Sayfa 3/3 İlkİlk 123
27 sonuçtan 21 ile 27 arası
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni

Konu: Mesleğimizi Değersizleştiren Hain Meslektaşlarımız!!!

Yeni Üye

Mesajları
    19
    Konuları
    3
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cevap: MESLEĞİMİZİ DEĞERSİZLEŞTİREN HAİN MESLEKTAŞLARIMIZ!!!

Odamızın internet sitesi üzerindeki forumda benzer bir konuyu tartıştık ve toplanıp çözüm aramaya karar verdik. Bunun üzerine geçtiğimiz cumartesi günü İstanbul şube'de çok da fazla sayılmayacak bir katılım ama yaklaşık 5 saat süren bir toplantı gerçekleştirdik. Hepimiz biliyoruz ki, bu sorumlu yöneticilik olayı gıda mühendisliği tanımı ve kapsamı ile uzaktan yakından alakası olmayan bir olgudur ve acil düzenleme şarttır.
    işte bundan yola çıkarak, odadaki ikinci toplantımız önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek. Tarih ve yerde bir değişiklik olursa buradan bildiririm. Evet, sizde mesleğiniz için birşeyler yapmak istiyorsanız, ve İstanbul'daysanız ya da gelebilecek durumdaysanız ve tabi o gün yapacak daha önemli (!) bir işiniz yoksa gelin bize katılın! Eminim sizin de söyleyeceğiniz çok şey vardır...

Tarih: 28 Temmuz Cumartesi
    Yer: Gıda Mühendisleri Odası, Marmara Şb. (Nüzhetefendi S. No:50 Kat:1 Kadıköy)
    Saat: 10:30

Lisans Üye

Mesajları
    385
    Konuları
    90
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    105
    Harcanan
    0
    Kalan
    105

Standart Cvp: MESLEĞİMİZİ DEĞERSİZLEŞTİREN HAİN MESLEKTAŞLARIMIZ!!!

Senbenbiz hanım,
    Her sektörde, her meslek gurubunun görevleri ve yetki sınırları bellidir.Bunu gıda ile alakalı bilgi seviyeniz ne olursa olsun kabul etmeniz gerek.Bilgi seviyenizin beraber çalıştığınız gıda mühendisinden yüksek olması, sizin bir artınız olduğu kadar, o mühendis arkadaşın büyük bir eksisidir bence..

Terminolojik olarak bakarsanız, dünyanın her yerinde tekniker, (ister gıda, ister makine, ister elektrik teknisyeni olsun) "ara eleman" olarak tanımlanır.

örneklemek gerekir ise tekniker bir analiz yapar, sonuçları mühendise iletir, mühendis sonuçları yorumlar ve ne yapılacağına karar verir.Bu sebeptendir ki yetki, karar veren kişi olan "mühendise" verilmektedir.

Gıda sektöründe hepimizin yeri ayrıdır, hepimizin yeri özeldir.Birbirimize her zaman ihtiyacımız var.Biz kendi aramızda yetki savaşına girer isek, mesleğimize göz diken veterinerlere, kimya mühendislerine, biyologlara laf söyleyecek yüzümüz olmaz...

tabiki aramızda yetki savaşına girmemiz doğru olmaz mesleki açıdan dedeğiniz gibi başkalrı karşısında mahcup duruma düşmemeliyiz. ama eğer bi mühendissen ve faal bir firmada çalışmıyorsan örneğin cateringler gibi sadece imza yetkin olur yani diplomanı kullanılar.tekniker ve mühendis arasında iş açısından orda hiç bir fark yok .ben 1senedir sektörün içindeyim hijyen departmanından tutunda üretim müdürlüğü dahil hemen hemen her sahada görev aldım artık iş diplomaya bakmıyor malesef kim işi biliyorsa o tutluyor şirket sahipleri diploma olayını bir şekilde hallediyorlar.denetimden geldiklerinde mühendisleri yok fakat mühendisimiz dışarda, rahatsız vs bahaneler bulunuyor.bunlarda madalyonun diğer yüzü malesef
    keşke öğretilenleri sektörün her noktasında uygulayabilsek...

Yeni Üye MiniMoSha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    95
    Konuları
    30
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    22
    Harcanan
    0
    Kalan
    22

Değerli arkadaşlarım, sorunları tekrarlamamın bir anlamı yok. Açıkçası faydası da olacağını düşünmüyorum. Ben daha ziyade işin çözüm kısmıyla haşır neşir olmak istiyorum.
    Bizim olayla ilgili çok hoş bir fıkra var.
    Timur nasrettin hocanın köyüne bakması için bir fil verir. Tabi köylü fili doyuramaz hale gelir. İninm inim inler bu durumdan şikayetçi olur. Köy fokur fokur kaynamaktadır bu sıkıntı yüzünden. Sonunda karar verirler. Hoca eşliğinde Timurun karşısına çıkıp olayı anlatmaya. Fakat Timur zalim. Yolda giderken herkes birer ikişer arazi olurlar. Hoca sonunda timura varır. Arkasına döner bi bakar ki köy halkından kimse yok. Tebessüm eder bizim fil yalnız kaldı, çok canı sıkılıyor ona birde eş verin der.
    Burada ve benzeri yerlerde konuşuyoruz.Kaynayıp kaynayıp duruyoruz.Ama iş yönetime çıkmak olunca insan arkasına bide bakıyor kimsecikler yok.
    Şu aralar oda yönetimine baskı yapmaya çalışıyorum.Sırf sorunların çözümü için bişeyler üretilsin bir faaliyet gerçekleşsin adına.Ama arkama bakınca doğru dürüst kimseyi bulamıyorum.Yazdığım yazıları okuyan 200 kişi. cevap veren 2. Böyle bir tablodan kim çekinir allah aşkına.yaklaşık 9000 üyesi olan bir kuruluştan bahsediyoruz. adam demez mi alt tarafı 5 kişi konuşuyor. konuştuklarınıda 200 kişi okuyor. Doğal olarak iplemiyor tabi.
    ben olsam bende iplemem. Bildiğini okuyor, gemisini yürütüyor.
    Şu konuştuğunuz konuların en az 2 yıldır odanın forum sitesinde konuşulduğunu biliyormuydunuz.(Bu sadece kayıtlı olan kısmı.Kayıtsız olan belki daha uzun yıllardır.)
    Peki sonuç?
    Herşey aynı?
    En can yakıcı tarafı ise bu konuştuklarınızın çözümsüz konular olmayışı.
    Bir şeyler yapmak isteyen arkadaşlarım.
    Oda yönetimine sözlü ve fiili baskı yapsınlar.
    Odanın forum sayfasına yazsınlar. Ve üye toplantılarına mutlaka katılsınlar.
    Birileri artık rahat rahat oturmamalı.

Yeni Üye MiniMoSha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    95
    Konuları
    30
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    22
    Harcanan
    0
    Kalan
    22

Senbenbiz hanıma gelince,
    Açıkçası be onun durumuna diğer meslektaşlarımdan biraz daha farklı yaklaşıyorum.
    Bana göre onlarda benim meslektaşlarım.Açıkçası teknikerlerin yaşadıkları sıkıntılarda içimi acıtıyor.
    Teselli olurmu bilmem.Senbenbiz hanım Sıkmayın canınızı.Bizim bağlı bulunduğumuz bir oda var da ne oluyor. Görüyorsunuz durumu?
    Sözlerinizde mesleğini seven ve kendine güvenen bir yapınız var.Acizane bir abi olarak tavsiyem bir şekilde okuyup diplomanızı 4 yıllığa çıkarmanız.
    Belki acı ama gerçekçi olmak lazım.Teknikerler için bir oda kurulmasını ve haklarınızın savunulması için beklerseniz en iyi ihtimalle emekli olunca görürsünüz.

Ön Lisans Üye mataaimasho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    121
    Konuları
    55
    Eklentileri
    12
    Kredisi
    605
    Harcanan
    0
    Kalan
    605

Standart Cvp: Mesleğimizi Değersizleştiren Hain Meslektaşlarımız!!!

Arkadaşlar bu mesleğe sahip çıkmalıyız gördüğümüz herhangi bir olumsuz davranışı bildirmeliyiz.Ne kadar çok olursak o kadar iyi olur

Yeni Üye ihsancan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    25
    Konuları
    8
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    255
    Harcanan
    0
    Kalan
    255

Standart Cvp: Mesleğimizi Değersizleştiren Hain Meslektaşlarımız!!!

kesinlikle katılıyorum... haklısınız.. ama hayat böyle..
    onlardan olmazsanız bazen öteki oluyorsunuz.. herkesin konumu ve durumu aynu değil..
    biraz gerçekçi olalım.. burda kaç kişşi var öyle... odanın verdiği fiyatın altında hatta çok çok altında çalışan ... ??
    neyse Allah tan ne ötekiyim ne de onlardan.. kolay gelsin iyi çalışmalar..

Lisans Üye sonkahraman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    438
    Konuları
    167
    Eklentileri
    34
    Kredisi
    1802
    Harcanan
    0
    Kalan
    1802

Standart Cevap: Mesleğimizi Değersizleştiren Hain Meslektaşlarımız!!!

Gerçeklere değinilen, güzel bir fikir paylaşım ortamı olmuş...

Sayfa 3/3 İlkİlk 123