4 sonuçtan 1 ile 4 arası
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 3 gönderen fgunesli

Konu: haccp denetime gelecekler yardımm !!!

Yeni Üye leman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    3
    Konuları
    2
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart haccp denetime gelecekler yardımm !!!

yeni kurulan bır baharat fabrıkayız destek alarak prasedürler ve formlar hazırladık ama herşey tamam izlenebilirlik konusunu aşamadık lot no verilmesi lazımmış ama nasıl yapılacak bilmiyorum 5-6 tedarikçiden ürün alıyoruz ve bunların miktarları az oldugu için karıstrarark üretime veriyoruz ama her tedarikcinin numarasnı cıkan ürün numarası nasıl olmalı fikrı olan varmı ???

Yeni Üye fgunesli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    25
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cevap: haccp denetime gelecekler yardımm !!!

Merhaba, baharat firması olduğunuz için tedarikçilerinizin ürünleri muhtemelen parti/lot/seri numaraları olmadan geliyordur, yapmanız gereken şey farklı yerlerden gelen ürünlere depoya girişlerinde sizin numara vermeniz, karışım yaptığınızda üzerinde numaraları yazan çuvallardan yüzde kaç oranında ve hangilerinden kullandığınızı üretim raporunuza yazarsınız,sonrasında paketleme yapıyorsanız o günün tarihi veya yılın kaçıncı günü paketleme yapılıyorsa lot no verebilirsiniz. Yine üretim raporunuzda hangi karışımların hangi lot no olarak paketlendiğini belirtmeniz lazım.İş tabi ki bununla bitmiyor, bir de son ürünün depodan çıktıktan sonra hangi araç ile gittiği nereye gittiği nerede satışa sunulduğu gibi bilgilerinin elinizde olması lazım, ürünün ileriye ve geriye doğru izlenebilirliğinin sağlanması ürün geri çağırma için de bir altyapıdır.Bir de link ekler kısmında HACCP Bakanlık Denetim Formu yer alıyor, size yol gösterici olacaktır, Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü ,Kolay gelsin, iyi çalışmalar...
    ewin3, pallidus ve kubra.ay659 bunu beğendiler.

Yeni Üye leman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    3
    Konuları
    2
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

bilgi için tesekkur ederim. bu işleri ilk kez yapıcagımız için zorlanıyorum oturtmaya calışıyoruz ama denetcıler gelınce eksik yada yanlış olursa bi sıkıntı olurmu endişem bu yönde .

Yeni Üye

Mesajları
    5
    Konuları
    2
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

siz gerekli form ları yerine getirip üretim paketleme gibi proseslerde tam kontrol altında tuttuğunuzu ve ona uygun diagramlarınızı hazırladığınız taktirde sorun teşkil etmez fakat buradakı tek önemli hususlardan biri size teslim edilen ve sizin karışım olarak yaptıgınız urunlerın son kullanma tarihleri ilerisinde bir tarih yada başka bir işlem gerçekleştiremezsiniz. tersinden gidecek olursak bir sorun olduğunda marka sana ait olduğu için önce sizin çalıştıgınız yer meshul olacaktır . Akabinde sizin üretim ve geri kalan bütün proseslerde bir problem olmadığını ıspatlamanız ve belgelemeniz gerekmektedir. Bu işlemden sonra sizin alım yaptığınız tedarikçıler ve mevcut ürün karışım miktarlari doğrultusunda diğer tedarikçiler araştırmasına gidilir. Olası bir sıkıntı bulunduğu taktirde sizin anlaşmasını yaptığınız şirkete kanunen ve elinizdeki alım yaptığınızı gösteren irsaiye ve faturalar ile tazminat vs açma hakkınız bile bulunmaktadir. Ciddi meblalar tazminat olarak alınabilir (marka değerini düşürmek ve ayıplı mal satmak adı altında ) teşekkürler.