5 sonuçtan 1 ile 5 arası
    Ön Lisans Üye bilana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    239
    Konuları
    84
    Eklentileri
    6
    Kredisi
    311
    Harcanan
    0
    Kalan
    311

Standart Kurulan kalite sistemi iptal edilebilirmi?

Arkadaşlar ben bir yemek firmasında işe başladım 2007 senesinde İSO 9001 belgesi alınmış ancak takibi yapılamamış.Dolayısıyla sistemin nasıl işlediği konusunda hiç bir bilgim yok ve kurulmuş olan sistem çok karışık...kısacası sistemi yeniden kumak istiyorum yani eski belgelerin iptali söz konusu olabilirmi sıfırdan formları oluşturmak mümkünmüdür?

Ön Lisans Üye aspergillus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    128
    Konuları
    32
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    255
    Harcanan
    0
    Kalan
    255

Standart Cevap: Kurulan kalite sistemi iptal edilebilirmi?

Önerim; eğer şu an sistemi belgelendirmiş belgelendirme kuruluşundan memnun değilseniz, eski yıllarda yapılmış ara denetim raporlarını onlardan alıp sözleşmenizi fesh edip, yeniden size uygun şekilde çalışmalara başlar(formlar, prosedürler) yani sisteminiz kurar yeni bir şirketle anlaşırsınız.(burada yeni belgendirme olmayacağı için daha düşük bir ücrete anlaşma durumunuz var) Mevcut şirketten memnun ancak sistemin işleyişinden memnun değilseniz. O zaman sistemi baştan sona gözden geçirir tüm revizyonları yapar bunları ana döküman tablonuza işler ve devam edersiniz. Bunu yapacaksanız mevcut belgendirme firmanızla görüşüp bilgi verin danışın. Kolay gelsin...

Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2729
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Arkdaşımız herşeyi gayet güzel açıklamış aynı şeyleri tekrar etmenin bir anlamı yoktur sanırım. Benim vurgulamak istediğim nokta başka.

Bazen bir sistemi kurtarmak için en iyisi silip baştan yapmaktır. Burada dikkat edeceğiniz en önemli nokta personelin (çoğu işletmede çok alt seviyede olsa bile) sisteme olan inancı. Sizin var olan sistemi silmeniz ve yeni sistemi kurmanız sırasında personelin ISO sistemlerine olan inancını kaybetme riski var. Şu düşüncenin oluşmasına izin vermeyin: "Her gelen sistemi silip baştan mı yapacak?" "Her gelen mühendise kendine göre sistem mi kurulur?" soruları oluşturulmamalıdır. Herkese sistemi neden baştan kuracağınızı anlatın. Kuracağınız sistemin onların işlerini kolaylaştırmak için olduğunu açıklayın. Bu değişimde onları da yanınıza alırsanız, onların bu sistemi daha çok sahiplenmesini sağlarsınız.
    “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Yeni Üye gıdadede - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    11
    Konuları
    2
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55

güzel açıklamış...ancak yeniden başlıcaksa bu kalite sistemi. firma sahibini karşına al.oğlunu yada kızını değil...ta kendisini....eksikleri ve yapılan yanlışları aktar.neler yapacağını bir bir bir bir......anlat.bak canın çıkar uğraşırsın en az 1 yıl sürer.sana şunu söylerler ZATEN VARDI BELGEMİZ. bak bak bak...kendi kendine kahraman olmaaaaaaaaaaa.kontrolü eline al.sensiz hiçbiriş yürümesin......demedi deme gıdadede

Yeni Üye

Mesajları
    25
    Konuları
    2
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Bence yeni bir sistem kuracaksan firma araştırmasına gir,sadece belge isteyenlere parayla belge dağıtan bir firmayla çalışma derim.Ama benim bildiğim yeni bir firma demek ücretin tekrar ilk defa belgelendirme yapılıyormuş gibi yatırılması demek,bunu da göz önünde bulundur.Firman belki bu bedeli tekrar ödemek istemeyecektir.
    Sistemi baştan kurmn biraz zahmetlidir ama içine sinan bir iş olacaktır ve en yalın haliyle sistemi tekrar kurabilir ve personelin gönül rahatlığıyla iştirak etmesini sağlayabilirsin.
    Oğuz Bey'in dediği gibi gerekli açıklamaları personele ve üst düzey yetkililere mantıklı bir şekilde yaparsan herkes bu sisteme dahil olmaktan mutluluk duyacaklardır.(tabi anlatırken yaşanmış güncel kalite sistemiyle ilgili sorunlardan örnek verirsen daha etklili olur
    Kolay gelsin