcanan
    0
    Kalan
    1956

Evet gıda mühendisiyim.

Yeni Üye

Mesajları
    10
    Konuları
    4
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55

Evet gıda mühendisiyim.
    Ben simdi mezun olucam ama sektör hakkında hiç bir bilgim yok. sadece fabrika olarak ikbal lokum ve et de staj yaptım. hep duyumlarımda ozel sektor bır bayana gore uygun degıl şeklindeydi. siz bu konu hakkında ne dusunuyosunuz?deneyım ve bılgınız varsa beni bu konu hakkında bilgilendırırmısınız?bu sertıfakalar konusunda ıse,sertıfıka henuz almadım mezun olduktan sonra basvuru yaptıgımda benım sertıfıkam yok dıye ıse alınmama ıhtımalım var mı acaba?

Mesajları
    845
    Konuları
    161
    Eklentileri
    37
    Kredisi
    1956
    Harcanan
    0
    Kalan
    1956

Sektör bayana göre değil düşüncesine katılmıyorum. Sonucta yük taşımıyoruz hammallık yapmıyoruz. Bizim işimiz mühendislik. Bu konuda da bayana göre olmaması gibi bir durum söz konusu değil bence. Bilgi birikimini kullandığın sürece mühendisliğini yaptığın sürece her zaman bayanın sektörde yeri hazırdır.
    Sertifika konusunda ise ilk etapta iş verenin setifikalara bakarak işe aldığı düşündesindeyim. İlk iş deneyiminden sonra ise, daha sonraki iş görüşmelerinde bir önceki iş yerlerinde ne derece başarılı olduğuna, çalıştığın iş yerine neler kattığına bakıyorlar. Fazla bilgi göz çıkarmaz diyerek.. Bilgi edineceğin eğitimlere katılmanı tavsiye ederim.
    Konu Didem SALİCİK tarafından (17-03-2013 Saat 01:00 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye

Mesajları
    10
    Konuları
    4
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55

Sektör bayana göre değil düşüncesine katılmıyorum. Sonucta yük taşımıyoruz hammallık yapmıyoruz. Bizim işimiz mühendislik. Bu konuda da bayana göre olmaması gibi bir durum söz konusu değil bence. Bilgi birikimini kullandığın sürece mühendisliğini yaptığın sürece her zaman bayanın sektörde yeri hazırdır.
    Sertifika konusunda ise ilk etapta iş verenin setifikalara bakarak işe aldığı düşündesindeyim. İlk iş deneyiminden sonra ise, daha sonraki iş görüşmelerinde bir önceki iş yerlerinde ne derece başarılı olduğuna, çalıştığın iş yerine neler kattığına bakıyorlar. Fazla bilgi göz çıkarmaz diyerek.. Bilgi edineceğin eğitimlere katılmanı tavsiye ederim.
    tavsiyeleriniz için tekrar teşekkür ederim.iyi günler.