10 sonuçtan 1 ile 10 arası
 1. #1
  Lisans Üye mezrap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16 Mar 07
  Yaş
  38

  Mesajları
  466
  Konuları
  27
  Eklentileri
  13
  Kredisi
  655
  Harcanan
  0
  Kalan
  655

  Standart şarap sözlüğü

  [hide]http://www.dosyaupload.net/download.php?file=263613[/hide]

  Şarap Sözlüğü

  Ab-ı hayat
  İran Mitolojisi’ne göre Cemşit isimli hükümdarın şaraba verdiği isim. “Hayat suyu”, “hayat veren su” anlamındadır. Mecazi olarak kırmızı şarap için kullanılır.

  Acı
  Tuzlu, tatlı ve ekşi kavramlarıyla birlikte dört temel tattan biridir. Olgunlaşmamış meyve aromalarının ve fazla tanenin bulunduğu şaraplarda farkedilir. Acılık şarapta hakim bir tatsa, şarabın kusurlu olduğu kabul edilir.

  Agresif
  Tanen ve asidin yüksek seviyelerde olduğu durumlarda şarabın memnun kalınmayacak kadar sert bir tat veya dokuda olmasını tanımlar.

  Ahenk
  Tüm elementlerin, meyvenin, asidin ve tanenin mükemmel dengesi. Armoni de denir.

  Albarino
  (İsp. / Okunuşu: Albarino) İspanya’nın kuzeydoğusunda, Galicia bölgesinde yetişen beyaz şaraplık üzüm. Kabuğu kalın ve az suludur. Şarabı genellikle yüksek alkollü, asiditesi yüksek ve güçlü olur. Aromatik olan bu şaraplar badem ezmesi ve deniz mahsülleri ile uygundur, genç içilmesi gerekir.

  Aleatico
  (İt. / Okunuşu: Alâtiko) Misket ailesinin kırmızı üyesi olan üzüm çeşidi. Sofra şarabı ve tatlı şarap üretiminde kullanılır. İtalya’da popülerdir.

  Alicante Bouschet
  (Fr. / Okunuşu: Alisante Buşe) 1880’li yılların sonunda Henri Bouschet tarafından Fransa’da geliştirilen üzüm çeşidi. Kırmızı üzümler içinde kırmızı ete sahip tek üzüm çeşididir. Verimi yüksek, asiditesi azdır ancak rengi yüzünden tercih edilir. Fransa’da uzun süre en yaygın yetiştirilen üzüm çeşidi olmuştur.

  Aligote
  (Fr. / Okunuşu: Aligot) Fransa’nın Bourgogne bölgesinin beyaz şarap üzümü. Bu üzüm özellikle Doğu Avrupa’da popülerdir. Şarabı genellikle orta gövdeli, keskin, baharlı ve sektir.

  Alkol
  Kimyasal formülü C2H5OH olan uçucu, yanıcı, renksiz sıvı. Araplar tarafından bulunduğu ve isminin Arapça “al-kuhl”dan diğer dillere geçtiği kabul edilir. Şaraplarda bulunan alkol, üzüm suyunun doğal fermentasyonuyla elde edilir. Şarapların alkol oranı genellikle, %7 ile %14 arasındadır.

  Alsace
  (Fr. / Okunuşu: Alsaz) Fransa’nın kuzeyinde, Rhine sınırındaki ana bölge. Bu bölgede 100 civarında köy vardır. Riesling ve Gewurztraminer başta olmak üzere Alman üzümlerinden elde edilen Alsace şarapları, ağızda bıraktığı zengin sek tatla tanınır.

  Amarone
  (İt. / Okunuşu: Amarone):Italya’nın Veneto bölgesinde üretilen Amarone, dolgun gövdeli, güçlü ve sek kırmızı şaraptır.

  Amerikan Meşesi
  Fıçı üretiminde Fransız Meşesi’nin rakibi. Şaraba sedir ve vanilya aromaları kattığından, bu fıçının şaraba farklı bir karakter kattığı söylenebilir.

  American Viticultural Area (AVA
  Amerika’da kanunlarca sınırlandırılmış üretim bölgelerine verilen ad. Şarap üretimi yapılan Napa ve Sonoma Vadisi bu alanlara örnektir.

  Amontillado
  (İsp. / Okunuşu: Amontillado) Sek, tam gövdeli, fıçıda yıllanmış fino tarzı sherry. Diğer finolardan daha koyu rengi, belirgin fındık aroması ve daha keskin tadıyla ayrılır. Edgar Allen Poe’nun “The Cask of Amontillado” (Amontillado Fıçısı) isimli öyküsünün bu şarabın ünlenmesinde büyük katkısı olmuştur. Bkz. Sherry, Fino.

  Ampelografi
  (Ampelography) Asmaların sınıflandırılması ve tanımlanmasıyla ilgilenen bilimsel disiplin. Ziraat fakültelerinde ders olarak okutulmaktadır.

  Aperitif
  (Fr. Aperitif) Yemek öncesinde servis edilen içki, sindirim sisteminde iştah açıcı etki yapması içindir. Vermut tipi içkiler aperitiftir.

  Appellation
  (Fr. / Okunuşu: Apelasyon) Adlandırma. Şarapların, üzümlerin (ve diğer bazı gıda maddelerinin) yetiştirildikleri yerin ismiyle adlandırılması, tanımlanması. Kelimenin anlamı “adlandırma” olmasına rağmen üretim bölgeleriyle doğrudan ilgili bir terim olduğu için “(şarap) üretim bölgesi” anlamında kullanılmaktadır.

  Appellation D'Origine Controlee (AOC)
  (Fr. / Okunuşu: Apelasyon D’orijin Kontrole) Kontrollü Köken Adlandırma. Fransızların üretim-denetim sistemi olan AOC, 1935 yılından beri Fransa’da uygulanmaktadır. Şarap üretim bölgelerini temel alarak oluşturulan sistemde, üzümlerin yetiştirilme yerleri, kullanılan çeşitler, verim, alkol oranı, şarap yapımında kullanılan yöntemler yasalar ve kararnamelerle belirlenmiştir.

  Arneis
  (İt./ Okunuşu: Arneys) İtalya’nın Piemonte bölgesinde yetişen beyaz şaraplık üzümdür. Orijin olarak Roero bölgesinden gelen bu üzüm, kırmızı şaraplarda yoğun Nebbiolo üzümünü yumuşatmak için kullanılmıştır. Bu üzümden yapılan şaraplar, elmai armut, badem aromalı güzel şaraplardır. Asiditesi yüksek olmayan ve gençken tüketilmesi gereken şaraplardır. İtalyanca anlamı “farklı”dır.

  Aroma
  Şarapta kullanılan üzümlere, şarabın fermantasyonuna, bekletildiği fıçıya ve yıllandırılmasına bağlı olarak değişen kokulardır.

  Aromatik
  Belirgin bir kokusu olan şarap çeşitlerine denir. Misket şarapları en ünlü örnektir. Aromatik şaraplar genellikle meyvemsi ve floral kokular taşır.

  Aromatize
  Üzüm ve üretimdeki doğal yollarla değil, sonradan eklenen maddelerle kokulandırılmış şarap.

  Artık şeker
  Şarabın içinde kalan mayalanmamış, alkole dönüşmemiş üzüm şekeridir.

  Asetik Asit
  Sirke asidi olarak bilinir. Bütün şaraplar asetik asit içerir. Normalde miktarı % 0.3 ila % 0.6 arasında bulunan asit tatta veya kokuda farkedilmez. Şaraplardaki asetik asit oranı %1’e doğru yaklaştıkça tat ve sirke kokusu farkedilir. Düşük seviyede bulunduğunda asetik asit şarabın tadını geliştirebilir, bu tat şaraba hakim olursa kusur olarak kabul edilir.

  Asit
  Şarap için gerekli olan, onun saklanmasını sağlayan, ferahlatıcı etkisini oluşturan, içimin kolaylaştıran, tadını oluşturan ve bunu uzun süre korumasını sağlayan şey asittir. Şarabın içimi ve dengesi, asidite, tanen, meyvemsilik ve alkol seviyesi ile ölçülür. Bu 4 faktör ne Kelimenin TDK Sözlük’teki karşılığı: Birleşimindeki hidrojenin yerine maden alarak tuz oluşturan hidrojenli birleşik.

  Asidik
  Asit oranı yüksek şaraplara denir. Asidin damakta bıraktığı tat; keskinlik veya acılık fazlaysa kullanılır.

  kadar uyum içindeyse, şarap o kadar dengelidir. Şarabın içinde başlıca 4 farklı asit bulunur. Bunlar tartarik, malik, laktik ve sitrik asittir. Asit beyaz şarapta, şarabın gevrekliğini ve uzun ömürlülüğünü sağlar. Kırmızı şarapta ise rengin uzun ömürlülüğünü sağlar.

  Asidite
  Şaraptaki asit oranı

  Asil küf
  “Botrytis cinerea” adlı mantarın, beyaz üzümlerde oluşturduğu küf. Hasat dönemi geçtikten sonra havanın nemlendiği ama üzümlerin suyunun çekilmesine imkan verecek kadar da sıcak olduğu dönemlerde oluşur. Çoğu mantarın aksine şarapların kalitesine olumlu etki eder. Üzümlerin suyunun çekilmesine sebep olarak üzüm suyundaki şeker miktarını arttırır.

  Asil üzümler
  Bir üzüm türünden çok uzun yıllar boyunca iyi şaraplar yapılabilmişse ve aynı üzüm dünyanın değişik bölgelerinde de iyi sonuç vermişse bunlar "Asil Üzümler" olarak tanımlanır. Beyazlarda Riesling, Gewurztraminer, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Pinot Gris, Misket, Roussanne, Viogniere; kırmızılarda Nebbiolo, Tempranillo, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Pinot Noir, Touriga Nacional, Garnacha Tinta asil üzümlerdir.

  Asma
  Latince adı Vitis Vinifera olan üzüm veren bitki

  Asti Spumante
  (İt. / Okunuşu: Asti Spumante): İtalya’nın Piedmont bölgesinin Asti köyünde üretilen köpüklü şaraplara verilen isimle doğmuştur. Bir tür Misket üzümünden elde edilir ve Asti bölgesinin kontrollü bölge olmasını sağlamıştır. Asti Spumante yerine artık Asti de kullanılmaktadır. Tatlı ve hafif beyaz şarapları vardır.

  Attack
  (Fr. İng. / Okunuşu: Atak) Degüstasyon sırasında tatsal incelemede şarabın ilk baştaki etkisi. Şarap bu aşamada üç kategoride Zayıf-Orta-Güçlü; Dengeli-Dengesiz; Tanen-Asidite-Alkol-Meyve başlıklarında incelenir

  Auslese
  (Alm. / Okunuşu: Ovsleze) “Seçilmiş” anlamında Almanca kelime; Alman şarap literatüründe “seçilmiş hasat” anlamına gelir. Tatlarına göre seçilen olgunlaşmış üzümlerden üretilen en kaliteli Alman beyaz şaraplarıdır.

  Austere
  (Alm. / Okunuşu: Ovster) Sert, yüksek asitli ve derinlikten yoksun şarapların tanıtımında kullanılır. Bazı genç şaraplar yıllandıkça yumuşayabilirler. Bazen de soğuk iklimlerde yetişen veya hasat zamanından önce toplanan üzüm çeşitlerini tanımlamada kullanılır.

  Bacak
  (Fr. Jambes) Şarabın kadehte sallanması sonucunda kadehin kenarlarından aşağı doğru süzülen damlalara bacak denir. Damlacıklar ne kadar yoğunsa ve ne kadar yavaş hareket ediyorsa alkol oranı o kadar yüksektir ve özüt miktarı da o kadar fazladır.

  Baharat
  Şaraptaki karabiber, tarçın, karanfil, kimyon, nane gibi baharat kokuları için kullanılan terim.

  Baküs
  (Bacchus) Yunan mitolojisindeki Şarap Tanrısı Diyonisos’un Roma mitolojisindeki meslektaşı. Diyonisos’tan farklı olarak sadece neşeyi temsil eder.

  Ballı
  Hissedilir biçimde tatlı. Geç mahsül Riesling ve olgunlaşmış Sauternes üzümlerinden yapılan şaraplardaki tatlılık örnek verilebilir.

  Balthazar
  (Okunuşu: Baltazar) 12 litrelik şampanya şişeleri için kullanılan isim. Balthazar, Babil’in son hükümdarıdır. Balthazar’ın iktidarının, Nabukadnezar tarafından Kudüs tapınağından çalınan kutsal kase kase ile içki içtiği için sona erdiğine inanılır

  Bandol
  (Fr. / Okunuşu: Bandol) Fransa’nın güneybatısında, özellikle Mourvedre üzümlerinden yapılan rozeleriyle dikkat çeken bölge. Domaine Templer bölgesindeki en önemli isimlerdendir.

  Banyuls
  (Fr. / Okunuşu: Benyuls) Fransa’nın güneybatısında, Akdeniz kıyısında, Roussillan’ın güneyinde, İspanya sınırına yakın köy. Gecikmiş hasat Grenache üzümlerinden yapılan tatlı şaraplarıyla ünlüdür. Şarap tarçın ve vanilya aromaları içerir, çikolata ile birlikte iyi gittiği kabul edilir.

  Barbaresco
  (İt. / Okunuşu: Barbaresko) İtalya’nın kuzeybatısında Piemonte’de bulunan bölge ve bu bölgenin Nebbiolo üzümlerinden yapılan saygın kırmızı şarabı.

  Barbera
  (İt. / Okunuşu: Barbera) İtalya’nın kuzeybatısında Piemonte’de çokça yetiştirilen, kırmızı şarap yapımında kullanılan üzüm. En önemli özelliği olgunlaşması tamamlandığında yüksek asiditesidir. Bu da sıcak iklimlerde yetiştirilmesini popüler kılan bir özelliğidir. Barbera çok koyu, mavimsi renkte, taneni düşük, asiditesi yüksek şaraplar yapar.

  Bardolino
  (İt. / Okunuşu: Bardolino) İtalya’nın kuzeyinde, Garda Gölü’nün güneydoğusundaki üretim bölgesi. Veneto’da üretilen, farklı üzümlerin (Corvina, Rondinella, ve Molinera) harmanlanmasıyla yapılan sek kırmızı şarabı ünlüdür.

  Barolo
  (İt. / Okunuşu: Barolo) İtalya’nın kuzeybatısında Piemonte’de bulunan bir başka üretim bölgesi ve burada üretilen saygın İtalyan şaraplarına verilen isim. Kırmızı, yüksek alkollü ve yıllandırılmaya uygun bir şaraptır.

  Barrique
  (Fr. / Okunuşu: Barik) 225 litrelik Bordeaux tarzı fıçının Fransızca adıdır. En ünlü ve bilinen fıçıdır.

  Barsac
  (Fr. / Okunuşu: Barzak) Bordeaux’nun Sauternes bölgesinde üretilen, genellikle ucuz, tatlı şarap.

  Basit
  Tadında, aromalarında, dengesinde belirsizlik ve kompleks bir özellik bulunmayan şaraplara denir.

  Baume
  (Fr. / Okunuşu: Bome) Genel olarak çözeltilerdeki katı madde oranını tarif ederken kullanılan bir ölçü. Şarapçılıkta şeker oranını ifade ederken kullanılır. Baume derece ile ifade edilir ve bir baume derecesi 100 gramda 2 grama yakın bir şeker orandır.

  Bayat
  Canlılığını, tadını, aromasını kaybetmiş şarap. İngilizce’de aynı anlamda kullanılan “Stale” kelimesi aynı zamanda büyükbaş hayvanların idrarını da tanımlar.

  Beaujolais
  (Fr. / Okunuşu: Bojole) Fransa’da Bourgogne Bölgesi’nin güneyinde bulunan bölge ve burada Gamay üzümlerinden üretilen hafif, meyve aromalı, genç kırmızı şaraptır. Bu şaraplar üzümlerin hasat edildiği yıl içinde ve kısa sürede tüketilmek üzere üretilir. Bu amaçla üretilen tüm şaraplara, üretim yerine bakılmaksızın Beaujolais dendiği de olur.
  Beaumes-de-Venise
  (Fr. / Okunuşu: Bom dö Venis) Fransa’nın güneyindeki Rhone bölgesinde bulunan köy ve Misket üzümlerinden yapılan beyaz tatlı şarabı.

  Beaune
  (Fr. / Okunuşu: Bone) Bourgogne şarap bölgesinde Pinot Noir üzümlerinden ürettiği kırmızı şarapları ile tanınan küçük kenttir. Merkez ve çevresindeki 16 köyden oluşur.

  Beerenauslese
  (Alm. / Okunuşu: Berenovslezu) Fazlaca olgunlaşmış Riesling üzümlerinden yapılan, tatlı, zengin, altın renkli, Alman tatlı şarabıdır. Almanca anlamı “seçilip toplanmış”tır.

  Bekri Mustafa
  İçki severlerin pir-i azamı. 17. Yüzyılda, Dördüncü Murat zamanında yaşayan ve içki yasağına rağmen içmeyi bırakmayan, fıkralara konu olan kişi. Zekası ve nükteleriyle padişahın da sevgisini kazanmış ve içki içtiği için öldürülmemiştir. Ölümünden sonra mezarına mum dikilirek dilekte bulunulduğu, değişik milletlerden içki severlerin mezarını ziyaret ettiği rivayet edilir. Gölge oyununda karakterlerden biridir. Fıkralarda genellikle rakı içse de şarabı da çok sevdiği bilinir.

  Bektaşi
  Bektaşilik tarikatından olan kimse. Bu tarikatten olanların başından geçtiği kabul edilen fıkralarda bir tip olarak öne çıkar. Fıkraların çoğunda şarap da vardır. Tutuculuktan uzak, dünya nimetlerinden faydalanmayı günah kabul etmeyen ve hazır cevaplığıyla eleştirileri savuşturan bir tiptir.

  Bereich
  (Alm. / Okunuşu: Bereyh) Farklı köylerden ve bağlardan toplanan üzümlerle yapılmış Alman şarabı. 1971 Alman Şarap Kanunu’nda tanımlanmış bölge kavramlarındandır. Eğer bir şarabın üzerinde Bereich X yazılı ise, bu şarabın çok heyecan verici olduğu söylenemez.

  Berrak
  Şüphe uyandırıcı bir maddesi ya da görüntüsü olmayan, temiz görünüşlü şaraplar için kullanılır. Her zaman pozitif bir anlamı yoktur. Kimi zaman yüksek filtreleme işleminin tat kaybına neden olduğu düşünülebilir.

  Birincil aromalar vbseo_seo_replace_callback('vb','vBulletin','
  ',' Genç şaraplarda rastlanan meyve, çiçek ','vb','. aromalar. Şarap yıllandıkça birincil aromalarını kaybeder, olgunlaşma sürecinde başka kokular ortaya çıkar. Olgun şaraplardaki kokulara aroma yerine buke (bouquet) demek daha uygundur.')

  Bitiş
  Şarabın tadımından ya da yutulmasından sonra ağızda bıraktığı tattır. Finish olarak da bilinir. Bitiş veya finish bir şarabın kalitesini belirlerken en önemli faktördür. İyi şarapların bitişinin uzun, dengeli ve kompleks olduğu kabul edilir. Bitişler uzun-kısa, basit-kompleks, dengeli-dengesiz oluşuna göre ve tanen, asidite, alkol tatlarına göre değerlendirilir.

  Bitmiş
  Bekletildiği uzun yılların sonucu olarak, rengini, tadını, kokusunu kaybeden şaraplara denir.

  Blanc de Blancs
  Fr. / Okunuşu: Blenğ dö blenğ) “Beyazların beyazı” anlamına gelen bu terim, beyaz üzümlerden yapılan beyaz şaraplar ve köpüklü şaraplar için kullanılır. Bu terim özellikle köpüklü şaraplar için önemlidir. Çünkü köpüklü şaraplar kırmızı üzümlerden değil sadece Chardonnay’den yapılır.

  Blanc de Noirs
  (Fr. / Okunuşu: Blenğ dö Nuvar) “Karaların beyazı” anlamında kullanılan bu terim kara üzümlerden yapılan, beyaz ya da roze şaraplar için kullanılır. Ayrıca bu deyimin Champagne bölgesinde özel bir anlamı vardır. Bu deyim sadece Pinot Noir ve Melanier üzümlerinden yapılmış köpüklü şaraplar için kullanılır.

  Blush
  (İng. / Okunuşu: Blaş) Genellikle ABD’de üretilen rozeler için kullanılan İngilizce terimdir. 1980’lerin sonlarında Kaliforniya rozelerinin ünlenmesi ile birlikte çok kullanılmaya başlandı.

  Boal
  (Port. / Okunuşu: Buval) Madeira’da şarabının üretiminde kullanılan beyaz üzüm çeşidi.

  Boğazkere
  Orta büyüklükte yuvarlak ve kalın kabuklu tanelere sahip kırmızı şaraplık üzüm. Adını damakta bıraktığı burukluk hissinden alır. Diyarbakır ve çevresinde yetiştirilir. Terra Öküzgözü-Boğazkere ve Buzbağ’da kupaj olarak, Terra-Boğazkere’de ise tek başına kullanılır. Kiraz, vişne, bögürtlen, karadut, kekik, baharat aromalarına sahip ve yıllandırmaya uygun şarapları olur.

  Bordeaux
  (Fr. / Okunuşu: Bordo) Fransa’nın güneybatısındaki şehir ve Goranne ve Dordogne nehirlerinin iki yakasında bulunan ana üretim bölgesi ve bu bölgede yetiştirilen Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc gibi üzümlerden yapılan dünyanın en ünlü ve en uzun ömürlü şarapları. Bölgede şarap üreten 7000 civarında şato vardır. Fransız şarapçılığının gelişiminde önemli yeri olan Bordeaux, 1855 yılında Fransız Şarapları’nın kalitelerine göre tasnif edildiği ilk yerdir. Türkçede de kullanılan ve mora çalan kırmızı renge, şarap kırmızısına verilen “bordo” ismi de, bu şehirden gelmektedir. Kırmızı Bordeauxlar Britanya’da Claret olarak tanınır.

  Bu bölgede yer alan 50 apelasyonun en önemlisi Bordeaux AC’dir Yüksek kalitede ve pahalı şaraplar üreten Bordeaux ticarette diğer Fransız şarap bölgelerinden daha büyük bir paya sahiptir.

  Genel olarak yumuşak bir iklime sahip olan bölgenin hava koşulları iyi şarap üretimine olanak sağlar. Atlantik’e yakınlığı nedeniyle elverişli hava akımlarından etkilenen ve golfstrim ile ısınan bölgede uzun yıllar üzümler hiç donmamıştır.

  Boş
  Damakta tat vermeyen, karakteri olmayan, içi boş şaraplara denir.

  Botrytis cinerea
  Asil küf olarak da adlandırılan, genellike hasat zamanı geçmiş üzümlerde mantarların sebep olduğu küf. Üzümdeki doğal şekeri yoğunlaşır. Bkz. Asil Küf.

  Bouquet
  (Fr. / Okunuşu: Buke) Bkz. Buke...

  Bourgogne
  (Fr. / Okunuşu: Burgon) Paris’in 100 kilometre güneyinden başlayıp Dijon ve Lyon arasında yayılan ana bölge. İngilizler Bourgogne’a Burgundy der. Bölge Türkçede Burgonya olarak anılır.

  Bouchonné
  (Fr. / Okunuşu: Buşone) Kusurlu mantardan dolayı şarabın hava alarak bozulmasıdır. İngilizler “corked” der.

  Breed
  (İng. / Okunuşu: Briid) En iyi üzüm çeşitlerinin kullanılmasıyla yapılan yüksek kalitedeki şaraplara İngilizcede verilen isim.

  Brix
  Üzümün ve şarabın içerdiği şeker oranının ölçümünde kullanılan birimlerden biri. Genel olarak çözeltilerdeki şeker oranını ifade ederken g/100 g’ı ifade etmek için kullanılır.

  Brunello di Montalcino
  (İt. / Okunuşu: Brunello di Montalsino) İtalya’da, Toskana’nın güneyinde bulunan Montalcino kasabasında yetişen Brunello üzümlerinden üretilen tam gövdeli, zengin, güçlü kırmızı şarap çeşidi. İtalya’nın en genç saygın kırmızı şaraplarından kabul edilir.

  Brut
  (Fr. / Okunuşu: Brüt) Köpüklü şarap endüstrisinde sek anlamında kullanılır. Teknik olarak, brut köpüklü şarabın 15g/l’den az artık şeker içermesi gerekir. 6g/l’den az şeker içeren şaraplar ise Extra Brut olarak nitelendirilir. Sek şaraplar da “brut nature” olarak etiketlenebilir. Portekiz’de bu terim bruto olarak kullanılır.

  Buğu
  Kayra tarafından Kapadokya Bölgesi’nde yetişen Emir üzümlerinden üretilir. Yetiştiği toprağın mineralleriyle birlikte kavun, armut, sarı elma, iğde ağacı, çam ve okaliptüs aromaları taşır. İçimi hoş, diri bir şaraptır. % 12,5 alkol içerir. Kabuklu deniz ürünleri, ızgara ve buğulama balık, salatalar, beyaz soslu makarnalar ve sert-sarı peynirlerle uyumludur. Adını sabahları üzüm tanelerinin üzerinde oluşan çiğ tanelerinden alır.

  Buke
  (Fr./ Bouquet) Şarabın fermantasyon ve meşe tretmanı sırasında ve daha sonra şişede yıllandırılması boyunca oluşan ikincil ve üçüncül aromalar.

  Bulanık
  Şarabın görünüşünü kontrol ederken kusur olarak kabul edilir. Genellikle bir olumsuzluk belirtisidir. Karakteristik olarak tortulu olan yaşlı şaraplarda protein istikrarsızlığına işaret edebilir. Bozuk mayalı veya şişede yeniden fermante olan genç şaraplar da bulanık olabilir.

  Burgundy
  (İng./ Okunuşu: Börgındi) Bkz. Bourgogne.

  Buruk
  Tanenden veya yüksek asitten dolayı kırmızı ve bazı beyaz şaraplarda ağızda pürüzlü, sert bir tat kalmasını tanımlamak için kullanılır. Sertlik göze çarptığında bu burukluk dikkat çekicidir.

  Burun
  Degüstasyonda şarabın kokularının incelenmesine denir.

  Buruşma
  Yüksek tanenli ve sek şaraplarda ağzın tepkisi.

  Buzbağ
  Kayra tarafından Elazığ Bölgesi’nde, yerinde üretilip şişelenen geleneksel Öküzgözü-Bogazkere kupajı. Tarihi Harput şehrinin buzluk mağaralarından esinlenerek bu ismi almıştır. Olgun kiraz, vişne ve bögürtlen aromalarına sahip yumuşak, hoş içimli bir şaraptır. % 12 alkol içerir. Mantarlı ve soslu et yemekleri, kırmızı soslu makarnalar ve pizzalarla uyumludur.

  Büyük
  Büyük, kırmızı veya beyaz, zengin ve yoğun tatlardan oluşan şaraplar için kullanılır. Büyük kırmızılar bazen tanenli, büyük beyazlar ise genellikle yüksek alkollüdür.

  Cabernet Franc
  (Fr. / Okunuşu: Kaberne Fran) Fransız siyah üzüm çeşididir. Bordeaux şaraplarında kullanılır. Cabernet Sauvignon ile büyük benzerlikler gösteren Cabernet Franc kendisinden daha fazla yetiştirilen Sauvignon’un gölgesinde kalmıştır. Şarap olarak açık renkli ve tanenli olan Cabernet Franc hafif-orta gövdelidir ve Cabernet Sauvignon’dan daha meyveli bir aroması vardır. Asıl olarak Fransa’nın güneybatısında yetiştirilmekle beraber İtalya’nın kuzey doğusunda da iyi bilinir. Güney Amerika’da da her geçen gün daha fazla yetiştirilmektedir.

  Cabernet Savignon
  (Fr. / Okunuşu: Kaberne Savinyon) Bordeaux Şaraplarında kullanılan özellikle Gironda ve Dordogne Nehirleri arasındaki Entre-Deux-Mers’te yaygın olarak yetiştirilen, dünyanın en ünlü kırmızı kırmızı şaraplık Fransız üzümü. Tadının güzelliği, dengeli yapısı, kompleks olması, uzun süre yıllandırılabilmesi ve kolay yetiştirilmesi sebebiyle çok tutulur. Ilık iklimde yetişir ve iyi renk verir. Bugün geniş bir alanda yetişen Cabernet Sauvignon dünyanın en önemli üzüm çeşitlerinden biri olarak kabul edilmektedir. 1980’li yıllardan itibaren üretimi muazzam boyutlara ulaşmıştır. Fransa dışında Rusya, Ukrayna, Azerbeycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Kıbrıs, İsrail gibi pek çok ülkede yetiştirilen Cabernet Sauvignon’un ikinci vatanı ise Kuzey Kaliforniya’dır. Yeni Zelanda şarap endüstrisinde de önemli bir yere sahiptir. Dünyanın pek çok yerinde üretilmesi mümkün olan Cabernet Sauvignon her geçen gün daha da popüler hale gelmektedir.

  Cahors
  (Fr. / Okunuşu: Kaor) Fransa’nın güneybatısında bulunan şarap bölgesi. Bordeaux’ya yakınlığı ve Malbec üzümlerinden yapılan kırmızı şaraplarıyla bilinir.

  Canlı
  Yüksek alkollü, tam gövdeli, güçlü şarapları anlatmak için kullanılır.

  Carignan
  (Fr. / Okunuşu: Karinyan) Geç olgunlaşan, yüksek asitli ve tanenli, siyah üzüm türü. Avrupa şarap endüstrisinin belası olarak da nitelendirilir. Yüksek verimliliği sebebiyle üreticiler tarafından tercih edilmiştir, diğer üzümlerle kupaj yapılmıştır. Fransa’da 1960’larda yaygın olarak yetiştirilmiş, giderek ülkenin en çok yetiştirilen üzümü olmuştur. 80 ve 90’larda Avrupa Birliği tarafından dikimi azaltılmaya çalışılmış, üreticilere bu üzümü ekmemeleri için maddi destek de verilmiştir. Yine de üretimi istenilen seviyeye indirilememiştir. Yüksek verimli oluşu dışında önemli bir özelliği bulunmamaktadır.

  Castello
  (İt. / Okunuşu: Kastello) Şato, malikane anlamında İtalyanca sözcük.

  Cava
  (İsp. / Okunuşu: Kava) Fransız şampanya metoduyla yapılan İspanyol köpüklü şarapları. “Cava” sözcüğünün orijinali Katalonya’dan gelir ve kav demektir.

  Cemşid
  İran mitolojisinde İran’ın kurucu hükümdarı. Şarabı onun bulduğuna inanılır. 800-1000 yıl arasında yaşadığı ve adil bir padişah olduğu kabul edilir.

  Chablis
  (Fr. / Okunuşu: Şabli) Bourgogne’un kuzeyinde bulunan ve “Bourgogne’un Kapısı” olarak tanınan bir şehir ve Chardonnay üzümlerinden yapılan yıllandırılabilir sek beyaz şarabı. Tolstoy’un ünlü eseri Anna Karenina’da soyluların sıkça içtiği iki içkiden biridir. Diğeri şampanya.

  Chai
  (Fr. / Okunuşu: Şay) Fransa’da, yerüstünde yapılmış şarap depolama ve yıllandırma mekanları için kullanılan terim. Bu mekanlara daha çok Bordeaux’da rastlanır.

  Chambourcin
  (Fr. / Okunuşu: Şambuslin) Fransız kırmızı üzümlerinden geliştirilen hibrid bir kırmızı şaraplık üzümdür. Birçok hibrid çeşidin aksine oldukça koyu renkli, aromatik kokuların hakim olduğu iyi derecede “vin de pays” üretiminde kullanılır.

  Champagne
  (Fr. / Okunuşu: Şampanye) Bkz. Şampanya

  Chancellor
  (Fr. / Okunuşu: Şanselôr) Çoğunlukla Kanada’da ve ABD’nin doğusunda yetiştirilen Fransız-Amerikan kırması kırmızı üzüm.

  Chaptalization
  (Fr. / Okunuşu: Şaptalizasyon) Mayalanmış şaraba, fermantasyon işleminin başlarında, alkol seviyesini yükseltmek için şeker eklenmesidir. Bu işlem şarabı tatlandırmaz, şeker alkole dönüşür. Dünyanın bazı yerlerinde yasaklanmıştır.

  Charbono
  (İt. / Okunuşu: Şarbono) Bonarda üzümüne California’da verilen isim. Kırmızı şarap yapımında kullanılır.

  Chardonnay
  (Fr. / Okunuşu: Şardone) Beyaz şaraplık üzümlerin en ünlüsü. Kökeni ve en iyi üretildiği bölge Bourgogne’dur. Şampanya yapımında kullanılan üç üzüm çeşidinden biridir. Elma ve yeşil elma aromaları klasiktir. Kimi Amerika ve Avusturalya Chardonnay’lerinde ananas aromasına da rastlanır.

  Charmat
  (Fr. / Okunuşu: Şarmat) Köpüklü şarap yapımında şarabın çelik tanklarda bekletilip basınçla şişelenmesi yöntemidir. Daha çok ucuz köpüklü şarapların yapımında kullanılır. Eugene Charmat isimli Fransız tarafından 1910 yılında geliştirilmiştir.

  Chateau
  (Fr. / Okunuşu: Şato) Bilinen anlamıyla birlikte, Fransa’da şarap üretilen mülkleri tanımlar.

  Chateau Margaux
  (Fr. / Okunuşu: Şato Margo) Fransa’nın, belki de dünyanın en ünlü şatosu. 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Şatoda 1750’de şaraplık üzüm yetiştirilmeye başlanmıştır. Dünyaca ünlü kırmızı şaraplarında % 75 Cabernet Sauvignon, % 20 Merlot, % 5 Petit Verdot ve Cabernet Franc üzümü kullanılır.

  Chateauneuf-du-Pape
  (Fr. / Okunuşu: Şatonöf-dü-Pap) Fransa’nın güneyinde, Avignon’un biraz kuzeyinde bulunan şehir, şarap üretim bölgesi ve 13 farklı üzüm çeşidinin harmanlanmasıyla yapılan, kompleks, tam gövdeli, sek kırmızı şarap. 14. yüzyılda yaşayan Papa’ya dayanan kökleriyle övünür. Kelime “Papa’nın Yeni Şatosu” anlamına gelir.

  Chenin Blanc
  (Fr. / Okunuşu: Şenen Blan) Sek, hafif, tatlı beyaz şarapların yapımında kullanılan esnek, beyaz Fransız üzümüdür. Ünlü yazar Rabelais bu şaraplar hakkında bolca yazmıştır.

  Chianti
  (İt. / Okunuşu: Kiyanti) Toscana, Sangiovese ve diğer orta-kuzey İtalya şehirlerinde yetişen üzümlerden yapılan meyveli, klasik, sek kırmızı şaraptır. Chianti Classico olarak etiketlenen şarap Chianti bölgesinin merkezinde yetişen üzümlerden yapılır, belirli alanlarda üretilir ve üzümün üretildiği yerde şişelenir.

  Cibre
  Şarap yapımında, üzümün suyu alındıktan sonra geriye kalan posa. Kabuk, çekirdek ve saplardan oluşur.

  Cinsault – Cinsaut
  (Fr. / Okunuşu: Senso) Güney Fransa’nın en eski kırmızı şaraplık üzümlerinden biridir. Provence ve Languedoc’ta yaygın olarak üretilir. Türkiye’de Trakya’da yaygın olarak üretilmektedir. Kırmızı meyve aromaları taşır. Tılsım Kırmızı’nın harmanında kullanılır.

  Clairet
  (İng. / Okunuşu: Klaret) İngilizlerin Kırmızı Bordeauxlar için kullandığı eski terim. Kelime anlamı “kan”dır. Koyu roze olan bu üzümden şaraplar çok genç içilmelidir.

  Classico
  (İt. / Okunuşu: Klasiko) İtalyan sınıflandırmasına göre (Bkz. DOC ve DOCG) klasik olarak tanımlanan bağların şaraplarına verilen isim.

  Clos
  (Fr. / Okunuşu: Klos) Kapalı, kapatılmış anlamında Fransızca kelime. Kapatılmış alan, kapatılmış bağ anlamında kullanılır. Daha çok Bourgogne şarapları için kullanılan eski bir terimdir. Bu bağların etrafı duvarla örülürmüş. Bazı şarapların ismi de üretildiği bağdan dolayı “Clos ...” kelimesi ile başlar.

  Constantia
  (Afr../ Okunuşu: Konstanza) Güney Afrika'da, Cape Town’da bulunan Constantia Vadisi’nde üretilen yoğun aromatik kokulu şarap. İlk kez Cape Town’un ilk valisi tarafından kurulan çiftlikte üretilmiştir. Efsanevi tadıyla bilinen ve 18-19. yüzyıllarda aristokratlar tarafından çok tutulan bu şarabın Napolyon, Bismarck gibi devlet adamlarının favorisi olduğu söylenir. Dickens ve Jane Austin’in romanlarında da bu şaraptan bahsedilir. Nelson Mandela da şarabın günümüzdeki tutkunlarındandır.

  Corbieres
  (Fr. / Okunuşu: Korbiyer) Kırmızı şaraplarıyla ünlü Languedoc-Roussillon bölgesindeki önemli appelasyon bölgelerinden biridir. Fransa’nın güneyinde Carcassonne, Perpignan and Béziers şehirleri arasında yer alır. Corbieres'de Syrah, Carignan ve diğer çeşitlerden yapılan yoğun, otsu kırmızı şaraplar ve üretimi giderek artan beyazlar yapılır.

  Corsica
  (Fr. / Okunuşu: Korsika) Akdeniz’de bulunan Fransız adası. Fransa’nın ana üzüm bölgelerinden biridir. Doğu ve batı sahillerinde üzüm yetiştirilir.

  Cortese
  (İt. / Okunuşu: Kortes) İtalya'nın Piemonte ve Lombardy bölgelerinde yetişen, hafif gövdeli, keskin, dengeli beyaz şarapların üretildiği üzümdür. Piemonte’de üretilen Gavi adlı şarapla ünlüdür.

  Cosecha
  (İsp. / Okunuşu: Koseka) Bağbozumu sözcüğünün İspanyolca karşılığıdır.

  Cote Rotie
  (Fr. / Okunuşu: Kot Roti) Rhone Vadisi’nin kuzeyinde bulunan üretim bölgesi ve burada üretilen tam gövdeli; vanilya, ahududu ve baharat aromalı kırmızı şarap. Syrah ve Viognier üzümlerinden üretilir.

  Coteaux du Languedoc
  (Fr. / Okunuşu: Kotö du Langedok) Fransa'nın güney sahillerindeki şarap üretim bölgesi. Fransa’da ilk üzümünün Grekler tarafından burada üretildiği sanılmaktadır. Grenache, Syrah, Cinsault gibi farklı**çeşitlerin harmanlanmasıyla üretilen popüler, sek kırmızı şaraplarıyla ünlüdür.

  Cotes du Rhone
  (Fr. / Okunuşu: Kote du Ron) Rhon Vadisi. Lyon’un güneyinden Avignon’un güneyine kadar uzanan 200 kilometrelik ana bölge. Rhone nehri boyunca uzanan üretim bölgesinin genel adıdır.

  Crianza
  (İsp. / Okunuşu: Krianza) İspanyolca bir terim olan Crianza hem şarabın yıllanma tekniğini hem de ahşap fıçılarda olgunlaştırılmış genç şarapları tanımlamada kullanılan resmi nitelikte terimdir. Crianza olarak anılan şarapların en az 12 ay meşe fıçılarda beklemesi gerekir ve üç yıldan daha az bekletildiyse satılamaz. Eğer bu süre belirtilenden daha kısa olursa şarap semi-crianza adını alır.

  Cru Bourgeois (Fr. / Okunuşu: Krü Burjuva) 1855 tarihli ünlü sınıflandırma Medoc Bölgesi’ndeki şatoları sınıflandırmış fakat binlerce şatoyu dışarıda bırakmış bir tasnifti. Bu şatoların en iyileri için Bordeaux Ticaret Odası 1932 yılında 444 şatoyu kapsayan yeni bir tasnif yaptı. Buna göre en iyi ilk 6 şato “cru bourgeois supérieurs exceptionnel”, ikinci derecedeki 99 şato “cru bourgeois supérieurs”, diğer 339 şato ise "cru bourgeois" olarak tanımlandı. Daha sonra bu tasnife giren tüm şatolar "cru bourgeois" olarak anıldı. Liste 1966 ve 78’de güncellendi.

  Cru Classe
  (Fr. / Okunuşu: Krü Klase) Sınıflandırılmış bölgeler için kullanılan terimdir. Esas olarak, 1855 tarihli Medoc şarapları sınıflandırmasında tanımlanan beş kategoriyi ifade eder. Gironde Ticaret Odası tarafından Medoc bölgesi bağlarının ve şaraplarının birincil, ikincil... beşincil ürünler (premiers, deuxiemes... cinquiemes crus) şeklinde sınıflandırılmasından ibarettir.

  Cumartesi
  Cuma’nın yorgunluğundan ve Pazar’ın stresinden uzak tatil günü. Şarap içmek için ideal gündür. Kayra Şarapları’nın bugün için ürettiği şaraplar da bu gün ile aynı ismi taşır.

  Cumartesi Beyaz
  Elma şekeri, sarı erik, badem ezmesi aromalarının hafif akasya kokularıyla buluştuğu serinletici ve hoş içimli Kayra şarabı. % 12 alkol içerir. Izgara tavuk, balık ve makarna gibi yiyeceklerle uyumludur.

  Cumartesi Kırmızı
  Olgun kiraz, erik ve baharat aromaları taşıyan içimi kolay Kayra şarabı. % 11,5 alkol içerir. Baharatlı ve domates soslu yemekler, pizza, kebap, makarna, cips ve çerez gibi yiyeceklerle uyumludur.

  Cumartesi Roze
  Meyvemsi, frambuaz ve kızılcık aromasının hakim olduğu kolay içimli Kayra şarabı. % 12 alkol içerir. Pizza, kebap, lazanya ve makarnalarla uyumludur.**

  Cuve
  (Fr. / Okunuşu: Küv) Fermantasyon ve harmanlama için kullanılan büyük tank.

  Çakıltaşı
  Sert, kayalık zeminlerde yetişen üzümlerden üretilen şarapların mineralli sert karakterini ifade eder. Degüstasyonda burunda ve damakta aromatik izlenimler incelenirken aranır. Sek beyaz şaraplarda, mesela, Chablis ve Loire Vadisi Sauvignon Blancs’larında sık rastlanır.

  Çalkarası
  Denizli Bölgesi’nde yetiştirilen ve genellikle roze şarap üretiminde kullanılan yerli üzüm türü. Ünlü Ressam İbrahim Çallı’yla hemşehridir. İsmini Denizli’nin Çal ilçesinden alır. Tılsım Roze’nin üretiminde Papazkarası ile birlikte kullanılır.

  Çiçeksi
  Aromaların bir kategorisidir. Menekşe, leylak, gül, lavanta, karanfil, sardunya, papatya, yasemin, portakal çiçeği, elma çiçeği, akasya, badem çiçeği ve şeftali çiçeği kokuları bu grupta toplanır.

  Çim
  Yeni kesilmiş ot kokusunu anımsatan aromaları ifade etmek için kullanılır. Sauvignon Blanc, Semillon ve Merlot üzümlerinde belirgindir.

  Degüstasyon
  (Fr. Dégustation) Şarabın tadılması işlemi. Görünüş, koku ve tat başlıkları altında şarabın değerlendirilmesi.

  Dekantasyon
  (Fr. Décantation) Havalandırma. Şarabın içilmeden önce havayla temas etmesini sağlamak için yapılan işlem. Yıllandırılmış şarapların bukesini ortaya çıkartmak için yapılır. Şarabı dekanter denen Şarabı dekanter denen sürahiye dökerek yapılır.

  Dekanter
  (Fr. Décanter) Şarap sürahisi, karaf.

  Demi-Sec
  (Fr. / Okunuşu: Dömi sek) Yarı sek anlamına gelen sözcük. Şarabın tadında hissedilen şeker ile ilgilidir. Şampanyalarda daha çok rastlanır.

  Denge
  Tek bir unsurun hakim olmadığı ve özellikler arasında uyum olan şaraplar dengeli olarak nitelendirilir. Asit, şekeri; meyve meşemsi tadı ve taneni; alkol asidi ve tadı dengeler. Bu tadların hiçbiri belirgin biçimde öne çıkmıyorsa şarap dengelidir.

  Dinç
  Tam gövdeli, yoğun, kuvvetli şaraplara denir.

  Dijestif
  Yemekten sonra içilen içki.

  Dionyssos
  Eski Yunan kültüründe şarabı yaptığına ve insanlara armağan ettiğine inanılan tanrı. Zeus’un oğullarındandır. Birçok duyguyla birlikte coşkunun ve hüznün de tanrısıdır. Şarapla birlikte sanatın da tanrısıdır. Bağbozumlarında adına şenlikler düzenlenirdi.

  DOC
  (İt. / Denominazione di Origine Controllata) İtalya'da 1963 yılında kurulan, Fransız AOC sistemi benzeri, şarap üretimini düzenleyen sistem. Coğrafi sınırlara, üzüm çeşitlerine, alkol seviyesine, şarapların yıllanmasına göre kaliteyi korumak için uygulanır.

  DOCG
  (İt. / Denominazione di Origine Controllata e Garantita) İtalyan şarapları arasında yüksek kaliteyi temsil eder. İtalyan şarap sisteminde DOC'un bir üst seviyesidir.

  Dolcetto
  İtalya’nın kuzeybatısında Piemonte bölgesinin hafif meyve aromalı şaraplarında kullanılan kırmızı üzüm çeşididir. Dolcetto'nun kelime anlamı "tatlıcık"tır. Dolce bilindiği gibi “tatlı” anlamına gelir.

  Doku
  Degüstasyon sırasında şarabın tadını incelerken ele alınan başlıklardan biridir. Bu başlıkta şarabın ağızda bıraktığı his değerlendirilir. Şarap Yumuşak-Pürüzlü ve Yuvarlak-Köşeli olarak tasnif edilir.

  Dolgun
  Degüstasyonda, orta damakta, tadıyla ağzı dolduran komplike şarabı anlatırken kullanılır.

  Dom Perignon
  (Fr. / Okunuşu: Dom Perinyon) Şampanyanın mucidi olan Fransız keşiş.

  Domaine
  (Fr. / Okunuşu: Domeyn) Malikanenin Fransızca karşılığıdır. Bourgogne'da malikaneler geniş bağları bir araya getiren birimlerdir.

  Dry
  (İng. / Okunuşu: Dray) Sek.

  Dumansı
  Duman benzeri aromaları tanımlamak için kullanılan terim.

  Düz
  Düşük aside bağlı olarak, tattan yoksun ve kalıcılığı olmayan şaraplara denir. Köpüklenme yeteneğini yitiren köpüklü şaraplara da denilebilir.

  Eiswein
  (Alm. / Okunuşu: Aysvayn) Bağda donmuş, geç mahsul üzümlerden yapılan tatlı şaraplara Almanların verdiği isim.

  Einzellagen
  (Alm. / Okunuşu: Aynzılagen) 1971 tarihli Alman Şarap Kanunu’nda tanımlanmış, en küçük bağ birimidir. Asgari 5 hektar olmak zorundadır.

  Ekşi
  Keskin asidi olan şarapları ifade eder.

  Elazığ
  Doğu Anadolu Bölgesi’nin güney batısında, yukarı Fırat havzasında 5000 yıllık tarihî Harput şehrinin günümüzdeki mirasçısı. Şarabın gelişiminde önemli yerleri olan Hitit ve Urartu medeniyetlerinden beri üzüm yetiştirilen bir şehirdir. Bölgede Öküzgözü ve Boğazkere üzümleri yetiştirilir.

  Elazığ Şarap Fabrikası
  1942 yılında Tekel tarafından kurulan bir imalathaneyken 1944 yılında fabrikaya dönüştürüldü. Kuruluşunda 1,16 milyon litre olan üretim kapasitesi 1996 yılında 4 milyon litreye çıkarılmıştır. Kayra Şarapları’nın bir bölümü, Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinden yapılan Terra’lar ve Buğu şarapları bu fabrikada üretilir.

  Elegant
  Yüksek kaliteli, dengeli şarapları tanımlamada kullanılır.

  Emir
  Kapadokya Bölgesi’nde yetişen beyaz şaraplık yerli üzüm. Yetiştiği toprağın da özelliklerini taşıyan, kavun, armut, sarı elma, iğde ağacı, çam ve okaliptüs aromaları taşıyan diri ve sek şarapları ünlüdür. Buğu şarapları Emir monosepajıdır.

  Enology – Oenology
  (Fr. / Okunuşu: Önoloji) Önoloji. Şarap ve şarap yapımı üzerine çalışan bilim dalı.

  Erzeugerabfullung
  (Alm. / Okunuşu: Erzoygerabfulung) Alman şarapçılığında şarabın üretildiği yerde şişelendiğini anlatan terim.

  Etek
  Şarabın rengi.

  Etil Asetat
  Asetik aside eşlik eden şeker ve sirke gibi koku veren madde.

  Faugères
  (Fr. / Okunuşu: Fojere) Languedoc-Roussillon ana bölgesinde bir üretim alanı. Carignan, Grenache, Cinsault ve Syrah üzümlerinden yapılan kırmızı şarapları ile ünlüdür. Çok daha az miktarda Clairette, Bourboulenc ve Grenache Blanc üzümlerinden üretilen beyaz şarapları da vardır.

  Fendant
  Chasselas olarak da bilinmektedir. Almanya ve Alsace civarında da yetiştirilen ancak orijini İsviçre olan beyaz bir üzüm türüdür.

  Fermantasyon
  Mayalanma olarak da bilinmektedir. Şarap yapımındaki temel kimyasal işlemdir. Maya, şekeri alkol ve karbondioksite dönüştürerek üzüm suyunu şaraba çevirir.

  Fıçı
  Şarap üretiminde fermantasyon veya dinlenme aşamasında kullanılan ahşap kaplardır.

  Filoksera
  (Phylloxera) 1800’lerin başında ilk kez görülmüştür. Önce Kuzey Amerika’dan başlamış, daha sonra Avrupa’da hızla yayılmıştır. Bağların tahrip olup, tamamen kurumasına neden olan asma haşaratıdır. Asma biti olarak da anılır.

  Fino
  Jerez ve Puerto de Santa Maria’da flor adı verilen bir maya çeşidi ile dinlendirilmesi ile üretilen açık renkli, zarif Sherry’lere denir. Genellikle soğutularak tüketilmektedir.

  Floral
  Bkz. Çiçeksi.

  Frascati
  (İt. / Okunuşu: Fraskati) İtalya’nın Latium bölgesinin Frascati, Grottaferrata ve Monteporizio Catone kasabaları çevresinde bulunan DOC beyaz şarap üretim bölgesi ve beyaz şaraplarıdır.

  Frizzante
  (Fr. / Okunuşu: Frizante) Az köpüklü İtalyan şarabı.

  Fumé Blanc
  (Fr. / Okunuşu: Fume Blan) ABD’li şarap üreticisi Robert Mondavi tarafından fıçıda dinlendirilerek üretilen Sauvignon Blanc’e konulan isim. Fransa'nın Pouilly-Fume bölgesinde üretilen Sauvignon Blanc’ler kadar iyi bir şarap yapmak amacıyla yola çıkıldığı için bu isim kullanılmıştır. ABD'de marka olarak tescillidir.

  Furmint
  (Mac. / Okunuşu: Furmint) Macaristan’da özellikle Tokaji Aszu şaraplarının üretiminde kullanılan beyaz bir üzüm türüdür.

 2. #2
  Lisans Üye mezrap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16 Mar 07
  Yaş
  38

  Mesajları
  466
  Konuları
  27
  Eklentileri
  13
  Kredisi
  655
  Harcanan
  0
  Kalan
  655

  Standart ŞARAP SÖZLÜĞÜ

  Gamay
  (Fr. / Okunuşu: Game) Beaujolais’nin granit tepelerinde ve kumlu topraklarda yetiştirilen Fransız kırmızı üzüm çeşididir. Meyve aromalı, hafif, orta gövdeli, genç şaraplar yaratmaktadır. Türkiye’de özellikle Trakya’da yetiştirilir. Tılsım Kırmızı üretiminde kullanılır.

  Gattinara
  (İt. / Okunuşu: Gatinara) İtalya’nın kuzeybatısında Piemonte bölgesinde, Nebbiolo ve diğer çeşitlerin harmanlanmasıyla yapılan güçlü, uzun ömürlü kırmızı şarap.

  Geç hasat
  Normal zamanından daha geç toplanan üzümler ve onlardan yapılan şaraplar için kullanılan terim. Bu şarapların şeker oranı yüksektir ve genellikle asil küfün etkisini göstermesi için hasat geciktirilir.

  Gestin
  Sümer dilinde Asma anlamına gelen kelime.

  Gewurztraminer
  (Alm. / Okunuşu: Gevurtztraminır) Fransa'nın Alsace bölgesinde çok yetiştirilen, keskin kokulu, pembe renkli, gösterişli beyaz dömisek ve sek şarap üretiminde kullanılan üzüm çeşididir. Almanya, Orta Avrupa, Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD'de de yetiştirilir.

  Gliserin
  Glikozun fermantasyonu sırasında alkolle birlikte oluşan maddedir. Şaraba tatlılık verir.

  Gövde
  Şarabın damakta bıraktığı yoğunluk ve kalıcılık süresidir. Şaraplar tam, orta ve hafif gövdeli olarak belirlenirler.

  Grappa
  (İt. / Okunuşu: Grappa) Şarap yapımından arta kalan, kabuk, sap ve çekirdeklerin damıtılmasıyla elde edilen yüksek alkollü, sek İtalyan içkisi. Genellikle yemeklerden sonra tüketilir.

  Graves
  (Fr. / Okunuşu: Grav) Bordeaux bölgesi içinde yer alan bir şarap üretim alanıdır. Adını çakıllı toprağından alır. Cabernet Sauvignon başta olmak üzere Cabernet Franc, Merlot kırmızı şarap üzümleri ve Sauvignon Blanc ve Semillon beyaz şarap üzümleri yaygın olarak kullanılır.

  Grenache
  (Fr. / Okunuşu: Grinaş) Genellikle güçlü, yüksek şekerli şaraplar yaratan bir siyah üzüm çeşididir. Fransa’da Chateauneuf du Pape ve Rhone Vadisi'nin en iyi roze şarapları bu üzümden üretilmektedir. İspanya’da Garnacha olarak tanınır ve bu bölgede en fazla kırmızı şarabı üretilmektedir.

  Grosslagen
  (Alm. / Okunuşu: Groslaagen) Büyük bağ anlamına gelen Almanca etiket terimi.

  Güçlü
  Tanen değeri yüksek, damakta yoğun ve kalıcı şaraplar için kullanılır.

  Hafif
  Gövdeden, derinlikten ve tattan yoksunluğu ifade eder. Düşük alkol oranı için de kullanılır.

  Halbtrocken
  (Alm. / Okunuşu: Halptraken) Almanya’da litresinde en fazla 18 gr şeker bulunan, yarı tatlı şaraplar için kullanılan bir etiket terimidir.

  Ham
  Dilde uygunsuz bir ekşilik bırakan, henüz olgunlaşmamış üzümlerden yapılan şaraplar için kullanılır.

  Haut Médoc
  (Fr. / Okunuşu: O-Medak) Bordeaux’un Médoc bölgesinin güneyindeki şarap üretim alanıdır. Tam gövdeli kırmızı şarapları ünlüdür.

  Hermitage
  (Fr. / Okunuşu: Ermitaj) Kuzey Rhone bölgesinde az miktarda beyaz ve çoğunlukla kırmızı şarap üretimleri ile ünlü bölgedir. Rhone nehri kıyılarında yer alan ve kireçli topraklara sahip Tain l’Hermitage kasabası Syrah üzümünden yapılan şarapları ile ünlüdür. Hermitage şarapları zengin, yoğun, baharatlı özelliklere sahip olup, yıllandırılmaya uygun olurlar. Marsene ve Roussane üzümlerinden elde edilen genç beyaz şarapları ise sert, sek ve meyvemsi özelliklere sahiptirler.

  İpeksi
  Şarapta yumuşak, dokuyu tanımlamak için kullanılır.

  Imperial
  İmparator. 6 litre veya 8 standart şişe şarap alan şişe. Methuselah denen şişeyle aynı büyüklüktedir, ancak Methuselah sadece köpüklü şarap şişelerine denir.

  In vino veritas
  (Lat.) Hakikat şaraptadır.

  In vino veritas in aqua sanitas
  (Lat) Şarapta hakikat, suda sağlık vardır.

  Jeroboam
  4 adet 75 cl şişe ölçüsüne eşit şampanya şişeleridir.

  Jurançon
  (Fr. / Okunuşu: Juranson) Güneybatı Fransa’da, Pireneler'in batı tarafında, Pau şehrinin güneyindeki üretim alanı. 25 köyden oluşur. Tatlı şarapları egzotik meyve aromalı ve uzun süre yıllandırmaya uygundur. Fakat toplam üretiminin % 75’i sek şaraplardan oluşur.

  Kaba
  Özellikle taneni veya meşemsi tadı fazla olan, sert ve basit bir tat taşıyan şaraplara denir. Köpüklü şaraplardaki sert köpükler için de kullanılır.

  Kabinett
  (Alm. / Okunuşu: Kabinet) Resmî Alman sınıflandırmasına göre en düşük kaliteli şaraplara verilen isimdir. Hafif yapılı, düşük alkollü sek veya dömisek şaraplardır.

  Kadifemsi
  Zengin, pürüzsüz dokuyu tanımlamak için kullanılanılmaktadır.

  Kalıcı
  Şarabı yudumladıktan sonra tadının ve aromasının damakta uzun süre kalmasını ifade eder. Bkz. Uzunluk.

  Kapsül
  Mantarın ya da şişenin boğazının üzerinde bulunan metal ya da plastik koruyucu. Kapsül, mantarın kurumasını ve şişenin hava almasını önler.

  Kapalı
  Kolaylıkla karakterini açığa çıkarmayan, aroma veya lezzet içinde çekingen kalan, genç, gelişmemiş şarapları tanımlamada kullanılır. Yıllandıkça gelişmesi beklenir.

  Karbonik Maserasyon
  Başta Beaujolais olmak üzere bazı erken tüketilen kırmızı şaraplarda kullanılan bir fermantasyon tekniğidir. Bu teknikle üretilen şaraplarda fermantasyon yoğun karbondioksit altında gerçekleşir.

  Kav
  Şarap mahzeni. Şarapların olgunlaştırmak, eskitmek veya tüketmek amaçlı fıçı ya da şişelerde tutulurlar. Kav olarak kullanılacak mekanın % 70-90 oranında nemli, 16 dereceden soğuk, doğrudan güneş ışığı görmeyen bir yer olması gerekir.

  Kayra
  Anadolu'nun önde gelen bağ bölgelerinde yetiştirilen üzümlerin, bağlarla aynı bölgelerde bulunan üretim tesislerinde tazeliklerini yitirmeden işlenmesiyle üretilen Türkiye şarapları. Terra, Tılsım, Buzbağ, Buğu ve Cumartesi şarapları Kayra’nın ürettiği şaraplardandır. Kayra kelimesi “yüksek tutulan veya sayılan birinden gelen iyilik” anlamını taşır.

  Keskin
  Asit oranı yüksek şaraplara denir.

  Kısa
  Tattıktan sonra etkisi uzun sürmeyen şaraplar için kullanılır.

  Kızarmış ekmek
  Meşe fıçıda dinlendirilen şaraplarda oluşan aromalardan biridir.

  Kompleks
  Degüstasyonda denge ve bitiş tanımlanırken kullanılan terimdir. Basit olma durumunun zıttıdır.

  Kolaj
  Fermantasyondan sonra, şarabın kendi kendine durulmasını beklemek yerine yasal olarak uygun organik maddeler katılarak yapılan durultma işlemidir. İnceltme ya da durultma da denir.

  Koşer
  Musevi din kurallarına uygun olarak üretilen tüm gıda ürünlerine ve bu arada şaraplara da denir.

  Kupaj
  Farklı üzümlerden yapılan şarapların şişelenmeden önce harmanlanmasıdır. Üzümlerin hangilerinin ve hangi ölçülerde nasıl harmanlanacağı geleneksel uygulamalarla ve bazı ülkelerde kanunlarla belirlenmiştir.

  Küv
  Bkz. Cuve.

  Lambrusco
  (İt./ Okunuşu: Lambrusko) İtalya’da özellikle kuzey bölgelerinde yetiştirilen üzüm çeşididir. Kırmızı, beyaz veya roze şarap yapımında kullanılır.

  Languedoc-Roussillon
  (Fr. / Okunuşu: Langdok-Rusiyon) Fransa’nın güneyinde, Akdeniz kıyısında, Rhône ve Camargue’nun batısından İspanya sınırına uzanan önemli bir şarap üretim bölgesidir.

  Limousin
  Fransa’nın iç kesimlerinde ormanlık bölge ve burada yetişen, fıçı yapımında kullanılan Fransız meşesi. Konyakların dinlendirilmesinde tercih edilir.

  Loire
  (Fr. / Okunuşu: Luvar) Fransa'nın iç kesimlerinden Loire Nehri boyunca uzanarak Atlantik kıyısındaki Nantes şehrine kadar uzanan önemli bir şarap bölgesidir. Loire Fransa’nın en uzun nehridir.

  Madeira
  Fas’tan 400 mil açıkta bulunan, Atlantik'te bir Portekiz adası ve bu adanın ünlü, güçlendirilmiş şarabı.

  Maderize
  Oksitlenmiş şaraplarda rastlanan bir hatadır. Kahverengimsi renk, aroma ve tattan anlaşılır. Çürümüş fındık aromasını anımsatan bir tat oluşur.

  Madiran
  (Fr. / Okunuşu: Madiran) Güneybatı Fransa'da, Adour Nehri kenarında, tam gövdeli kırmızı şaraplarıyla ünlü bölge.

  Magnum
  (Fr.) 2 adet 75 cl şişeye eşit ölçüde 1,5 litrelik şampanya şişesi.

  Malbec
  (Fr. / Okunuşu: Malbe) Cot üzümlerinin Bordeaux bölgesinde kullanılan alternatif adıdır. Kırmızı şaraplık bir üzüm çeşididir. Koyu renklidir ve genellikle böğürtlen aromaları hissedilir.

  Malik Asit
  Şarapta bulunan asitlerdendir. Şaraba ekşilik verir. Olgunlaşmamış üzümlerde yüksek oranda bulunur. Üzümler geliştikçe azalır. Şarapta fermantasyondan sonra da yüksek olarak varsa, şarap malolaktik fermantasyondan sonra da yüksek olarak varsa, şarap malolaktik fermantasyona tabi tutulur. Bkz. Malolaktik Fermantasyon

  Malolaktik Fermantasyon
  Asiditesi yüksek şaraplarda, uygun asit oranı ve tadı elde etmek için uygulanan yöntemdir. Şaraptaki malik asidin laktik asit ve karbondiokside çevrilmesidir. Şarabın bulunduğu ortamdaki sıcaklığın artışı kendiliğinden malolaktik fermantasyona uğramasına sebep olabilir. Chardonnay gibi beyaz şaraplara karmaşıklık katar; Cabernet ve Merlot gibi kırmızı şarapları ise tatlılaştırır.

  Malvasia
  (İt./ Malvezya) İtalya'nın en eski beyaz üzümlerindendir. 2000 yıllık geçmişi olduğu kabul edilir. Parfüm benzeri hoş kokuları vardır. Portekiz’de, İspanya’da, Fransa’da, Avustralya’da, Yugoslavya’da, Avusturya’da ve Almanya’da da yetiştirilir.

  Mantar
  Mantar ağaçlarının kabuklarından üretilen geleneksel şişe tıpasıdır ve bunlar şişeyi mühürlemenin en iyi yoludur. Botanikteki ismi “Quercus Suber” olan ve en çok Portekiz’de yetiştirilen bir ağaçtan elde edilir-edilmelidir.

  Manzanilla
  (İsp. / Okunuşu: Manzanilla) Fino türü Sherry’lerdendir. Sanlucar de Barrameda isimli sahil şehrinde üretilmektedir. Narin ve solgun yapıdadırlar ve alkol oranı %15,5 ile 19 arasındadır.

  Margaux
  (Fr. / Okunuşu: Margo) Fransa’da Bordeaux, Bordeaux’da Medoc, Medoc’da da Margaux (Margaux’da da Chateau Margaux)... Fransız şarapçılığının en ünlü üretim alanı. Burada Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot üzümleri yetiştirilir. 5 ile 25 yıl arasında yıllandırılabilen gövdeli kırmızı şarapları ünlüdür. 18 Grand Cru üretim alanını kapsar. Bölgede üretim yapan 80 şato ve malikane vardır. Fransızca bir kadın ismidir ve “inci” anlamına gelir.

  Marsanne
  (Fr. / Okunuşu: Marsan) (Fr. / Okunuşu: Marsan) Fransa’da Rhone Vadisi’nin kuzeyinde bolca yetiştirilen beyaz üzüm çeşididir. Crozes-Hermitage ve Saint-Joseph beyaz şaraplarının üretiminde kullanılır.

  Maserasyon
  (Fr. Maceration) Şıranın üzüm kabukları ve posası ile bekletilmesi işlemidir. Kırmızı şarap yapımında uygulanır. Bu sayede kabuklardaki aroma, tanen ve renk şaraba geçer. Beyaz şaraplarda uygulanmaz. Kelime anlamı ıslatıp yumuşatmadır.

  Master of Wine
  (İng. / Okunuşu: Mestır of Vayn) 1953 yılında İngiltere'de kurulan Şarap Uzmanları Enstitüsü tarafından verilen uzmanlık ünvanı. 3 gün süren sınavında, uzmanlar gözetiminde 36 çeşit şarabın degüstasyonu yapılır. Sınavı geçenler isimlerinin sonunda M.W. kısaltması kullanabilir.

  Mat
  Parlaklıktan yoksun olan kırmızı şaraplara denir. Olumsuz bir özelliktir.

  Mayşe Fermantasyonu
  Maserasyon fermantasyon olarak da bilinmektedir. Üzümler parçalandıktan sonra elde edilen cibre preslenmeden aynı şıranın içerisinde bırakılır.

  Meritage
  (İng. / Okunuşu: Merıtıc) Kaliforniya şaraphanelerinde geleneksel Bordeaux üzümlerinden yapılan Amerikan şarapları için kullanılan terim. 1988’de üretilmeye başlanıp, 1989’da marka olarak tescillenmiştir. Merit (değer) ile heritage (miras) kelimeleri birleştirilerek oluşturulmuştur.

  Merlot
  (Fr. / Okunuşu: Merlo) Pürüzsüz, eriksi, olgun, tatlı ve sulu şaraplık üzüm. Özellikle Bordeaux’da yetiştirilir. Cabernet grubunda sınıflandırılır. Kırmızı şarap yapımında kullanılır. Salkımları sık ve konik biçimindedir. Tüm Avrupa ve Yeni Dünya ülkelerinde de yoğun olarak yetiştirilmektedir.

  Meşe
  Fıçı yapımında en çok tercih edilen ağaç cinsidir. Meşe fıçıda bekletilen şarapların barındırdığı aroma. Meşe şaraba vanilya, hindistan cevizi, sandal ağacı, tereyağı, kızarmış ekmek, çikolata, acı kahve gibi aromalar da katar.

  Methode Champenoise
  (Fr. / Okunuşu: Metod Şampenuaz) Methode Traditionelle olarak da bilinmektedir. Tamamen Şampanya methodu ile üretilmiş; ancak şampanyanın orijini Fransa’daki Champagne bölgesi dışında ve diğer ülkelerde kullanılan bir terimdir. Bu yöntemde şarap şişe içinde de fermantasyona girer ve karbondioksit üretir.

  Methuselah
  8 adet 75 cl şişeye eşit şampanya şişesidir.

  Mey
  Türkiye’nin en büyük, dünyanın sayılı alkollü içecek üreticilerinden biridir. Tekel’in alkollü içecekler bölümünü özelleştirme sonucunda devralan Nurol Holding, Özaltın İnşaat, Limak Limak İnşaat ve Tütsab ortak girişim grubu tarafından 2004 yılında kurulan şirkettir. 17 fabrika ve 4 işletmesinde 70 milyon litre üretim kapasitesine sahiptir. Mey kelimesinin sözlük anlamı “şarap” veya “içki” anlamına gelmektedir.

  Meyve
  Degüstasyonda burunda ve damakta şaraptaki meyve tatları ve aromaları da incelenir. Şaraplarda orman meyveleri, turunçgiller, elma, kayısı, kiraz, ananas, kavun, dut ve incir gibi çok farklı meyvelere ait aroma ve tatlara rastlanabilir.

  Mikroklima
  Kendini çevreleyen geniş alandan daha farklı olarak küçük, belirlenmiş bir alanda görülen iklim. Mikroklima şarapların özelliklerini etkiler.

  Minervois
  (Fr. / Okunuşu: Minervua) Güney Fransa’da, Languedoc ve Roussillon bölgelerinin şaraplarıdır. Carignan, Grenache ve Cinsault üzümlerinden elde edilen şarapları kolay içimli ve erken tüketilen niteliktedir.

  Mise en bouteille au Chateau (Mis en bouteille au domaine)
  (Fr. / Okunuşu: Miz-en botiye –o şato- o domeyn) Şarabın üretildiği yerde şişelendiğini ifade eden Fransızca terim. Mise en bouteille, Mis au chateau/domaine şekillerinde kısa olarak da kullanılır. Yasal çerçeve içinde yapılabilir ve terimin ürünlerde kullanımı bu koşulları yerine getirmeye bağlıdır.

  Misket
  Anavatanı Anadolu ve Ege Adaları olan, bilinen en eski şaraplık üzümlerden biri. Çiçek ve meyve aromalı şaraplarıyla ünlüdür. Vitis Viniferanın atası olduğu kabul edilir. 200 civarında çeşidi vardır. Fransızlar Muscat, İtalyanlar Moscato olarak isimlendirir.

  Monopole
  (Fr. / Okunuşu: Monopol) Bazı Fransız şaraplarında şarabın isminin tek sahibi olduğunu göstermek için kullanılan terim. “Tekel” anlamına gelmektedir.

  Monosepaj
  (Fr. Orijinal: Mono Cepage): Tek üzüm türünden üretilen şarap. Varyetal.

  Montepulciano
  (İt. / Montepulçiano) İtalya'da Abruzzi bölgesinin iyi bilinen, kaliteli kırmızı üzümüdür. Gövdeli şarapları olur. Montepulciano d'Abruzzo örnektir. Aynı zamanda Rosso Conero ve Rosso Piceno'da kullanılan üzümdür.

  Moscato
  (İt. / Okunuşu: Moskado) Bkz. Misket.

  Mourvedre
  (Fr. / Okunuşu: Murvedu) Gövdeli, az asitli ve açık kırmızı renkli şaraplar meydana getiren bir üzüm çeşididir. Fransa başta olmak üzere Kaliforniya ve Avustralya’da yine kupaj amaçlı olarak yetiştirilir.

  Müller-Thurgau
  (Alm. Okunuşu: Müller-Turgov) Almanya’nın Riesling ve Sylvaner üzümlerinin beyaz melezidir. Almanya dışında İtalya’da, Avusturya’da, Macaristan’da, Yeni Zelanda’da yetiştirilmektedir. Şarapları yumuşak ve aromalıdır.

  Muscadet
  (Fr. / Okunuşu: Möskade) Loire bölgesinin en batısında bulunan ve yine kendi ismi ile anılan üzümlerinden beyaz şarap üreten bölgenin ismidir. Taze, sek karakterde olup özellikle deniz mahsülleriyle uyum sağlarlar.

  Muscat
  Bkz. Misket.

  Nane
  Baharat aromaları arasındadır. Kaliforniya’da yetiştirilen bazı Cabernet üzümlerinde ve Zinfandellerde rastlanabilir.

  Nebbiolo
  (İt. / Okunuşu: Nebiyolo) İtalya’nın kuzey batısındaki Piemonte’de yetiştirilen kırmızı üzüm çeşidi. Barolo ve Barbaresco gibi ünlü şarapların yapımında kullanılır. Çoğu kez doğal olarak iyi bir bileşiğe sahiptir. Kelimenin kökü “Nebbia” İtalyanca’da sis demektir. Piemonte dağlarının sisi ünlüdür.

