Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: maya ve küf analizleri

Yeni Üye

Mesajları
    5
    Konuları
    3
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart maya ve küf analizleri

kuruyemiş ürünleri maya küf analizleri için rbc agar kullanmaktayım ancak çok ciddi problem yaşıyorum. ceviz ekimlerimde sonuçlarım anormal şekilde artış gösteriyor. başka lablada karşılaştırma yaptığımda(farklı besiyeri kullanıyorlar) temiz buluyorlar. rbc agar(merck) kullanımı ceviz ürünü için uygun olmayabilir mi? sorun besiyeri ile ürünün uyumsuzluğu olabilir mi?! bilgiye ve fikirlere ihtiyacım var. teşekkür ederim.

Onursal Üye solway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    424
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    0
    Kalan
    276

Standart Cevap: maya ve küf analizleri

sorunuzu doğrudan merck'e sorarsanız bence daha iyi olur.
    gıda segment bölümüne sorabilirsiniz. çekinmeyin.
    onların bir çoğuyla yüz yüze tanıştım. gayet kaliteli ve mütevazi insanlar. merck in internet sitelerinden ilgili telefon numaralarına ulaşabilirsiniz.kolay gelsin

Onursal Üye Ümit ÖZTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    569
    Konuları
    116
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1193
    Harcanan
    0
    Kalan
    1193

kullandığınız besiyerlerinin sterilitesi yitirilmiş olabilir mi ? veya besiyerinizin kullanım ömrü sona ermişde olabilir. solway'e katılıyorum. eğer merck in ürününü kullanıyorsanız size tavsiyem direk firmayla iletişime geçip sorunu dile getirmenizdir. peki maya üremesi mi yoğun oluyor yoksa küf mü ? analiz prosedürünüzü bidaha gözden geçirmenizde de yarar var kanımca.
    Livesu bunu beğendi.

Yeni Üye

Mesajları
    5
    Konuları
    3
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

daha çok küfte artış var. maya zaman zaman oluyor. yaklaşık bir aydır sürekli olarak bu meseleyle ilgili hergün yeni birşey deniyorum. analiz yöntemimden ekipmana kadar herşeyi elden geçirdim. tabi buna rağmen atladığım bir yer olabilir diye herkesin fikrini alıyorum. mercki arayacağım. teşekkür ederim. birde bak aleviyle ilgili bir problem olabilirmi diye düşünüyorum. daha önce bak aleviyle ilgili problemi olan arkadaşımız olmuşmudur, besiyeri şişesinin ağzını bak alevi kirletiyor olabilir mi? paylaşılırsa sevinirim.

Mesajları
    569
    Konuları
    116
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1193
    Harcanan
    0
    Kalan
    1193

acaba analiz yaptığınız ortam nemi ve sıcaklığı nedir ? bide bu analizi ne kadar sürede gerçekleştiriyorsunuz ? bek ile ilgili bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Yeni Üye

Mesajları
    5
    Konuları
    3
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

labın fiziksel şartlarıyla ilgili problem var (düzeltilme aşamasında) evet ancak ortam havası ölçümlerim 15 dkda 7 koloni civarında. steril kabinde ekimlerimi yapıyorum steril kabin hava sonuçlarımda en fazla 3 koloni/15dk. benim kafamı karıştıran şu : örneğin 10 ekim yapıyorum seri halde. bunların içinde kavrulmuş üründe oluyor, mikrobiyal yükü değişik sayılarda olan ürünlerde oluyor. bunlarla ilgili bir sorun çıkmıyor ama ceviz de sonuçlar artıyor. aynı ceviz numunesini dış laba gönderdiğimde onlarda temiz demiyim ama daha makul seviyelerde buluyorlar. örneğin dış lab 700 bulduğunu ben 30binlerde buluyorum. bu çok anormal. bende biryerlerde sorun olduğu gözüküyor ama neden sadece cevizde yaşıyorum bunu açıklayamıyorum. son iki gündür kafama takılan bir durum daha var onuda paylaşmak istiyorum: yayma ekim yöntemiyle ekim yapıyorum. besiyerinin yüzeyinin tam kuru olmaması böyle bir artışa sebep olur mu? çünkü su damlacıkları olduğu dikkatimi çekti. iki gündür dökme yöntemi ile paralel çalışmaya başladım. sonuçlarını henüz almadım tabi. bu konuda sizin fikriniz nedir?

Mesajları
    569
    Konuları
    116
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1193
    Harcanan
    0
    Kalan
    1193

"örneğin dış lab 700 bulduğunu ben 30binlerde buluyorum. bu çok anormal." yani bu kesinlikle anormal ve olasılıksız bir durum : ) zaten besiyerlerinin yüzeyleri tam olarak kuru olmaz. yani hafif jel kıvamındadır. ama su partikülleri var diyorsanız. besiyerlerini sakladığınız dolabın derecesini kontrol edin. azalmış olabilir. TSK mikrolabında bende bu sorunu bir ara yaşamıştım. bir gün tam ekim yapacakken bir baktım rose bengal besiyerleri hiç olmuş . yyani sizin dediğiniz sorunla karşılaştım. bu saklama koşullarının uygun olmadığını gösteriyor. besiyerlerinizi daha uygun şartlarda saklamalısınız. birde mümkün mertebe çok sayıda dökmeden kullanım yaparsanız sizin için daha iyi olacaktır. şimdi attığınız sonuçları merak ettim doğrusu. düzelecek gibi geldi bana . ama kesinlikle su damlacıkları olması istenmiyor. böyle bir durumda biz besiyerlerinin hepsini tıbbi atığa atmıştık. tabi sonrada yaktık : )

Mesajları
    569
    Konuları
    116
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1193
    Harcanan
    0
    Kalan
    1193

bişey daha sormak istiyorum. ekim yaparken. seyreltmeye kaça kadar götürüyorsunuz. ? 30 bin saymışsınız ya. merak ettim.

Yeni Üye

Mesajları
    5
    Konuları
    3
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

-2 lik ve -3 lük dilüsyonlardan 0,1 ml ekim yapıyorum. sonuçlarımı da kadir halkmanın gıda mikrobiyolojisi kitabında verilen formüle göre hesaplayıp veriyorum. formüle göre hesaplamasamda ortalama alıp versemde aşağı yukarı aynı sonuçları elde ediyorum(hatta formül daha düşük çıkıyor).sorunun su damlacıklarından kaynaklandığı konusu biraz daha ağır basmaya başladı. çünkü toplam canlı petrilerimdede sürekli bir yayılma söz konusu. ben hep numunemi homojen karıştırmadığım için yada üründen kaynaklanıyor diye düşünüyordum ancak sanırım besiyerinin yüzeyinin kuru olmaması sorunun kaynağı. benden önce çalışan 3 arkadaşta sürekli küf problemi yaşamışlar. ve küf sorunu hiç bitirilememiş.sanırım artık tamamen dökme yöntemine döneceğim.

Mesajları
    569
    Konuları
    116
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1193
    Harcanan
    0
    Kalan
    1193

Sorununuzun kaynağını tam olarak netleştirdiniz mi ? merak ettim de tam olarak neden kaynaklanıyormuş ?

Sayfa 1/2 12 SonSon