Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
26 sonuçtan 11 ile 20 arası
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni

Konu: otelde çalışan gıdacı arkadaşlar var mı?

Ön Lisans Üye mataaimasho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    121
    Konuları
    55
    Eklentileri
    12
    Kredisi
    605
    Harcanan
    0
    Kalan
    605

Standart Cevap: otelde çalışan gıdacı arkadaşlar var mı?

emin5120 demişki tüm otellerde gıda mühendisi çalışıyor.
    Böyle bir cümle kurmuşsunuz emin bey ama ben tüm otellerde gıda mühendisi olmadığını söylüyorum kesinlikle burada tartışma ortamı yaratmak değil amacım ama bu böyle Gıda mühendislerine gerek duymuyorlar bir gıda mühendisine aşçıymış gibi davranan çoğu otel biliyorum ve gıda mühendisi bunun eğitimini almış çaba vermiş ve karşısına çekirdekten yetişme bir aşçı çıkıyor kendi bildiğini okuyor bunlar bu sektörde çok dönen şeyler ama size rastlamaması oldukça iyi o yüzden sizin bu söyleminizi doğru bulmuyorum.

Yeni Üye

Mesajları
    11
    Konuları
    2
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Alıntı mataaimasho Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Böyle bir cümle kurmuşsunuz emin bey ama ben tüm otellerde gıda mühendisi olmadığını söylüyorum kesinlikle burada tartışma ortamı yaratmak değil amacım ama bu böyle Gıda mühendislerine gerek duymuyorlar bir gıda mühendisine aşçıymış gibi davranan çoğu otel biliyorum ve gıda mühendisi bunun eğitimini almış çaba vermiş ve karşısına çekirdekten yetişme bir aşçı çıkıyor kendi bildiğini okuyor bunlar bu sektörde çok dönen şeyler ama size rastlamaması oldukça iyi o yüzden sizin bu söyleminizi doğru bulmuyorum.
    Evet bu söylediklerin oluyor ama bu gene mühendisin yönetimle olan iletişim bozukluğundan ve otorite kuramamasından , sağlam duramamasından kaynaklanıyor. Turizmde aşçıbaşılara gıda mühendisleri son 10 yıldır beraber çalışıyor ve mühendisle çalışan otel sayısı çok düşük. Malesef çoğu arkadaşımız yılların tecrübesi aşçıbaşılar karşısında eziliyor, yetersiz kalıyor. Aslında esas sorun bu.

Yeni Üye

Mesajları
    10
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Gıda sektörünün her dalında hele de müdür patron sıfatındaki kişiler eğitimsiz cahil kişilerse malesef gıda mühendisi bulunmasını ya da gıda güvenliği konularını gereksiz görüyorlar ve yasal zorunluluk olduğu için ucuza diploma kiralıyorlar.

Yeni Üye berfin58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    45
    Konuları
    15
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    483
    Harcanan
    0
    Kalan
    483

bencede bence sizin çekimserliğinizden ve kendinizi kabullendirmeyişinizden kaynaklanmıştır.zaten tüm departman çalışanları varlığınızdan rahatsız olmuştur ki unutmayın hiç bir iş yerinde kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama saygı duymak zorundadır ve bunu siz başarmalısınız ki işinize taş koymasınlar.bizim gıdacılar olarak ekmeğimizi elimizden alınmasına izin vermememiz gerekir.mutfak çalışanları serbestliğe alıştıkları için sorun çıkartıyorlar.yönetim sizin yanınızdaysa eğer tüm kapılar açık demektir.ayrıca gıdacı olarak çalışan arkadaşlar iki numune almak yada kontrol etmekle bitmiyor işler o sizin hakimiyetiniz ve işinizi bilmenizle alakalı görevinizi bilmezseniz yada kapsamını kısıtlı kalırsınız ki haccpte sistem çöker....tüm alana sahip çıkmanız gerekir.eğer gıdacı ile aşçıbaşı kanki olmadıysa işler oldukça disiplinli giderki ayrıca çok iii ve yardımcı olan aşçıbaşlarıda vardır bunuda burdan söylim....herşey sizin ve yöneticilerinizin planlamalarında biter...

