Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
25 sonuçtan 11 ile 20 arası
    Lisans Üye

Mesajları
    277
    Konuları
    14
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cvp: Gıda mühendisliğiyle ilgili merak ettiğim noktalar var yardımcı olurmusunuz?

Olmuş bir kere gıda yoluna girmişsin :) istesen de gıdacısın istemesen de ..ilerde düzelecek diyorlar ama .... ben inanmıyom.. zamanında sorsan Eczacılık oku derdim :)

Yeni Üye

Mesajları
    68
    Konuları
    25
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    455
    Harcanan
    0
    Kalan
    455

Standart Cvp: Gıda mühendisliğiyle ilgili merak ettiğim noktalar var yardımcı olurmusunuz?

Arkadaşlar bakınız şu an kimya mühendislerini artık gıda sektöründen çekme durumları oluşmaya başladı örnek olarak ta şeker fabrikalarındaki duruma bakınız. Ayrıca tamam kimya mühendisleri çeşitli alanlarada iş bulabiliyor, bizler de ise süt,et, meyve-sebze, özel gıdalar derken geniş bir alana sahibiz. Büyüklü küçüklü bir çok ta gıda işletmesi mevcut.

Bizlere özellikle devletin belirlemiş olduğu mecrubi bulundurma şartı neticesinde işletme sahipleri alışmış oldukları babadan-oğula, ustadan-çırağa devri olayı bitip yetki ve sorumluluk gıda mühendislerine geçince onlarda sistemi benimsemede zorlanıyorlar. Aslında gıda mühendisleri nedir? Nasıl bir çalışma sisteminde başarılı ve yararlı olurlar? sorularına bakmadan belli önyargılar ile bizlere "mecburi" olarak iş veriyorlar. Yani bizleri mecburiyetten getirdiklerini sanıyorlar. Aslında bizleri daha verimli kullanmaya çalışsalar bu hem bize özellikle de firma sahiplerine büyük yarar sağlayacatır.

Yukarıda yazdıklarımdan dolayı maaşlarda cimriliğe kaçmaları da kaçınılmaz oluyor biraz ama GMO nun belirlediği bir alt maaş barajı var, buna uyduğumuz sürece hepimizin pazarlık şansı yüksek olacaktır ama maalesef bazı arkadaşlar bu fiyatın altındaki ücretlere razı olunca firmalar onlara yöneliyor, ki belirttiğim gibi bize verilen maaşı mecburiyetten yani prosedür gereği olduğunu düşündükleri için az maaş isteyeni alırım düşüncesindeler. Bugün bir makine mühendisi de 1000ytl maaşla başladığına göre durumumuz çok ta kötü değil.

Bunlar bir tarafa kimi meslektaşlarım bu mesleği kendilerine yakıştırmadığı veya ideallerinin aslında bu sektörde olmadığı için olumsuz düşüncelere sahip olabilirler(bu arkadaşları kesinlikle kınamıyorum, yanlış anlaşılmasın lütfen!!!) ya da bu sektör kendilerine tam oturan çok memnun arkadaşlar çok olumlu düşünüp seni bu yönde telkin edebilirler. Herşey bir kenara kişi tek başına apayrı bir kişiliktir ve sen kendini bu sektörde nereye koyduğunu iyi bir şekilde belirlersen kafandaki tüm sorulara kuşkusuz en iyi cevapları vereceksin.

Lisans Üye

Mesajları
    277
    Konuları
    14
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

ieralp kardeşim ben bu gün Gıda mühendisleri odasının forumundaki yazıları okudum bir kere daha utandım mesleğimden ... bunları söylerken ne yazıkki üzülerek söylüyorum..çünkü bende gıda mühendisiyim .. durum bu .. ve bunun nedenide bizim işlere SABUNCUNUN bile bakıyor olması.. diğerlerini saymıyorum artık. bizim işe sabuncu bile bakabiliyorsa... gerisini saymaya gerek yok.. umutsuz olmak istemiyorum ama forumda yazılanları okudukçaooooooooooooffffffffff oooooooooofffffffff ne olcak bu mesleğin hali

Yeni Üye

Mesajları
    27
    Konuları
    12
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart RE: Cvp: Gıda mühendisliğiyle ilgili merak ettiğim noktalar var yardımcı olurmusunuz?

Alıntı engineer_girl Nickli Üyeden Alıntı
    cidden böylemi ya maaşlar içiler acısımı o kadar calış oku koştur simitciden az kazan olcak şey deil vallahi
    kimya muhendiliğine gelince gıda ondan daha iyidir diye düşünüyorum en azından iş alanları daha geniş kimya muhendisliğinin iş sahası cok dar bence
    bende senin yaşlarındayken aynı şekilde avutuyodum kendimi.ama işin içine girince hiçde öyle olmadıgını gördüm.
    birincisi gıda mühendisleri yokkende kimya mühendisleri vardı ve onlar tamamen oturmuş bi meslek.sen yokken onlar snn işlerini yapıyorlardı.artı kimse onlarla yemek mühendisi ahçı vs şeklinde dalga geçmiyor.

ikincisi,kimya mühendisliği çevreden tut tekstile ,gıdaya ve hatta makine mühendisliğine kadar geniş bi yelpazesi var.
    bana inanmıyorsan kariyer nete gir.bi kimya mühendisliği yaz,bide gıda mühendisliği...birinde çıkan ilan 200 küsür,birinde 90 küsür...kararı sen ver...

Yeni Üye

Mesajları
    27
    Konuları
    12
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

cacık olmaz bu gıda mühendisliğinden.

Lisans Üye

Mesajları
    277
    Konuları
    14
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Cacık olur olur ama ... tadı olmaz ..

Onursal Üye Didem SALİCİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    845
    Konuları
    161
    Eklentileri
    37
    Kredisi
    1956
    Harcanan
    0
    Kalan
    1956

off allahımmmmmm nolur 4 sene sonra herşey değişsinn
    bu bölümü yazarken neden böyle denmiyordu onu anlayamıyorum öğretmenlerim cevrem hepsi övüyordu bu mesleği vallahi de pişmanlık duymaya başladım bidahada öss yi gözum kesmiyor
    en fazla mühendis olup cıkcaz bişy olmıcak başka
    muhendis ziraatcılerde muhendis ama banane banane yaaaa
    bu kdr cabalayarak kazanıyoruz onlarla aynı kefede olmaya tahammul edemiyoruuum

Onursal Üye Didem SALİCİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    845
    Konuları
    161
    Eklentileri
    37
    Kredisi
    1956
    Harcanan
    0
    Kalan
    1956

en iyisi cok çalışmak üniv de öğretim görevlisi felan olmak o zmn garanti bi işimiz olur değilmi

Yeni Üye

Mesajları
    13
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart RE: Cvp: Gıda mühendisliğiyle ilgili merak ettiğim noktalar var yardımcı olurmusunuz?

Alıntı punch Nickli Üyeden Alıntı
    büyüyünce öğrenirsiniz nasıl bi mesleğin içinde oldugunuzu...kimya mühendisliği seçmemekle hata yapmışsınız bence
    bende kimya okumadıgıma pişmanım

Yeni Üye

Mesajları
    2
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

ogrenci arkadaslarimin duygularini anliyorum cunku ben de bu meslegi sectigimde 3. sinifa yani meslek derslerini alana kadar halen dogru, yanlis,pismanlik,acaba mi kelimeleri arasinda kaliyordum,cevreden gelen her sozden etkileniyordum,ozellikle de dusuk ucretlerle ilgili..
    genel olarak diger muhendisliklere oranla dusuk maasla basladigimiz bir gercek bu da gida sektorunun cirosuyla alakali olsa gerek, irili ufakli pek cok firma var. bunun rahatsizligini yasiyorsunuz ama gene de o kadar da olumsuz olmamak gerekir bence,belli bir noktadan ve kariyerden sonra daha iyi ucretler almaniz mumkun, genis bir skala var,baslangictaki rakamlara fazla takilmamak gerekir,zevkli ama zahmetli bir meslek..

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon