Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Otel de Gıda Mühendisi olarak işe başlamak

Yeni Üye

Mesajları
    1
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Otel de Gıda Mühendisi olarak işe başlamak

Arkadaşlar merhaba benim sizlere bir sorum olacak.Yaklaşık 1 ay sonra yeni açılan bir otelde gıda mühendisi olarak çalışmaya başlayacağım.Otelde yapmamız gerekenler hakkında bilgim var.Ama sizden de deneyimli olan arkadaşlardan da fikir almak istiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler

Yeni Üye

Mesajları
    11
    Konuları
    5
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cevap: Otel de Gıda Mühendisi olarak işe başlamak

Merhaba bende sizinle aynı durumdayım.İş tecrübem yok ama otelde gıda mühendisi olarak başlama durumum var.Otelde neler yapılması gerekiyor?Yardımcı olursanız sevinirim..

Onursal Üye BLACKEAGLE-BJK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    230
    Konuları
    46
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    175
    Harcanan
    0
    Kalan
    175

MErhabalar ;
    Öncelikle olarak başlayacağınız tesislerde daha önce kurulmuş ISO sistemleri varsa zaten başlayan bir sistemin içinde evrakların takibini yapmak sizler için daha kolay olacaktır.Ben de otelde çalışıyorum , özetlemem gerekirse;
    -ŞAHİT NUMUNE ALIMI VE BUNLARIN KAYDEDİLİP KONTROLLÜ OLARAK İMHA EDİLMESİ.
    -MALZEME KABULÜNDE BİZZAT BULUNARAK GELEN ÜRÜNLERİN TEBLİĞLERE UYGUNLUĞUNU KONTROL ETMEK VE BUNLARI KAYDETMEK.
    -MALZEME KABULÜNDE ARAÇ VE ÜRÜN SICAKLIKLARINI ÖLÇEREK KAYDETMEK.
    -TESİS GENELİNDEKİ ÜRETİM ALANLARINDA YAPILAN TEMİZLİKLERİ KONTROL EDEREK KAYDETMEK.
    -UYGUN OLMAYAN ÜRÜNLERLE İLGİLİ OLARAK UYGUN OLMAYAN ÜRÜN FORMLARINI DÜZENLEMEK VE İADE EDİLMESİ İÇİN SATINALMA İLE KOORDİNELİ ÇALIŞMAK.
    -VARSA DAHA ÖNCE DOLDURULMAYA BAŞLANAN FORMLAR:BÜFE SICAKLIK TAKİP,BÜFE GERİ DÖNÜŞ ,ÇÖZÜNDÜRME,KIRIK MALZEME TAKİP VS... BU FORMLARIN TAKİBİNİ YAPMAK.TABİİKİ HEPSİNİ SİZ DOLDURMUYORSUNUZ BEN KISIM ŞEFLERİNİ GÖREVLENDİRİYORUM BU KONULAR İÇİN , DOLDURMUŞLAR MI DİE TAKİP EDİORUM SADECE.
    -KULLANILAN KİMYASALLARIN MSDS KAYITLARINI OLUŞTURMAK.
    ....
    ŞİMDİLİK AKLIMA GELENLER BUNLAR.DAHA PEK ÇOK KONU ÇIKIYOR ELBETTE GÜN GEÇTİKÇE.
    BİRDE TAVSİYEM AŞÇIBAŞI İLE ARAYI İYİ TUTUN TABİİ Kİ SEVİYEYİ KORUYARAK.TÜM BU İŞLERİN TAMAMLANMASINDA ONUN DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ.TAKILDIĞINIZ KONULAR OLURSA SEVE SEVE YARDIMCI OLURUM.BAŞARILAR DİLERİM.
    SEVGİLER...
    pallidus ve onrkocademir bunu beğendiler.
    "Gökyüzü KARTALındır!"

Yeni Üye

Mesajları
    11
    Konuları
    5
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Alıntı BLACKEAGLE-BJK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    MErhabalar ;
    Öncelikle olarak başlayacağınız tesislerde daha önce kurulmuş ISO sistemleri varsa zaten başlayan bir sistemin içinde evrakların takibini yapmak sizler için daha kolay olacaktır.Ben de otelde çalışıyorum , özetlemem gerekirse;
    -ŞAHİT NUMUNE ALIMI VE BUNLARIN KAYDEDİLİP KONTROLLÜ OLARAK İMHA EDİLMESİ.
    -MALZEME KABULÜNDE BİZZAT BULUNARAK GELEN ÜRÜNLERİN TEBLİĞLERE UYGUNLUĞUNU KONTROL ETMEK VE BUNLARI KAYDETMEK.
    -MALZEME KABULÜNDE ARAÇ VE ÜRÜN SICAKLIKLARINI ÖLÇEREK KAYDETMEK.
    -TESİS GENELİNDEKİ ÜRETİM ALANLARINDA YAPILAN TEMİZLİKLERİ KONTROL EDEREK KAYDETMEK.
    -UYGUN OLMAYAN ÜRÜNLERLE İLGİLİ OLARAK UYGUN OLMAYAN ÜRÜN FORMLARINI DÜZENLEMEK VE İADE EDİLMESİ İÇİN SATINALMA İLE KOORDİNELİ ÇALIŞMAK.
    -VARSA DAHA ÖNCE DOLDURULMAYA BAŞLANAN FORMLAR:BÜFE SICAKLIK TAKİP,BÜFE GERİ DÖNÜŞ ,ÇÖZÜNDÜRME,KIRIK MALZEME TAKİP VS... BU FORMLARIN TAKİBİNİ YAPMAK.TABİİKİ HEPSİNİ SİZ DOLDURMUYORSUNUZ BEN KISIM ŞEFLERİNİ GÖREVLENDİRİYORUM BU KONULAR İÇİN , DOLDURMUŞLAR MI DİE TAKİP EDİORUM SADECE.
    -KULLANILAN KİMYASALLARIN MSDS KAYITLARINI OLUŞTURMAK.
    ....
    ŞİMDİLİK AKLIMA GELENLER BUNLAR.DAHA PEK ÇOK KONU ÇIKIYOR ELBETTE GÜN GEÇTİKÇE.
    BİRDE TAVSİYEM AŞÇIBAŞI İLE ARAYI İYİ TUTUN TABİİ Kİ SEVİYEYİ KORUYARAK.TÜM BU İŞLERİN TAMAMLANMASINDA ONUN DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ.TAKILDIĞINIZ KONULAR OLURSA SEVE SEVE YARDIMCI OLURUM.BAŞARILAR DİLERİM.
    SEVGİLER...
    Cok tesekkur ederim yardiminiz icinBenim bir sorum daha olacakti.Baslayacagim otelin kalite yonetim sistemlerini benim kurmam istendi..Tecrubesiz biri kalite konusunda gerekli egitimleri aldiktan sonra bu sistemleri kurmakta cok zorlanir mi sizce?

Mesajları
    230
    Konuları
    46
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    175
    Harcanan
    0
    Kalan
    175

Maalesef çok çok zorlanabilirsiniz... Çünkü otel kendi başına zaten çok farklı bir sistem...Tavsiyem sistem kurulurken danışman bri firmayla beraber hareket etmeniz.
    Bu hem sizin işinizi kolaylaştırır,hem onların denetimlerde ki, yönlendirmeleriyle siz de tecrübelenirsiniz.Ama şuna dikkat etmekte fayda.Çalışacağınız danışmanlık şirketinin daha önce başka bir otel kalite yönetim sistemlerini kurmuş olması çok önemli.Diğer türlü onlarda sizinle aynı tecrübesizlikte olmuş olur.
    Umarım herşey dilediğiniz gibi olur..

