Sayfa 2/2 İlkİlk 12
18 sonuçtan 11 ile 18 arası
    Yeni Üye

Mesajları
    56
    Konuları
    28
    Eklentileri
    12
    Kredisi
    605
    Harcanan
    0
    Kalan
    605

Standart Cevap: iso 22000 belgesi almak! ve sonrası?

Bence danışman firmadan iso 22000 eğitimi al. Gerçi böyle bir firmanın eğitimi ne kadar kaliteli olur orası meçhul ama!

Bildiğim kadarıyla danışman firmanın görevi seninde söylediğin gibi sistemi kurup, dökümanları sağlıyor. Çalışanlara da aynı zamanda eğitim verilmesi lazım sonrada bu sistemi sürdüren sen oluyorsun, danışman firmada senin sürdürdüğün sistemi denetliyor. Sonrada sertifikalandırma süreci başlıyor.

Onursal Üye mutlu_571 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    740
    Konuları
    77
    Eklentileri
    38
    Kredisi
    2100
    Harcanan
    0
    Kalan
    2100

Alıntı solway Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla biz de benzer şeyler yaşadık.üstelik danışman firmaya defaatla işleyen bir sistem yaratmak istediğimizi söyledik ama üçkağıtçı, bizim üretime uygun olmayan copy paste şeyler yollamış.patronlar firmanın peşinde yalnız.adam yeniden belge hazırlayacağını vaad etti.o belgeler beğenilmezse şikayet edicez.bu konuda etkili şikayet merci neresidir, bilen var mı?
    avrupa akreditasyon birliği (EA) ile karşılıklı tanınma anlaşması yapan türkak'a olabilir...
    HİÇBİRŞEY TESADÜF DEĞİLDİR.

Yine dağların sevdası düştü yüreğime anne
    Kurşunların sevdası,
    Zulümlerden bıktım usandım
    Yüreğim kanıyor anne,
    Kara bulutlar bir sağanaktır tutturmuş gider
    Dünya zulüm, zulüm kokar anne
    ...

Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2730
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Şöyle kocaman bir
    ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh ahhhhhhhhhhhhhhh
    çekeyim...

Sektörde böyle yapan o kadar çok firma var ki anlatamam.
    Ben müşterilere bak ben onun aldığı paraya size gerçekten işleyen bir sistem kuracağım diyorum sana da böyle böyle faydaları olacak ama işveren ben uğraşamam onlarla bana belgeyi ver diyor.

Bir firmada gördüm. 3 senedir belgeli bir firma firmada sistemin "s" si yok. Bir tane form, talimat, prosedür yok. Denetim firması geleceği gün danışman belgeleri yanında getiriyor sonra giderken de götürüyor. Bu kadarı da olmaz dedik. Ama daha neler oluyor neler...

Bu tarz firmaların belgeleri üzerinde Türkak logosu varsa mutlaka Türkak'a şikayet edin. Belgelendirme haklarını askıya alsınlar. Türkaka logosu yoksa, ne yazık ki şikayet edebileceğiniz yerler sınırlı. İlk olarak şikayet merci emniyet müdürlüğü olabilir. Bu bir nevi dolandırıcılık ve sahktekarlığa giriyor. İkinci olarak şikayet edilecek yer belgelendirme firmasının yurtdışı merkezi oluyor.

Yıllardır bu tarz danışman ve belgelendirme firmalarına karşı direniyorum. Bu direnişim yüzünden bir sürü işte kaybettim ama öyle bir işten gelecek para bana helal değilmiş gibi geliyor. Yıllardır duruşumu kaybetmemeye çalışıyorum.

Gerçekten sistem kurmak ve işletmek istiyorsanız o belgelendirme firmasını dikkate almadan kendiniz bir sistem kurun. Danışman firmanın göndereceği sistemde kopyala yapıştır bir sistem olacaktır. Sistem kurlurken neler yapılacağı nereden başlanacağını bir çok başlık altında anlatmıştım hep tekrar oluyor bu yüzden bu konuda yeni bir başlık açıp sizlere sunmak en iyisi olacak sanırım.

Bu yazıyı yazdıktan sonra kısaca sistem kurumunda yapılması gerekenleri yazdım aşağıdaki linkten konuya ulaşabilirsiniz
    Görüşlerinizi ve katkılarınızı beklerim

http://www.forumfood.net/iso-22000-g...4175#post94175
    “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Onursal Üye solway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    0
    Kalan
    276

oğuz bey, biz referanslı olarak gittik o danışman firmaya+üçkağıtçılık istemedik.
    iyi bir sistem istedik. bizimki biraz extrem şanssız bir durum oluyor bu açıdan.
    ayrıca bizim zaten kontrol formlarımız vardı.hatta çoğunun içeriği iso22000 in üstündedir. sadece eksik olan husus ve formlar vardı(lüzumsuz olanları)yani.
    elimizdeki belgeleri verdik.makinalara kullanma talimatı yazdık vs... bu verdiklerimizi bile sisteme koymamış.direkt copy paste.daha eğitimi de veremedi. gerçi biz kendimiz eğitimi de verdik işçiye. hatta sınav bile oldular) tüm bunlar ne kadar psişik olduğumuzu göstermeye yetiyodur herhalde))
    nadir de olsa referansla çalışmak, iyi olmayabiliyormuş. ders oldu. biraz gecikmeli başlayacak sistem ama yunan bayrağını biz de çektik dalgalandırıyoruz.

Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2730
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Sizin firmanızın yaptığı çalışma benim gibi danışamanların arayıpta bulamadığı bir çalışma olmuş.
    Siz hazırlayıp göndermenize rağmen kullanmaması gerçekten komik olmuş. Her zaman firmaya birşey hazırlatmak için o kadar çok uğraşıyoruz. kıymetinizi bilememiş o danışmanlar ya da kıymetinizi bilecek kadar sistem bilgisine sahip değiller ki var olan sistemin dışına çıkarsak yanlış yaparız diye korkmuş olabilirler
    “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Onursal Üye solway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    0
    Kalan
    276

yok ya.üçkağıtçı bunlar.yorulmadan parayı atıcak cebine işte.sonuçta bir elemanın oturup bizim için 10-15 gun belki uğraşması gerekecek bir sistem için.bunlar parayı vurup belgeyi vermeye bakıyorlar.zaten sistemi kur deyince iso9001 de vereyim demiş para almadan.ona sayalım diyo.cevaba bak)

Onursal Üye Didem SALİCİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    845
    Konuları
    161
    Eklentileri
    37
    Kredisi
    1956
    Harcanan
    0
    Kalan
    1956

Bu sistemi kurarken gıda güvenliği ekibi oluşturmam zorunlu mu? Benden başka bu konu hakkında bilgisi olan hiç kimse yok burada. Ekibe kimseyi alamam ki. Dışarıdanmı birilerini ekibe dahil etmem gerekiyor?

Ön Lisans Üye

Mesajları
    123
    Konuları
    38
    Eklentileri
    14
    Kredisi
    714
    Harcanan
    0
    Kalan
    714

didem hn. merhaba,
    gördüğüm kadarıyla çikolata fabrikasındasınız, sektör hk kapsamlı bilgiye sahip değilim ancak sistem için yorumda bulunabilirim.
    Fabrika kaç kısımdan oluşuyor?mesela sütlü çükolata üretim hattı farklı bitter çikolata üretim hattı farklı ise kısım şefleri ustalar da vardır.. o ustaları da gıda güvenliği ekibine dahil edebilirsiniz. hem işin içinde hissedecekleri için kendilerini, sizin işinizi kolaylaştırırlar(söylenenlere önyargı yapmazlar) hem de personele iş yaptıracak olan onlar olduğu için önemli konuları onlara iletirsiniz onlar çözerler (gıda güvenliği toplantıları yaparsınız) ..siz de personelle diyalog yaşayıp sıkıntı çekmemiş olursunuz.
    bende 9001 sistemini kuruyorum, burada kalite komisyonu oluşturup toplantılarını ben yapıcm örneğin.. ama önemli bir detay danışman bir firmadan destek alarak gıda güvenliği ekibine sistem eğitimi almalarını sağlayın.
    uzun ve zorlu bir yol kolay gelsin iyi çalışmalar..

Sayfa 2/2 İlkİlk 12