Sonuçlar: okuduklarım;

Katılımcı sayısı
13. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • yanlış ve sinir bozucu

12 92,31%
  • doğru ve gerçek olanlar

1 7,69%
  • nötrüm

0 0%
Sayfa 2/2 İlkİlk 12
20 sonuçtan 11 ile 20 arası
    Ön Lisans Üye

Mesajları
    175
    Konuları
    62
    Eklentileri
    16
    Kredisi
    818
    Harcanan
    7
    Kalan
    811

Standart Cvp: kimya mühendislerinin ,gıda mühendisleri hakkındaki düşünceleri

Gıda Mühendisliğinin, diğerer mühendislikler kadar eski olmaması, ve ziraat kimyanın endüstrinin gelişmesi ile ile ortaya çıkan ve sektörün ihtiyacı olan bir disiplindir. Arkadaşar yazıya baktığınız da gıda sekötürünün artık gıda mühendislerinin arandığı ve ön plana çıktığını kendileri belirtmekte, bundan sonrada gıda sektörü ağırlıklı gıda mühendisi talep edecektir. Bunu diğer meslek disiplinleride kabul edeceklerdir.
    Figen müdürümüzün belirttiği önemli nokta var onu gözden kaçırmamak gekiyor: ''Gerçekten bir gıda mühendisiyseniz mesleğinize sahip çıkın onun bunun ne düşündüğünü bir kenara bırakın mesleğimizi nasıl daha iyi yerlere getirebiliriz '' önemli bir açıklama.
    Bırakın konuşsunlar, ama kabul etmek zorundalar...

Lisans Üye

Mesajları
    398
    Konuları
    97
    Eklentileri
    29
    Kredisi
    1472
    Harcanan
    6
    Kalan
    1466

yazmadan duramadım konunun ucu sonuçta bana dokunuyor...

kimya mühendisliği ile gıda mühendisliğini birbirine karıştırmayın. Ne demek daha düne kadar gıda mühendisliği yoktu bunu yazan eğer ki kimya mühendisi ise açıklama kolay DEMEK Kİ SİZİ YETERLİ GÖRMEMİŞLER Kİ, GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜNE GEREK DUYULMUŞ Kİ ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM VERİLMESİNE KARAR VERİLMİŞ. evet bu yeterli bir cevap olacaktır ancak biraz kaba oluyor sanırım...

bir kimya mühendisi laboratuvarda iyidir tamam güzel buna kimsenin diyeceği birşey yok ama kimya mühendisi mikrobiyolojiden ne derece anlar? veya bir kimya mühendisi üretim proseslerini bir gıda mühendisi kadar hızlı kavrayabilirmi?

ben bir üretim sorumlusu olarak; bir kimya mühendisini üretimde bugüne kadar görmedim, üretime yön vermek, planlamak, işçileri idare etmek, maliyet hesaplarını yapmak ve daha sayabileceğim onlarca görevi yerine getiren bir kimya mühendisi görmedim arkadaşlar varsa tamam adam/kadın kendini geliştirmiş derim ama kalkıpta böyle yapay sorular/sorunlar yaratmaya kimsenin hakkı yok, herkesin branşı ayrı kendi mesleğinizin size verdiği görevleri yerine getirip işini yapmak herkesin görevi, bir başkasının görevini mesleğini küçümsemek biraz ayıp oluyor.

Ön Lisans Üye assolist26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    162
    Konuları
    31
    Eklentileri
    12
    Kredisi
    612
    Harcanan
    0
    Kalan
    612

ya arkadaşımız zaten böle bir konuyu biraz ekşın olsun die açmış sanırım..bu konuşmalar, tartışmalar çoktandır var ve de çok gereksiz..
    herkesin yaptığı iş ayrıdır ve Avrupa standartlarında ürünler üretebilmek için mesleklerde uzmanlaşma başlamıştır.bu zaten Avrupa ülkelerinde çoktandır olan bişeydi ama Türkiye ye yeni geldi yani her zamanki gibi herşeyi geriden takip eden dar görüşlü düşüncelere sahibiz maalesefff
    sanırım arkadaşımız kimya mühendisliğinin iş kolları kısıtlandı die biraz stres yapmış

Yeni Üye

Mesajları
    27
    Konuları
    12
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Alıntı safir Nickli Üyeden Alıntı
    "SEVGİLİ KİMYA MÜHENDİSİ DOSTLARIM BEN 27 SENEDİR SANAYİNİN İÇİNDE ÜRETİM MÜDÜRLÜKLERİ VE SORUMLU MÜDÜRLÜKLER YAPMIŞ İTÜ MEZUNU,EMEKLİ OLMUŞ AMA DAHA İYİ BİR TEKLİF ALARAK YENİDEN ÇALIŞMAYA BAŞLAYAN BİR MESLEKTAŞINIZIM.GIDA MÜHENDİSLİĞİNİN TARİHİ NEDİR,DAHA DÜNE KADAR GIDA,ÇEVRE MÜHENDİSLİKLERİNİN ADI BİLE YOKTU.SİZLER MESLEK ETİĞİNİ KORUYARAK İŞİNİZDE BAŞARILI OLMAYA ÇALIŞIN."

evet ülkemizin gecmısınde gıda muhendıslıgı pek yaygın bı meslek deıldı hatta yenı dıyebılecegımız bır zamanda acıldı gıda muh. bolumlerı fakat bızım ulkemızın avrupa ulkelerınden gıda alanında ust duzey standartların altında olması yıllardır gıda muh. eksıklıgınden yasanıyordu....
    son yıllarda ulkemızde gıda muh. sayesınde gıda standartlarında ust duzey bı gelısme saglandı bundan rahatsız olan kesımlerın yazdıgı bu sekıldekı yazıları kesınlıkle dogru bulmamakla birlikte protesto ediorum bu yazıyı yazanı ve burda paylasan arkadasımı ....

evet bizim uzmanlıgımız gıda pekı kımya muh. lerının uzmanlıgı ne herkes kendı uzmanlık alanına gıren ıslerı yapsınlar bız gıda muh. ve kendı ısımızı yapıoruz yapmaya da devam edecegız....
    büyüde gel safir[hr]
    Alıntı safir Nickli Üyeden Alıntı
    antenler de antifirizlerde konusuo napalım konussunlar ,

ufuruk adama bak ya bızım meslege laf edıo la bız olmasak açlıkdan olursun açlıktan olmesen hastalık bulassır yedıklerınden surunerek olursun ...

ha ondan da olmedın suyuna karısan pisliklerden olursun ondan da mı olmedin dunyada kalan nadir doga ustu insanlardan birisin demektir dunyada fazla bi insan kalmayınca senın doga ustulugunde pek bı ıse yaramaz ......

arkadasım benım burdan sana onerım sen bırak bu gıda muh. ugrasmayı git kendi isin neyse onu yap bizi de fazla gıcık etme simdilik rica ediorum umarım hep bole sakin bir uye olarak kalabilirim....
    senle istersen bi yüzyüze konuşalım şu anten meselesini koçum ne dersin!?!

Ön Lisans Üye safir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    137
    Konuları
    25
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    20
    Harcanan
    0
    Kalan
    20

Standart ah figen abla sen olmasan ........

goruselim koc da senın o sitede ne yazdıgın benim icin cok onemli deil burada bunu nie paylasma ihtiyacını hissetmen önemli burda bi melleti sinir ettiginin farkındasın di mi senın gecmıs konularını acıp bakan ınsanlar senın hakkında zaten pek ıı dusunmezler gibime gelio eger o sitede yaptıgın yorumlar gercekten buysa en basta belırtmenı ısterdım bu arada attıgın tehdıt mesajını tekrarlama bence cok cocukca kacıor gercekten soyledıgın yastaysan ayıp yapma ortamın huzurunu da kacırma bırak herkes mutlu mesud paylasımlarını yapsın ........

