3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: pH ve sH

Yüksek Lisans Üye goncuali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    780
    Konuları
    266
    Eklentileri
    65
    Kredisi
    3262
    Harcanan
    0
    Kalan
    3262

Standart pH ve sH

Arkadaşlar ph ve sh arasındaki fark nedir? genel anlamda ph serbest h iyonu konsantrasyonu sh ise toplam h iyonları konsantrasyonunu temsil eder. ancak aynı ph daki gıdaların sh ı farklı olabliyor. ayrıca bazı gıdalarda ph düştükçe sh düşmeyebiliyor. bunun nedeninide az çok kafamızda canlandırabiliyoruz ancak bunun önemi nedir? bir gıda ph ımı daha düşükse asitlidir yoksa sh ı mı?

Yüksek Lisans Üye goncuali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    780
    Konuları
    266
    Eklentileri
    65
    Kredisi
    3262
    Harcanan
    0
    Kalan
    3262

Standart RE: pH ve sH

cevap yokmu kimseden? anlaşılan kendim araştırmalıyım. soruma cevap bulursam buradada paylaşırım..

Ön Lisans Üye

Mesajları
    114
    Konuları
    12
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cevap: pH ve sH

dediğin gibi sh toplam asitliktir ph ta serbest iyon konsantrasyonudur. eger sh la ph arasında bi dengesizlik varsa ürünün de bozulma olmus olabilir yada süte katılmasına izin verilmeyen bir madde katılmıs olabilir. bu nedenle fabrikalar da üretim esnasında sh üzerinden üretim tercih ediliyo. cünkü birini elle yapıyorsun birini makine ile. ph da aletin kalibrasyonu, hata payı filan falan da var. ama sh sabittir. kullandıgın NaOH miktarını 1,6 ile carparsan direkt sH ı bulursun..

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri