7 sonuçtan 1 ile 7 arası
    Lisans Üye

Mesajları
    257
    Konuları
    36
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    111
    Harcanan
    0
    Kalan
    111

Standart müşteri ilşkileri eğitimi için yardım istiyorum

herkese merhaba ;

müşteri ilişkileri hakkında sunumu olan arkadaşlar varsa yardımlarını rica ediyorum garson arkadaşlara eğitim vermem gerekiyor ama sunum bulamadım

bana yardımcı olmanızı rica ediyorum . şimdiden teşekkür ederim.

Prof. Dr.

Mesajları
    3367
    Konuları
    892
    Eklentileri
    172
    Kredisi
    8614
    Harcanan
    0
    Kalan
    8614

Standart Cevap: müşteri ilşkileri eğitimi için yardım istiyorum

böyle bi konu buldum ama bilmiyorum işine yararmı bu arada konuyu ilgili bölüme taşıdım

ÖNSÖZ

Müşteri ilişkileri denildiği zaman sadece işletmenin bir çalışanı ile bir müşterisi arasındaki ilişkiler anlaşılmamalıdır. Müşterilerin beklentileri, istekleri ve arzuları artmış olduğu için müşteri ilişkileri, temel olarak işletme ve organizasyonun bütününü ilgilendirir. Bu bakımdan müşteri ilişkilerine sıradışı bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Yoğun rekabet koşullarında müşterilerine gereken özeni göstermeyen ve onlara uzak kalan işletmeler başarısız olmuştur. Bu nedenle, gerek iç gerekse dış müşterilerin beklentilerinin ötesinde kaliteli hizmet sunulması zorunlu olmuştur.

İşletme, bütün çalışanları ve yöneticileri ile bir futbol takımı veya bir orkestra gibi uyumlu, birbirlerine güven duyarak, etkili iletişim kurarak, duygu ortaklığı yaratarak çalışmalıdır. Bunun için her işletme gereken olumlu kültür ortamını geliştirmeli ve müşteri ilişkilerinde fark yaratmalıdır. Böyle bir işletme ortamında, müşteri odaklı bakış açısı için bütün çalışanların müşterilerini dikkatle dinlemesi ve müşteri şikayetlerini doğru değerlendirmesi zorunludur.

Sadık veya taraftar müşterilerinin sayısını artırmak isteyen bir kurum, kalite kavramını anlamalı ve tepe yönetimden başlayarak organizasyonun bütün kademelerinde kaliteli hizmet ve yüzde yüz kaliteli üretim yapmak için inanç yaratmalı ve sürekli iyileştirmeyi benimseyen toplam kalite ruhunu geliştirmelidir.

Türkiye'de durum nasıl? Ülkemizde de kaliteye verilen önem hızla artmaktadır. Bunun için müşteri ilişkileri yönetimi müşteri ilişkileri stratejisinin biçimlendirilmesi, görüş, görev, amaçlar ve hedefler müşteriye yönelik olarak belirlenerek uygulanmaktadır.

Müşteri ilişkileri ve işletmenin başarısı için çalışanların tutarlı yönetimi ve liderlik kadar müşteri ilişkilerinin yönetimine uygun etkin organizasyon yapılarının kurulmasına da ihtiyaç vardır.

Müşterilere göre kurulan ve işletmenin konusuna uygun organizasyon yapıları verimlilik artırmakta ve kazanç sağlamaktadır. Günümüzde bu organizasyon yapıları arasına sanal organizasyonlar da eklenmektedir.

Çağdaş pazarlama anlayışında müşterilere sadece satış yapmayı düşünmek yerine, müşteriyi odak kabul ederek müşteriye sunulan değerin düşünülmesi, müşteri maliyetleri, müşterinin ürüne rahat ulaşması ve müşterilerle uzun vadeli bütünleşmiş iletişim konuları ön plana geçmiştir. İlişki pazarlaması, müşteri veri tabanı oluşturma ve doğrudan pazarlama piyasa koşullarına karşı koymak için zorunlu yeni pazarlama anlayışları olmuştur.

Belirsizlik koşulları altında, dış çevredeki değişime karşı koymak ve piyasadaki karışıkların üstesinden gelmek için müşteri ilişkileri eğitimleri ile çalışanların ve yöneticilerin tavır ve davranışlarının geliştirilmesi gereklidir. Müşteri ilişkileri eğitimlerinin yapılmasına maliyet değil yatırım olarak bakılmalıdır. En yeni eğitim yöntemleri ve planlı eğitimler ile çalışanlar geliştirilir. İşletmenin performansı yükseltilir.

Müşteri ilişkilerinin yönetimi konusu, İkinci Dünya Savaşı sonrası ve özellikle son yıllardan başlayarak iş dünyasında daha fazla gündeme gelmeye başlamıştır. Teknoloji ve otomasyonun yeni gelişmeye başladığı dönemlerde müşterinin öneminin azalacağı düşünülmüş ancak tam tersine müşteri ilişkileri ile müşterileri memnun edecek fırsatların bulunması, müşterileri anlamak, müşteri veya tüketicileri korumak ve geleceği tahmin etmek konuları çok daha önemli bir noktaya gelmiştir. Teknoloji ve modern bilgi işlem yatırımlarının doğru kullanılması üretim, hizmet ve kalite ilişkisini geliştirmiştir.

Türkiye ve dünyada, geleceğin kamu ve özel kesim yöneticileri müşterilerin karmaşık taleplerini olumlu olarak karşılayacak, iyi eğitimli, kültürlü, deneyimli, sürekli okuyarak ve öğrenerek, kendisini ve çalışanlarını geliştiren "kaliteli" yöneticiler olmak zorundadır. - Prof. Dr. Erdoğan TAŞKIN

İÇİNDEKİLER

1. MÜŞTERİLERE YÖNELİK İŞLETMECİLİK

1.1. İşletmelerde Müşteri İlişkileri Anlayışı

Müşteri,Tüketici ve Kullanıcı Kavramları

Müşteri Beklentilerinin Hızla Değişmesi

Müşteriye Uzak Kalan İşletmelerin Durumu

1.2. İç Müşteriler Kavramının Anlaşılması

İç ve Dış müşterilerin Tanımlanması

İşletmede Takım Çalışmasının Yeri

Müşteriler İle Sürekli ve Etkili İletişim

1.3. İşletme Kültürü ve Müşteri İlişkileri

Kültürün Müşteri İlişkilerini Yansıtması

Müşteri İlişkilerinin Başarıdaki Yeri

Müşteri Şikayetlerinin Önemi ve Yararları

Müşteri Sadakat Merdiveninin Basamakları

1.4. Özet

2. MÜŞTERİ İLİŞKİLERİNDE KALİTE

2.1. Müşteri İlişkileri Yaklaşımında Kalite

Kalite Kavramının Anlaşılması

Hizmette Kalitenin Gerçekleştirilmesi

Kaliteli Müşteri İlişkilerinin Yaşatılması

Kalite Düşüncesinin Benimsetilmesi

2.2. Kalitenin Özellikleri ve Çeşitleri

Tasarım Kalitesi (Üretim Öncesi Aşama)

Uygunluk Kalitesi (Üretim Aşaması)

Kullanım Kalitesi (Üretim Sonrası Aşama)

Soyut ve Somut Kalite

2.3. Toplam Kalite Anlayışının Yaygınlaşması

Toplam Kalite Anlayışının Önemli Amaçları

Toplam Kalite Ne Gerektirir?