Onursal Üye Figen YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2125
    Konuları
    317
    Eklentileri
    58
    Kredisi
    3081
    Harcanan
    0
    Kalan
    3081

Ferhat, teşekkür ederim ablacım ama bundan sonra rica ediyorum başka birşey yazma sakin ol tamam mı odaklanman gereken konu bu değil, hırs yap ama olumlu yönde

Arda Bey, sizden de rica ediyorum bu konuyu burda kapatalım, biz yine de paylaşımınız için teşekkür ediyoruz ancak burası "MESLEKİ(GIDA) PAYLAŞIM PLATFORMU", "Mesleki Polemik" değil

KURUCU Sinan COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2215
    Konuları
    195
    Eklentileri
    51
    Kredisi
    2742
    Harcanan
    0
    Kalan
    2742

Sayın Arda URCU,
    Bir gıda-kimya müh. tartışma konusu daha açmışsınız ve açtığınız konu için teşekkür ederim. Bu konuyu açtığınız zaman bilgisayar başında değildim ve yönetici arkadaşlar tarafından konu hakkında bilgilendirildim. Konuyu silmeyi düşünüyorlardı ancak ben sadece linkin silinmesini istedim. Konunun silinmesini istemedim çünkü kimya mühendislerinin düştüğü halleri görsünler diye. Biliyorsunuzdur magazin dünyasında bir olay vardır; eğer şöhretini yitirmeye başladıysan bir olay çıkarırsın yine gündeme gelirsin. Mesajında da görüldüğü gibi, kimya mühendisliği eskiden yaptığı işler, son yıllarda parçalanıp başka mühendislik dalları altına alındı. Eskidende var olan ancak kimya mühendisliğinin kapsamlı olması yüzünden pek rağbet görülmeyen "gıda, çevre, tekstil.." gibi mühendislik dalları artık rağbet görmeye başlandı. Çünkü işletmeler daha büyük olmak için daha verimli eleman aramaya başladı. Eee böyle olunca da kimyacıların ekmeği elinden alındı. Giderek ününü kaybeden kimya mühendisliği bu ünü tekrar kazanabilmek için sizin gibi arkadaşları kullanmaya başladı. Şunu unutmayın anlık olaylarla kazanılmış ün kısa zamanda kaybedilir.
    Diğer taraftan mesajını okurken 8. maddedeki "Çünkü gıda mühendisleri genellikle ar-ge bölümünde çalışıyorlar biz kimya mühendisleri her işi yapıyoruz" kısmına takıldım. Aslında sadece takılmadım acı bi gülümsemeyle güldüm. Çünkü direk aklıma "abi ne iş olursa yaparım" deyimi -ki artık deyim olmuş gibi- geldi. Bence artık bu polemiklere girmeyin. Daha önceleri gıda-kimya olayı için birçok şeyler yapmayı planlıyordum ancak böyle yazıları gördükçe aslında bişey yapmak değil sadece olayı akışına bırakmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kimyacılar bizim yerimize bunu üstlenmiş durumda....
    Meslek hayatınızda başarılar. Biran önce sağlam bir iş bulun (kimya müh.leri için söylüyorum) ve sakın ordan ayrılmayın benden tavsiye

Not: Bir daha reklam yaparsanız uzaklaştırma alacaksınız. Bilginize...

Prof. Dr.

Mesajları
    3367
    Konuları
    892
    Eklentileri
    172
    Kredisi
    8614
    Harcanan
    0
    Kalan
    8614

uzatmaya değmez biliyorum ama bir ünlü düşünürün çok sevdiğim sözünü paylaşmak istiyorum sizlerle
    ''birileri tarafından eleştiriliyorsanız hiç üzülmeyin bilin ki sizde olupta onlarda olmayan çok önemli bir özelliğiniz var''

kendinize iyi bakın...

Yeni Üye ilkay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    4
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

kimya mühendisleri istediğini düşenebilir tabiki ama bu sadece onların düşüncesi olarak kalır...çeşitli konularda az az eğitim almaktansa tek bir konuda uzman olmanın önemi geç olsada anlaşıldı ve gıda mühendisliği diye bir bölüm var artık....egerki kimya mühendisliği gıda konusunda yeterli olsaydı,bu ihtiyaç ortaya cıkmazdı.

Prof. Dr.

Mesajları
    2724
    Konuları
    54
    Eklentileri
    14
    Kredisi
    763
    Harcanan
    0
    Kalan
    763

aslında üzerine konuşmaya bile gerek yoktu ama bu hale geldi bu konu biz daha fazla konuşmayalım ülke gerçeklerini konuşarak deil zaten çalışarak ve başararak deiştirmeye başladık bu tip yazılarda o yüzden çoğaldı...

Sayfa 2/2 İlkİlk 12