3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Ağaç Şeklinde Aç6Beğeni
  • 1 gönderen hgunbas
  • 2 gönderen
  • 3 gönderen fgunesli

Konu: ISO 9001:2008- ISO 22000:2005 zorunlu prosedürleri

Yeni Üye

Mesajları
    3
    Konuları
    3
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    105
    Harcanan
    0
    Kalan
    105

Standart ISO 9001:2008- ISO 22000:2005 zorunlu prosedürleri

İyi çalışmalar meslektaşlarım,

Kalite güvence sistemi ve gıda güvenliği sistemi ile ilgili entegre sistem kurmak istiyorum çalıştığım yerde.

Prosedürler hakkında takıldığım hususlar var. Hangi prosedürler ISO 9001 de zorunludur? ISO 22000 de hangi prosedürler zorunlu?

MEvcutta bulunan prosedürleri entegre yapabilmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Bilgisi olan arkadaşlarımdan yardım istiyorum.

Şimdiden teşekkür ediyorum.
    BLACKEAGLE-BJK bunu beğendi.

Onursal Üye Ümit ÖZTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    568
    Konuları
    116
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1193
    Harcanan
    0
    Kalan
    1193

Standart Cevap: ISO 9001:2008- ISO 22000:2005 zorunlu prosedürleri

Alıntı hgunbas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi çalışmalar meslektaşlarım,

Kalite güvence sistemi ve gıda güvenliği sistemi ile ilgili entegre sistem kurmak istiyorum çalıştığım yerde.

Prosedürler hakkında takıldığım hususlar var. Hangi prosedürler ISO 9001 de zorunludur? ISO 22000 de hangi prosedürler zorunlu?

MEvcutta bulunan prosedürleri entegre yapabilmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Bilgisi olan arkadaşlarımdan yardım istiyorum.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

ISO9001:2008 Standardı şuan güncel değildir. ISO9001:2015 standardına göre entegrasyonu sağlamanızı öneririm. Madem bi işe giriyorsunuz sonrasında tekrar değiştirmek zorunda kalmayın.

İkinci olarak zorunluluklardan bahsetmişsiniz. Burda en iyi yol ilgili standartları referans almanızdır. Yani ISO9001:2015 ve ISO22000 Standartlarını okursanız rahatlıkla entegrasyonu sağlarsınız. Tabi bunları yaparkende bağlı bulundupunuz işletmenin yasal gerekliliklerini de göz önünde bulundurarak devam edin.

İyi çalışmalar.
    Çiğdem Coşkun ve onrkocademir bunu beğendiler.

Ümit ÖZTEK
    Food Engineer
    Gıda Mühendisi

Yeni Üye fgunesli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    25
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cevap: ISO 9001:2008- ISO 22000:2005 zorunlu prosedürleri

Merhaba Ümit Bey in belirttiği noktalar önemli, ayrıca standartlarda belirtilen konuları prosedürler halinde ayırıp bunlara bağlı talimatlar ve onlara bağlı formlar/ listeler şeklinde yapmanız uygun olur.Son olarak da Kalite El Kitabı ile sisteminizi özetlemiş olursunuz.Örnek Prosedür başlıkları şu şekilde olabilir ; Doküman ve Kayıtların Kontrolü Prosedürü, İç Tetkik Prosedürü, Düzeltici ve Önleyici Faaliyet Prosedürü, Tehlike Analizi Prosedürü,İzlenebilirlik Prosedürü, Temizlik ve Hijyen Prosedürü vs, talimatlarınız da örneğin Personel için El Yıkama Talimatı, Cihaz/ Ekipman Kullanma Talimatı vs şeklinde olacak,formlarınız ise Temizlik Kontrol Formu, Ziyaretçi Formu, Analiz Takip listesi vs şeklinde olacak. Siz sisteminizi ISO 22000 e göre düzenlerseniz zaten 9001 i kapsamış olacak.Bilginize....