Sayfa 2/2 İlkİlk 12
18 sonuçtan 11 ile 18 arası

Konu: otelde gıda mühendisinin görevleri???

Yeni Üye

Mesajları
    2
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cevap: otelde gıda mühendisinin görevleri???

Bende otelde gıda mühendisiyim mutfakta bişeyleri göremiyorum. bunlar bişey görmüyor şeklinde konuşmalar oluyor. en çok neler onemli neleri görmeliyim. gözlerimi nasıl şahin gibi yapmalıyım. lütfen yardımcı olun
    .

Yeni Üye sodaka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    74
    Konuları
    24
    Eklentileri
    8
    Kredisi
    432
    Harcanan
    0
    Kalan
    432

Bence öncelikle bu sektörde devam edicekseniz sabırlı ve mücadeleci olmanız lazım. İlk başta herşey istediğiniz gibi olmayacak hatta karşı tarafın fazlaca direnci ile karşılaşacaksınız ama yılmamanız lazım. Bazen bazı şeyleri personele defalarca anlatmanız ve üst yönetime bazı ihtiyaçları defalarca raporlamanız gerekebilir. Bu bir süreç olacak ve geçicek emin olabilirsiniz. Benimde verebileceğim en büyük tavsiye bir personele bir şeyin nasıl yapılması gerektiğini anlatırken neden öyle yapılması gerektiğini de anlatın, tabi onun dilinden. Mantığına yatarsa zaten siz yokken de yapıcaktır. Zaten önemli olan siz varken yapıyor gözükmesi değil, siz yokken de aynı şeyi yapmasıdır. Mutfak Şefi ile anlaşabilmek tabiki çok büyük avantajdır, onunda saygısını kazanmak size düşüyor. Sektörde çok zor ustalar var kabuklarını kırmayan ama sizin yaklaşamınız herşeyi değiştirebilir. Mutfak şefi ile karşlıklı bilgi ve fikir alışverişinde bulunulması sağlanabilirse sizin için bazı şeyler çok daha kolay olacaktır.

Yeni Üye Kültegin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    14
    Konuları
    2
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    105
    Harcanan
    0
    Kalan
    105

Konu, Otelde Gıda Mühendisi ne iş yapar? şeklinde başlamış ancak gidişat farklı yönlerde, bende o yönde kürek çekmenize biraz katkıda bulunmak istiyorum.

İyi bir Gıda Mühendisi nasıl olunur?'u biraz açtığımızda; (Tamamen kişisel görüşlerimdir ve ukalacadır)
    'BENCE' bir Gıda Mühendisi öncelikle iyi bir gözlemci olmalıdır.
    'BENCE' bir Gıda Mühendisi çevre/kişi olgusunu iyi analiz edebilmelidir.
    'BENCE' bir Gıda Mühendisi'nin farkındalık sorunu olmamalıdır.
    'BENCE' bir Gıda Mühendisi iyi bir idareci olmalı, insanları iyi idare edebilmelidir.
    'BENCE' bir Gıda Mühendisi asla yufka yürekli olmamalıdır.
    'BENCE' bir Gıda Mühendisi her kim olursa olsun! Mesafesini koruyabilmelidir. Çünkü sonradan entegredir.
    'BENCE' bir Gıda Mühendisi açık sözlü olmalıdır. Yanlış yapsa bile bunu gönül rahatlığıyla üstlerine rapor edebilmelidir.
    'BENCE' bir Gıda Mühendisi sinirlenmemeli/kızmamalıdır. En çok onun hakkı varken.
    'BENCE' bir Gıda Mühendisi inatçı olmalıdır, yılabileceği bir çok sebep varken.
    'BENCE' bir Gıda Mühendisi araştırmacı olmalıdır, tebliğ sürekli değişirken.
    'BENCE' bir Gıda Mühendisi her an uyanık olmak zorundadır, çevresinde ondan kurtulmak isteyenler varken.

'BENCE' bir Gıda Mühendisi bu kadar 'BENCE' den sonra kendisine bir yol çizmelidir. Bu kadar iyi Gıda Mühendisleri varken.

Tecrübesiz bir Gıda Mühendisinden nasihatler..
    jassejasse bunu beğendi.

Yeni Üye fatmarslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    34
    Konuları
    18
    Eklentileri
    7
    Kredisi
    355
    Harcanan
    0
    Kalan
    355

mrb arkadaşlar yeni mezunum ve bir otelle gıda mühendis iolarak anlaştım fakat tam olarak ne yapacağımı bilmiyorum( görüşmeye gittiğimde müdür havuz sularının hijyeninden de sorumlu olacağımı söyledi gıda mühendisinin görevi mi bu onu öğrenmek istiyorum herkese kolay gelsin

KURUCU Sinan COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2215
    Konuları
    195
    Eklentileri
    51
    Kredisi
    2742
    Harcanan
    0
    Kalan
    2742

Alıntı fatmarslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mrb arkadaşlar yeni mezunum ve bir otelle gıda mühendis iolarak anlaştım fakat tam olarak ne yapacağımı bilmiyorum( görüşmeye gittiğimde müdür havuz sularının hijyeninden de sorumlu olacağımı söyledi gıda mühendisinin görevi mi bu onu öğrenmek istiyorum herkese kolay gelsin
    Okumanızı tavsiye ederim. Otelde görevli yazar arkadaşımız:

Legionella pneumophila , bir su bakterisi.
    - -

Yeni Üye fatmarslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    34
    Konuları
    18
    Eklentileri
    7
    Kredisi
    355
    Harcanan
    0
    Kalan
    355

çok teşekkür ederim...

Yeni Üye klemenjero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    52
    Konuları
    10
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    262
    Harcanan
    0
    Kalan
    262

ayrıca havuz kontrolleri için il yada ilçe çevre müdürlüklerinden kontrol ve numune almaya yetkililer gelecektir. onlar numuneleri alıp analiz edip sonucunu size yolayacaktır. tabi bu sonuçların düzgün olması için iyi bir havuz kimyasalcısı ile çalışmalısınız ayrıca özel bir laboratuvara kontrol ettirmeniz sizin için iyi olacaktır.
    fatmarslan bunu beğendi.

Yeni Üye

Mesajları
    4
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    5
    Kalan
    0

Otelde Gıda Ve Hijyen Sorumlusu olarak görev almak çok eğlenceli ve zorlukları da var tabiki
    İki otelde çalıştım meslekte yeniyim aslında. İki otelde benden beklenenler birbirinden farklıydı.
    Çoğu kez formalite icabı mecburen orda bulunduğumu düşünüyorum. Mesleğimi seviyorum.
    Zorlukları şunlar; Yönetim tarafından; numune alan mutfaktakileri ispiyonlama ile görevli formaliteden orda bulunması gereken çalışan olarak görülmek, mutfak ekibi tarafından da yönetimin ajanı, onların açığını kollayıp yönetime ispiyonlayan hain Üstelik onların bir sistemi var ve dışardan gelip 30 yıldır yaptıkları şeye müdahale ediliyor.
    Numune alırken gelip başınızda bekleyip ne kadar numune aldığınızı görüp bozuluyorlar mesela "az al bitirdin, bozdun, yemek için mi alıyorsun" ve benzeri cümleler her gün her gün her gün.
    Ben şanslıyım onlara karşı duyarlıyım ve karşılığını da hoşgörü şeklinde alıyorum. genel sorunlar bunlar. Rapor konusunda acele etmiyorum gerçekten hayati önem taşıyan konular hariç uyarıyorum kendi mücadelemi veriyorum. Mümkün olduğunca sorunsuz işler ilerlesin istiyorum. Her gördüğüm aksiliği rapor etsem otelde huzur kalmaz.
    Her gün büfe kontrolü, büfeden numune alımı, kaydedilmesi soğuk oda sıcaklıklarının kontrol edilmesi soğuk odaların düzeninin etiketinin streçinin kontrol edilmesi, bütün mutfakların kontrolü, bütün barların kontrolü bana ait. Gördüğüm aksilikleri tatlı dille söylüyorum neden böyle olması gerektiği ile birlikte.
    Dirençle karşılaştığımda oluyor ama genellikle iyi niyete iyi niyetle karşılık görmek sevindirici.
    Büfeyi kontrol ederken ekşimeye yüztutmuş bir meyveli yoğurt gördüğümde hemen iş birliği. Amaç bağcıyı dövmek değil üzüm yemek.
    Bu yıl zor bir sezon olacak. Bütün birimler yeni. Umarım başarılı olurlar. Ben hepsi adına dolayısıyla kendi adıma da stresliyim.
    Mutfakta bir hata benim de hatam sayılacak.
    Gelecek sezon nerede olurum bilinmez daha az stresle çalışabileceğim bir yer hayaliyle sezonun sonuna dek elimden geleni yapacağım.
    Sorumlu Yönetici ve BLACKEAGLE-BJK bunu beğendiler.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12