Konu BLACKEAGLE-BJK tarafından (27-02-2015 Saat 13:54 ) değiştirilmiştir.
    cangul ve pallidus bunu beğendiler.
    "Gökyüzü KARTALındır!"

Yeni Üye

Mesajları
    11
    Konuları
    5
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Cok tesekkür ederim insallah sizinde her sey dilediğiniz gibi olur
    BLACKEAGLE-BJK bunu beğendi.

Mesajları
    230
    Konuları
    46
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    175
    Harcanan
    0
    Kalan
    175

Alıntı cangul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cok tesekkür ederim insallah sizinde her sey dilediğiniz gibi olur
    Teşekkürler..Bu arada hangi tesiste başlayacaksınız
    "Gökyüzü KARTALındır!"

Yeni Üye

Mesajları
    11
    Konuları
    5
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Otel adı vermeyeyim reklam olmasın simdi )
    BLACKEAGLE-BJK ve Çiğdem Coşkun bunu beğendiler.

Yeni Üye

Mesajları
    9
    Konuları
    2
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Otel sektöründe tecrübeli arkadaşlara bir sorum olcaktı ;haftaiçi bir otelle görüşmem olacak,otel sektörünü önerir misiniz ? cevabını şiddetle merak ediyorum çünkü girersem uzun yıllar çalışmayı düşünüyorum ve düzenimi değiştireceğim..Biliyorum otel ve müdürler bu konuda oldukça belirleyici olacak ama genel olarak sizce sektör değiştirmelimiyim?
    Edit ; görüşme en az 5 yıl tecrübe istenmesi nedeniyle 5 yıl sonraya ertelendi

Konu AlexleSonsuza tarafından (18-12-2017 Saat 15:19 ) değiştirilmiştir.
    BLACKEAGLE-BJK bunu beğendi.

Mesajları
    230
    Konuları
    46
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    175
    Harcanan
    0
    Kalan
    175

Merhabalar;
    Öncelikle her sektörde olduğu gibi çalıştığın yöneticiler çok önemli.O kısım biraz şans ama sonuçta otelcilik sektöründe öyle kimse gökten inip genel müdür,departman müdürü olmuo(çoğunlukla) illaa bi dirsek çürütülüo sektörde başka pozisyonlarda.Bende hem otelcilik hem fabrika ortamını görmüş biri olarak son tercihim tekrar otelcilikten yana oldu.Burada üretim gibi bi durum çalışma durumu yok.Daha çok kalite yönetim sistemleri yada sistem yoksa mevzuatlara uygunluğun sağlanması işin gerekleri oluo.Hangi şehirde olacaksın birde bu da önemli? soruyorum -çünkü kendimden örnek vereyim : ne iş yaptığımı tüm otelin anlaması 1 yıl falan sürdü.sorsan halaaaa anlamayan çoktur Ben bursa dayım.Burada çok otel var ama bnm gibi kalite ile ilgilenen sadece 2 arkadaşım daha var.Bazı şehirlerde bu işe yabancı işletme de çok.Bu tabiiki öncelikle avantaj.sonuçta işini en iyi sen biliyorsun ve yöneticinde arkanda duruyorsa 10 numara DAha güneye antalya bölgesi otellerindeyse durum daha farklı.Orada kalite ile ilgilenen biri yoksa otelde dövüolar adamı haliyle tüm sektör çalışanları en alttan en üste senin işine hakim,isteyeceklerine hakim.
    Velhasıl kardeşim eğer senin kariyer planlaman kalite , kalite yönetim sistemleri, denetçilik gibi ilerliyorsa otelcilik tam sana göre.Umarım görüşmen iyi geçer yada geçmiştir.Ancak dönebildim.. Bende sana döküman vs. her konuda yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiği kadar.

Haberdar et madem görüşmen nasıl geçti

Bol şans..
    hi_axy07 bunu beğendi.
    "Gökyüzü KARTALındır!"

Sayfa 1/2 12 SonSon