5 sonuçtan 1 ile 5 arası
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 1 gönderen
  • 1 gönderen

Konu: kalite sisteminde disiplin mekanizmasının yeri var mı yok mu sizce

Onursal Üye solway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    0
    Kalan
    276

Standart kalite sisteminde disiplin mekanizmasının yeri var mı yok mu sizce

iso 22000:2005 sisteminde çalışıyoruz.Burda henüz sisteme ve uygulamaya sokmadım ama uygunsuzluk mekanizmasından hareketle yeni bir form yazdım.
    Bu formda işçilere belli durumlar oluştuğunda para cezası ya da ödül öngördüm ancak danışman firma yetkilisi, iso'nun bir kalite sistemi olduğunu, bu türden bir formun sistemde yeri olmadığını, bu mekanizmayı işleticeksem firmanın kendi iç hukuku olarak işletmem gerektiğini düşündüğünü söyledi.ayrıca bir dış tetkikte, tetkikçinin vereceği tepkiden emin olamadığını da belirtti.
    gerçekten de iso 22000 maddelerine bakarsanız pek aba altından sopa gösteren bir madde yok. işte bildiğimiz kaynak yönetimi, yönetimin sorumluluğu vs... kaliteye, gıda güvenliğine yönelik maddeler mevcut. bence gayet eksik bir sistem.ödül ve cezanın olmadığı hiçbir sistem kaliteyi sağlayamaz.
    siz ne düşünüyosunuz bu konuda? sizce sisteme bunu entegre edeyim mi yoksa iç hukuk mekanizması olarak mı yürüteyim?

Onursal Üye Nuran AYDEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    222
    Konuları
    12
    Eklentileri
    6
    Kredisi
    331
    Harcanan
    0
    Kalan
    331

Standart Cevap: kalite sisteminde disiplin mekanizmasının yeri var mı yok mu sizce

Bu tür sistemler gönüllülük esasına ve genellikle ödüllendirmeye dayandığı için ceza sistemi yok dediğiniz gibi. Sistemsel olarak değil de iç hukuk olarak ele almanız daha uygun olur düşüncesindeyim, bende bu şekilde bir form oluşturmayı planlıyorum ve şirketin iç denetimi olarak ele alacağım.
    solway bunu beğendi.

Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2729
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Standart Cevap: kalite sisteminde disiplin mekanizmasının yeri var mı yok mu sizce

Merhaba,
    Çalışanların performansının ölçülmesi ve değerlendirilmesi hem ISO 9001'de hem de ISO 22000'de var. Ancak yöntem belirtmiyor. Bu nedenle bu benim yöntemim derseniz kimse size bir şey diyemez. Denetçininde bu sistemi eleştirme veya bundan dolayı uygunsuzluk yazma gibi bir lüksü olamaz. En fazla kendi fikrini söyler.

Ancak böyle bir dökümanı imzalı bir şekilde sisteme sokmanın İş Kanun'u açısından ciddi sıkıntısı var. İş kanuna göre işçi ne yaparsa yapsın para cezası vermezsiniz. Ödül verirsiniz ama para cezası veremezsiniz. Bu İş Kanuna göre suç olur. Hele ki böyle bir dökümanı imzalı onaylı bir şekilde sisteme dahil ederseniz, denetimde görürlerse veya bir çalışanınız şikayet ederse işletmeniz hakkında yasal işlem yaparlar.

Benim fikrimi soracak olursa uygulayın ama sisteme dahil etmeyin.
    ertugay bunu beğendi.
    “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    0
    Kalan
    276

görüş ve tavsiyeleriniz için ikinize de çok teşekkür ederim.
    oğuz bey, benim sistemlerim baya ince düşünülmüştür. bol bol korku vardır ama ceza nedense bir türlü uygulanmaz yönetim sanatı diyelim.. bu sistemde öyle korku filmi gibi.bi patırtı uzerıne korka korka bi yere gidiyosunuz ama sonra bi bakıyosunuz kedi çöp kovasını devirmiş.katille karşılaşmadan tekrar gevşiyosunuz. o hesap

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    0
    Kalan
    276

iş kanununa bir daha baktım da işçiye para cezası verilebiliyor aslında ama bunun kriterleri var. temel kriter ise iş sözleşmesinde net şekilde ceza verilecek durumların ve cezanın belirtilmesi.
    bu uygulanacaksa iş sözleşmelerini en baştan hazırlamak gerekir.
    bir de herkes iso sistemine bir baksın bence.özellikle derleme ve derme çatma sistemi olanlar...
    abuk sabuk formlardan işçiye ceza veren maddeler çıkabilir.
    uygulamada baş ağrıtır mı.sanmam.kim görsün, bulsun onları ama yine de bilginiz olsun.