Kalite Maliyetleri Kavramının Açıklanması

Kalite Kültürleri Yaklaşımı

Kalite Kültürünün Araştırılması

ISO 9000 Standartları

Kalite Kültürü

2.4. Türkiye’de Toplam Kalite Kültürü

Toplam Kalite Yaklaşımının Ülkemizde Uygulanması

Toplam Kalitenin Uygulanmasındaki Engeller

Mevcut Zihniyet ve İş Anlayışı

Toplam Kalite ve Toplumsal Kalite

2.5. Özet

3. MÜŞTERİ İLİŞKİLERİNİN YÖNETİMİ

3.1. Müşteri İlişkileri Stratejisinin Biçimlendirilmesi

Genel Olarak Strateji

Müşteri İlişkileri Stratejisi

Stratejik Olarak Görüş ve Görev

Stratejik Amaçlar ve Hedefler

3.2. Çalışanların Tutarlı Yönetimi

Yöneticilerin Özellikleri

Yönetim Geliştirme

Müşteri İlişkileri İçin Yönetici ve Lider Geliştirilmesi

Müşteri Geliştirme Müdürleri

3.3. Müşteri İlişkileri Yönetim Bilgi Akış Sistemi

Müşteri İlişkileri Bilgi Sistemi

Performans ve Bilgi İşlem Teknolojisi

Bilgi İşlemin Müşteri İlişkilerini Geliştirmesi

Bilgi İşlem Ağının Yararları

3.4. Türkiye’de Müşteri İlişkilerinin Yönetimi

Sanayi İşletmelerinde Durum

Ticaret İşletmelerinde Durum

Hizmet İşletmelerinde Durum

Sağlık Kuruluşlarında Durum

3.5. Özet

4. MÜŞTERİLERE GÖRE ORGANİZASYON

4.1. İşletme ve Organizasyon İlkelleri

İktisadi Birim Olarak İşletme

Genel Olarak Örgütleme

Uygun Örgüt Şemalarının Yaratılması

Etkin Örgütlenmenin Üstünlükleri

Örgüt Yapısının Yanlış Kurulması

4.2. Müşterilere göre Organizasyon

Müşterilere göre Organizasyon Yapısının Üstünlükleri

Verimlilik ve Kazanç Sağlayan Organizasyon

Müşteri İlişkilerini Öğrenen Organizasyon

Müşteri İlişkilerinde Dinamik Örgüt

4.3. Müşteri İlişkileri için Örgüt Geliştirme

Örgüt Geliştirme Kavramı

Örgüt Piramidinin Değişmesi

Çalışanlara Önem Vererek Fark Yaratma

Kural ve Talimatların Önemi

Organizasyon Yapısının Yeniden Düzenlenmesi

4.4 Özet 161

5. MÜŞTERİLERE GÖRE PAZARLAMA

5.1. Müşterilere Yönelik Pazarlama Düşüncesi

4 P Formülünün 4 C Olması

Müşterilere Odaklanmak

Rekabet Koşullarına Karşı Koymak

Pazarlamada Yeni Anlayış

Müşteri İlişkileri ve Halka İlişkiler

Müşteri İlişkileri ve Reklam

Müşteri İlişkileri ve Kişisel Satış

Müşteri İlişkileri ve Fiyatlandırma

Müşteri İlişkileri ve Dağıtım Kanalları

5.2. Müşteri İlişkileri ve Yoğunlaştırılmış Pazarlama

Yoğunlaştırılmış Pazarlamanın Önemi

Müşteriye Yaklaşım Aşaması

Çözümleme Aşaması

Eyleme Geçme Aşaması

5.3. Çağdaş Pazarlama Anlayışında Müşterinin Yeri

İş Ortağı Olarak Müşteri

Ürünün Hayat Seyri Eğrisinin Değişmesi

Hizmet Pazarlaması ve Müşteri İlişkileri

İlişki Pazarlaması ve Müşteri İlişkileri

5.4. Özet

6. MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ EĞİTİMİ

6.1. Dış Çevrede Değişim ve Müşteri İlişkileri Eğitimi

Geleceğin Tahmin Edilmesi

Dış Çevredeki Değişimin Boyutları

Değişime Karşı Davranışlar

Müşteri İlişkilerini Öğrenme İhtiyaçları

6.2. Müşteri İlişkileri Eğitim Stratejisi

Eğitim Stratejisinin Aşamaları

Eğitim Yapılmadığı Zaman Ortaya Çıkan Maliyetler

Eğitimin Faydalarının Belirlenmesi

Eğitimin Kâr Üzerine Etkisi

6.3. Müşteri İlişkileri Eğitimini Yapılması

Müşteri İlişkileri Eğitiminin Amacı

Başlıca Eğitim Yöntemleri

ETKİN MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ NEDİR ?

Yeni Müşteri İlişkileri Eğitim teknikleri

Müşteri İlişkileri Eğitimlerinin Uygulanması

6.4. Özet

7. MÜŞTERİ İLİŞKİLERİNDE YENİ GELİŞMELER

7.1. Müşteri İlişkilerinin Gelişmesi

İkinci Dünya Savaşı Sonrası

Müşteri İsteklerinin Artması

Son Yıllardaki Durum

Gelecekteki Durum

7.2. Müşteri İlişkilerinde Teknolojik Gelişmeler

Teknoloji ve Bilginin Önemi Artacak

Pazarlama İlişkilerine Etkisi Yükselecek

Üretim,Hizmet ve Kalite İlişkisi Gelişecek

Satış Tahmini Konusu Daha Önemli Olacak

Piyasanın Daha Etkin Araştırılması Gerekecek

Müşteri Veri Tabanları Çok Gelişecek

Yeni Talep Tahmin Yöntemleri Kullanılacak

Mevcut Talep Tahminlerinden de Yararlanılacak

Tüketicilerin Korunması Konusunun Önemi Artacak

7.3. Müşteri İlişkileri ve Tüketici Korunması

Sosyal Pazarlama ve Tüketicilerin Korunması

Genel Olarak Tüketicilerin Korunması

Türkiye'de Tüketici Haklarının Korunması

Yasalara Göre Tüketici Hakları

7.4. Gelecekle İlgili Gelişmeler ve Görüşler

Geleceğin İş Dünyası

Geleceğin Ayrıntılarının Fark Edilmesi

Geleceğin Lideri ve Yöneticisi

Geleceğin Organizasyon Şekilleri

8. SONUÇ VE DEĞERLENDİRME

Kaynakça

Dizin

Yazarımızın Papatya imzalı diğer eserleri:

Satış Teknikleri Eğitimi

Satış Yönetimi Eğitimi

İşletme Yönetiminde Eğitim ve Geliştirme

Satışçılara Öneriler

Prof. Dr. Erdoğan TAŞKIN

Prof. Dr.

Mesajları
    3367
    Konuları
    892
    Eklentileri
    172
    Kredisi
    8614
    Harcanan
    0
    Kalan
    8614

Müşteri memnuniyetini belirlerken incelediğiniz verilerin özellikleri

Müşteri tepkisini ölçmek için kullandığınız verilerin 'kalitesi', ulaştığınız yargıların doğrulğunu da etkileyecektir. Kullandığınız verilerin sahip olması gereken bazı özellikler var...

GÜNCEL OLMASI
    Müşterileriniz değişir, müşterilerinizin talepleri değişir, pazar koşulları değişir, ürününüz değişir... Bütün bu hızlı değişim ortamında, müşteri memnuniyetini ölçmek için kullanacağınız verilerin de güncel olması gerekir.

SPESİFİK OLMASI
    Ürünlerinizde müşterinin beklentilerine uygun değişiklikler yapmak için, onlardan belirli durumlara özgü spesifik geri bildirimler almanız gerekir. Ürünün geneli için değil, ambalajı, içeriği, teslimat zamanı hakkında ne düşünüyorlar?

'AĞIRLIKLI' OLMASI
    Müşterinin ürünlerinize ilişkin söyleyebileceği yüzlerce şey olabilir; bütün bu veriler arasında kaybolmak işten bile değildir. O nedenle daha başlangıçta hangi alana ilişkin veri toplayacağınızı belirleyip, müşteri anketiniz ya da fokus grup araştırmanızda bu alanla ilgili sorulara ağırlık vermelisiniz.

Prof. Dr.

Mesajları
    3367
    Konuları
    892
    Eklentileri
    172
    Kredisi
    8614
    Harcanan
    0
    Kalan
    8614

Müşteri memnuniyetini ölçmek şirketinizin için neden hayati bir önem taşıyor?

Araştırmalar, eski bir müşteriyi elde tutmaya oranla, yeni bir müşteri kazanmanın 5 kat daha maliyetli olduğunu gösteriyor. Gerçekten de günümüzde pek çok şirket, müşteri memnuniyetine ilişkin ölçümleri yeterli bir şekilde yapmadıkları için başarısız oluyorlar...

Rakamların dili açık: Araştırmalar, mevcut müşterilerin şirket ürünlerine yönelik harcamalarındaki yüzde 5'lik bir artışın, şirketin karını yüzde 25'e varan oranlarda artırabildiğini ortaya koyuyor.

