Sayfa 1/3 123 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Onursal Üye Didem SALİCİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    845
    Konuları
    161
    Eklentileri
    37
    Kredisi
    1956
    Harcanan
    0
    Kalan
    1956

Standart Gıda mühendisliğiyle ilgili merak ettiğim noktalar var yardımcı olurmusunuz?

merhaba ben uludag üniversitesinde okuyorum ve çömum yani 1. sınıfım bölümümle ilgili bilgiler edinmek bölümüme ısınmak amacım..
    şuanda cok sevmiyorum bölümümü çok isteyerek gelmemiştim zaten öss maduru derler ya onlardanım bide 1. sınıfta hiç bölüm dersi almıyoruz o nedenlede ön yargılı olmakta istemiyorum bölümüme ısınmak ve sevmek istiyorum zaten buna mecburum bunun içinde meslek ile ilgili bilgileri guzel yönlerini görmek öğrenmek istiyorum...
    iş imkanları nasıl mezun olan arkadaşlarım iş bulabiliyormusunuz fiyat olarak memnunmusunuz?
    mezun oldugumuz üniversite iş bulma konusunda avantaj sağlıyormu sizce uludag üniversitesi mezunları bu yonden avantajlımıdır?
    ne tur iş yerlerinde ne tur işlerde çalışıyorsunuz? cok zor ve yorucu diyorlarlar bu yönu nasıl? verilen maaş sizi tatmin edicidüzeydemi? hemen iş bulabiliyormusunuz deyim yerindeyse kapışılıyormu cunku bana bubölümü yazarken iş bulma hiç sorun deil demişlerdi o yuzden merak ediyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.
    ayrıca böyle bi sitenin hazırlanmasında emeği gecen herkese teşekkürler gıda mühendislerinin buluşma noktası olmasından dolayı cok ilgimi çekti ayrılamıyorum. bilgiler paylaşımlar cok guzel bende elimden geldiğince paylaşımda bulunmaya calışıyorum
    iyi geceler...

Yeni Üye

Mesajları
    68
    Konuları
    25
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    455
    Harcanan
    0
    Kalan
    455

Standart Cvp: Gıda mühendisliğiyle ilgili merak ettiğim noktalar var yardımcı olurmusunuz?

Merhabalar. Seni şu an çok iyi anlıyorum çünkü sanırım çoğumuz aynı tereddütü yaşadık 1. sınıfta. Ayrıca yazları yanımda stajlik yapan arkadaşlarla da çok tartıştığımız bir konudur. Elbette alışmak kolay değil. Sadece bizim mesleğimiz için değil diğer mesleklerde de aynı durum söz konusudur. Senin de belirttiğin gibi artık hayatımıza yön verecek önemli bir dönemeci geride bıraktık ve ideallerimizi onun doğrultusunda çizeceğiz. Diğer sektörlere olan ilgin artık hobi olarak kalacak, bizim için asıl olan gıda sektörü olacak, duyduğumuz sıkıntı da bence bu yüzden. Artık iş konusunda çok ta serbest olamayacağız.

İnan en güzel seçimlerden birini yaptın. Öncelikle yaptığın işin kutsallığına inan. Senin denetimin ve gözlemin hatta yönlendirmelerin sonucunda oluşan bir ürün tüketiciye ulaşıyor. Tüketicinin senden beklentisi o ürünün güvenilirliğinin tam olması, ki bu senin insiyatifinde. Ayrıca gayet zevkli bir bölüm. Sürekli gelişime açık, yenilikler katabileceğin bir alan.

İkinci sınıftan itibaren göreceksin sende yavaş yavaş ısınacaksın bölüme. Laboratuvar dersleri, yapılan analiz ve deneyler ve de yapılan deneme ürünler çok iyi vakit geçirtecektir. Teknik geziler de var tabii. Bölüm derslerini almaya başlayınca göreceksin sende seveceksin bölümünü.

İş konusunda ise bence bu durum biraz beklentilerinle orantılı. Yüksek beklentiler, pırıl pırıl bir fabrika, her dediğini yerine getiren, seni iş konuısunda tamamen bağımsız bırakan bir patron bulmak her zaman kolay olmuyor. Ancak kendini kabul ettirdiğin takdirde bunların hepsine sırasıyla sahip olabilirsin. Bence sektörün en büyük sıkıntısı burada. Küçük ölçekli firmaların çoğu sahibi işi bildiği için değil parası olduğu için bu işin içindeler ve üretim hakkında tam bir bilgi sahibi olmadığı gibi senin işine karışmaktan da geri kalmıyorlar. Ama bunu aşmak senin elinde. Ayrıca ben şu ana kadar Et ve Süt ürünleri sektöründe çalıştım. Et sektöründen gayet memnunum ve de çalışma olarak çok yorucu değildir. Hiç değilse saatleri belliydi. Ama Süt ürünlerinde bu konuda biraz sıkıntı vardı. Sabah erken başlaman gerekir ve de ürün oluşum sürecine göre çıkış saatleri esneklik gösterir, bununla beraber ürün takibini daha sıkı yapman gerekir. Şunu da belirtmeliyim görüştüğümüz arkadaşlarım arasında benzer sorunları yaşamayanlarda olmuştur.

Son olarak güzel bir bölümdesin ve bu bölümden üniversite hayatın boyunca maksimum faydalanmaya çalış, kendini bol bol bilgilendir. Artık kafandaki soruları bir kenara bırak ve madem ben bu bölümdeyim, alanımda en iyilerden olmalıyım diyerek kendini geliştirmeye çalış.

Bilmiyorum bana katılanlar veya aksi düşüncede olanlar var mıdır? Ama hatalı veya yanlış olan bir düşüncem varsa lütfen diğer arkadaşlar beni düzeltirse sevinirim...

Yeni Üye

Mesajları
    96
    Konuları
    16
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    255
    Harcanan
    0
    Kalan
    255

Standart Cvp: Gıda mühendisliğiyle ilgili merak ettiğim noktalar var yardımcı olurmusunuz?

öncelikle bu duygulara sakin yaklaşmanı tavsiye ederim,nerdeyse hepimiz yaşadık bunları..ilk yıl üniversitede en sancılı yıldı ama ende güzel ve rahat yıldı tadını çıkarmaya güzel bir ortam oluşturmaya bak,ortamın seni tatmin ederse bölümüne daha rahat alışırsın.üniversitenin sana meslek adına katacaklarının dışında sosyal anlamdaki katkılarıda meslek hayatında işine yarayacak çünkü mesleğimizde insan ilişkileri, sosyallik çok önemli,ne kadar bilirsen bil bildiklerini aktaramadıktan sonra bir işe yaramayacak,insanlara yaklaşmayı bilmezsen teorikteki bilgilerini pratiğe döktüremezsin..
    sektörümüz gıda insan var oldukça asla tükenmeyecek sonu gelmeyecek bi sektör bu açıdan bakarsan geleceğini daha rahat görürsün..donanımın yeterli olur kendinede güvenirsen işsizzlik gibi bi problemin olmaz maddi anlamdada tatmin olursun,iş verenler senin onlara ne kadar faydalı olduğunu gördüklerinde seni maddi anlamda tatmin etmeye başlıyorlar.
    zamanla alışır sevmeye sahiplenmeye başlarsın ieralpinde dediği gibi karar vermiş ve bir yola girmiş olmanın verdiği sıkıntıyı yaşıyosun,ama şunuda unutma sevemezsen ısınamazsan ve sana işgence gibi gelirsede zaman geç olmaz..
    sabır sabır herşey güzel olacak tadını çıkarmaya bakiçine sinmeyen kafana takılan bişey olduğunda dön bize

Yeni Üye

Mesajları
    9
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

evet ya bende aynı duygular içerisindeyim itü gıda mühendisliği birinci sınıfım ve hiç bilmiorum ilgilimiyim değilmiyim yani hala oturmadı bazı şeyler

Yeni Üye

Mesajları
    27
    Konuları
    12
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

büyüyünce öğrenirsiniz nasıl bi mesleğin içinde oldugunuzu...kimya mühendisliği seçmemekle hata yapmışsınız bence

Lisans Üye

Mesajları
    277
    Konuları
    14
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Arkadaşlar daha yeni başladığınız için şevkinizi kırmak istemem ... evet zevklidir ... üretirsin yersin .. tadına bakarsın ..uygun dersin .filan falan bu anlattıklarım zevkli ama..... maaşlar içler acısı .. yani rezil.. bazen inanmazsınız ama simitçiler bile bizden fazla kazanıyordur herhalde diye düşünüyorum ..ve eminin bizden fazla kazanıyorlardır .. hemde sabah 7 den sabah 10 a kadar diğer sıkıkıntıda personel .. bone tak galoş tak filan falan kıl işler valla ... birde galoşu fabriikanın ortasına kadar gelmişiz sonra giyiyoruz :) yanımızdaki adama bakıyon galoş yok ... üretimden çıkıyoz tekrar aynı galoşla giriyoruz ..filan işte böyle saçma şeyleride görünce ben sıkılıyorum ama sizi bilmem .. birde hiç anlamadığım ve anlamakta zorlandığım hijyenik paspas ) hiçte hijyenik değil hikaye ... bu anlattıklarım kurumsal firmalar için geçerli değil

Mesajları
    845
    Konuları
    161
    Eklentileri
    37
    Kredisi
    1956
    Harcanan
    0
    Kalan
    1956

cidden böylemi ya maaşlar içiler acısımı o kadar calış oku koştur simitciden az kazan olcak şey deil vallahi
    kimya muhendiliğine gelince gıda ondan daha iyidir diye düşünüyorum en azından iş alanları daha geniş kimya muhendisliğinin iş sahası cok dar bence

Ar. Gör. tuanabelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    1194
    Konuları
    308
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1177
    Harcanan
    0
    Kalan
    1177

kimyanın el atmadığı sektör yokki nasıl dar olur ya bizim sektöde bizden önce girebiliyolar iş konusunda ilaç sektörü gıda sektörü kozmetik..... daha aklınıza gelebilecek herşeyde kimyacılar ön planda bana göre ama yinedegüzeldir gıda mühendisliğide bir mezun vede işsiz olarak : güzelllllll

Mesajları
    845
    Konuları
    161
    Eklentileri
    37
    Kredisi
    1956
    Harcanan
    0
    Kalan
    1956

valla tuanacım ben lisedeyken mesleklerle ilgili kitaplarda en cok işsizliğin kimya muhendisliğinde oldugu yazılıyordu iş bulmanında cok zor oldugu söyleniyordu ben o yuzden öyle söyledim
    ama senın gıda muh mezunu issiz felan diyorsun gercekten iyice moralim bozuldu zaten isteyerek gelmediğim bi bölüm offffff
    bana bu bölümü yazarken böyle demiyorlardı
    vallahi allah sonuzumu hayırlı etsin ne diyim
    bindik bir alamate gidiyoruz kıyamete

Ar. Gör. tuanabelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    1194
    Konuları
    308
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1177
    Harcanan
    0
    Kalan
    1177

Standart RE: Cvp: Gıda mühendisliğiyle ilgili merak ettiğim noktalar var yardımcı olurmusunuz?

Alıntı engineer_girl Nickli Üyeden Alıntı

valla tuanacım ben lisedeyken mesleklerle ilgili kitaplarda en cok işsizliğin kimya muhendisliğinde oldugu yazılıyordu iş bulmanında cok zor oldugu söyleniyordu ben o yuzden öyle söyledim
    ama senın gıda muh mezunu issiz felan diyorsun gercekten iyice moralim bozuldu zaten isteyerek gelmediğim bi bölüm offffff
    bana bu bölümü yazarken böyle demiyorlardı
    vallahi allah sonuzumu hayırlı etsin ne diyim
    bindik bir alamate gidiyoruz kıyamete

ya üzül diye demedimkine ben ama senin mezun olmana çok var daha bakarsın ozamana işler çok ama çok değişir şuanda iş yok değil ama istekler çok fazla biz zamanımızı gezmeye ayırmışız okulda öyle olunca böyle oluyo ama sen kendini geliştirisen senin için iyi olur moarlini düzeltmişimdir umarım böyle düşünme valla çok üzüldüm ya zaten sulu gözüm ağlarım ama ben hevesin kırılmasın sakın

Sayfa 1/3 123 SonSon