7 sonuçtan 1 ile 7 arası
Ağaç Şeklinde Aç9Beğeni
  • 3 gönderen solway
  • 1 gönderen phryne
  • 1 gönderen solway
  • 1 gönderen phryne
  • 2 gönderen mabolla
  • 1 gönderen ihsancan

Konu: hepatit taşıyıcısı personel

Onursal Üye phryne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    488
    Konuları
    36
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    572
    Harcanan
    0
    Kalan
    572

Standart hepatit taşıyıcısı personel

Arkadaşlar,

cehaletimi mazur görün ancak baya ikilemde kaldım.
    Temizlik personellerimden biri hepatit taşıyıcısıymış.
    baya baya aylardır da gizlemiş.

malum gıda işletmesiyiz.
    öğrendiğim saniyeden itibaren diken üstündeyim.

konuya ilişkin bir mevzuat bir bişey var mıdır?

hofffffff....

Onursal Üye solway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    427
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    0
    Kalan
    276

Standart Cevap: hepatit taşıyıcısı personel

1930 yılından kalma umumi hıfzısıha kanunu değiştirtilerek, portörün yerine getirilen zırvalar şunlar:
    Madde 126- Gıda üretim ve satış yerleri ve toplu tüketim yerleri ile insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerine yönelik sanatların ifa edildiği iş yeri sahipleri ve bu iş yerlerinin işletenleri, çalışanlarına, hijyen konusunda bu iş yerlerindeki meslek ve faaliyetin gerektirdiği eğitimi vermeye veya çalışanların bu eğitimi almalarını sağlamaya, belirtilen eğitimleri almış kişileri çalıştırmaya, çalışan kişiler ise bu eğitimleri almaya mecburdurlar. Bizzat çalışmaları durumunda, iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu fıkra kapsamındadır.
    Bulaşıcı bir hastalığı olduğu belgelenenler ile iş yerinin faaliyet ve hizmetlerinden doğrudan yararlananları rahatsız edecek nitelikte ve görünür şekilde açık yara veya cilt hastalığı bulunanlar, bizzat çalışan iş yeri sahipleri ve işletenleri de dâhil olmak üzere, alınacak bir raporla hastalıklarının iyileştiği belgeleninceye kadar, birinci fıkrada belirtilen iş yerlerinde çalışamaz ve çalıştırılamazlar. Çalışanlar, hastalıkları konusunda işverene bilgi vermekle yükümlüdür.”
    b) 127 nci maddesi aşağıdaki şekilde düzenlenmiş ve Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
    “Madde 127- 126 ncı maddede belirtilen iş yerlerindeki hijyen eğitimine yönelik hususlara, bu iş yerlerinde çalışmaya engel bulaşıcı hastalıkların ve cilt hastalıklarının neler olduğuna, iyileşme hâlinin belirlenmesine, hangi meslek ve sanat erbabının 126 ncı madde kapsamında olduğuna ilişkin usûl ve esaslar, Sağlık, İçişleri ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlıklarınca müştereken çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.
    126 ncı maddede belirtilen iş yerlerinde bulaşıcı bir hastalık veya bir salgın hastalık çıkması durumunda, bu hastalıkla alakalı gerekli incelemeler, analiz masrafları iş yeri sahipleri ve işletenlerince karşılanmak üzere ilgili kurumlar tarafından yapılır.
    126 ncı maddede belirtilen iş yerlerinde bulaşıcı bir hastalık veya bir salgın hastalık çıkması hâlinde doğacak hukukî sorumluluklar ile bu durumdan zarar gören kişi veya kurumların hukukî yol vasıtasıyla talep edebilecekleri tazminat ödemeleri veya olabilecek diğer ödemeler iş yeri sahiplerine ve işletenlerine aittir.”
    Bu durumda; 17.12.2011 tarihli resmi gazetede yayımlanan GIDA HİJYENİ YÖNETMELİĞİ’nin 21. maddesi gıda işkolunda çalışanlar için kaldırılmış olan portör muayenesinin yerini alacak eğitim hususuna açıklık getirmiştir.
    Eğitim
    MADDE 21 – (1) Gıda işletmecisi,
    a) Gıda işinde çalışan personelin yaptıkları işin gerektirdiği gıda hijyeni konularında kontrol edilmelerini ve bilgilendirilmelerini ve/veya eğitilmelerini,
    b) Bu Yönetmeliğin 22 nci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen prosedürün geliştirilmesi ve sürdürülmesinden veya iyi uygulama kılavuzlarının uygulanmasından sorumlu olan personelin, tehlike analizi ve kritik kontrol noktaları/HACCP ilkelerinin uygulanması konusunda yeterli eğitimi almalarını,
    sağlar.
    kaynak:ismevzuati.com

kaynağı havada kalmasın bilgi diye belirttim. benim bildiğim kadarıyla da portör muayenesi yapılmıyor ancak işyeri hekimi lüzumlu görürse yaptırıyor. bunun yerini resmi(halk eğitimden ya da yetkili özel kuruluşlardan alınan) eğitim almış görünüyor ancak hastalık ile ilgili sıkıntı çıkması halinde işverenin hukuken sorumlu olduğu açık.tabi hepatitlinin elinde pasta böreği yememiz halinde hasta olursak ve kimse durumu fark etmezse(ki nerden fark edecez!) sıkıntı yok. bence arkadaşı üretimden cok uzak bir yere kaydırmalı ama patronların adam çalıştırma zihnıyetıni bildiğimden bir gun o arkadaşı hamur kararken görebileceğimize eminim.o açıdan iş bulmasına yardımcı olup işten cıkarmak daha doğpru geldı
    Konu solway tarafından (17-01-2016 Saat 14:12 ) değiştirilmiştir. Sebep: yazum hatalarğu
    phryne, Ümit ÖZTEK ve BLACKEAGLE-BJK bunu beğendiler.

Mesajları
    488
    Konuları
    36
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    572
    Harcanan
    0
    Kalan
    572

ya solwayciğim, patronun adam çalıştırma zihniyetine girersek puhuuuu sayfalarca yazı yazarım da...
    bir yandan kontrol altında tutulan bir hasta, dışlamak da içime sinmiyor, diğer yandan ürüne dokundurmama rağmen diğer çalışanlara bulaştırma ihtimalini düşünüyorum...

pöfffff
    BLACKEAGLE-BJK bunu beğendi.

Onursal Üye solway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    427
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    0
    Kalan
    276

bişeyy olmaz;PP
    askerde bir sürü hepatitli adamla aynı koğuşta yattım(yanlış anlaşılmasın.ayrı yataklarda düşüp kalktık;P)
    bir tanesi vardı.konusma mesafesi kavramından haberi yok. konuşmanın sonu öpüşerek mi bitecek belli değil. hoca diyerek suratıma yakınlaştıkça de get diyesim geliyor ama kırmayayım diyosun bir yandan. onu da geçtim tıkalı tuvaleti defalarca kullandım, çeşitli kolaj çalışmaları yaptım orda. neyse o konuları genişletmiyim.özetle bir süre terso durumla karşılaştım ama gel gör ki analizlerde değerlerim cok düşük çıkıyo.hatta git aşı ol diyorlar.mikropla hiç karşılaşmamışım. sanki padişah kızı gibi saraydan dışarı hiç çıkmamışım. yani demem o ki; kişisel hijyen tedbirlerini bilen birine kolayla bulaşmaz mikrop filan.bilmiyolarsa öğret, rahat ol. calm down. işyeri hekiminiz de yok herhalde.ben o işletmeyi anladım biraz.takılın gülüm siz;P
    phryne bunu beğendi.

Mesajları
    488
    Konuları
    36
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    572
    Harcanan
    0
    Kalan
    572

kısmet ya yeni mühendisleri düşünsün =)
    bazı zihniyetler değiştirilemiyor...

Yeni Üye

Mesajları
    4
    Konuları
    1
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55

Merhaba, bu durum çok ciddi bir durum. Kesinlikle kontrol altına alınması gerekmektedir. Evet o hastayı dışlamak istemiyorsun ancak, diğer insanlara bulaşabilecek bir risk altında bu sefer diğer insanların hayatlarıyla oynanmış gibi geliyor bana. Bir de hepatitin de tipleri var, tıp da ilerlemiş durumda. Ne kadar ciddi, ne derecede bulaşıcı ve riskli kontrol altına alınabilir mi öğrenilmesi gerekiyor. Her iki taraf da mağdur edilmemeli ki herhangi bir olay olursa gıda mühendisi, genel müdür, İK ve işletme sahibinin başı ağrır bu işten.
    Ümit ÖZTEK ve BLACKEAGLE-BJK bunu beğendiler.

Yeni Üye ihsancan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    25
    Konuları
    8
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    255
    Harcanan
    0
    Kalan
    255

Böyle durumlarda işyeri hekimine başvurun. Taşıyıcı tip hastalarında 3 farklı tipi varmış. Araştırmadan karar vermeyin.
    Aşılama yolu ile de taşıyıcı çıkabiliyor. ( Mesela askerde hepatit aşısı olan ) kan tahlillerinde hepatit taşıyıcısı olarak çıkabiliyor.
    Bir de arkadaşlar benden size tavsiye portör muayenelerinin zorunluluğu kalkmış olsa da yaptırın. Senede 1-2 kez yaptırın. Hijyen belgesinin zorunlu olmasından sonra muayenelerin zorunluluğu kalktı. Bakanlığa ve Bimere konu ile ilgili yazdım ancak yeterli görüldüğüne dair geri dönüş yaptılar. Ancak benim içim rahat değil. Ben işverenlerimi yaptırmamız konusunda ikna ettim ve yaptırıyorum. Sene de bir iki kez personelin sağlık taramalarından emin olun kimse batmaz. Gerekli ve elzem bir konu.