Sayfa 1/3 123 SonSon
27 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Mesleğimizi Değersizleştiren Hain Meslektaşlarımız!!!

Yeni Üye

Mesajları
    36
    Konuları
    3
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Mesleğimizi Değersizleştiren Hain Meslektaşlarımız!!!

Onlar ki odamızın belirlediği ücretin altında çalışıp kendilerini bir ameleden daha aşağı pozisyonda tutan kişilerdir...
    Onlar ki adları mühendistir ama mühendislikle alakası olmayan, aldıkları eğitimi hak etmeyen kişilerdir...
    Onlar ki 3 kuruşa mesleki onurlarını satan, bir usta yamağına ezilen kişilerdir...
    Onlar ki verdikleri onca emeği unutan, yaşam kavgası içinde verecek bi parça diplomadan başka birşeyleri olmayan kişilerdir...

Sizde onlardan mısınız?

Yüksek Lisans Üye

Mesajları
    794
    Konuları
    130
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    263
    Harcanan
    0
    Kalan
    263

Standart RE: MESLEĞİMİZİ DEĞERSİZLEŞTİREN HAİN MESLEKTAŞLARIMIZ!!!

Özellikle şu diplomalarını kullandıranlara inanamıyorum, diploma mühendisliği mi yapıyorlar

Mezun olurken yemin ettik, ama bazılarımız demekki bunu etmemiş hiçe saymışlar, mesleki dayanışmayı bilmeyenler bunlar.

Onlardan biri asla olmayacağız...

Yeni Üye

Mesajları
    36
    Konuları
    3
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cevap: MESLEĞİMİZİ DEĞERSİZLEŞTİREN HAİN MESLEKTAŞLARIMIZ!!!

Onların yüzünden bize hijyenci diyorlar!!!
    Onların yüzünden gittiğim heryerde 650 ytl teklif ediyorlar!!!
    2 aydır işsizim ve ısrar ediyorum ONLARDAN OLMAYACAĞIM!!!

Yrd. Doç. Dr. sibelkural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    1571
    Konuları
    162
    Eklentileri
    81
    Kredisi
    4092
    Harcanan
    0
    Kalan
    4092

kesinlikle sölediklerinize katılıorum düşük ücrete calışılmamalı ama yine de bu şekilde cok sert bi tepki göstermemeye calışalım bence..çünkü zor durumda olup bu şekilde calısan insanlarda var..burada amacımız düşük ücrete calısan arkadaslarımızı aydınlatıp birliği sağlamak olmalı ayrıca kızılması gereken bence tüzel kişiler, bakanlık bu konuda cok duyarsız..

Lisans Üye

Mesajları
    375
    Konuları
    17
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    105
    Harcanan
    0
    Kalan
    105

evet bunlar yuzunden halimiz duman
    tamam dıplomami bende kullaniyorum ama orda bile normal ucretten asagi ucreti kabul edenler yuzunden orda bile bizi yok ediyorlar. ve dıplomayı sadece verıyorlar gıdıp denetlemıyorlar bıle bana bır cok fırma gelmene gerek yok yıllk ver dedı.ama ben bunu kabul edemem haftada 3-5 ansızın gelırım ben ve sartlarıma uymalısınız dıyıp kabul ettım ve ettrdım ama yıne basıma bela aldım. sız sız olun cok ıyı aratırıp bır fırmayla calısın....

Lisans Üye Abdulkadir Durmuş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    480
    Konuları
    111
    Eklentileri
    14
    Kredisi
    785
    Harcanan
    5
    Kalan
    780

sırf bundan dolayı 14 ay işsiz kaldım. çok teklifler geldi ancak benim en çok önemsediğim şey mesleğimize saygı.
    girmeyi düşündüğüm bir yerde görüşme esnasaında genel müdürün bir hareketi sonucu teklifi kabul etmedim. bana o zamanda çok kişi neden kabul etmedin? ne olacak sanki? girsen bu kadar sıkıntı çekmezdin gibi sözler söyledi. orada önemsediğim şey görüşme esnasında genel müdürün arkasını dönüp başka bir işle meşgul olmasıydı. ben bir mühendis olarak en azından mesleki saygınlığım olduğunu düşünüyorum ve hangi meslek olursa olsun saygı görmeyi hakediyor diye düşünüyorum.
    ne diplomamı kiralarım ne de mesleğime laf ettiririm. ELBET BİR GÜN KIYMETİMİZ BİLİNİR UMARIM BUNUN İÇİN GEÇ KALINMAZ
    jassejasse bunu beğendi.

Yeni Üye

Mesajları
    48
    Konuları
    9
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart RE: MESLEĞİMİZİ DEĞERSİZLEŞTİREN HAİN MESLEKTAŞLARIMIZ!!!

kesinlikle sölediklerinize katılıyorum. Düşük ücrete calışılmamalı. fakat bende bu yola(maalesef) baş vuracağım. iki yıldır düşük ücretle ve sözleşmesiz çalışıyorum. diplomam boşta. bu konuda acilen tedbirler alınmalı.
    iyi çalışmalar.

Lisans Üye

Mesajları
    375
    Konuları
    17
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    105
    Harcanan
    0
    Kalan
    105

eo_seo_replace_callback('vb','vBulletin','','Evet mecburıytten sadece dıplomayı verıoz hıc degılse harclık dıe dusunuyoruz ama umaarım en kısa zamnda zafer bızım olur. 3 yıllık calısma hayatım var bugune kadar gerek ssk gerek ucrette oyun ','vb',' seylere atılan yerlerden ıstıfa ettım ve ıssız kaldım') bakalım beklıyoruz ve hakkımı savunuyorum. cevremdekıler kabul et nolursa olsun dıe ama hyr etmıyecgımmmm... ETMIYELIM

Ön Lisans Üye

Mesajları
    160
    Konuları
    10
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55

arkadaşlar çok iyi konuşmalar güzel güzel bir dayanışma var en azından burdan öyle görünüyor.. bakın eniştem bir maden firmasının mali müşaviri ve maden mühendisleri odasının kişi başı istediği en düşük ücret 2 dolaylarında peki suçlu sadece bir işe girmekle kafa patlatan mühendislermi yani bizlermi yoksa oda diyip içinde oturulan kurluşmu.ben odamızın iyi çalışmadıgını düşünüuyorum maden mühendisleri odasına helal olsun adamlar çatır çatır alıyolar istediklerini müteşebbiten ya bizimkiler ne yapıyor . bırakalım arkadaşlar düzgün yaptırımlar olsa ne bu işe istemeye istemeye giren ve düşük ücretle çalışan arkadaşlar bu sözleri hakedecekti ne de diplomasını kiralayan arkadaşlar konuyu açan arkadaşımız tarafından hain ilan edilecekti. mesleki saygıdan önce insani saygı yok bizde. ben çalışıyorum odanın belirlediği fiyatın altında değil sözleşme istiyolar adamlar ancak diğer kişilere de saygısızlık yapmayalım. burokrasi ne zaman dogruı işlemiş bundan sonra doğru işleyecek..onun için odanın size iş bulma dair sizin sorunlarınızla ilgilenmesi gerekiyormu evet ama nerde ...

Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2729
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Öncelikle şu konuya açıklık getirmek gerekiyor.

sorumlu müdür olarak imza attığınız yerlerde yetki sadece bizlerde değil.
    Kimya müh, ziraat müh, veteriner, biyolog, kimyager, su ürünleri gibi çeşitli meslek gruplarının branşına göre bu işletmelerde imza yetkisi var.

sorunun temel kaynağı burdan çıkıyor. Gıda disiplinler arası bir branş olduğu için ve hala bize ait meslek kanunu çıkartılamadığı için bütün diğer meslekler bizim dalımızdan ekmek yiyior.

Siz oda olarak ne kadar sıkarsanız sıkın, şu anda teknikerlerin, biyologların, kimyagerlerin sorumlu müdürlük yapmaları için herhangi bir odadan yazı almalarına gerek yok. Hal böyle olunca siz ne kadar taban fiyat belirlesenizde size bağlı olmayan kişiler istediği fiyattan anlaşıyorlar. Hele birde buna mesleğimizi yapmayıp başka sektörde çalışan meslektaşlarımız aman üç-beş gelsin ev kiram çıksın veya harçlık olsun diye düşünüp her fiyata tamam dediklerinde iş içinden çıkılmaz hale geliyor.

Gıda, Ziraat ve Kimya müh Odaları birlikte taban fiyat belirleyip bunun altına inilmemesi konusunda protokol imzaladırlar. Ama sadece buda yeterli olmuyor çünkü bu üç oda dışında imza yetkisi olanlarda var.

Oda olarak bunun engelenmesi ve bu belgelerin tek bir elden (bir komisyon veya üst kurul gibi) verilmesi böylece fiyat ve meslektaşlarımızın haklarının korunması için çalışmalar yapıldı ama ne yazık ki başarıya ulaşamadı. Ya da açıkçası bizim mesleğimiz dışındaki bazı kişiler tarafından ulaşması istenmedi...

Neden başarıya ulaşmadığı noktası da, bu işin asıl noktası. Arkadaşlar oda bir kamu kuruluşu değildir. Oda mesleki bir sivil toplum örgütüdür. Odanın devletin organlarında direkt karar alma yetkisi yoktur. bütün sivil toplum örgütleri gibi oda arkasındaki desteğin baskı gücü ve yaptırımları ile devlet organlarına birşey yaptırabilir. Eğer biz kendi odamıza sahip çıkmazsak, hiçbir çalışmasına katkı sağlamazsak, boş vakitlerimizde acaba ben nasıl bir katkıda bulunabilirim demezsek, kimse bizim için bir kanun çıkarmaz.

Şu an odada çalışanlar (sekreter ve büro elemanları hariç) kimse hiçbir ücret almamaktadır. Bu iş tamamen gönüllük esasına dayanaktadır. Yönetimde veya faaliyetlerde görev alanlar kendilerine ait özel zamanalrından feragat edip. Bu işlere zaman ayırıyorlar. Belki özel zevkelerine, belki ailelerine, belki de bizim hiç düşünemiyeceğimiz şeylere ayırdıkları zamanlardan çalıp mesleğimiz için birşeyler yapıyorlar. O insanalrın orada birşey yapmak gibi bir zorunlulukları yok. Onlara orada o işi yaptıran şey, idealleri...

Biraz empati yapalım. Kendinizi bir oda başkanı veya şube başkanı olarak düşünün. Tarım bakanlığına veya il müdürlüklerine gidip meslektaşalrınızın hakları konusunda bir konuyu savunup birşeyler yaptırmaya çalışacaksınız. ama meslektaşlarınız bile sizi tam olarak desteklemiyor. Binlerce üyesi olan şubelerin toplantıları veya genel kuruluna gelen üye sayısı yüz bile olmuyor.
    Bu durumda hangi güçle o insnalara baskı yapacaksınız?
    Arkanızdaki 30-40 kişiyle mi?
    Kim takar sizi?

Arkadaşlar yattığınız o uykulardan uyanın artık bu meslek bir yere gelecekse biz sahip çıkarsak gelecek yoksa ancak böyle (benim gibi) boş boş konuşuruz. inanın mesleğimiz için bir kanun çıkarmaya çalıştığımızda ziraat müh, veterinerler tam kadro karşımızda yer alıyorlar. biz bakanlığa birşey yaptırmak istediğimizde engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Çünkü bizim mesleğimizden onlarda para kazanıyor. Bunu kaybetmek istemiyorlar. Adamlar özel sektörüyle ve bürokratlarıyla bir oluyorlar. Ama bizde öyle mi?
    Özel sektörde biryerlere gelenler banane ben kendimi kurtardım ne yaparsa yapsınlar diyor,
    Devlete (ki bizim için en önemli güç olabilecek kişiler) ben nasıl olsa kendimi garantiye aldım ne uğraşacağım diyor.
    eee peki kim bu mesleği kurtaracak, kim bu meslek için birşeyler yapacak, uzaylıların glemesini bekliyorsanız biraz daha beklemeniz lazım...

Oda çalışmalrındna memnun olmaya bilirsiniz, eleştirebilirsiniz bu sizin en doğal hakkınız ama bunu orada burada konuşarak değil, gidip bizzat oda merkezlerinde oradaki kişilerin toplantılarında dile getirin. Ben sanmıyorum ki hiçbir oda çalışanı size sen kimsin kardeşim, neden seni dinleyelim desin? Çünkü oradaki insanlar yeni yüzlere, yeni düşüncelere aç. Onları gördüklerinde mutlu oluyorlar, yıkılmak üzere olan idealistlikleri biraz daha pekişiyor.

Uzun lafın kısası, odalar ve orada çalışanlar ekstra veya özel güçleri olan kişiler değil. biz neysek o? Biz sahip çıkarsak bir yere gelir, sahip çıkazsak idealist birkaç kişinin çabaladığı bir yer olarak kalır.
    Karar sizin...
    İster destek verirsiniz, ister sadece eleştirirsiz...
    Ama unutmayınki bu mesleği bizden başka kurtaracak kimse de yok...

Biraz uzun gibi oldu ama inanın bu konuda daha çok yazılacak şey var...

Sayfa 1/3 123 SonSon