Müşteri memnuniyetini sağlamak ve onların ürünlerinize yönelik memnuniyet derecesini belirlemek için ayaklarına gitmeniz gerekiyor. Araştırmaların gösterdiği bir başka gerçek, en gelişmiş ülkelerde bile, bir üründen memnun olmayan müşterilerin sadece yüzde 50'sinin memnuniyetsizliğini şirkete ilettiğini gösteriyor.

Üstelik, ürünlerinize yönelik şikayetleri bulunan bir müşterinin, diğer müşterileri de etkileme olasılığı bulunuyor. General Electric'in geçtiğimiz günlerde yaptığı bir araştırma, bir ürün hakkındaki olumlu ya da olumsuz söylentilerin, reklamlara oranla iki kat daha fazla etkili olduğunu gösteriyor...

Müşteri sadakati yaratma taktikleri

Eski müşterileri korumak, yeni müşteri bulmaktan çok daha az enerji gerektirir; ama pek çok şirket bu basit gerçeğin farkında olmadığı için, yeni müşteri arayışı içinde eski müşterilerini unutur ve onları kaybeder.

MEVCUT MÜŞTERİLERİNİZE TANITIM YAPIN
    Müşteri sadakatini oluşturmanın yollarında biri, mevcut müşterilere, tanıtım faaliyetlerinizde yer vermektir. Mevcut müşterilerine satabileceğiniz ek ürünleri düşünün...
    Yeni bir otomobil satın aldığınızda, çevrenizde otomobilinizi 'tamamlayacak' ürünleri satmaya çalışan ne kadar çok şirket olduğunu farkedersiniz. Aynı stratejiyi kendi şirketinizde kullanmanız mümkün. Müşterilerinize, sizden aldıkları malları ya da hizmetleri 'tamamlayacak' yeni ürünler satma yollarını arayın.

MÜŞTERİ ŞİKAYETLERİNİ, MÜŞTERİ SADAKATİNİ ARTIRMADA KULLANIN
    Müşterileriniz, onlara sattığınız ürünlerden memnun değilse, muhtemelen şikayet etmek yerine, bir dahaki sefere rakip şirkete gitmeyi tercih edeceklerdir. Müşteri şikayetlerini öğrenmeye, satış sonrasında memnuniyet oranlarını ölçmeye yarayan anketler yollayarak başlayabilirsiniz. Müşterilerinize, satış sonrasında da, satış öncesi ilgiyi göstermeniz, ürünlerinize yönelik sadakatlerini artırıcı bir etki yaratacaktır.

MÜŞTERİLERİNİZLE SÜREKLİ İLETİŞİM İÇİNDE OLUN
    Mevcut müşterilerle iletişim, iletişim, iletişim! Ürünlerinize yönelik sadakatlerini artırmanın en emin yolu... Bayramlarda kutlama mesajları gönderin, fuarlarda stand'larını ziyaret edin, doğum günlerini öğrenerek, o günlerde küçük hediyeler verin. Onlara, şirket bülteni göndererek, yeni çalışmalarınızdan, başarılarınızdan sözedin. Ücretsiz seminerlere çağırın. Kısacası, onlarla sürekli iletişim içinde kalarak, sizi 'aileden biri' gibi hissetmelerini sağlayın.

DESTEK SERVİSİNDEKİ PERSONELİNİZİ EĞİTİN
    Pek çok şirket, satış departmanındaki personeline, diğer departmanlardan daha çok önem verir. Oysa, mevcut müşteriyle iletişimi kuracak olanlar, müşteri destek departmanının uzmanlarıdır. Satış ve pazarlama bölümünüz için ayırdığınız eğitim bütçesini, destek departmanına da ayırın.

Satışları artırmak için kullanacağınız 5 iyi fikir

1.Gerçekleşme tarihlerini erkene çekin
    İngilizcedeki terimiyle 'deadline'lar ya da Türkçesiyle 'Gerçekleşme tarihleri', yönetim açısından kritik bir önem taşır. Ama gerçekleşme tarihleri, pazarlama açısından da çok önemlidir! Müşterilere yönelik önceden bildirilen teslim tarihlerini erkene çekerek ürünü bir ya da bir kaç gün enken teslim etmek, onları her zaman etkileyecek ve bir dahaki sefere alışverişini yine sizden yapmasını sağlayacaktır.

2.Müşteriyi mesai saatleri sonrasında arayın
    İş dünyasının kalıplaşmış kurallarından biri, müşteriye yönelik telefon çağrılarının mesai saatleri arasında yapılmasıdır. Oysa, onlara bir sorumluluk yüklemeye yönelik olmayan çağrıları mesai saatleri dışında yapmanız (Örneğin son satın aldığı ürünle ilgili şikayetlerini öğrenmek ya da teknik destek vermek amacıyla onu aramanız), dilediği anda size ulaşabileceği duygusunu uyandıracaktır.

3.Kahvaltıları deneyin
    Müşterilerinize, öğle yemeklerinde bir araya gelmek için zaman ayıramıyor musunuz? Kahvaltıları deneyin! Günün en hareketli saatlerinde müşterinizle bir araya gelmeniz gerçekten güç olabilir; peki ama sabah kahvaltıları ne güne duruyor? Üstelik, kahvaltılar daha ucuz olduğu için pazarlama bütçenize de olumlu katkıda bulunacaktır...

4.Sesli yanıt sisteminde 'haftanın püf noktası'
    Müşterileriniz, telefonla size ulaşamamaktan ve her seferinde sesli yanıt sisteminin mekanik sesiyle karşılaşmaktan mı şikayetçi? Tele sekreterinize, müşterilerinizin iş alanlarında kullanacağı 'haftanın püf noktaları' kaydedin ve böylelikle siz ofiste olmadığınız zaman dilimlerinde onlara değer sağlayın. Size ulaşamamakla ilgili şikayetler azalacaktır...

5.En etkili 5 kelime
    Özellikle restoranların ve perakendecilerin satışlarını artırıcı altın kural: Müşterinizi her alışverişi sonrasında, "Teşekkür ederim. Yarın görüşmek üzere" ifadesiyle uğurlayın.

Müşteri üzerinde olumlu bir ilk izlenim nasıl bırakılır?

Müşterinin üzerinde iyi bir ilk izlenim bırakmak için hiç bir zaman ikinci bir şansınız olmaz. İş gürüşmelerinde olumlu bir ilk izlenim bırakmak için uymanız gereken bazı kurallar var.

Sıcak bir karşılama ortamı
    İş yerinizde oluşturacağınız sıcak ve modern bir ortam, müşteri üzerinde olumlu bir ilk izlenim yaratmanın altın kuralıdır. Eğer bundan hala şüphe duyuyorsunuz, muayene olmaya gittiğiniz doktorları ya da hastaneleri, hasta bekleme salonlarına göre nasıl değerlendirdiğinizi hatırlayın.
    İş ortamınız, sadece faaliyet gösterdiğiniz alana özgü unsurları yansıtmamalı, aynı zamanda müşteriyi sizinle iş yapmaya davet edici bir atmosfere sahip olmalı.

Müşterinizin çalışanlarınızla ilişkisi
    Müşteri üzerinde olumlu bir ilk izmenim bırakmaya yönelik olarak çok önemli bir başka unsur, onlarla ilk teması sağlayan personelin tutum ve davranışlarıdır. Sözkonusu personel müşterinin karşısına telefonda da çıkıyor olabilir, tezgahın arkasında da... Ama her durumda, anlayışlı ve yardımsever olmalıdır.

Telefondaki ses
    Çağrı merkezlerinin sayısının Türkiye'de de artmasına paralel olarak, şirketlerin müşterileriyle olan ilişkisinde telefonun önemi artıyor. Şirketinize telefonla ulaşan müşterileri, mutlaka 'Günaydın' ya da 'iyi akşamlar' benzeri bir ifadeyle karşılamanız gerekir. Telefondaki müşteriye yanıt verirken, sektörünüze özel özellikleri de devreye almanız doğru olur.
    Müşteriyi hiç bir zaman telefonda bekletmeyin; bu onu müzik zevkinizi ya da şirketinizin reklamını dinlemeye zorlamak olur.

Yüzyüze ilişki
    Teknelojinin iş hayatındaki rolü artıyor olabilir; ama müşteriyle yüzyüze ilişkinin öneminin azaldığını kimse söyleyemez. Yüzyüze kurduğunuz ilişkilerde müşteri üzerinde bırakacağınız izlenimi öğrenebilmek için, 10-12 saniye içinde şirketinizi en net ve etkileyici biçimde nasıl anlatabileceğinizi düşünün. Gerekiyorsa bu kısa zamana sağdıracağınız ifadeyi not alın ve yüksek sesle okuyun. Nasıl görünüyor? Siz müşteri olsaydınız, bu tanıtımdan etkilenir miydiniz?

Prof. Dr.

Mesajları
    3367
    Konuları
    892
    Eklentileri
    172
    Kredisi
    8614
    Harcanan
    0
    Kalan
    8614

umarım istediklerin bunlardır kolay gelsin......

Prof. Dr.

Mesajları
    3367
    Konuları
    892
    Eklentileri
    172
    Kredisi
    8614
    Harcanan
    0
    Kalan
    8614

Standart RE: müşteri ilşkileri eğitimi için yardım istiyorum

bide şöle bir anket uygulayabilirsin belki tabi kendine göre bunu değiştirebilirsin

Firma Adı:

Yetkilisi:

SORU 1: ÜRÜN KALİTESİ
    O Son Derece Başarılı
    O Çok Başarılı
    O Başarılı
    O Başarılı Değil
    O Hiç Başarılı Değil

SORU 2: ÜRÜN GÜVENİLİRLİĞİ
    O Son Derece Başarılı
    O Çok Başarılı
    O Başarılı
    O Başarılı Değil
    O Hiç Başarılı Değil

SORU 3: ÜRÜN TESLİM SÜRESİ
    O Son Derece Başarılı
    O Çok Başarılı
    O Başarılı
    O Başarılı Değil
    O Hiç Başarılı Değil

SORU 4: ÜRÜN İLE İLGİLİ ŞİKAYETLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ
    O Son Derece Başarılı
    O Çok Başarılı
    O Başarılı
    O Başarılı Değil
    O Hiç Başarılı Değil

SORU 5: SERVİS İLE İLGİLİ ŞİKAYETLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

O Son Derece Başarılı
    O Çok Başarılı
    O Başarılı
    O Başarılı Değil
    O Hiç Başarılı Değil

SORU 1: PERSONEL HİJYEN VE TEMİZLİĞİ
    O Son Derece Başarılı
    O Çok Başarılı
    O Başarılı
    O Başarılı Değil
    O Hiç Başarılı Değil

SORU 2: PERSONEL DAVRANIŞ ŞEKLİ
    O Son Derece Başarılı
    O Çok Başarılı
    O Başarılı
    O Başarılı Değil
    O Hiç Başarılı Değil

SORU 3: YEMEK DAĞITIMINDA KULLANILAN MALZEMELERİN TEMİZLİĞİ
    O Son Derece Başarılı
    O Çok Başarılı
    O Başarılı
    O Başarılı Değil
    O Hiç Başarılı Değil

SORU 4: GÜNLÜK YEMEK MÖNÜ SEÇİMİ
    O Son Derece Başarılı
    O Çok Başarılı
    O Başarılı
    O Başarılı Değil
    O Hiç Başarılı Değil

SORU 5: ARADIĞINIZDA SORUMLU PERSONELE ULAŞABİLME.

O Son Derece Başarılı
    O Çok Başarılı
    O Başarılı
    O Başarılı Değil
    O Hiç Başarılı Değil

SORU 6: GENEL OLARAK DEĞERLENDİRDİĞİNİZDE FİRMAMIZA 100 ÜZERİNDEN KAÇ PUAN VERİRSİNİZ ?
    O 10 O 20 O 30 O 40 O 50
    O 60 O 70 O 80 O 90 O 100

Lisans Üye

Mesajları
    257
    Konuları
    36
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    111
    Harcanan
    0
    Kalan
    111

ben hastanede çalışıyorum bilgisayar üzerinden eğiitm veryorum eğer sunum şeklinde elinde bilgi olan arkadaşlarımız varsa paylaşırlarsa bilgileirni sevinirim.