8 sonuçtan 1 ile 8 arası
    Ar. Gör.

Mesajları
    1405
    Konuları
    633
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    280
    Harcanan
    0
    Kalan
    280

Standart "ne oldum dememeli ne olacağım demeli"

Vücudunuzun bir garanti belgesi var mı?

Sevgili dostum Bahri, bana öyle bir mektup okudu ki, tek kelimeyle mahvoldum. Kendi okuduğu okulda hademelik yapan ve tek gözü olmayan annesinden utanan bir çocuğun mektubuydu bu.

Bir gün arkadaşlarıyla oynarken annesi yanına gelmiş ve etrafındakiler annesinin tek gözlü olduğunu görünce şaşırmış ve şaşkınlıklarını da dile getirmişler.

O güne kadar hiç böyle bir insan görmedikleri için bu tepki gayet normal karşılanması gerekirken, çocuk annesine bağırmış "Ne diye yanıma geliyorsun, beni arkadaşlarımın yanında küçük düşürüyorsun? Keşke senin gibi bir annem olmasaydı!" demiş. Kadının düştüğü durumu tahmin edersiniz sanırım. O günden sonra çocuk çok hırslanmış. Çok çalışıp iyi bir okula gidecek, meslek sahibi olacak, para pul kazanıp hem bu fakirlikten kurtulacak hem de annesinden uzaklaşacakmış. Gerçekten de hedefine ulaşmış, üniversiteyi bitirir bitirmez iş bulmuş, Singapur'a yerleşmiş. Evlenip barklanmış, iki de çocuğu olmuş. Yıllardır evladıyla görüşemeyen, gelinini ve torunlarını tanımayı çok isteyen zavallı kadın, bir gün sürpriz yapıp, kalkıp Singapur'a gitmiş. Kapıyı açan torunları tek gözlü babaannelerini görünce çok korkmuşlar, oğlunun da suratından hiç memnun olmadığını anlayan kadıncağız "Afedersiniz, yanlış yere geldim" deyip apartmandan koşa koşa çıkmış. Aradan bir zaman geçmiş, adam mezun olduğu, annesinin hademelik yaptığı okuldan davet almış, mezunlar gününe katılması için. Eşine iş seyahatim var deyip Türkiye'ye gelmiş. Okuldaki arkadaşlarını görmek ona iyi gelir diye düşünmüş. Okul müdürü ona bir mektup uzatmış, annesinin ölmeden önce oğluna iletilmek üzere verdiği.

"Evladım, seni utandırdığım, çocuklarını korkuttuğum için çok özür dilerim. Şunu bil ki seni çok seviyorum. Sen daha 3 yaşındayken büyük bir kaza geçirmiş ve bir gözünü kaybetmiştin. Tek gözle yaşamana müsaade edemezdim. Derhal gözümün birini sana verdim. Sakın üzülme, pişman değilim. Şimdi çok hastayım, mezunlar gününe geleceğini öğrendiğimde çok mutlu oldum. Belki sen gelmeden ölmüş olurum diye bu mektubu yazıyorum. Sevgiyle, annen."

Oğlu elbette çok üzülmüştür ama ne fayda? Çevremizdeki engelli insanlara öcü muamelesi yapılmaması için, çocuklarımıza, bunun, hayatın gerçeklerinden biri olduğunu öğretmemiz için bu yazıyı sizinle paylaştım. Vücudumuzun bir garanti belgesi yok. Babam 65'inden sonra sağ gözünü kaybetti. Ne oldum değil ne olacağım demeliyiz hepimiz. Engeller, sakatlıklar bize sandığımızdan çok daha yakın, unutmayın.

•    Alt 06-02-2007'den beri

Advertising

advertising
      Mesajları
      1
      Konuları
      0
      Eklentileri
      0

Ar. Gör.

Mesajları
    1169
    Konuları
    101
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cvp: "ne oldum dememeli ne olacağım demeli"

anneden utanılırmı hiç
    bir insana anne kadar yakın kim olabilir
    yada onun emeğinden fazla kim emek verebilir
    cevap hiç kimse

Yrd. Doç. Dr. Alone_AngeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    1584
    Konuları
    145
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    30
    Harcanan
    0
    Kalan
    30

Standart RE: "ne oldum dememeli ne olacağım demeli"

Asıl engelli böyle düşünen beyne sahip insanlardır....

Ne anneden nede engelli-özürlü bir insandan utanmak en büyük ayıp ve günahtır..

Onursal Üye Figen YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2125
    Konuları
    317
    Eklentileri
    58
    Kredisi
    3081
    Harcanan
    0
    Kalan
    3081

Yeliz ibret verici ve insanın içini burkan bir paylaşımdı gerçekten, teşekkürler. Rabbim hiçkimseyi bu evlat gibi zihinsel özürlü yapmasın(amin).

Ar. Gör.

Mesajları
    1405
    Konuları
    633
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    280
    Harcanan
    0
    Kalan
    280

Standart "ne oldum dememeli ne olacağım demeli"

Rabbim hiçkimseyi bu evlat gibi zihinsel özürlü yapmasın(amin).

acayip etkilendim okuduğumda. Anne gözünü kırpmadan gözünü veriyo, çocuk böle bir anneden utanıyo.Bizlere herşeyini vermeye hazır annelerimizin hakkını ne yapsak ödeyemeyiz.

Ön Lisans Üye

Mesajları
    198
    Konuları
    4
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

OKUDUĞUMDA İÇİM ÜRPERDİ. YARIN BİRGÜN HEPİMİZ ANNE BABA OLACAĞIZ. bie evladın annesinden utanmasına anlam veremiyorum. kötü yolda değil, helal yoldan para kazanıyor. kim için?? tabikide oğlunun istikbali için. böyle evlatlardan aslında utanılması lazım diye düşünüyorum.

ilyas salman ile adile naşitin oynadığı bir filmdede böyleydi

Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2729
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Allah hiç kimseye hayırsı evlat nasip etmesin...
    Bırakın engelli birisiyle alay etmeyi, görünüşü hoşunuza gitmedi diye birisiyle alay etmek, onu küçük görmek ve onu dışlamak bile kabul edilemez...
    "Yaradılanı severim, Yaradan'dan ötürü..."

Ar. Gör. tuanabelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    1194
    Konuları
    308
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1177
    Harcanan
    0
    Kalan
    1177

cidden çok güzzel bir hikaye okurken tüylerim diken diken oldu allah kimseye böle bir evlat vermsin bence zaten o insan insanı duygularını yitirmiş kalpsizin biridir böylelerini allah ıslah etsin (amin)

Advertising

Advertising