Sonuçlar: okuduklarım;

Katılımcı sayısı
13. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
 • yanlış ve sinir bozucu

  12 92,31%
 • doğru ve gerçek olanlar

  1 7,69%
 • nötrüm

  0 0%
Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 10 arası
 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  07 Dec 07
  Yaş
  38

  Mesajları
  27
  Konuları
  12
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5

  kimya mühendislerinin ,gıda mühendisleri hakkındaki düşünceleri

  Link silinmiştir...sitesi forumundan alınmıştır.
  ( 7-c) Forum içerisinde verdiğiniz linkler; reklam amaçlı olmasa bile üyelik gerektiriyorsa, yetkililer tarafından silinir. Üyelik gerektiren linkler vermeyiniz.)
  işte size bazı görüşler:

  1. "bende kimya mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. KİMYA MÜHENDİSLİĞİ MÜHENDİSLİĞİN BEYNİDİR. ÇÜNKÜ ÇOK BÜYÜK BİR ALANA YAYILMIŞ GENİŞ BİR FORMASYONU VARDIR. Çalışma alanlarından biride Gıda sektörüdür. Yani Gıda sektöründe çalışmak için gıda mühendisi olmak gerekmez.Gıda sektöründe kimya ve gıda mühendisleri ortak çalışır. Aslında anlatmak istediğim şu Gıda Mühendisliğinin girdiği tüm sektörlere emin ol Kimya mühendisliğide girer ancak kimya mühendisliğinin var olduğu bir çok sektöre Gıda mühendisliği giremez. Gıda mühendisliğini Kimya Mühendisliğine tercih edersen hata etmiş olursun. Tabiki bu benim kendi fikrim. İnşallah Bu cevabı okuyan Gıda mühendisi arkadaşlar tepki vermezler. başarılar arkadaşım."

  2."bence de gıda mühendisliği yerine kimya mühendisliğini tercih etmelisin.1 yıl kadar önce gıda sektöründe çok bilinen bir fabrikada çalıştım ve orada çalışan mühendislerin %70 kadarı kimya mühendisiydi,gıda mühendisi değil!!!!ayrıca ileride gıdayı sevmezsen birçok sektörde iş bulabilirsin.bu yüzden kesinlikle KİMYA MÜHENDİSLİĞİ!!!!"

  3."mrb ben kimya mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. merak ettiğim bişey var. mesela çevre mühendisleri kimya mühendisi arayan firmalara bu iş için baş vurabiliyorlar. acaba bizde hem çevre hem gıda hem de tekstilin işini yapabildiğimize göre bu iş için eleman arayan firmalara başvurabilir miyiz. demek istediğim gazetedeki bir gıda müh aranıyor ilanına baş vurma hakkımız var mı?"

  4."özel sektörlere başvurabilirsin ama seni dikkate alıp almamak kuruma kalmıştır.Bazı sektöeler gıda mühendisi çalıştırmak zorundalar.eğer aranan kişi böyle biri değilse başvurabilirsin ayrıca gıda mühendisini çalişacağı alanda da kendini kanıtlamalısın.
  yani yukarıda da yazdım alanlarda çalışma konusunda pek sıkıntı yaşanmıyor bende gıda alanında çalışmayı düşünüyorum sana başarılar...."

  5."Ben İTÜ de kimya mühendisliğinde okurken gıda mühendisliğinde çap yapmaya başladım, bir yıl sonra da yaptığımın ne kadar yanlış olduğunu anlayıp bıraktım. iyiki de öyle yapmışım. Kimya mühendisliği ile birlikte gıda müh okuman kimya müh olarak alınacağın işlerde sana bir artı olarak dönmez, ancak gıda müh olarak alınacağın yerlerde ufak bir kazancın olur, bunun için de değmez cunku, cift anadal programlarında dersleri iyi uyduramıyorlar ve okulu mutlaka uzatmak zorunda kalıyorsun. Ama, ben sana cift anadali dusunme demiyorum işletme senin önunu acacak ve vizyonunu geliştirmene yardımcı olucaktır. Ancak, ders saatlerinin uyumunu kontrol et ve hali hazirdaki programla okulunun ne kadar uzadığına bak. Bir yılı geçicekse boşver, onun yerin mezun olunca master yaparsın. İki bolumu birlikte bitirmen senin okul sosyal yaşamını biirecktir. Universite yaşamı guzel ve artik isverenler senin okul hayatndaki girişimlerinle de ilgileniyorlar."

  6."gıda alanında çalışmak isteyenler için bizim üniveristemizde endüstriyel mikrobiyoloji gibi teknik seçmeli dersler var yani kimya mühendislerinin bu konuda bilgisi olmadığını söleyemezsiniz zaten bazı şeyler okulda bitmez insanın kendini geliştirmesiyle alakalıdır.verilen ilanlarda gıda sektöründe kimya mühendisinin aranması bizim suçumuz değil zaten bu bir suç da değil demekki yeterli geliyormuşuz ve işimizi iyi yapıyormuşuz"

  7."SEVGİLİ KİMYA MÜHENDİSİ DOSTLARIM BEN 27 SENEDİR SANAYİNİN İÇİNDE ÜRETİM MÜDÜRLÜKLERİ VE SORUMLU MÜDÜRLÜKLER YAPMIŞ İTÜ MEZUNU,EMEKLİ OLMUŞ AMA DAHA İYİ BİR TEKLİF ALARAK YENİDEN ÇALIŞMAYA BAŞLAYAN BİR MESLEKTAŞINIZIM.GIDA MÜHENDİSLİĞİNİN TARİHİ NEDİR,DAHA DÜNE KADAR GIDA,ÇEVRE MÜHENDİSLİKLERİNİN ADI BİLE YOKTU.SİZLER MESLEK ETİĞİNİ KORUYARAK İŞİNİZDE BAŞARILI OLMAYA ÇALIŞIN."

  8."kardeş bence hiç düşünme eğer kimya mühendisi olmak istiyosan ol..Çünkü gıda mühendisleri genellikle ar-ge bölümünde çalışıyorlar biz kimya mühendisleri her işi yapıyoruz çok şükürMesela bende gıda sektöründe staj yapıyorum ve kalite kontrol müdürü ve sorumlusu kimya mühendisi yani işin aslı tercih senin...Yapabilirsin bence...Kolay gelsin tercih zamanı çok streslidir hayırlısı olsun hakkında..."

  9."bencede gıda mühendisliğini düşünmeden kimya mühendisliğini yazabilirsin
  biz kimya mühendisleri gıda mühendislerinin yaptığı her işi yapabilirizz!!"

  [size=x-large]YORUM SİZLERE KALMIŞ ARKADAŞLAR!....[/size]

  [size=xx-large]VE SON OLARAK,CEVAPLARDA OKUDUĞUM KADARIYLA ,BENİM KİMYA MÜHENDİSİ OLDUĞUMU DÜŞÜNEN ARKADAŞLAR:
  İŞTE O SİTEDE YAZDIĞIM YAZIMI ŞİMDİ BURAYA COPY-PASTE YAPIYORUM
  SANIYORUM YETERİNCE AÇIK OLUR!!!!!!!!!!!!..
  [/size]
  .
  "[size=x-large]gıda sektöründe kimya mühendisliği - 2008/01/24 22:09[/size]
  sevgili kimya mühendisleri arkadaşlarım;
  evt kimya mühendisliği birçok yeni mühendisliğin temel kaynağı olabilir.örneğin gıda mühendisliği.mühendislik dersleri tamamen kimya mühendisliğinin gıda sektörü uyarlaması.ama mühendislik dışında kalan dersler tamamen kimya mühendisliğinden ayrılıyor.en basitinden bir kimya mühendisi "gıda hijyeni" veya "gıda mikrobiyolojisi" görmez.bunları bilmez ve bilmemesi doğaldırda.
  peki neden gıda sektöründe bu denli var olmak istiyorsunuz?ilanlar hep "gıda veya kimya mehendisi" yönünde.
  evt,eskiden siz yapıyordunuz bu işleri.ama artık devir yerinizi gıda mühendislerine bırakma devri.çünkü hakim değilsiniz gıdaya.gıda ve işletme hijyenini sağlayamazsınız.
  peki ne hakla bizim hakkımız olan işlerde sizler varsınız?tamamen geçmişe dayanarak iş verenler bunu yapıyor.adayları geniş tutmak için kimya mühendislerinide işin içine katıyor ve hatta onları işe alıyor.
  gıda mühendisliğini küçümsemeyin arkadaşlar.sadece yeni bir meslek olmasının sıkıntılarını yaşıyorlar.güvenli gıda,hijyenik gıda istiyorsanız gıda sektöründen elinizi çekin.plastik var,ilaç var,boya var vs vs vs...ama gıda sağlık demektir.tek bir gıda ile ilgili ders almadan bu sektörde var olmayın.
  saygılar. ARDA URCU®"

 2. #2
  Prof. Dr.
  Üyelik tarihi
  10 Feb 07

  Mesajları
  2724
  Konuları
  54
  Eklentileri
  14
  Kredisi
  763
  Harcanan
  0
  Kalan
  763

  Standart Cvp: kimya mühendislerinin ,gıda mühendisleri hakkındaki düşünceleri

  ne yazıkki ülkemizin gerçeklerini yazmışlar dikkat edin bunlar doğru yaklaşımlardır demiorum ama ne yazıkki ülkemizin gerçekleri...

 3. #3
  Onursal Üye Didem SALİCİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15 Nov 07
  Yaş
  31

  Mesajları
  845
  Konuları
  161
  Eklentileri
  37
  Kredisi
  1956
  Harcanan
  0
  Kalan
  1956

  Standart kimin ünvanı neyse o işin başına!

  kesinlikle katılmıyorum
  o zaman neden böyle bir meslek var? o zaman neden bunca üniversitede öğrenciler gıda mühendisliği okuyor 'elalem' gelip işini yapsın o işsiz kalsın diyemii kimya mühendislerii herkes kendi işini yapsın he bizim bölümü kıskanıyorsunuz demekki gelip bizim işi yapıyorsunuz o zaman GIDA MÜHENDİSLİĞİ okuyun! kimin ünvanı neyse o işin başınaa!

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  21 Mar 07
  Yaş
  35

  Mesajları
  35
  Konuları
  9
  Eklentileri
  6
  Kredisi
  305
  Harcanan
  0
  Kalan
  305

  Standart Cvp: kimya mühendislerinin ,gıda mühendisleri hakkındaki düşünceleri

  çok özür dilerim ama ben bu msg okuduğum da sinir oldum. ya herkes ünvanını bilsin ve biraz gıda mühendisliği nedir diye araştırıp ondan sonra konuşsun. ve lütfen bu türkiyenin gerçeği deyip bunu kabul etmeyelim. kimya mühler kendi işlerini yapsın lütfen 3-5 gıda dersi almakla bu iş olur ama yarım yamalak olur . zaten dikkat ederlerse görürler kurumsal şirketlerde kimya mühlerin değil gıda mühlerin çalıştığını.

 5. #5
  Ön Lisans Üye safir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06 Dec 07

  Mesajları
  137
  Konuları
  25
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  20
  Harcanan
  0
  Kalan
  20

  Standart Cvp: kimya mühendislerinin ,gıda mühendisleri hakkındaki düşünceleri

  "SEVGİLİ KİMYA MÜHENDİSİ DOSTLARIM BEN 27 SENEDİR SANAYİNİN İÇİNDE ÜRETİM MÜDÜRLÜKLERİ VE SORUMLU MÜDÜRLÜKLER YAPMIŞ İTÜ MEZUNU,EMEKLİ OLMUŞ AMA DAHA İYİ BİR TEKLİF ALARAK YENİDEN ÇALIŞMAYA BAŞLAYAN BİR MESLEKTAŞINIZIM.GIDA MÜHENDİSLİĞİNİN TARİHİ NEDİR,DAHA DÜNE KADAR GIDA,ÇEVRE MÜHENDİSLİKLERİNİN ADI BİLE YOKTU.SİZLER MESLEK ETİĞİNİ KORUYARAK İŞİNİZDE BAŞARILI OLMAYA ÇALIŞIN."

  evet ülkemizin gecmısınde gıda muhendıslıgı pek yaygın bı meslek deıldı hatta yenı dıyebılecegımız bır zamanda acıldı gıda muh. bolumlerı fakat bızım ulkemızın avrupa ulkelerınden gıda alanında ust duzey standartların altında olması yıllardır gıda muh. eksıklıgınden yasanıyordu....
  son yıllarda ulkemızde gıda muh. sayesınde gıda standartlarında ust duzey bı gelısme saglandı bundan rahatsız olan kesımlerın yazdıgı bu sekıldekı yazıları kesınlıkle dogru bulmamakla birlikte protesto ediorum bu yazıyı yazanı ve burda paylasan arkadasımı ....

  evet bizim uzmanlıgımız gıda pekı kımya muh. lerının uzmanlıgı ne herkes kendı uzmanlık alanına gıren ıslerı yapsınlar bız gıda muh. ve kendı ısımızı yapıoruz yapmaya da devam edecegız....

 6. #6
  Onursal Üye Figen YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24 May 07
  Yaş
  35

  Mesajları
  2125
  Konuları
  317
  Eklentileri
  58
  Kredisi
  3081
  Harcanan
  0
  Kalan
  3081

  Standart Çokta umrumuzda değil !!!

  Arda Bey, mesleğinizin ne olduğunu gerçekten çok merak etmeye başladım, zan da bulunmak istemem ama bana kimya mühendisiymişsiniz de kendinizi gıda mühendisi olarak tanıtıyormuşsunuz gibi geldi

  Açtığınız tüm konulara baktım da ya iş ilanı (gıda sektörü için kimya mühendisi aranan), ya gıda mühendisliğinde kimya mühendisliği, ya anket (kimya mühendisliğini yücelten-gıda mühendisliğini küçümseyen). Sizin amacınız nedir? Gerçekten bir gıda mühendisiyseniz mesleğinize sahip çıkın onun bunun ne düşündüğünü bir kenara bırakın mesleğimizi nasıl daha iyi yerlere getirebiliriz fikriniz varsa bu konuda anket oluşturun hep birlikte tartışalım, siz ve diğerleri ne derse desin BİZ MESLEĞİMİZİ ÇOK SEVİYORUZ VE KİMSEYE PABUÇ BIRAKMAYA NİYETİMİZ YOK !

 7. #7
  Ön Lisans Üye safir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06 Dec 07

  Mesajları
  137
  Konuları
  25
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  20
  Harcanan
  0
  Kalan
  20

  Standart nie bunlar hep bizi buluo yada beni hiç anlamadım ....

  antenler de antifirizlerde konusuo napalım konussunlar ,  ufuruk adama bak ya bızım meslege laf edıo la bız olmasak açlıkdan olursun açlıktan olmesen hastalık bulassır yedıklerınden surunerek olursun ...

  ha ondan da olmedın suyuna karısan pisliklerden olursun ondan da mı olmedin dunyada kalan nadir doga ustu insanlardan birisin demektir dunyada fazla bi insan kalmayınca senın doga ustulugunde pek bı ıse yaramaz ......

  arkadasım benım burdan sana onerım sen bırak bu gıda muh. ugrasmayı git kendi isin neyse onu yap bizi de fazla gıcık etme simdilik rica ediorum umarım hep bole sakin bir uye olarak kalabilirim....

 8. #8
  Ar. Gör. tuanabelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  28 Apr 08
  Yaş
  35

  Mesajları
  1194
  Konuları
  308
  Eklentileri
  23
  Kredisi
  1177
  Harcanan
  0
  Kalan
  1177

  Standart Cvp: çokta umrumuzda değil

  ağzı olan konuşuyo hesabı sadece gülüyorum ne bu yorumlar ya hiç gülesim yoktu insanlar kendilerine kompleks yaratmışlar çekilemiyoruz galibakine bukadar atıp tutmuşlar ben sadece gülüyorum kaile almaya değer bişey değil herkes konuşuyo önemli olan icraattır madem okadar gereksiz bir bölümmüşüz neden yurt dışında bizim bölümlerimizin hatta branşlara ayrılmış şekliyle bölümler mevcut bende ülkemizin eğitim seviyesini gerçekten iyiye gidiyor sanmıştım baksanıza okumuş insanlar bunu yaparsa okumamışların siz ne olcaksınız sorusunu takdir etmek gerekir herhalde en azından bilmeden yorum yapmıyolar

 9. #9
  Yüksek Lisans Üye feraset - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  28 Aug 07
  Yaş
  36

  Mesajları
  933
  Konuları
  295
  Eklentileri
  19
  Kredisi
  1070
  Harcanan
  9
  Kalan
  1061

  Standart Cvp: kimya mühendislerinin ,gıda mühendisleri hakkındaki düşünceleri

  eğer bu ülkede veterinerler tıp fakültesi dekanlığı, ziraat mühendisleri sınıf öğretmenliği yapabiliyorsa kimya mühendisleri de gıda mühendisliği yapabilir ne olacak ki? işte benim sevgili ülkem böyle ordan olmazsa şunlar yapsıncılar yüzünden malesef bu hallerde...

  arkadaşımız demiş ki daha düne kadar gıda mühendisliğinin adı bile yoktu. evet belki 20 sene öncesine kadar adı yoktu ve ülkemizde gıda sektörü endüstriyel olarak henüz o zamanlar fazla gelişmemişti. ne zaman ülkemizde gıda sanayi dalında gelişim meydana geldi ve artık gıda mühendislerinin de bir ihtiyaç olduğu o zaman anlaşıldı. ama siz kimya mühendisleri zannettiniz ki bu işi bizler en iyi yaparız. ama yanılıyorsunuz.

  evet gıda mühendisliği içerisinde kimya önemli bir yere sahiptir ama herşey değildir. bir veteriner çikolata ya da reçel fabrikasında çalışmaktan ne kadar anlarsa siz kimya mühendisleri de örneğin bir mikrobiyoloji laboratuvarında çalışmaktan o kadar anlarsınız. ha belki şöyle diyebilirsiniz. zamanla çalışarak öğrenebiliriz. evet öğrenebilirsiniz belki bişeyler. ama sizi değil benim hiç eğitim görmemiş amcamı dedemi de oraya koysak sizin yapabileceğinizin aynısını yapabilir merak etmeyin...

  işte sizin gıda alanında başarabileceğiniz şeyler malesef benim eğitim görmemiş (küçümsemek için söylemiyorum tabi ki yanlış anlaşılmasın) amcamdan veya herhangi bir eğitim alamamış kimsenin yapacağından farklı değildir. ama bizim ülkemizde malesef işin ehline bırakılması ya zaman alıyor ya da hiç olmuyor. ama biz inşallah bunu başaracağız. gıda sektöründe sorumlu olanlar sadece gıda mühendisliği eğitimi alanlar olacak. bu yanlışa eninde sonunda dur denilecektir. buna inancımız sonsuzdur...

 10. #10
  Lisans Üye
  Üyelik tarihi
  13 Feb 07

  Mesajları
  265
  Konuları
  14
  Eklentileri
  5
  Kredisi
  255
  Harcanan
  7
  Kalan
  248

  Standart Cvp: kimya mühendislerinin ,gıda mühendisleri hakkındaki düşünceleri

  ben bu mesajı yazan arkadaşa hakikaten acıyorum.çünkü çalışıp çabalayıp istanbul teknik üniversitesine girmeyi başarmış ama buna rağmen hem gıda mühendisliğinin tam olarak ne olduğunu bilmiyor,hem de kimya mühendisliğinin ne olduğunu bilmiyor.eğer ufak bi araştırma yaparsanız gıda mühendisliği bölümünün dersleri, kimya müh bölümünün derslerinin neredeyse hepsini kapsıyor.
  ben arkadaşın yazdıklarından şunu anladımki bu arkadaş bir yarış atı gibi sektöre gireceğini zannediyor ve çalışıp çabalayan gıda mühendislerini sollayacağını sanıyor.şunu unutmayalımki gıda,kimya,ziraat müh bunlar önemli değil.önemli olan kendimizi geliştirmişmiyiz,KARAKTERİMİZİ OTURTMUŞMUYUZ,öğrendiklerimizi iş hayatında iyi pekiştirebiliyormuyuz.
  birde olaya şu açıdan da bakabiliriz;bu durum sadece gıda mühendisleri için geçerli değil.göndermiş olduğunuz mesajdaki "kimya mühendisleri , gıda mühendislerinin yerini alabilir" düşünceleri diğer tüm meslekler için geçerli.bunun tam tersi söz konusu olabilir.yani kimya müh yerine gıda müh veya başka bir meslekteki arkadaşlar da alınabilir.
  küçük bir örnek daha vermek istiyorum.mühendisliğin temeli olan derslerden bir tanesi temel işlemler dersini kimya müh de alıyor gıda müh de alıyor.fakat aradaki fark "ders saati sayısı".fizik dersini kimya müh haftada 4 saat görüyor,gıda müh ise 3 saat.kimya müh ders programları böyle dolduruluyor.şunu demek istiyorum.bu ders saati sayısının azlığından dolayı pek bişey fark etmez.yani gün gelir biz gıda mühendisleri , kimya mühendislerinin yerini tutarız. neyse bu işin şakası tabi.burda o bunun yerini tutarmı gibi polemiklere girmeyelim.mesleğimize hergün birşeyler katarak yola devam edelim

Sayfa 1/2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. gıda denetimleri hakkındaki yorumlarınız
  Diğer Sorunlar Üzerine Destek forum içinde, yazan murattgoc
  Yorum: 3
  Son Mesaj: 12-12-2007, 23:52
 2. Gıda Mühendisleri Odası
  Sivil Toplum Kuruluşları forum içinde, yazan bvarol
  Yorum: 3
  Son Mesaj: 30-05-2007, 13:03
 3. Gıda mühendisleri 'dışarıda yemek' yiyemiyor
  Güncel Haberler forum içinde, yazan Eagleking06
  Yorum: 10
  Son Mesaj: 22-04-2007, 13:59
 4. Gıda Mühendisleri Odası Anketi
  Anketler forum içinde, yazan rennin
  Yorum: 2
  Son Mesaj: 19-04-2007, 11:04

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed