5 sonuçtan 1 ile 5 arası
    Yeni Üye şekerkız_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    18
    Konuları
    3
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart ıso22000 başdenetçisi olmakiçin gıda teknikerleri için şartlar nelerdir

Mrblar herkese

Yardımlarınız bekliyorum biz gıda teknikerleir baş denetçi olabiliyormuyuz?? bir bilen varsa bilgendirsin beni şartlar nelerdir??

Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2729
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Standart Cvp: ıso22000 başdenetçisi olmakiçin gıda teknikerleri için şartlar nelerdir

Öncelikli olarak 5 yıl sektör tecrübenizin olması gerekiyor. Ama bu süre firmadan firmaya farklılık gösterebiliyor.

Ön Lisans Üye

Mesajları
    175
    Konuları
    62
    Eklentileri
    16
    Kredisi
    818
    Harcanan
    17
    Kalan
    801

Standart Cvp: ıso22000 başdenetçisi olmakiçin gıda teknikerleri için şartlar nelerdir

Baş denetçilik için bildiğim kadar ile Sadece gıda mühendisi olman gerekmiyor. Diğer mesleklerde eğitimine katılıması ve sınavı geçmesi sonucu başdenetçi olabilirler.
    Oğuz beyinde belirttiği gibi firmadan firmaya değişiklik gösterebilir. Sizin denetçi olarak çalışacağınız belgelendirme veya kuruluşun istekleri önemli onun için değişken kriterler olabilir.

Ön Lisans Üye

Mesajları
    175
    Konuları
    62
    Eklentileri
    16
    Kredisi
    818
    Harcanan
    17
    Kalan
    801

Bir kaç konuya daha değinmek istiyorum,
    Baştetkikçi eğitimi adından da anlaşılacağı gibi bir eğitim yani bilgi aktarımının yapıldığı, tecrübelerin paylaşıldığı bir eğitimdir. Bu eğitimlerde katılımcılara standart hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğinden bahsedilir. Sonunda sınav olduğundanda bahsedilir. (Eğitim firmasının prosedürlerine göre ön gereksinim şartları belirlenebilir. Ama sadece konuyla ilgili sertifika olması konunun çok iyi bilindiği anlamına gelmemeli. Katılımcı burada bilinçli olmalı)
    Öncelikle bu sınavı geçerseniz tetkikçi/baştetkiçi belgesi almaya hak kazanırsınız. Geçemezseniz sadece katılım belgesi gelir ve sınav ücretini yatırdığnızda tekrar sınava girip belgenizi almaya hak kazanbilrisiniz.

Piyasada başdenetçi kavramıyla ilgili farklılıklar firmaların prosedürlerinden kaynaklanıyor. Yani belegelendirme kuruluşları için akreditasyon kriterleri EN 45012 standardında tanımlanmış. Denetçi kriterleri ise ISO 19011 standardında. Buna ilaveten akreditasyon kuruluşlarını tebliğileri de farklı olabilir. (Örneğin turkak sektörleri risk sınıflarına göre ayırmış ve riskli sektörlere göre tecrübe istiyor ama jas-anz da böyle bir kriter yok onların denetçi şartları daha farklı). Bu nedenden dolayı her firmanın denetçi onaylama metotları farklı farklı.

Dışarıdan bakan belgelendirme sektöründe çalışmamış veya yeterince tecrübesi olamyan bir kişi bu konuyu anlamakta zorluk çekebilir ve kafası karışabilir. Özetle her belgelendirme kuruluşu kendi denetçi seçme ve onaylama metotlarını belirler. Bu metotlar ilgili akreditasyon kuruluşunun kriterlerine ve ISO 19011 standardına uygun olmalı.

Aslında ISO 19011 Kalite ve Çevre Yönetim Sistemi Tetkik Kılavuzunu incelediğinizde bu olayı biraz daha iyi anlıyabilirsiniz.

Denetçi/Başdenetçi ile ilgili kriterler ISO 19011 Standardı madde 7.4.4 "Eğitim, iş tecrübesi, tetkikçi eğitimi ve tetkik tecrübesi seviyeleri " maddesinde çizelge 1 'de açıklanmıştır.

Olayı daha iyi anlamnız için ISO19011 Standardının ifadesini buraya yazıyorum :
    "Çizelge 1’de verilen seviyelerin belgelendirme ve benzeri tetkikleri yapan tetkikçiler için uygun olduğu
    tecrübe ile görülmüştür. Tetkik programına bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük seviyeler kullanılabilir."

Buradanda anlışılacağı gibi her belgelendirme kuruluşu kendi denetçi onaylama proseslerini belirler. Bir firma 15 gün ister diğer bir firma 30 gün ister bu tamamen onlara kalmış. Bir firma önce aday tetkikçi olarak atar diğer bir firma denetim ekibinin üyesi olarak atar. bu belgelendirme kuruluşunun prosedürleri ile ilgilidir.
    Ayrıca artık bu tür eğitimler ticari eğitimlere dünüşmüş ve maliyetleri çok yüksek eğitimler. Almayı düşünüyorsanız bir kez daha düşünün size ne faydası olacak nerde kullanacaksınız bir daha gözden geçirin...

Yeni Üye şekerkız_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    18
    Konuları
    3
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cevap: ıso22000 başdenetçisi olmakiçin gıda teknikerleri için şartlar nelerdir

teşekkür ederim biraz geç oldu ama