Yeni Üye

Mesajları
    16
    Konuları
    14
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    255
    Harcanan
    0
    Kalan
    255

arkadaşlar butik otel şeklindeki oteller için kaç yere bakabiliyorsun? Bilen var mı acaba.

Yeni Üye CEMUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    15
    Konuları
    6
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    255
    Harcanan
    0
    Kalan
    255

Smile Cevap: otelde çalışan gıdacı arkadaşlar var mı?

Bende 3 hafta önce basladım turizmde iş hayatima . Bu problemlerin hiç birisini bende yasamadm. gıda güvenliği ve oteln hijyeninden sormluyum. işimde daha yeni olduğum için bir takım problemler yaşiiyorm yani işi öğrenme aşamasnda olduğum için oda..

Yeni Üye

Mesajları
    25
    Konuları
    2
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

evet arkadaşlar küçük oteller size bu tür işler yaptırmak isteyebilirler fakat sizin 4 yıl okumuş bir mühendis olduğunuz düşünmezler.Farklı olduğunu siz ispatlayacaksınız onlara.Bilgili olduğunuzu göstereceksiniz.Sizin uyardığınız bir noktada gol yerlerse sizin ne kadar önemli olduğunuzu anlıyorlar.Bende ISO 22000 sisteminin olduğu bir otelde görev yapıyorum,tamam herşey çok mükemmel diyemem ama yapacak çok iş var ve öyle sizi anşattığınız gibi ezmiyorlar.

Yeni Üye klemenjero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    52
    Konuları
    10
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    262
    Harcanan
    0
    Kalan
    262

Turizm sektöründe işler biraz farklı yürüyor arkadaşlar. bildiğim kadarıyla resort oteller dışında diğer otellerin gıda müh. veya tekn. çalıştırma zorunluluğu yok. gıda müh. çalıştıranlarda 22000'e başvuranlar ya da sahibi olanlar. bilinçli oteller yani. aşçı gibi çalışmak diye birşey kabul edilemez. aşçı başı ile gıda müh. birlikte çalışmalıdır. birbirlerine destek olmalıdır. ayrıca gıda müh. otelde genel hijyenden de sorumludur. bunu da housekeeping ve stewarding ile birlikte çalışarak sağlarsın.
    otelcilik sektörün zor alanlarından birisidir. ama zevkilidir ve iyi bir deneyim sağlar.

Ön Lisans Üye

Mesajları
    123
    Konuları
    38
    Eklentileri
    14
    Kredisi
    714
    Harcanan
    0
    Kalan
    714

eo_seo_replace_callback('vb','vBulletin','','Misafir İlişkileri de dahil hk ','vb',' departmanlar ancak ISO 9001 'i de yürüten Gıda Mühendislerinin sorumluluğundadır. Diğerleri Gıda Güvenliğinden sorumludur sadece')

Yeni Üye

Mesajları
    15
    Konuları
    10
    Eklentileri
    4
    Kredisi
    205
    Harcanan
    0
    Kalan
    205

aynı şekilde bende arkadaşa katılıyorum.yaklaşık 4 yıldır 5 yıldızlı otellerde görev yaptım.İlk baştaki arkadaşın dediği gibi bir durum ile hiç karşılaşmadım.Otel sektöründe gıda mühendisinin görevi sadece mutfak ile sınırlı kalmıyor.Restaurant,bar,satınalma departmanlarında da hijyeni ve güvenli gıdayı sağlamakla zorunlusunuz.Üstelik direk genel müdüre bağlı olarak çalışıyor.Tüm departmanları denetleme yetkisine sahip oluyorsunuz.Ayrıca kalite ile ilgili tüm konulardan da siz sorumlu olup yönetici yada müdür konumunda çalışıyorsunuz.O yüzden genelleme yapmamak gerekir.

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon