9 sonuçtan 1 ile 9 arası
    Yeni Üye

Mesajları
    21
    Konuları
    9
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    155
    Harcanan
    0
    Kalan
    155

Standart Mezun Olmadan Yapılacaklar!

Merhaba arkadaşlar sitede dolaştım ve çok beğendim. Burayıda zaten kendimi geliştirmek için ne yaparım diye dolaşırken bulmuştum. Burada sizleride bulmuşken sektörde çalışan kişiler olarak mezun olmadan önce kesinlikle şunları yap şu eğitimleri al yada şu sertifikaları al gibi bir tavsiyeniz var mı? 1. sınıf sonunda zorunlu staj yoktu ve ben gönüllü olarakta bir yere gitmedim. Giden kişilerle karşılaştıkça kendimi biraz geride gördüm ve kendimi geliştirmek bir şeyler katmak için sizden öneri bekliyorum.

Yeni Üye nhelis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    58
    Konuları
    13
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    155
    Harcanan
    11
    Kalan
    144

Standart Cevap: Mezun Olmadan Yapılacaklar!

bu sitede paylaşılanları bile okuman seni onlarca adım ileri taşır

Onursal Üye Didem SALİCİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    845
    Konuları
    161
    Eklentileri
    37
    Kredisi
    1956
    Harcanan
    0
    Kalan
    1956

İş ilanlarına bakarsanız genelde kalite yönetim sistemleri hakkında bilgili tecrübeli eleman arıyorlar. Kalite yönetim sistemleri konusunda kendinizi geliştirmeniz önemli. Kys eğitimleri veren birsürü firma var oralara giderek sertifika alabilirsiniz ama bu sertifikalar size bilgi için yeterli olmaz araştırma yapmanız o konular hakkında kitaplar okumanız gerekir. Aldıgınız sertifikalar sadece cv de görünür o faydası olur. Bunlardan başka yabancı dil ve bilgisayar bilginizi geliştirmeniz sizi diğerlerinden çok daha öne çıkaracaktır. Stajlarınızı da verimli şekilde geçiriniz. Kişisel gelişiminizde önemli iletişim becerisi, liderlik edebilme, ekip çalışmasına yatkın olma vs bu özeliklerinizi sosyal aktiviteler yaparak geliştirebilirsiniz.

Yeni Üye

Mesajları
    21
    Konuları
    9
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    155
    Harcanan
    0
    Kalan
    155

kys konusunda araştırma yapacağım. Şimdilik sertifikam yok ama son senede almaya çalışıcağım. Dediğiniz gibi bu siteyi gördüğüm için diğerlerinin bi kaç adım ötesine geçtim bile =)

Onursal Üye Figen YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2125
    Konuları
    317
    Eklentileri
    58
    Kredisi
    3081
    Harcanan
    0
    Kalan
    3081

Önceliği yabancı dile (tabi ilk olarak ingilizce, ikinci bir yabancı dil öğrenebiliyorsanız kaymaklı ekmek kadayıfı olur) ağırlık vermenizi tavsiye ederim, grammar, okuma, yazma, konuşulanı anlama önemli tabi ama en önemlisi SPEAKİNG, umut ederim ki mezun olmadan önce akıcı bir şekilde konuşabilecek seviyeye getirirsiniz ingilizcenizi, işte bunu başardığınızda iş hayatına gerçek anlamda bir adım önde başlamış olursunuz. Kalite yönetim sistemlerine gelince sertifikanın çokta elzem olduğunu düşünmüyorum. İş hayatında referansınız sertifika değil (mutlaka sertifikanın da arandığı yerler olacaktır ancak öncelik pratikte) öncelikle başardığınız işlerdir, sistem kurmuş olup olmamanız, sistemin yürütülmesinde ki pozisyonunuz vs. Ancak mezun olmadan önce eğer imkanınız var ise 2-3 günlük eğitimler yerine, gönüllü stajyerlik yapın, bizzat sistemlerin içersinde çalışın, deli gibi form (günlük hijyen kontrol, sıcaklık kontrol vs.) doldurun, inanılmaz faydasını göreceksiniz.
    Figen YÜCE
    T.C. Pamukkale Üniversitesi
    Öğretim Görevlisi

Onursal Üye Ümit ÖZTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    568
    Konuları
    116
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1193
    Harcanan
    0
    Kalan
    1193

bu yazzacaklarım özel sektör için . öncelikle mutlaka ingilizcenizi geliştirin.Konuşabilmeniz çok önemli. kalite yönetim sertifikalarınıda alın mutlaka size yararı olacaktır. ancak şunuda unutmayın o aldığınız eğitimin pek katkısı olmayacaktır. özellikle kendiniz araştırın.özellikl HACCP, ISO22000, ISO9001 ,BRC , gibi sistemler hakkında araştırmalar yapın.bunların forumları vardır doldurmanız gereken. bu forumlar üzerinde alıştırma yapın sürekli .en önemli olay kys de İZLENEBİLİRLİK dir. bunu sağlayabildiğiniz an bu işi öğrenmişsiniz diyebilirim. bakın ben kendimden örnek vereyim. kuru meyve ihracatı yapan bir firmada kalite kontrol mühendisiyim. ingilizcem ileri seviyede olmadığı için sıkıntı yaşıyorum. en basiti bir müşteri ziyarete geldiği zaman eziliyorsunuz bu durumda. ingilizceyi mutlaka ilerletin. kolay gelsin.

Ümit ÖZTEK
    Food Engineer
    Gıda Mühendisi

Yeni Üye

Mesajları
    21
    Konuları
    9
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    155
    Harcanan
    0
    Kalan
    155

ingilizce konusunda kendimi geliştirmek için erasmus programına katılmayı düşünüyorum ama son sınıfta gidebileceğim galiba bu konuda da kararsızım. Çünkü son sınıfta yurtdışında bişey öğrenemezsin buradaki konuları kaçırırsın diyorlar. Burada okuduklarımdan çok şey öğrendim. Gönüllü staj yapmaya karar verdim. Gıda mühendisinin peşinden ayrılmayı düşünmüyorum dediğiniz gibi pratik yaparak daha çok şey öğrenebilirim. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2729
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Merhaba,
    Arkadaşalrımızın söyldeiklerine katılıyor ve şunları eklemek istiyorum.
    Her sene mutlaka staj yapın staj olarak gözükmese bile gidin gerekiyorsa işçi gibi çalışın.
    Sektör tecrübesi size çok şey katar.
    Ekip çalışmaları ve ekip yönetimi üzerine her türlü aktivitede rol alın.
    (Bunun için en iyi yer Gıda Mühendisleri Odası Öğrenci kollarıdır)
    Topluluk karşısında konuşma yeteneğinizi geliştirin.
    Okulda veya sosyal aktivitelerinizde karşınıza çıkacak her türlü sunum yapma imkanını değerlendirin.
    Araştırmacı olun
    Türk Gıda Kodeksi'ndeki temel kriterler hakkında bilgi edinin (en azından hangi tebliğlerin olduğuna göz gezdirin araştırmanız gerektiğinde bulmanız kolay olsun)
    Sektörle ilgili bütün kimyasal analizleri bilmez veya ezberleyemezsiniz boşuna uğraşmayın. ezberleseniz bile 1 sene sonra unutursunuz. o yüzden neyi nerede bulursunuz onu bilin lazım olduğunda hemen ulaşabilin yeter.vbseo_seo_replace_callback('vb','vBulletin','
    ',' Okulda Sektörel ders (meyve sebze, süt, et ','vb',') alıyorsanız onları iyi dinleyin temel noktalarını kaçırmayın. eğer okulda ders almıyorsanız ek kitap ve internetten destek ile eksiklerinizi kapatın.')
    Bol bol teknik geziye gitmeye çalışın.
    4. sınıfa kadar hiçbir sertifika programına katılmayın hiçbir işinize yaramaz.
    Bir sürü sertifikam olsun diye iki üç günde 5-7 tane sertifika veren programlara katılmayın. Bunun yerine paranızı başta iso 22000 ve iso 9001 olmak üzere iyi eğitimler için harcayın (bir günlük eğitim veya 30-60 kişi birlikte alınan eğitimler hiçbir işe yaramaz paranızı boşa harcamayın.)
    Sektörde 4-5 sene tecrübeniz olmadan baş denetçi eğitimlerine kesinlikle gitmeyin (tabi boşa harcayacak paranız çoksa bilemem)
    Gerek teknik gezi, gerek staj, gerek sektörel toplantılara katılırak sektörde tanıyabildiğiniz kadar çok insan tanımaya çalışın.
    İlk aklıma gelenler bunlar daha sonra aklıma gelenleri eklerim.
    “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Yeni Üye

Mesajları
    21
    Konuları
    9
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    155
    Harcanan
    0
    Kalan
    155

sertifikalar konusunda size katılıyorm ama çevremda alanlar olduğu için kafam karışmıştı ama 4. sınıfa kadar almamaya karar verdim. Gidamo konusunda da odaya üyeyim fakat okuldaki toplantılara dersler yüzünden katılamıyordum önemli olduğu için katılmaya karar verdim dersler kadar bana yarar sağlayacağını düşünüyorm.Verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür edrim Çok yararı oldu bana.