Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımızda bir Gıda Mühendisi olarak gıdalarda kullanılan 10 zararlı katkı maddesinden bahsedeceğim.Gıdalarda kullanılan 10 zararlı katkı maddesi?Bu katkı maddeleri nelerdir? Gıdalarda nasıl tanıyacağız? Kodları nelerdir? ve Sağlık açısından etkileri nelerdir? Bilindiği gibi her katkı maddesinin bir ADI (sınır değeri) değeri vardır.Günlük alınması gereken dozdan alınması tehlike doğuracağından bu sınır değeri ulusal kararlar sonucu belirlenmiştir.Fakat bu sınır aşılmasa bile zararlı etkileri yok değildir.Şimdi kısaca bu katkı maddeleri hakkında bilgi vereceğiz ve gıdalarda bu katkı maddelerini nasıl tanıyacağız bunlardan bahsedeceğiz.1: KARMİN
Gıda maddelerinde E120 koduyla kodlanır.Doğal kaynaklı ve gıdalara kırmızı rengini vermek için kullanılan bir katkı maddesidir. Cochineal isimle Afrika’da yaşayan böceklerin kendini korumak amaçlı salgıladığı enzim olan karminik asit in extrakte edilmesi sonucu elde edilir.Genel olarak bazı alerjik etkileri sebep olduğu kanıtlanmıştır.Aynı zamanda dini açıdanda tüketilmesi pek uygun görülmemiştir.
KARMİN2.ASPARTAM
Özellikle sakız gibi bazı maddelerde tatlandırıcı olarak kullanılan Aspartam. Gıda maddelerinde E951 koduyla kodlanır.Araştırmalar sonucunda depresyon,duygusal bozukluk,diyabet,epilepsi,unutkanlık gibi sorunlar çıkardığı ortaya konmuştur.
ASPARTAM3: GLUKOZ FRUKTOZ ŞURUBU
Bir çok şekerli tatlı gıdada şeker yerine kullanılan Glukoz şurubu şekerden daha tatlıdır.Gıda maddelerinde bir kodu yoktur direk bu isimle yazılmaktadır.Obezite,hormonal sistemi bozması,karaciğer büyümesi,şeker hastalığı,insülin bozukluğu gibi bir çok zararlı etkilere sebep olabilmektedir.
GLUKOZ-FRUKTOZ ŞURUBU


4: MSG MONOSODYUM GLUTAMAT- ÇİN TUZU
Özellikle cipslerde bolca kullanılan çin tuzu gıda maddelerinde E-621 koduyla kodlanmaktadır.Bir tadı olmamasına karşın katıldığı bütün gıdaların tadını güzelleştiren bir katkı maddesidir ve 4. tat olarak anılmaktadır.Özellike oboziteye sebep olduğu kanıtlanmıştır.Doyma istediğinin geç gelmesinden dolayı yemek isteği uyandırmaktadır.Fast-Food ürünlerinde oldukça fazla kullanıldığı için obeziteye etkisi burdanda kaynaklanmaktadır.Ayrıca yapılan araştırmalarda vücut sinirleri üzerinde olumsuz etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
ÇİN TUZU MSG


5: TRANS YAĞ
Gıdalar üzerinde trans yağ varlığı veya yokluğu yazılmaktadır.Ancak dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı trans yap miktarı %1 in altındaysa trans yağ yoktur ibaresi kullanılabilmektedir.Bu konuda devletimizin aldığı karar bu şekildedir bu yüzden buna bizim dikkat etmemiz gerekiyor.Kötü huylu kolesterol olan LDL seviyesini yükseltmektedir.Vücutta insülin direncini arttırır.Obeziteye sebep olabilir.Kalp krizi ve damar tıkanıklığına sebep olabilmektedir.
TRANS YAĞ


6: BAZI GIDA BOYALARI
Yukarıda bahsettiğimiz gibi bazı gıda boyaları katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.Bazıları doğal olarak elde edilse de ve zararlı etkileri az bile olsa bu gıdanın çok kullanılması durumunda zararlı olabilmektedir.Resmi olmadan yapılan bazı araştırmalarda gıda boyalarının çocuklarda IQ seviyesini düşürdüğüne dair tezler ortaya sunulmuştur.Kısaca gıdalarda bolca kullanılan bazı gıda boyaları kodlarını sizlerle paylaşalım.

  • Sunset Yellow ( E110)
  • Tartrazin (E102
  • Karmoisine( E122)
  • Quinoline (E104)
  • Allura Red( E129)

GIDA BOYASI
7: SODYUM SÜLFİT

Gıdalarda raf ömrünü uzatmak için içi kullanılan katkı maddesinden biri de sodyum sülfittir.Sucuk,salam gibi bazı fermente gıdalarda kullanılabilmektedir.Gıdalarda E250 koduyla kodlanmaktadır.Sülfit duyarlılığı olan kişilerde baş ağrısına,nefes problemleri,alerjilere sebep olabilmektedir.Yapılan bazı araştırmalarda Pankreas sorunları yol açtığı hatta kansere sebep olduğu iddaa edilmektedir.


SODYUM SÜLFİT8: BHA ve BHT
Bazı katı ve sıvı yağların bozulmalarını önlemek için kullanılan katkı maddelerinden biridir.Özellikle küflere karşı etkili olabilmektedir.Yapılan araştırmalarda Bütilat Hidroksi Anizol (BHA) ve Bütilat Hidroksi Toluen (BHT) sinir hücrelerine zarar verdiği tespit edilmiştir.Yapılan bir başka araştırmalarda ise davranış bozukluklarına sebep olabildiği söylenmektedir
BHA BHT


9: SÜLFÜR DİOKSİT
Özellikle kuru gıdalardaki bozulmaların önlenmesi için kullanılan bu katkı maddeleri kuru meyve ve sebzeler,hazır çorbalar,kurutulmuş baharatlar,konserve ürünler gibi bazı ürünlerde kullanılmaktadır.Amerkia’da meyve ve sebzelerde kullanılması yasaklanmıştır.Baş ağrısı,ishal,baş dönmesi,astım gibi bazı hastalıklara sebep olabilmektedir.
SÜLFÜR DİOKSİT


10:POTASYUM BROMAT
Ekmek mamüllerinde hacim arttırmak ve renk beyazlatılması için kullanılmaktadır.Kalitesiz unlarda rengini güzelleştirmek için kullanılmaktadır.Fazla miktarı vücutta toksit etkiye sebep olmakta aynı zamanda kansere dahi sebep olabilmektedir.Kalitesiz beyaz unlardan uzak durmamızda fayda var.
POTASYUM BROMAT UNLU MAMÜLLER