6 sonuçtan 1 ile 6 arası
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 2 gönderen aysen009
  • 1 gönderen bdeveci

Konu: Lütfen yardim edin..

Yeni Üye

Mesajları
    4
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Lütfen yardim edin..

Öncelikle merhabalar. Gida mühendisliği 1. Sinif öğrencisiyim ve haliyle buralarda daha yeniyim :) vize sinavimi etkileyecek bir araştirma yapmam gerekiyor fakat yeterli miktarda kaynak bulamadim. Sizlerden yardim bekliyorum..

Araştirma konusu: ''son kullanma tarihi geçmiş gidalarin tekrar işlenmesinin etiksel açidan değerlendirilmesi''

Bu konuda çok az bilgiye sahibim. Tekrar işlenmesi uygun olan gidalar vardir belki ama genel olarak nasil değerlendirebiliriz?

Yardimci olacağinizi ümit ediyorum :)

Yeni Üye

Mesajları
    4
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cevap: Lütfen yardim edin..

yardım lütfen...

Yeni Üye

Mesajları
    4
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Yok mu yardım edecek kimse?

Yeni Üye

Mesajları
    11
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

merhaba [MENTION=37101]melixx[/MENTION]
    etikselden ziyade son tüketim tarihi geçmiş gıda nedir? mesela bir süt ürünü imha edilmeli ama bir şekerleme ürünü belli parametreleri kontrol edilerek geri dönüşüme kazandırılabilir. örneğin; tahin helvası son tüketim tarihi 1 yıl verilmiş olsun. ama iade geldi. ilk önce peroksiti ne durumda? yağında acılaşma var mı? bu analizleri yapılarak, görüntüde deformasyon olsa bile geri dönüşüme gidebilir.siz bozulmuş bir ürünü geri dönüşüme gönderirseniz insan sağlığıyla oynamış oluyorsunuz zaten. temiz ürünü de kirletmiş oluyorsunuz .kabaca bulguru kurtarayım derken evdeki pirinçten de oluyorsunuz anlayacağınız. etiksel olarak da bir izahatı olduğunu düşünmüyorum.

saygılar,
    ayşen yörükoğlu
    Konu Sorumlu Yönetici tarafından (09-04-2014 Saat 13:08 ) değiştirilmiştir.
    jassejasse ve melixx bunu beğendiler.

Yeni Üye

Mesajları
    17
    Konuları
    14
    Eklentileri
    6
    Kredisi
    305
    Harcanan
    0
    Kalan
    305

eo_seo_replace_callback('vb','vBulletin','','merhabalar. Öncelikle ayşen hanıma katılıyorum.Her skt'si geçen ürün raf ömrünü yitirmiş sayılmaz. Bu soru meslek etiği dersi sınav sorusudur. Bazı ürünlerde son kullanma tarihi geçmiş olsa dahi üründe bozul olmaz. Öncelikle bozulma nedir bunun gıda açısından tanımını yapmak gerekir. Bununla birlikte süt ve süt ürünlerinden bahsetmek gerekirse süt sadece kendine özgü laktoz adı verilen şeker içeren bir hayvansal meme salgısıdır. Fakat laktozun form değiştirmesi geri dönüştürülemez bir işlemdir. Buna şu örneği gösterebilir. Bir kaşığın içindeki çay şekeri dediğimiz sakkarozu ısıtırsak karamelize olur ve tekrar kristalleştirmek mümkün değildir. Yani denatüre olurlar. Kısaca senin soruna kısaca verilebilecek olan en mantıklı cevap ki meslek etiği gibi bir dersten söz edilirken! Ürünlerin tek tek kontrol edilmesi ve ransit tat, üründe renk değişimi, gibi bir tablo oluşturulması ve ürünlerin ambalajlarından çıkartılıp az miktarlarda olmak kaydıyla duyusal testlerden geçirilmesi gerekmektedir. Unutulmaması gereken bir konuda skt'si geçen ürünlerden az miktarda tüketmek zarar vermez fakat bir kişi az miktarda da olsa sürekli aynı şekilde bozuk ürün dediğimiz ürünü tüketirse bu vücutta birikir ve zehirlenme ','vb',' gibi sonuçlar doğurabilir.')
    melixx bunu beğendi.

Yeni Üye

Mesajları
    4
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

yardımlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar, bilgileriniz doğrultusunda sorun olmadan dersi geçeceğimi ümit ediyorum