5 sonuçtan 1 ile 5 arası
    Yeni Üye

Mesajları
    12
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Exclamation Hazır Yemek Sektöründe Gıda Mühendisi Ne Yapar?

arkadaslar cevaplarınızı bekliyorum bu sektörde gıda mühendisi neler yapar?

Lisans Üye kerem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    261
    Konuları
    50
    Eklentileri
    18
    Kredisi
    956
    Harcanan
    5
    Kalan
    951

Standart Cevap: Hazır Yemek sektöründe Gıda Mühendisi Ne YAPAR;?

mehmet bey, merhaba hazır yemek sektöründe çalışmadım, umarım çalışan arkadaşlar daha iyi yardımcı olurlar. ancak mesleki açıdan bakarak birkaç şey söyleyebilirim.

*hazırlanacak olan gıdaların hammadde alımlarının yapılması,
    *bu alımlarda gıda güvenliği ile ilgili şartların gözönünde bulundurulması,
    *depolamadaki soğuk şartlara, yiyecek hazırlama aşamalarındaki sıcaklıklara dikkat edip uygunluğunun sağlanması,
    *ortam ve alet ekipman temizliği ve dezenfeksiyonunun uygun şartlarda yerine getirilmesi
    *personel temizlik, hijyen ve sağlıkla ilgili raporlarına dikkat edilerek gereklerinin yapılması
    *sorumlu yönetici iseniz (ki çoğunluk bu şekilde çalışıyor) ilgili resmi şartların, dokumantasyonun sağlanması
    *kalite ve gıda güvenliği yönetim sistemleri kurmaya çalışıyorsanız ilgili şartların ve dökümanların hazırlanması. zaten yukarıdaki maddeleri kapsıyor bu durum

aklıma gelen bunlardı, kolay gelsin.

Onursal Üye Figen YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2125
    Konuları
    317
    Eklentileri
    58
    Kredisi
    3081
    Harcanan
    0
    Kalan
    3081

Standart Cevap: Hazır Yemek sektöründe Gıda Mühendisi Ne YAPAR;?

Merhabalar,
    Yeri gelmişken hatırlatmakta yarar var diye düşündüm. Arkadaşlar hazır yemekçilik-catering sektöründe çalışanlar için bir grup açılmasını istiyorsanız aşağıdaki linki tıklayıp, talebinizi belirtin lütfen

http://www.forumfood.net/showthread.php?t=11841
    Figen YÜCE
    T.C. Pamukkale Üniversitesi
    Öğretim Görevlisi

Onursal Üye phryne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    488
    Konuları
    36
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    572
    Harcanan
    0
    Kalan
    572

Standart Cevap: Hazır Yemek Sektöründe Gıda Mühendisi Ne Yapar?

kerem'in söyledikleri tamamen doğru olmakla birlikte bu sektörde yaklaşık 2 yılı geçkin bir süre çalışan biri olarak ben de yardımcı olmaya çalışacağım.

herşeyden önce hazır yemek sektöründe mühendis yasal zorunluluktur. en az 2000-3000 kişi civarı yapılan günlük üretim riski göz önüne alındığında akademik bilgi sahibi bir insanın sorumlu olarak tüm prosesi takip ediyor olmasının önemi daha da ortaya çıkar.
    mal kabul ve personelin işe geldiği anda başlar sorumluluk ve hizmeti satın alan kişi yemeği yediği anda biter. yani yemek mutfaktan çıktığı anda sadece yemek üzerindeki aktif kontrol kaybolur ve tabiri caiz ise Allah'a emanet gider yemekler.

tedarikçi firmanın şoförü de, müşterinin yemekhanesinin durumu da mühendisi birinci dereceden ilgilendirir.

yapılan iş tamamen insana bağlıdır, makinalar ya da otomatik sistemler yoktur. gramajlı çalışılsa bile yapılan yemeğin tuzunu usta el kararı ile atacaktır ve işin kusursuz olması ustanın özel yaşantısına, aklının o esnada nerede olduğuna ince bir iple bağlanacaktır.

herşeyden önemlisi çalışılan yemekhanedir. patronun ve aşçıbaşının tutumu çok önemlidir. ve acı bir gerçek vardır; aşçıbaşının istediği kadar müdahale edebilirsiniz mutfağa. kendisi birinci dereceden iyi geçinilmesi, hoş tutulması gereken kişidir.

yeni mezun mühendisten bahsediyorsak; şayet dominant bir karakteri yoksa çalışanlar üzerinde kuracağı/kurmaya çalışacağı otorite konusunda sıkıntı çekecektir. (ben çektim, oradan biliyorum =) )
    durmadan düzenlenmesi gereken personel eğitimlerini verir mühendis, aynı şeyi 5. kez anlattıktan sonra dahi personel aynı hatayı yapabilir hemen 6. eğitimin düzenlenmesi farz olmuştur aynı konuda =)

ama yemek işi zevklidir, zamanla hiç bir şeyi gözden kaçırmamayı, durmadan çıkan sorunlara çözüm üretmeyi, ve hatta yemek yapmayı, tatlı porsiyonlamayı öğrenir insan.

bunlar nacizane benim eklemelerim kerem'in yazdıklarına.

Lisans Üye kerem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    261
    Konuları
    50
    Eklentileri
    18
    Kredisi
    956
    Harcanan
    5
    Kalan
    951

Standart Cevap: Hazır Yemek Sektöründe Gıda Mühendisi Ne Yapar?

gerçekten çok güzel konulara değinmişsiniz, teşekkürler.
    sizin belirttiğiniz noktalar tecrübelerle ortaya çıktığı için ayrı bir öneme sahip, meslek bilgisi+hayat bilgisi oluyor (bir hocamız böyle söylerdi)