Sayfa 1/2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Yeni Üye

Mesajları
    6
    Konuları
    31
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Kalip ve cendere bezi temizliği

Kaşar peyniri kaliplari ve cendere bezinin temizliğini nasil apmak gerekir? Hangi dezenfektan kullanilmali...

Yeni Üye

Mesajları
    44
    Konuları
    16
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    155
    Harcanan
    0
    Kalan
    155

Standart Cevap: Kalip ve cendere bezi temizliği

kaşar peyniri kalıplarını kostik veasit çözeltisine daldırarak kaynatılmalıdır. cendere bezlerini de nitrik asit ile yıkadıktan sonra klorlu suda bekletebilirsinniz.cendere bezleri sarardıgı zaman yada arada bir sodyum bikarbonat ile de kaynatabilirsiniz.

Yeni Üye

Mesajları
    6
    Konuları
    31
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Alıntı mnkilinc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kaşar peyniri kalıplarını kostik veasit çözeltisine daldırarak kaynatılmalıdır. Cendere bezlerini de nitrik asit ile yıkadıktan sonra klorlu suda bekletebilirsinniz.cendere bezleri sarardıgı zaman yada arada bir sodyum bikarbonat ile de kaynatabilirsiniz.
    verdiğiniz bilgi için çok tşk. Peki bu verdiğiniz maddeleri hangi oranlarda kullanmak doğru olur..

Kaşar kaliplarini önce soda da bekletip sonra da klor da bekletmek ne kadara etkili olur sizce. Klorlu kalip durulanmadan kullanilirsa ürüne bir zarari olur mu...

Cendere bezini de sadece klorlu suda bekletsek etkinliği nasil olur...

Yeni Üye

Mesajları
    44
    Konuları
    16
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    155
    Harcanan
    0
    Kalan
    155

kaılpları kaynatacağınız kaynatma kazanlarının büyüklüğüne bağlı.eğer kazanlarınız küçük ise bi poşet kostik yeterli olabilir...
    soda da bekletmenin ne kadar etkili olcagını bilemiyorum ama klorlu suda belli bi zaman sonra mikroorganizma üretebiliyor.ayrıca durulamadan kullanılan kaşar kalıpları kaşarda klor kokusuna ve kaşarın sararmasına neden olabilir....
    cendere bezinde ise eger kimyasalınız yoksa mutlaka kaynatmalısınız. sadece klorlu suda bekletmek etkin olmaz.

Yeni Üye

Mesajları
    6
    Konuları
    31
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Alıntı mnkilinc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kaılpları kaynatacağınız kaynatma kazanlarının büyüklüğüne bağlı.eğer kazanlarınız küçük ise bi poşet kostik yeterli olabilir...
    Soda da bekletmenin ne kadar etkili olcagını bilemiyorum ama klorlu suda belli bi zaman sonra mikroorganizma üretebiliyor.ayrıca durulamadan kullanılan kaşar kalıpları kaşarda klor kokusuna ve kaşarın sararmasına neden olabilir....
    Cendere bezinde ise eger kimyasalınız yoksa mutlaka kaynatmalısınız. Sadece klorlu suda bekletmek etkin olmaz.
    sadece kaynar su yapip onun içinde bekletilen cenedere bezindeki mikrobiyal yüke baktim çok fazlaydi. Ne ararsaniz var. Daha sonra cendere bezini klor eklenmiş suda beklettim ve mikrobiyel yüküne baktim yok denecek kadar azdi. Buarada lorda sanirim ecoli ve salmonella araniyordu...

Bizde kaynatma kazanlari yok malesef. Kaynar su yapip içine dezenfektan koyup dezenfekte edebiliyoruz. Kloru durulanmamiş olan kaliplarin da mikrobiyel yüküne baktim ve bişey çikmadi. Klorlu kaliplar dediğiniz gibi peynirde hem kokusunu birakiyorsa ve peynirin rengi etkiliyorsa bizim için sikinti oluşturabilir. Bunuda gözlemleyeceğim sonucu inşlh burda yine sizlerle paylaşirim..

Tekrar tşk

Onursal Üye solway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    0
    Kalan
    276

karışmayayım diyorum ama bişeyleri paylaşıcam derken milleti zehirlemeyin de burda.
    asit, manuel temizliklerde sıcak su ile kullanılmaz. reaksiyon çok artar. solunmaması gereken ve vücutta tahriş yapabilecek gaz çıkışı artar.
    porçözle çaydanlığın kirecini çözerken nasıl korkuyor insan dimi. işte nitrik asitle porçöz aşağı yukarı aynı malzemedir.şaka değil yani.
    diğer temizlik sohbetlerine ise saygı duyuyorum diyeyim.çoğuna katılmıyorum ama bi katkım da olmayacak;p
    klorlu malzemeyi kullanırken insan sağlığını da düşünür, durularsanız bi zahmet, memnun oluruz livesu

Yeni Üye

Mesajları
    6
    Konuları
    31
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Alıntı solway Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    karışmayayım diyorum ama bişeyleri paylaşıcam derken milleti zehirlemeyin de burda.
    Asit, manuel temizliklerde sıcak su ile kullanılmaz. Reaksiyon çok artar. Solunmaması gereken ve vücutta tahriş yapabilecek gaz çıkışı artar.
    Porçözle çaydanlığın kirecini çözerken nasıl korkuyor insan dimi. Işte nitrik asitle porçöz aşağı yukarı aynı malzemedir.şaka değil yani.
    Diğer temizlik sohbetlerine ise saygı duyuyorum diyeyim.çoğuna katılmıyorum ama bi katkım da olmayacak;p
    klorlu malzemeyi kullanırken insan sağlığını da düşünür, durularsanız bi zahmet, memnun oluruz livesu
    ne güzel cevaplamişsiniz tşk. Hep böyle olsaniz bizde sizi anlamakta zorlanmayiz.. Klorun insan sağşiğina nasil bir zarari var? Siz nasil bir yol tavsiye ediyorsunuz?

Onursal Üye solway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    0
    Kalan
    276

sen hariç, beni anlamakta zorlanan kimse olduğunu sanmıyorum
    hayatımın hiçbi döneminde böyle bi eleştiri almadım zaten.klorla ilgili sorduğun soruların cevapları kitaplarda, makalelerde var.ordan oku;P

Yeni Üye

Mesajları
    6
    Konuları
    31
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Alıntı solway Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sen hariç, beni anlamakta zorlanan kimse olduğunu sanmıyorum
    hayatımın hiçbi döneminde böyle bi eleştiri almadım zaten.klorla ilgili sorduğun soruların cevapları kitaplarda, makalelerde var.ordan oku;p
    gerçekten miii :s bende hiçbir yerde yazmiyor diye üzülüyordum...söylemeniz çok iyi oldu solway bey çooook tşk ... Forumda yazili olan hemen hemen herşeyde kitaplarda var. O zaman neden burda paylaşim yapiyoruz alin size güzel bir soru daha:s

Yeni Üye

Mesajları
    44
    Konuları
    16
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    155
    Harcanan
    0
    Kalan
    155

niyeyse kitaplarda yazan hiçbirşeyide özel sektörde uygulayamıyoruz solvay......

Sayfa 1/2 12 SonSon