Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
27 sonuçtan 11 ile 20 arası
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni

Konu: Mesleğimizi Değersizleştiren Hain Meslektaşlarımız!!!

Ön Lisans Üye

Mesajları
    112
    Konuları
    6
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    105
    Harcanan
    4
    Kalan
    101

Standart Cevap: MESLEĞİMİZİ DEĞERSİZLEŞTİREN HAİN MESLEKTAŞLARIMIZ!!!

arkadaşlar şunu unutmayın ki herşey göstermelik yapılıyor bu ülkede ama yinede dediğiniz gibi el ayak altına düşürmemek lazım bu mesleği
    bunu ancak aktif olarak meslek grupları ve örgütlerinnde çalışarak ve emek harcayarak sağlayabiliriz mesleğimize sahip çıkallım

Doç. Dr.

Mesajları
    2419
    Konuları
    515
    Eklentileri
    144
    Kredisi
    7213
    Harcanan
    5
    Kalan
    7208

Kimse mesleğimizi değersiz kılmak için gidipde 3 kuruşa biryerlerde çalışmaz, 4 yıl okuyup üniversite bitirmişsiniz bir yerde işe müracat ediyosunuz Gıda Mühendisi ne yapar ne işe yarar bilmeyen fabrika veya işletme sahipleriyle karşı karşıya geliyorsunuz, burda ne meslektaşlarımızın nede işverenin sucu var burda devletin odanın sucu var..

Devlet kaçtane mühendis aldı bu sene 10 tane , bu konuda oda ne yapıyor çok çalışıyor .. (aidat topluyor) Tarım il müdürlüklerine bi gidin her odada 3-4 mühendis ve çoğu ziraat mühendisi, Belediyeler gıda kontrolü yapıyor kimle zabıta memurlarıyla

Şimdi bana söleyin ihtiyacı olduğu için çalışmak zorunda olan arkadaşlarmı hain, yoksa bu mesleğe sahip çıkmayanlarmı hain..

Kanun var ama denetleyen yok,

arkadaşım sana sonuna kadar katılıyorum haklısın ama hain demek biraz ağır olmuş..

Yeni Üye

Mesajları
    36
    Konuları
    3
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

İhtiyacı olduğu için bu meslekte düşük ücretle çalışmak bence bir bahane değil. En azından iyi bir bahane değil. Paraya herkesin ihtiyacı var. Devlet ne yapsın ki? Devletin içi geçmiş. Kendisine bile hayrı yok ki bize olsun. Ama ben şöyle düşünüyorum; eğer bizler düşük ücretlere çalışmasak ve gittiğimiz yerlerde diplomamızı değil bilgimizi ve birikimlerimizi konuştursak o zaman bu durum böyle olmaz. Hiç bir iş yapmadan sadece imza atan veya ortalığa bakıp "hmm aferin iyiymiş burası" diyen hijyenci arkadaşlara kimse o kadar para vermez. Kapitalist dünyada yaşıyoruz. Burada Emeğin ve Bilginin karşılığı Paradır. Diplomanın karşılığıda işte şimdiki durumumuzdur. Tabi bazıları için bu Dolandırıcılığın ve Torpilin karşılığı Paradır olabiliyor onlar bizi aşar. Ama ben şuna inanıyorum arkadaşlar; Gerçekten çalışan ve işletmeye bir imzadan çok daha fazla şeyler katan bir Mühendise kimse az ücret vermez ve elinden kaybetmek istemez. Şuna karşı çıkmıyorum ben. Belki ilk işe girdiği zaman düşük ücretle çalışabilir bir mühendis. Ama eninde sonunda çok vakit kaybetmeden daha çok ücret alabilmek için gerekeni yapmalıdır. Kimse Kimseye durduk yere 1-2 milyar vermez. Bu çarkı kopuk düzen bizimde bilincimizi değiştirmiş anlaşılan kendimizi Hijyenci sıfatına koyuyoruz ve Gıdacı gibi davranıyoruz Gıda Mühendisi gibi değil. Bu duruma yol açan bizleriz arkadaşlar başkası değil. Suçu odamıza veya devlete atıp hedefi görünmez yapmayalım. Paraya ihtiyacımız var diyorlar arkadaşlar ben kızıyorum. Madem paraya çok ihtiyacınız var o zaman boşuna 600 milyona çalışmayın. En kötü boyacı ustası günde 40 milyon alıyor. Meslek değiştirin. Öğrenmesi daha kolay emin olun.

Yeni Üye

Mesajları
    18
    Konuları
    3
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

sayın oteki bey tuzu kurulugunuzu saygı ile karşılıyor ve keşke burası hayal ettigimiz gibi bir ülke olsaydı diyebiliyorum . o yüzden insanlar hakkında gereksiz yorum yapmaktan kaçının lütfen , 1950 lelerin sanayi toplumunda yaşamadıgınızı da lütfen anlayın artık .

Yüksek Lisans Üye DİDO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    607
    Konuları
    138
    Eklentileri
    14
    Kredisi
    771
    Harcanan
    0
    Kalan
    771

ARKADAŞLAR KESİNLİKLE SÖYLEDİKLERİNİZE KATILIYORUM TARIM İL MÜD. DE STAJ YAPARKEN BİR ÇOK SEYİ AÇIK BI ŞEKİLDE BİZZAT GÖRDÜM VE ÇOK ŞAŞIRDIM...BU BÖYLE OLMAMALI BENCE... BENDE SİZDENİM MESLEGİMİN HAKKINI ELİMDEN GELDİĞİNCE VERİCEM...

Lisans Üye

Mesajları
    389
    Konuları
    16
    Eklentileri
    8
    Kredisi
    405
    Harcanan
    56
    Kalan
    349

arkadaşlara katılıyorum

Yeni Üye

Mesajları
    70
    Konuları
    7
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    262
    Harcanan
    0
    Kalan
    262

Değerli arkadaşlar.Mezuniyyetimin ilk 4 ayı dışında hiçbir zaman sorumlu yöneticilik yapmadım.Bu memlekette sorumlu yönetici dendiği zaman işverenin aklına " yolunma tazeleğinde diplomalı ot" gelmektedir.İstisna güruuhu tenzihen konuşuyorum tabi.Bu güzide kuruluş ola mesleki odamızın da kolay kolay aşacağı bir durum değildir olamayacaktır da.Ancak şayet damga- i aalii dediğimiz ve "hendese" mastarından türemiş "hesabı iyi yapan" anlamına haiz mühendis damgasınız yemişsek iyi hesap yapmak zorunda ve çağın yönetim bilişim ve organısazyon teknıklerıne cok cok iyi bir sekılde entegre olmak zorundayız.Tamam "gıda" fenni pratik olarak zaten cepte ama biz çalıştığımız şirketlerde görevlerimizi sağa sola devredersek sadece gıda ile hudutları kapatırsak maddi bir tatminkarlık bekleyemeyiz.Benim tavsiyem çalıştığımız sektörlerde ki bu özellikle KOBİ sınırlarında bir işletme ise üretim planlamadan maliyet analizlerine ve hatta gıda ile dırekt ya da ındırekt alakalı birimlerin yıllık stratejilerini belirlemede de mühendisliğimizi kullanarak söz sahibi olmaya çalışmalıyız.Rüşdümüz ancak bu şekilde isbat edilir.Tabi ki ol dednilince olan cinsten değil sabır ve sebat gerekli.Mesleğimiz o kadar ilginç ki okul sonrası okulun bittiğini sanmak "aynada bakarak ******" demekle aynı trajı komedide.Mezuniyyetımden bu yana gecen 3 yllık zaman zarfında bu stratejinin şahsıma ve mesleğime cok büyük katkıları olduğunu belirtir en kötü ihtimalle denemenizi tavsiye ederim.

Ön Lisans Üye

Mesajları
    171
    Konuları
    47
    Eklentileri
    4
    Kredisi
    205
    Harcanan
    0
    Kalan
    205

Standart RE: MESLEĞİMİZİ DEĞERSİZLEŞTİREN HAİN MESLEKTAŞLARIMIZ!!!

Oğuz arkadaşımıza değerli yorumu için herkes adına teşekkürler. Benim en ilginç bulduğum oda yöneticilerimizin birçok platformda ziraat ve kimya mühendisleri odası ile birlikte basın toplantıları düzenlemesi, ortak fikirler yürütmek ve yardımlaşmak güzel ama bu iş çok farklı gibi geliyor bana. Özellikle Ziraat Mühendisliği bize göre köklü bir meslek ve siyasi baskınlıkları oldukça yüksek. Artık şu sınırlar çizilsin ve ayrılsın yani, çözümsüzlük üretiyoruz sürekli..

Lisans Üye

Mesajları
    257
    Konuları
    36
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    111
    Harcanan
    0
    Kalan
    111

Standart RE: MESLEĞİMİZİ DEĞERSİZLEŞTİREN HAİN MESLEKTAŞLARIMIZ!!!

gıda teknikeri arkadaşlarım bilmiyorum haberiniz varmı bizim ücretimiz asgari ücret üzerinden . iş görüşmesine gittiğinizde fazla bile isteseniz adamlar devletin size belirlediği ücret bu kadar diyor.

bugun gördum devlet memuru olarak gıda mühendisi alımı var az da olsa gıda müh. alıyorlar bugune kadar gıda teknikeri aldıklarını gördünüzmü hiç.ben 5 yıl oldu mezun olalı 4 aydır mesleğimi yapabiliyorum neden biliyormusunuz istnabulda gıda ile ilgili iş yerleri çok uzakta kalıyor ve ücretler düşük. ben 5 yıl farklı sektörlerde çalıştım. artık ne kadar uzakta olsa kendi mesleğimi yapacam dedim . hergun karşıya geçiyorum ve 1,5 saatte eve dönüyorum neden .......*mesleğimi çok sevdiğim için. ama artık birşeyler yapılması gerekiyor ya kapatsınlar 2 yıllık gıda bölumlerini yada bizede biraz yetkı versinler. ben bızım gıda muhendisinden çok daha fazla bilgiye sahibim . ama onun kadar yetkım yok

Yeni Üye

Mesajları
    11
    Konuları
    4
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Senbenbiz hanım,
    Her sektörde, her meslek gurubunun görevleri ve yetki sınırları bellidir.Bunu gıda ile alakalı bilgi seviyeniz ne olursa olsun kabul etmeniz gerek.Bilgi seviyenizin beraber çalıştığınız gıda mühendisinden yüksek olması, sizin bir artınız olduğu kadar, o mühendis arkadaşın büyük bir eksisidir bence..

Terminolojik olarak bakarsanız, dünyanın her yerinde tekniker, (ister gıda, ister makine, ister elektrik teknisyeni olsun) "ara eleman" olarak tanımlanır.

örneklemek gerekir ise tekniker bir analiz yapar, sonuçları mühendise iletir, mühendis sonuçları yorumlar ve ne yapılacağına karar verir.Bu sebeptendir ki yetki, karar veren kişi olan "mühendise" verilmektedir.

Gıda sektöründe hepimizin yeri ayrıdır, hepimizin yeri özeldir.Birbirimize her zaman ihtiyacımız var.Biz kendi aramızda yetki savaşına girer isek, mesleğimize göz diken veterinerlere, kimya mühendislerine, biyologlara laf söyleyecek yüzümüz olmaz...

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon