9 sonuçtan 1 ile 9 arası
Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni
  • 1 gönderen secrett_gr
  • 1 gönderen
  • 2 gönderen
  • 1 gönderen YUSUFKOCA

Konu: Metal dedektör doğrulama

Yeni Üye tunnish - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    13
    Konuları
    12
    Eklentileri
    6
    Kredisi
    305
    Harcanan
    0
    Kalan
    305

Standart Metal dedektör doğrulama

Arkadaşlar merhabalar, yaptığımız tehlike analizi sonucu metal dedektörü KKN olarak belirledik (aksi pek düşünülemez zaten herhalde).Metal dedektöre ait sertifikalı test çubukları ile belli sıklıkta kontrolünü yapıyoruz, ama bu bizim yaptığımız kontrol doğrulama sayılır mı? yoksa senelik bazda bir kalibrasyon şirketine metal dedektörün kalibrasyonu mu yaptırılmalı? Metal dedektörün KKN olarak izlenmesi, doğrulanması vs konusunda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım talep ediyorum.
    Haccp planında kritik limiti ise test çubuklarıyla kanıtlayabildiğimiz değerler oluyor sanırım örn 2mm Fe,... yanılıyor muyum?
    Şimdiden çok teşekkürler,,

Yeni Üye secrett_gr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    19
    Konuları
    12
    Eklentileri
    6
    Kredisi
    305
    Harcanan
    6
    Kalan
    299

Standart Cevap: Metal dedektör doğrulama

bu konuda doğrulama sıklığı önemli. birim zamanda detektörden geçen ürün miktarınıza göre doğrulama sıklığı belirlemeniz gerekir. örn: saatte bir defa veya yarım saatte bir defa gibi. kalibrasyon için de detektörü değil kullandığınız test çubuklarını en az yılda bir defa akredite bir kuruluşta kalibrasyon yaptırabilirsiniz.
    tunnish bunu beğendi.

Onursal Üye Ümit ÖZTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    569
    Konuları
    116
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1193
    Harcanan
    0
    Kalan
    1193

Öncelikle merhaba.

Evet metal dedektör sizin son ürününüzde KKN'dır. olasılığı düşük ancak şiddeti yüksek bir risktir genellikle. prosesiniz ne bilmiyorum. ancak test kartlarıyla her üretim öncesi ve sonrası ayrıca her saatte bir elinizdeki test kartlarıyla doğrulama yapmalısınız . bu test kartları ferrıous, non-ferruos , steanl steel gibi kartlardan oluşabilir. doğrulamamıdır demişsiniz evet tam olarak doğrulamadır. genelde test kartlarının kalibrasyonu yaptırılmaktadır. bu yıllık olmaktadır. size önerim metal dedektörü nereden aldıysanız kalibrasyonunuda(kartların) yıllık o firmadan yaptırın. daha sağlıklı olacaktır. yani anlatmak istediğim şu ki metal dedektör bir KKN'dir. her üretim başında ve sonunda ayrıca saatte bir doğrulama yapmalısınız. ayrıca yılda bir kartlarınızı kalibre ettirmek üzere kalibrasyona göndermelisiniz. haccp planında da bu değerleri tehlike risk bölümüne eklemelisiniz.

saygılarımla.
    tunnish bunu beğendi.

Ümit ÖZTEK
    Food Engineer
    Gıda Mühendisi

Yeni Üye tunnish - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    13
    Konuları
    12
    Eklentileri
    6
    Kredisi
    305
    Harcanan
    0
    Kalan
    305

cevaplarınız için çok teşekkürler..
    Son birşey sormak istiyorum, haccp planında metal dedektör için kritik limit ..mm Fe, ...mm NonFe vs şeklinde mi olmalı, yoksa kritik limitim metal bulunmamalı mı olmalı?

ozi
    ozi çevrimdışı
    Yüksek Lisans Üye ozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    510
    Konuları
    76
    Eklentileri
    14
    Kredisi
    705
    Harcanan
    0
    Kalan
    705

Merhaba ,
    vbseo_seo_replace_callback('vb','vBulletin','
    ',' Metal dedektörü aldığınız firmadan dedektöre ait teknik bilgileri tam olarak öğrenmenizde fayda var. (Hassasiyeti , istediği çalışma koşulları ','vb',') Ayrıca proses şartlarınız nelerdir hangi ürünler ? Ne tip bir metal dedektör kullanıyorsunuz , reject sistemi nasıl ? Bunların hepsi sizin kararlarınızı etkileyecektir. Örneğin saatte 2500 kg bezelye haşladığınız bir proseste saat başı doğrulama yapamazsınız ki gerekliliğini de sizler karar verirsiniz.')

İyi çalışmalar

Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2730
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Yazacaklarım aslında biraz aklınızı karıştıracak ama olaylara farklı bir açıdan bakmanızı sağlamak istiyorum:
    İlk şöyle başlayalım:
    * Metal dedektörün üretim başlangıcında ve sonunda kontrol edilmesi kaçınılmazdır ancak aradaki kontrol periyodunu, üretim kapasitesi, ürün gurubu, alabileceğiniz risk ve müşteri şartları belirleyecektir. Bu 15 dk da olur, 1 saatte olur, günde 2 sefer de olur. Sadece nedenini açıklamalı ve geçerli kılmalısınız. İki kontrol arasındaki sürede çıkan ürünleri tekrar elden geçirme durumu olursa bunun imkan dahilinde olduğunu göstermeniz gerekiyor.
    * Metal dedektörde kullandığınız doğrulama çubuklarını neye göre seçtiğinizi kanıtlamanız/belirlemeniz lazım. Örneğin: 2,5mm Fe kullanıyorsunuz. Neden 2,0mm veya 1,5mm kullanmıyorsunuz?
    * Kritik limit metal bulunmaması değildir. Limitleriniz 2,5mm Fe, 3,0mm Non-Fe ve 3,5mm SS ise siz bunlardan büyük metal olmamasını garanti edebilirsiniz. Bunlardan daha küçük metal bulunabilir.
    * Gelelim en sıkıntılı konuya bunu yazarak nasıl anlatacağım bilemiyorum. Bu konu sistem konusunda ileri noktalara gelecek firmalarda uygulanabilir. Aslında sizin üretim başlangıcında, sonunda ve belirlediğiniz sıklıkta çubukları geçirerek yaptığınız işlem zaten doğrulamavbseo_seo_replace_callback('vb','vBulletin','','... Üründe belirlediğiniz limitlerin üzerinde metal olmaması için asıl yaptığınız şey makineyi ayarlamak: Örneğin: Elinizde %18 nemli bir ürün var. Bunu metal dedektöre verdiğinizde metal dedektör diyelim ki 12000 değerini gösteriyor. Birde aynı ürüne test çubuğunu koyup değere bakarsınız. Çubukla ürün 13000 değerini gösteriyorsa, sizde makineye 12000'ne bir tolerans verdikten sonra mesela 12500 üzerinde olan her şeyi metal algıla. Oda 12500'ün üzerinde okuduğu her şeyde alarm verir veya ürünü sistem dışına atar. Ürünün nemi değişirse örneğin %18 değilde %19 veya %20 olduğunda okunan değer otomatik olarak artacaktır sizinde ayarları buna göre değiştirmeniz lazım. Nem metal dedektör limitlerini etkileyen tek kriter değil. Tuz, pH, ürün miktarı ','vb',' bazı etmenler var. aslında ürünü güvenli yapabilmek için ürün kompozisyonunu lab dan gelecek verilerle takip edip ona göre ayarları değiştirmeniz lazım ki metal dedektör gerçek anlamda çalışsın sizde belirlediğiniz periyotta çubuklarla hattı doğrulayın... Bu sistemin uygulanması ciddi bir ekip ve analiz yöntemi içermesi gerekir. uygulanması zordur. Bu nedenle klasik yöntem olan belirlediğiniz periyotlarda test çubukları ile kontrol ve izleme yapıyorum demek daha kolaydır. Denetimlerde de hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Benim bahsettiğim şey kendini ve sisteminin geliştirmek isteyenler için bir yol.')
    ozi ve tunnish bunu beğendiler.
    “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Yeni Üye

Mesajları
    4
    Konuları
    3
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    105
    Harcanan
    0
    Kalan
    105

Merhaba arkadaşlar,

metal dedektör doğrulama kitlerini nereden tedarik edebilirim?
    adeti 200 tl diyor dedektörü satın aldığımız firma, fiyatları bu civarda mı?

Yeni Üye

Mesajları
    1
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Merhabalar
    Metal dedektörün doğrulamasını şu şekilde yapmalısın.
    Öncelikle endüşük test kitinden örneğin 1mm FE yi ürün ile geçirirsin görmez. Daha sonra 1,2 mm FE yi geçirsin. Bunu gördü varsayalım. Bunu ürün ile 100 kez(%100 gördüğünden emin olana kadar) geçirirsin ve hepsinde de görürse; senin ürününde 1,2 mm FE yi doğrulamış olursun. Aynı şekilde nonFE ve SS yi de uygularsın. %100 gördüğü kitler senin hassasiyetin olur ve bu şekilde doğrulamış olursun. Bu yapmış olduğun işlemleride kaydedersin. Buda doğrulama kaydı olur.
    Sorumlu Yönetici bunu beğendi.

Onursal Üye solway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    0
    Kalan
    276

haccp planında metal dedektör kritik limite 0,2 mm bilmem ne yazmak bence salaklık oluyor ama kkn ölçülebilir olmalı diye mecburen yapıyoruz.bu da bir handikap