  Nebuchadnezzar
  (Okunuşu: Nebukadnezar) 15 litre veya 20 standart şişe şarap alan en büyük şarap şişesi. Nebukadnezar, ünlü asma bahçelerini yaptıran ve İsrail’i fetheden Babil kralıdır.

  Negociant
  (Fr. / Okunuşu: Negosyen) Bağcılık yapmadan, satın aldığı üzümleri kullanarak şarapçılık yapan, şişeleyip kendi etiketleri altında satan tüccarlara verilen Fransızca isimdir. Bourgogne’da yaygın bir iştir. Kelime anlamı simsar, tacir.

  Non-vintage
  (Fr. :Non-vintaje) Tek bir yıla ait olmayan şarapların harmanlanmasını ifade eder. Porto, Sherry gibi güçlendirilmiş şaraplarda ve köpüklü şaraplarda sıkça uygulanır. Birden fazla bağbozumunun harmanlanmasıyla üretilir. Kısaltması NV’dir.

  Nouveau
  (Fr. / Okunuşu: Nuvô) Yeni sözcüğünün Fransızca karşılığı olan “Nouveau” hafif, meyveli, genç, hemen içilen, yıllandırılmayan şarapları tanımlamada kullanılır. Yıllar hatta aylar yerine birkaç hafta içinde tüketilmesi gereken şaraplara verilen bir isimdir. En ünlü ve başarılı nouveau; Beaujolais bölgesinde elde edilmiştir.

  Nuh
  Tevrat’a ve İncil’e göre şarabı bulduğuna inanılan peygamber.

  Oenology
  (Önoloji) Bkz. Enology

  Okaliptus
  Anavatanı Avustralya olan, mora çalan kırmızı çiçekleri olan sıcak iklimlerde yetişen ağaç. Bazı şaraplarda okaliptüs aromasına da rastlanır. Degüstasyonda baharat/sebze aromaları arasında sınıflandırılır. Emir üzümlerinden üretilen şaraplarda da rastlanır.

  Oksidasyon
  Şarabın havayla temas etmesi sonucu uğradığı deformasyon. Üretim sürecinde oluşabileceği gibi mantarın hava sızdırmasıyla da oluşabilir. Sherry ve Madera gibi güçlendirilmiş şaraplarda kontrollü olarak uygulanır.

  Okside
  Oksidasyona uğramış şaraba denir. Okside şarapta aseton, sirke, uhu, sabun, mum kokuları gibi kokular oluşur.

  Olgun
  Şişede yıllandıktan sonra tatları açığa çıkmış, tamamen gelişmiş, içime hazır hale gelmiş şarap.

  Oloroso
  (İsp. / Okunuşu: Oloroso) “Güzel kokulu” sözcüğünün İspanyolca karşılığıdır. Sherry’nin iki önemli kategorisinden biri olan Oloroso koyu ve tam gövdelidir. % 17 ile 22 derece alkol oranında bulunabilmektedir.

  Optima
  (Alm. / Okunuşu: Optima) 1970’lerde geliştirilen yüksek şekerli, düşük asitli, melez, Alman beyaz üzümü. Silvaner, Riesling, Müller ve Thurgou üzümlerinin karışımından üretilmiştir.

  Orta damak
  Şarabı yudumlamadan (veya tükürmeden) önce ağızda bir süre tutmanın damakta bıraktığı etkiyi tanımlamak için kullanılan terim.

  Orman meyveleri
  Şarabın aromasını tanımlarken ahududu, böğürtlen, kırmızı yaban mersini ve kiraz gibi aromaları kapsayan grubu tanımlamak için kullanılan genel isim.

  Otsu
  Yeni kesilmiş ot kokusunu anımsatan aromaları ifade etmek için kullanılır. Sauvignon Blanc, Semillon ve Merlot üzümlerinde belirgindir. Biçilmiş çim olarak da tanımlanır.

  Osiris
  Eski Mısır’da insanlara şarap yapmayı öğreten tanrı. Şarapla birlikte tarımı, buğday ve üzüm yetiştirmeyi, bira yapmayı da öğrettiğine inanılırmış.

  Önoloji
  Bkz. Enology

  Öküzgözü
  İsmini iri yuvarlak ve koyu renkli tanelerinden alır. Doğu Anadolu’da, özellikle Elazığ’da yetiştirilir. Terra Öküzgözü-Boğazkere ve Buzbağ’da kupaj olarak, Terra- Öküzgözü’nde ise tek başına kullanılır. Yapılı, kalıcı, kırmızı meyvemsi, dolgun, hafif tanenli özellikleriyle yıllandırmaya uygun şarapların üretiminde kullanılır.

  Önde
  Damakta meyve tadını iyi veren şaraplar için kullanılır.

  Özüt
  Degüstasyon sırasında tatsal incelemede şarabın içindeki tat zenginliği ve yoğunluğunun incelendiği kategoridir. Üzümden şaraba geçen tatlar dikkate alınır. İki başlıkta; hafif, orta, yoğun ve silik, beklenen, zengin olmasına göre değerlendirilir.

  Papazkarası
  Trakya’da, Tekirdağ ve çevresinde üretilen kırmızı şaraplık yerli üzüm türü. Kırmızı ve roze şaraplarda hafif gövdeli, hoş içimli, zarif sonuçlar verir. Tılsım Roze üretiminde Çalkarası ile kupaj yapılarak kullanılır.

  Parfüme
  (Fr. Perfumed) Yoğun çiçeksi aromalar içeren beyaz şaraplara denir.

  Partiküllü
  Şarabın görsel incelemesinde, ışığa tutulduğunda görülebilen küçük miktarda parçacıkları olan şarapları tarif etmek için kullanılır. Partiküller şarabın kötü olduğu anlamına gelmez. Bazı şaraplar aroma ve tatları koruması için süzülmez.

  Passito
  (İt. / Okunuşu: Pasito) Toplanmış üzümlerin sıkılıp fermantasyona tabi tutulmadan önce kurutulması yöntemi ve bu yöntemle yapılan İtalyan şarabı. Üzümler hasırlara serilerek bir süre kurumaya bırakılır. Böylece şeker ve tatları yoğunlaşır.

  Penedes
  (İsp./ Okunuşu: Penede): Katalonya’da, Barcelona’nın güneybatısında, İspanya’nın en büyük ve en önemli şarap bölgelerinden bir tanesidir. Köpüklü şarap yapım merkezi olmak dışında; Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Merlot, Riesling ve Pinot Noir üzümleri yerel üzümlerle beraber yetiştirilmektedir.

  Periquita
  (Prot. / Okunuşu: Periküta) Portekiz’in güneyinde, kuvvetli, orta gövdeli kırmızı üzümlerinin yetiştirildiği bölge.

  Petillant
  (Fr. / Okunuşu: Pötiyan) Fransızların az köpüklü şaraplar için kullandıkları terim. Aynı içki için İtalyanlar frizzante, Almanlar spritzig kelimelerini kullanır.

  Petite Sirah
  (Fr. / Okunuşu: Pöti Sira) Kuzey ve Güney Amerika’da, özellikle Kaliforniya’da geniş bir alanda yetişen kırmızı üzüm çeşididir. Rhone Vadisi’nde yetiştirilen Syrah ile karıştırılmamalıdır.

  Petit Verdot
  (Fr. / Okunuşu: Pöti Verdo) Cabernet Sauvignon harmanında kullanılan, genellikle Bordeaux’da yetişen kırmızı üzüm. Eskiye oranla, günümüzde çok az yetiştirilmektedir.

  Petrus
  (Fr. / Okunuşu: Petrus) 1925’de kendisine miras kalan Chateau Petrus’u devralan Bayan Loubat’ın yetenekleri sayesinde meşhur olmuş şato ve şarapları. Kraliçe Elizabeth ve Prens Philip’in düğününde sunuldu. Daha sonra Kennedy’nin favori içkisi ve tüm zenginlerin gözdesi oldu. Pomerol bölgesinin en ünlü ve Bordeux bölgesinin en pahalı şaraplarını üretir.

  pH
  Şarabın içerdiği asit yoğunluğunu ölçen birimdir. pH düştükçe şaraptaki asit oranı artar.

  Phylloxera
  Bkz. Filoksera

  Piemonte
  (İt. / Okunuşu: Piemonte) İtalya’nın kuzeybatısında kırmızı şaraplarıyla ünlü bölge. Kelime anlamı “Dağın ayakları”dır.

  Pinotage
  (Fr. / Okunuşu: Pinotaj) Pinot Noir ve Cinsaut melezi kırmızı üzüm çeşidi. Sadece Güney Afrika’da yetişir. Yüksek sıcaklıkta fermante edilip meşede dinlendirilir. Çilek aroması vardır. Güney Afrika’da hatalı biçimde “Hermitage” olarak anılır. İsmi bu kelimeyle pino’nun birleşiminden türetilmiştir.

  Pinot Blanc
  (Fr. / Okunuşu: Pino Blan) Sek, orta gövdeli, beyaz şarapların yapımına uygun beyaz şaraplık üzüm türü. Chardonnay üzümüne benzer özellikler taşımaktadır.

  Pinot Gris
  (Fr. / Okunuşu: Pino Gri) Tatlı, sek, gevrek beyaz şarapların yapımında kullanılan beyaz Fransız üzümü.. Bazen sezilen misk kokusuyla deniz ürünleri ve balıklara uygundur. Alsace’da yetişenine “Tokay d’Alsace” da denir. İtalya’da adı Pinto Grigio’dur. Gri, Türkçede de kullanıldığı anlamdadır.

  Pinot Meunier
  (Fr. / Okunuşu: Pino Menuye) Fransa’nın Champagne bölgesinde üretilen Pinot Noir ve Chardonnay’le şampanya yapımında kullanılır. Pinot Noir üzümünün farklı bir varyasyonudur.

  Pinot Noir
  (Fr. / Okunuşu: Pino Nuvar) Bourgogne’da yetiştirilen, asil, saygın siyah üzüm çeşididir. Kadifemsi yapısı ile tanınan kırmızı şarapları ünlüdür. 2000 yıldan daha uzun süredir yetiştirildiği biliniyor. Anavatanına istinaden Almanya ve Avusturya’da "Spätburgunder"; Yugoslavya’da "Burgundac" ve Kuzey İtalya’da "Blauburgunder" isimleriyle anılır. Avrupa’nın birçok ülkesinde, ABD, Brezilya, Arjantin, Avustralya, Yeni Zelanda ve Cezayir’de de yetiştirilir. Ancak yetiştirilmesi güçtür, terroire çok önemlidir. Bağların doğuya bakan yamaçlarda bulunması ve iyi güneş alması, kalkerli toprakta yetişmesi, toprağın drenajının iyi olması gerekir.

  Pişkin
  Fazla olgunlaşmış ya da sıcak bölgelerde yetişmiş üzümlerden yapılan şarapları tanımlamada kullanılır.

  Plonk
  (İng. / Okunuşu: Plank) Basit, pahalı olmayan, sıradan şaraplara denir. Avustralya’da argo olarak kullanılan kelime zamanla İngilizce’ye yerleşmiştir.

  Pomace
  (Fr. / Okunuşu: Pamas) Bkz. Cibre. Fransızlar cibreden “Pomace Brandy” olarak anılan bir çeşit brandy yapar. Fransa’da Marc, İtalya’da Grappa ve Portekiz’de Bagaceira da aynı anlama gelir.

  Pomerol
  (Fr. / Okunuşu: Pomero) Bordeaux ana bölgesinde Dordogne Nehri’nin sağ yakasında bulunan küçük ama önemli bir üretim bölgesi. Burada büyük şatolara rastlanmaz, 1960’lara kadar tanınmayan bir bölgeydi.

  Private Reserve
  (İng. Okunuşu. Priveyt Rizörv) Herhangi bir kanuni güvencesi olmayan, ABD şaraplarının etiketlerinde kullanılan pazarlama amaçlı tanımlardan biri. “Özel Rezerv” anlamına gelir.

  Provence
  (Fr. / Okunuşu: Prevens) Fransa’nın güneydoğusunda, Fransız Rivieara’sı ya da Cote d’Azur olarak tanınan meşhur sahillerin bulunduğu bölge. Roze şaraplarıyla ünlüdür.

  Puro kutusu
  Genellikle klasik Médoc Cabernet Sauvignon’da hissedilen koku. Degüstasyonda aroma ve buke kontrolünde “Orman Kokuları” başlığı altında değerlendirilir. Sedir kokusuna benzer. Puro kutuları sedir ağacından yapılır.

  Pürüzlü
  Dokusu memnun edici olmayacak kadar acı ya da keskin olan.

 3. #3
  Lisans Üye mezrap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16 Mar 07
  Yaş
  38

  Mesajları
  466
  Konuları
  27
  Eklentileri
  13
  Kredisi
  655
  Harcanan
  0
  Kalan
  655

  Standart ŞARAP SÖZLÜĞÜ

  QBA (QUALITÄTSWEIN BESTIMMTER ANBAUGEBIETE)
  1971 yılında yürürlüğe giren Alman Şarap Yasası.

  Rainwater
  (İng. / Okunuşu: Reynwotır) Dömisek Madeira’ya verilen isimdir. Kelimenin kökeninin, yağmur altında kalıp su çeken Madeira fıçılarıyla ilgili olduğu sanılıyor.

  Recioto
  (İt. / Okunuşu: Resiyoto) İtalya’nın kuzeydoğusunda, Veneto bölgesinde fazla olgunlaşmış üzümlerden özel yöntemlerle üretilen tatlı şarap. En iyi örnekleri, tatlı kırmızı Recioto della Valpolicella’dır.

  Rafine
  İyi dengelenmiş kırmızı şarapları tanımlamada kullanılır.

  Rehoboam
  4.5 litre ya da 6 şişe şarap alan büyük şişe. Tevrat’a göre Şlomo’nun (Süleyman) ölümünden sonra tahta geçen kraldır.

  Reserva
  (İsp. / Okunuşu: Riserva) Teknik özellikleri belirli olan şarabın satılmadan önce uzun bir süre yıllandırılmasını tanımlayan İspanyolca terim. Kırmızı şarapların bu isimle adlandırılması için, en az bir yılı ahşap fıçıda olmak üzere en az üç yıl yıllandırılmalıdır.

  Rheingau
  (Alm./ Okunuşu: Rayngov) Rhein Nehri boyunca uzanan önemli bir Alman şarap bölgesidir. Çoğu güneye bakan yamaçlardaki doğal bağlarıyla ünlüdür. Daha çok beyaz şaraplık üzümler üretilir.

  Rhone
  (Fr. / Okunuşu: Ron) Güney Fransa’da, Rhone Nehri boyunca uzanan Chateaneuf-du-Pape gibi birçok önemli şarabın üretildiği tarihi şarap bölgesidir. Kuvvetli kırmızı şaraplarıyla ünlüdür.

  Riesling
  (Alm./ Okunuşu: Riisling) En iyi beyaz üzüm çeşitlerinden biri. Asil üzümler arasında sayılır. Almanya’da 500 yıldır yetiştirilir. Şarapları kompleks yapılı, baharat ve meyve aromalı, uzun bitişlidir.

  Rioja
  (İsp. / Okunuşu: Rioha) İspanya’nın kuzeyindeki çok önemli şarap bölgesi. Beyaz ve rozeleri de güzeldir ama kırmızı şarapları ülkenin en iyileridir. Ağırlıklı olarak kırmızı şaraplık üzümler üretilir, Tempranillo bölgede yetişen en önemli üzümdür.

  Ripasso
  (İt. / Okunuşu: Ripasso) İtalya’da şarap yapımında şaraba zenginlik ve gövde kazandırmak için kullanılan özel bir yöntemdir. Normal fermantasyondan sonra şarap Recioto tortusu içeren fıçılara konur. 2-3 hafta bu fıçılarda bekletilen şarap renk ve tat kazanır.

  Roze
  Pembe şarap. Fermantasyonun erken aşamasında, kırmızı üzümlerin cibresi şıraya çok fazla renk vermeden şıranın cibreden ayrılmasıyla elde edilir.

  Rousanne
  (Fr. / Okunuşu: Rozan) Fransa’nın Rhone Vadisi’nin kuzeyinde üretilen, genellikle Marsanne ile harmanlanarak kullanılan beyaz üzümdür.

  Rustic
  (Fr. / Rustik) Eski yöntemlerle yapılan ya da öyleymiş gibi bir tat veren şaraplara denir.

  Saint-Chinian
  (Fr. / Okunuşu: Sen Şiniyan) Fransa'nın güneyindeki Languedoc alanında bulunan bir köy ve apelasyon. Languedoc-Roussillion ana bölgesindeki Faugeres bölgesine bağlıdır. Baharat aromalı kırmızı şaraplarıyla ünlüdür.

  Saint-Emilion
  (Fr. / Okunuşu: Sen Emilyon) Fransa'nın Bordeaux bölgesindeki bir şarap üretim alanı. Merlot ile yapılan kırmızı şaraplarıyla tanınır. Cabernet Franc üzümleri de önemlidir.

  Saint-Estephe
  (Fr./ Okunuşu: Sen Estef) Bordeaux ana bölgesindeki Haut-Medoc'un kuzeyinde bulunan üretim alanı. Grand Cru şaraplarıyla tanınır.

  Salmanazar
  Normal boyuttaki 12 şişeye denk düşebilecek, 9 litre şarap alabilen büyük şişe. Salmanazar, Asur kralıdır. Asur Van Gölü ve çevresinde kurulmuş bir medeniyetti.

  Sangiovese
  (İt./Okunuşu: Sanjioveze) Orta İtalya'daki Toskano’nun önemli kırmızı şarap üzümüdür. Taze, hafif, genç şaraplardan tam gövdeli şaraplara kadar çeşitli şarapların üretiminde kullanılan çok eski bir üzüm türüdür. Romalılar tarafından da kullanıldığı, kelimenin “Sanguis Jovis” kökünden geldiği, bunun da “Jüpiter’in kanı” anlamına geldiği sanılmaktadır.

  Saplı
  Üzüm sapını veya asmasını hatırlatan çiğ bir tadı ve aroması olan, muhtemelen olgunlaşmamış üzümlerden yapılmış şaraba denir.

  Sauvignon Blanc
  (Fr. / Okunuşu: Sovinyon Blan) Asıl olarak Fransa'nın Bordeaux bölgesindeki Loire'de yetişen soylu, beyaz üzüm türüdür. Dünyanın birçok yerinde de yetiştirilir. Genellikle Semillon üzümleriyle harmanlanır ve türlere göre farklılık gösterir. Yumuşak, iddialı şarapları olur. Bu üzümden yapılan şaraplarda çimen, misk ve bektaşi üzümü gibi yeşil meyveleri çağrıştıran güçlü aromalar vardır.

  Schaumwein
  (Alm. / Okunuşu: Şoumvayn) Köpüklü şarabı ifade etmek için kullanılan Almanca terim.

  Scheurebe
  (Alm. / Okunuşu: Şerub) Almanya'nın Rhine bölgesinde bolca yetiştirilen yeni tür bir üzüm. 1916 yılında botanikçi George Scheu tarafından Riesling ve Silvaner üzümleri kullanılarak üretilmiştir. Genellikle tatlı ve geç toplanan üzümlerden yapılan şarapların üretiminde kullanılır. Mucidinin adı Scheu ile şarap anlamına gelen Rebe kelimeleri birleştirilerek isimlendirilmiştir.

  Sebze
  Sebze Sebze aromalarını tanımlamak için kullanılır. Şarapta fasulye, kereviz, enginar kokularına rastlanabilir.

  Sedir
  Sedir aroması özellikle meşede dinlendirilmiş Cabernet Sauvignon bukesinde bulunur.

  Sediment
  Tortu. Kırmızı şarapta, yıllanma işlemi sırasında şişede biriken kalıntı. Genellikle olumsuz bir özellik olarak görülmez.

  Sek
  Şekeri az veya tamamen şekersiz şarapları tanımlamakta kullanılır. Üzüm suyunda bulunan şekerin tamamen fermante olduğu anlamına gelir. Sek şarapta ortalama olarak litrede 4 gram şeker bulunmalıdır. Fransa’da bu miktar 2 gram olarak kabul edilir, Almanya’da ise 9 gram olarak kabul edilir.

  Sekt
  (Alm. / Okunuşu: Zekt) Yüksek kalitedeki köpüklü Alman şarabı. “Qualitätschaumwein” da denir. Genellikle tek çeşit üzümden -genellikle Riesling- yapılır. Diğer köpüklü şaraplara göre daha tatlı ve aromalı olmasıyla tanınır.

  Semillon
  (Fr. / Okunuşu: Semiyon) Fransa'nın Bordeaux bölgesinde geleneksel olarak yetiştirilen beyaz şaraplık üzüm. Dünyanın birçok bölgesinde ve Türkiye’de Trakya’da yetiştirilir. Cabernet Sauvignon gibi birçok üzüm ile kupaja girebilir. Tılsım ve Cumartesi Beyaz şaraplarında da kullanılmaktadır.

  Sepaj
  (Fr. Cépage) Şarap yapılan üzümün çeşididir.

  Sert
  Yüksek asitli veya tanenli, ağız buruşturan bir etki yaratan şaraplara denir. Yıllanmaya uygun olan genç kırmızı şaraplarda sık rastlanan bir özelliktir.

  Seyval
  (Fr. / Okunuşu: Seyval) Fransız-Amerikan melezi üzüm. ABD’nin doğusunda, İngiltere’de ve Fransa’da küçük bir bölgede yetiştirilir. Sek beyaz şarap üretiminde kullanılır.

  Sherry
  (İng. / Okunuşu: Şeri) İspanya’nın Jerez de la Frontera bölgesinde Polamino üzümleri kullanılarak yapılan güçlendirilmiş şarap. Sherry'lerin de tatlıdan seke çeşitleri vardır. Fino ve Oloroso olarak iki ana çeşittir. Bkz. Fino, Oloroso, Amontillado, Manzanilla

  Shiraz
  Avusturalya ve Güney Afrika'da Şiraz üzümünün yazılışı. Bkz. Şiraz

  Sıcak Şarap
  Bazı tatlandırıcı ve koku verici maddeler eklenerek sıcak içilen kırmızı şaraplara denir. Şeker, limon, portakal, elma karıştırılabilir. Karanfil, küçük hindistan cevizi ve tarçın gibi baharatlar katılabilir.

  Sıkı
  Tanen ve asidi yüksek olmasına rağmen mükemmel dengeli şaraplara denir. Genellikle genç şarabı ifade etmek için kullanılır.

  Sinirli
  Fazla meyve tadı olmayan ama alkol ve asit dengesi iyi şarapları tanımlar.

  Sommelier
  (Fr. / Okunuşu: Someliye) Restoranlardaki şarap garsonuna verilen isimdir. Sommelier’in işi şarabı doğru ve uygun sıcaklıkta sunmak, doğru yemek-şarap uymunu sağlamak, üzüm ve şarap özelliklerini müşteriye eksiksiz bir şekilde ifade etmektir.

  Spanna
  (İt. / Okunuşu: Spana) Nebbiolo üzümünden yapılan şarabın yerel ismi.

  Sparkling
  (İng. / Okunuşu: Sperkling) İçine karbondioksit gazı enjekte edilerek yapılmış, köpüklü şarap.

  Spatburgunder
  (Alm. / Okunuşu: Speytburgunder) Pinot Noir'a Almanya'da verilen isim. Pinot Gris de Grauburgunder olarak anılır. Kelimelerin sonundaki “-burgunder” üzümlerin kökeninin Bourgogne olduğuna işaret eder.

  Spatlese
  (Alm. / Okunuşu: Speytleze) 'Geç toplanmış' anlamına gelen Alman terimi. Geç toplanan üzümlerle yapılan beyaz şarapları ifade etmek için de kullanılır.

  Spatlese
  (Alm. / Okunuşu: Spaytleze) 'Geç toplanmış' anlamına gelen Alman terimi. Geç toplanan üzümlerle yapılan beyaz şarapları ifade etmek için de kullanılır.

  Split
  (İng. / Okunuşu: Split) Genellikle otellerde, uçaklarda, trenlerde ve gemilerde bulunan çeyrek standart şişe şarap veya şampanya alan küçük şişe.

  Spritzig
  (Alm. / Okunuşu: Spritzig) Yarı köpüklü şarabın Almanca'daki karşılığıdır.

  Spritzy
  (Alm. / Okunuşu: Spritzi) Çok hafif karbonat hissi. Genelde genç şaraplarda görülür. Önemsiz bir kusur olarak kabul edilir.

  Spumante
  (İt. / Okunuşu: Spumante) Köpüklü şaraplar için kullanılan İtalyanca sözcük. Frizzante’nin zıttıdır.

  Sultaniye
  Ege Bölgesi’nde, özellikle Denizli ve Manisa’da yaygın olarak üretilen ve kuru üzüm olarak da kullanılan yerli üzüm türü. Çekirdeksiz ve aromatiktir. Ananas, yeşil elma aromaları ve egzotik meyva tatları taşır. Terra Sultaniye mükemmel bir Sultaniye monosepajıdır.

  Sulu
  Gövde bahsinde tattan yoksun, zayıf şaraplara denir.

  Sylvaner
  (Alm. / Okunuşu: Zilvaner) Riesling’den daha düşük nitelikli ve genellikle başka üzümlerle harmanlanmak için yetiştirilen Alman beyaz üzümü.

  Syrah
  (Fr. Okunuşu: Sirah) Bkz. Şiraz

  Şampanya
  (Fr. Champagne) Paris’in 70 mil kuzeydoğusunda bulunan, bulunduğu bölgeden adını alan geleneksel yöntemlerle hazırlanan ve sadece Chardonnay, Pinot Noir ve/veya Pinot Meunier üzümlerinden yapılan köpüklü şaraptır.

  Şarap
  Üzüm suyunun içindeki şekerin mayalar aracılığıyla fermente edilmesi ile elde edilen alkollü içki. Kökeninin şer-ab (kötü-su) olduğu yönündeki varsayım yanlıştır. Şarab-şurub kelimeleri Arapça’da içecek anlamına gelir.

  Şarköy
  Trakya’nın güneybatısında Marmara Denizi kıyısında Tekirdağ iline bağlı ilçe. Türkiye’nin en fazla şaraplık üzüm üretilen bölgelerinden biridir. İlçenin tarım yapılabilir alanlarının sekizde biri bağlardan oluşur ve ilçede yılda 50.000 tonun üzerinde şaraplık üzüm üretilir.

  Şarköy Şarap Fabrikası
  Tekirdağ Şarap Fabrikası’na bağlı olarak 1966-74 yılları arasında açılan üç imalathaneden en büyüğünün fabrikaya çevrilmesi ile kuruldu ve diğer imalathaneler ona bağlı işletmelere çevrildi. 4 milyon litre kapasite ile hizmet vermektedir. Uçmakdere ve Hoşköy İmalathaneleri bu fabrikaya bağlıdır.

  Şili
  “Eski Dünya”ya göre şarapçılıkla çok geç tanışmasına rağmen bugün Dünya şarap piyasasının önemli aktörlerinden biridir. Şili’de şarapçılık ve bağcılık 16. Yüzyılın ortalarından sonra İspanyol Misyonerlerin çabalarıyla başlamıştır. İklimi ve coğrafyası elverişli olmasına rağmen 18. Yüzyıl ortalarına kadar misyonerlerin yetiştirdikleri birkaç tür dışında üzüm yetiştirilmemiştir. Daha sonra geleneksel Avrupa üzümleri de yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu ülkenin şansı 18. yüzyıldan itibaren dünya bağlarını büyük zarara uğratan filoksera hastalığından uzak kalması olmuştur. Şarapçılığının nispi gençliğine rağmen dünyanın kesintisiz olarak, üzüm yetiştirilen en eski bağlarından bir bölümü Şili’dedir.

  Şiraz
  En değerli kırmızı üzüm çeşitlerinden biri olan Şiraz, Fransa’nın Rhone Vadisi’nde Roma devrinden beri yetiştirilen ve baharatlı ve aromatik şarapların üretiminde kullanılan Ortadoğu kökenli klasik kırmızı şaraplık üzüm. Fransa’da Syrah ve çok tutulduğu Avustralya’da Shiraz olarak anılır. Bol tanen ve yüksek derecede asit miktarı ile öne çıkar. Genç bir Şiraz, karabiber ve mineral kokularına sahip iken, sıcak bir yıl geçirirse frenk üzümü aromalarını da alır.

  Şişman
  Tam gövdeli, olgun, zengin, tat yüklü, yüksel alkollü ve az asitli şarapları tarif etmek için kullanılır. Bu şaraplar damakta toplu, dolu dolu bir tat bırakır.

  Tafelwein
  (Alm. / Okunuşu: Tafelvayn) Sofra şarabı anlamına gelen Almanca terim. Asgari yüzde % 9-15 arası oranda alkol içerir.

  Tam
  Ağızda genişlik hissi veren şaraplar için kullanılır.

  Tam gövdeli
  Alkolü ve tadı orantılı, dilde ağırlık hissi veren şarapları tanımlar.

  Tanky
  (İng. / Okunuşu: Tenki) Genellikle tanklarda çok uzun süre bekletildiği için donuk, rutubetli bir karaktere sahip olan bayat şarapları anlatmak için kullanılır.

  Tanik
  Tanenler meyveyi ve diğer bileşenleri ezdiği için, dengelenmemiş olan şarapları tarif etmek için kullanılır.

  Tanen
  Üzümlerin kabuk ve çekirdeklerinden gelen ve kırmızı şaraplarda ağızda burukluk hissi veren madde. Tanen, şarabın yıllanmasına ve gelişmesine yardımcı olan doğal bir koruyucu olarak iş görür. Doğru oranda bulunduğunda şarabın dengesini sağlar fakat aşırı oranda bulunursa burukluk yaratır ve muhakkak meyve ile dengelenmelidir.

  Tartar
  Şarap içinde doğal olarak oluşan tortu. Tartarik asit ve potasyum bitartarat'tan oluşan, şişe veya fıçı içindeki tortuyu oluşturan zararsız kristaller.

  Tartarik Asit
  Şarapta bulunan en etkili doğal asit. “Şarap asidi” olarak da anıldığı olur.

  Tas de vin
  (Fr. Okunuşu: Tas dö ven) Restoranlarda şarap tatmak için sommelier’in kullandığı ufak, parlak, gümüş tas.

  Tatlı
  Şaraptaki şeker veya alkol gibi tatlı maddelerden kaynaklanan şekerli tadın hakim olduğu şarapları nitelendirir.

  Tatlı Şarap
  Alkol oranı %14’ün üzerinde olan ve fermantasyon sırasında ya da sonrasında alkol ilavesi yapılan şaraplardır.

  Tekirdağ
  Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara Denizi’nin kuzeyinde Trakya’da şehir. Rakı ve şaraplarıyla ünlüdür. Türkiye şarapçılığında önemli bir yer tutar. Türkiye’nin en büyük şarap ve alkollü içki üretim tesisleri bu ildedir.

  Tekirdağ Bağcılık Araştırma Ensitüsü
  1930 yılında filoksera zararlısı nedeniyle yok olan bölge bağları için bu zararlıya dayanıklı Amerikan asmaları üretmek amacıyla kuruldu. Bugün 1000 dekara yakın alanda araştırma ve üretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

  Tekirdağ İçki Fabrikası
  Türkiye’nin ilk endüstriyel şarapçılık işletmesi. 1931 yılında dönemin yöneticileri tarafından Türkiye’ye getirilen Fransız Şarap Uzmanı M. Emile Bouffart’ın raporu üzerine kuruldu. Bugün Mey İçki A.Ş.'ye ait olan fabrika 16 milyon litre şarap üretebilme kapasitesine sahiptir.

  Temiz
  Şarabın aromasında, görüntüsünde ve tadında farkedilir bir kusurun olmamasıdır. Tek başına kaliteyi ifade etmez.

  Tempranillo
  (İsp. / Okunuşu: Tempranilyo) Sağlam, kuvvetli kırmızı şaraplar üreten, iyi kalitede bir İspanyol üzümü. Adını erken olgunlaşmasından alan İspanya’nın en önemli üzümüdür. Geç budaklanıp erken olgunlaştığından yetiştirmesi kolaydır. Düşük asitli, düşük tanenli ve kalın kabukludur.

  Teneke
  Şarabı tattıktan sonra hissedilen madeni tat.

  Tereyağ
  Eriyen tereyağ benzeri aromaları ifade için kullanılır. Özellikle meşede yıllanmış Chardonnay gibi beyaz şaraplarda kokusu ve tadı daha fazla algılanır.

  Terra
  Türkiye’nin terroir bilinciyle üretilen şarabı. Anadolu’nun en kaliteli üzümlerinden yerinde işlenerek şişelenen Terra, Türkiye’yi yeni bir şarap kültürü ile tanıştırıyor.

  Terra Boğazkere
  Bu güçlü ve dolgun kırmızı şarap, Doğu Anadolu’nun Çermik Bölgesi’ndeki Boğazkere üzümlerinden üretilmiş, yine bu bölgedeki Elazığ Şarap Fabrikası’nda şişelenmiştir. Boğazkere; orta büyüklükte yuvarlak ve kalın kabuklu tanelere sahiptir. Adını damakta bıraktığı burukluk hissinden alan Boğazkere, kiraz, vişne, böğürtlen, karadut, kekik ve baharat aromalarına sahiptir. Gövdeli, çok yapılı, buruk ve kalıcı özellikleriyle kavların vazgeçilmezi olmaya aday bir şaraptır. Baharatlı ve acı soslu yemekler, av etleri, alaturka pizzalar, sulu et yemekleri, eski kaşar ve tulum peyniri ile mükemmel uyum sağlar. Uygun koşullarda 8-10 yıl kadar olgunlaştırabileceğiniz bu şarabı, 17-19°C’de içmenizi tavsiye ediyoruz. Yüzde13 oranında alkol derecesine sahiptir.

  Terra Öküzgözü
  Orta dolgun gövdeli bu aromatik şarap, Elazığ bölgesi’nde yetişen en seçkin Öküzgözü üzümlerinden yerinde üretilmiş ve şişelenmiştir. Öküzgözü üzümü, ismini iri, yuvarlak ve koyu renkli tanelerinden alır. Bu üzümler yetiştirildikleri bölgede bulunan Elazığ Şarap Fabrikası’nda tazeliklerini yitirmeden şaraba dönüştürülürler. Karadut, olgun kiraz, menekşe, ahududu aromalarına sahip, damakta kalıcı ve hafif buruk tat bırakan yumuşak içimi ile vazgeçemeyeceğiniz bir şaraptır. Bonfile tipi etler, soslu et yemekleri, sert-sarı peynirler, etli, peynirli ve çok baharatlı olmayan pizzalarla mükemmel uyum sağlar. Uygun koşullarda 6-8 yıl kadar olgunlaştırabileceğiniz bu şarabı, 17-19°C’de içmenizi tavsiye ediyoruz. Yüzde13.5 oranında alkol derecesine sahiptir.

  Terra Öküzgözü-Boğazkere
  Bu aromatik şarap, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yetişen ve Anadolu’nun birbiriyle en uyumlu kırmızı şarap üzümleri olarak kabul edilen Öküzgözü-Boğazkere üzümlerinden üretilmiştir. Yapılı, kalıcı, kırmızı meyvemsi, aromatik, dolgun ve hafif tanenli özellikleriyle olgunlaştırılmaya uygun bu şarap yerinde üretim sayesinde Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinin gerçek karakterlerinin şişeye yansıdığı en mükemmel örnektir. Av etleri, sert peynirler, ızgara ve soslu etlerle mükemmel uyum sağlar. Uygun koşullarda 6-8 yıl kadar olgunlaştırabileceğiniz bu şarabı, 17-19°C’de içmenizi tavsiye ediyoruz. Yüzde13 oranında alkol derecesine sahiptir.

  Terra Sultaniye
  Bu sek beyaz şarap, Denizli Bölgesi’nde yetişen, çekirdeksiz ve aromatik Sultaniye üzümlerinden üretilmiştir. Burunda ananas, yeşil elma, citrus aromaları, damakta ise taze egzotik meyve tatları bırakan ferahlatıcı ve içimi rahat eşsiz bir Sultaniye örneği. Deniz mahsulleri, tavuklar, Uzakdoğu sosları ile hazırlanmış egzotik yemekler, meyve ve meyveli tatlılarla mükemmel uyum sağlar. Bu şarabı 6-8°C’de içmenizi tavsiye ediyoruz. Yüzde12.5 oranında alkol derecesine sahiptir.

  Terroir
  (Fr. / Okunuşu: Teruar) Bağ alanı ve çevresindeki coğrafi, topoğrafik, iklimsel özellikleri, toprağın yapısını, güneşle ilişkisini hep birden tanımlamak için kullanılan Fransızca terim.

  Thief
  (İng. Okunuşu: Tiif) Tanktan veya fıçıdan şarap örneği almak için kullanılan metal veya camdan boru biçiminde alet.

  Tılsım Beyaz
  Hafif gövdeli ve serinletici bu sek beyaz şarap, Trakya Bölgesi’nin Semillon, Denizli Bölgesi’nin Sultaniye ve Ürgüp’ün Emir üzümlerinden üretilir. Zengin yeşil elma ve narenciye aromalarına sahip, diri, dengeli ve yumuşak içimli bir şaraptır. % 12 alkol içerir. Deniz mahsulleri, beyaz soslu makarna, ızgara tavuk, balık ve salatalarla uyumludur.

  Tılsım Kırmızı
  Orta dolgun gövdeli bu aromatik kırmızı şarap, Trakya Bölgesi’nin Cinsault, Gamay üzümleri ve Doğu Anadolu’nun Öküzgözü-Boğazkere üzümlerinin harmanından üretilir. Kiraz, olgun erik, orman meyveleri aromalarına sahip yumuşak ve entegre tanenli, zarif bir şaraptır. % 12,5 alkol içerir. Kırmızı et, sert-sarı peynirler, domates soslu makarnalar ve pizzalarla uyumludur.

  Tılsım Roze
  Bu içimi rahat şarap, Trakya Bölgesi’nin Papazkarası ve Denizli’nin Çalkarası üzümlerinden üretilir. Çilek reçeli ve frambuaz aromalarının hakim olduğu diri, içimi hoş ve zarif bir şaraptır. % 12,5 alkol içerir. Baharatlı yemeklerle, salatalarla, pizzalarla, somon ve yengeç gibi deniz ürünleriyle uyumludur.

  Tirage
  (Fr. / Okunuşu: Tiraj) Şampanya ve köpüklü şarap üretiminde şişelemeyi anlatmak için kullanılan terim. Kelime anlamı “çekmek”tir.

  Tocai Friulano
  (İt. / Okunuşu: Tokay Frulyano) Özellikle İtalya’nın Friuli-Venezia Giulia bölgesinde yetiştirilen çiçeksi ve aromatik beyaz şarapları olan üzüm cinsi. Tokay şarapları ile bir ilgisi yoktur.

  Tokaj
  (Mac. / Okunuşu: Tokay) Dünyaca ünlü tatlı, beyaz, Macar şarabı. Furmint üzümlerinden yapılır.

  Topraksı
  Topraklı aromalar “Küflü” ve “Topraksı” olmak üzere ikiye ayrılırlar. Şarabın aromasını zenginleştiren olumlu bir özelliktir. Humuslu, mineral, ıslak yaprak, ahırsı ve tozlu aromalar bu kategoriye girmektedir.

  Tortu
  Fermantasyon sonrasında fıçı ve tankta kalan ya da yıllandırılan şaraplarda biriken çökelti. Genellikle ölü maya hücrelerinden ve küçük üzüm parçalarından oluşur.

  Toscana
  (İt. / Okunuşu: Toskana) Orta İtalya'nın ünlü şarap üretim bölgesidir. Özellikle kırmızı şarapları ünlüdür.

  Trockenbeerenauslese
  (Alm. / Okunuşu: Trokenberenovzleze) Almanya’nın Pradikat sisteminde yasal olarak belirlenmiş, hasat zamanından sonra geçkin, buruşmuş, asil küfe maruz kalmış üzümlerden elde edilen yüksek kalitedeki beyaz şarap kategorisidir.

  Trebbiano
  (İt. / Okunuşu: Trebiyano) İtalya orijinli beyaz şaraplık üzüm. Fransa'da 'Ugni Blanc' olarak tanınır. Elde edilen şarapları yıllanmaya elverişli olup, soğuk içilmelidir...

  Trocken
  (Alm. Okunuşu: Trokın) 'Sek' anlamına gelen Almanca bir terimdir.

  Ugni Blanc
  (Fr. / Okunuşu: Unyi Blan) Bkz. Trebbiano

  Ullage
  (Fr. / Okunuşu: Ulij) ) Kötü mantarlama sonucu veya doğal olarak şarabın şişe içinde azalmasıdır. Boşluğun fazla olması oksitlenmeye sebep olabilir.

  Uzunluk
  Şarabı yudumladıktan sonra aroma ve tadın damakta kaldığı süredir. Ne kadar uzun süre kalıyorsa şarap o kadar iyidir.

  Ürgüp
  Kapadokya Bölgesinin en önemli merkezlerinden. Nevşehir'in 20 km doğusunda ilçe. Erozyonun meydana getirdiği ve peribacası olarak tanımlanan doğal oluşumların yoğun olarak yer aldığı bir bölgedir. Yeraltı yerleşimleri, taşlara oyulu kiliseleri ve yöreye özgü Emir üzümleriyle ünlüdür.

  Ürgüp Şarap Fabrikası
  1943 yılında imalathane olarak kurulmuş, daha sonra fabrikaya dönüştürülmüştür. Yörenin özgün taşlarının yöresel tekniklerle kazılması ile kurulan özel kavlara sahiptir. Doğal mahzene sahip ender şarap fabrikalarından biridir. Kayra'nın Buğu şarapları bu fabrikada üretilmektedir.

  Üzüm
  Şarabın hammaddesi. Latince adı Vitis Vinifera olan asma bitkisinin meyvesi. Şeker, mineral, A ve B vitaminleri bakımından zengindir. Üzüm şarapla birlikte yendiğinde aromanın ve tadın keskinliğini hafifletir.

  Valpolicella
  (İt. / Okunuşu: Valpoliçella) İtalya'nın kuzeydoğusunda, Veneto bölgesinin, Verona kentinin kuzeyinde yer alan ve sek, meyvemsi, kiraz aromalı kırmızı şaraplarıyla ünlü bir şarap üretim bölgesidir.

  Valtellina
  (İt. / Okunuşu: Vatellina) İtalya'nın kuzeybatısında, Lombardy bölgesinde, İsviçre sınırında kendine özgü mikrokliması olan şarap bölgesi. Kırmızı şaraplarıyla ünlüdür.

  Vanilya
  Genellikle meşede dinlendirilmiş şarapta oluşan aromalardan biridir.

  Varyetal
  (İng. Orijinal: Varietal) Tek bir üzüm türünden üretilen şarap. Monosepaj olarak da bilinmektedir.

  Vendange
  (Fr. / Okunuşu: Vendenj) Fransızca’da rekolte anlamına gelmektedir.

  Vendimia
  (İsp. / Okunuşu: Vendimya) İspanyolca’da rekolte, hasat anlamına gelmektedir.

  Vendemmia
  (İt. / Okunuşu: Vendemya) İtalyanca’da rekolte anlamına gelmektedir.

  Veneto
  (İt. / Okunuşu: Veneto) İtalya'nın kuzeydoğusunda, Adriyatik Denizi kıyısında şarap bölgesi. Venedik ve Verona gibi ünlü şehirler bu bölgededir. Genellikle beyaz şarap üretimi yapılmaktadır.

  Verdicchio
  (İt. / Okunuşu: Verdiçyo) Genellikle hafif gövdeli, gevrek, sek şarapları olan beyaz şaraplık İtalyan üzümüdür. İsmi, İtalyanca yeşil anlamına gelen “verde” kelimesinden türetilmiştir.

  Vermut
  (İng. Vermouth) Çeşitli baharatlarla kokulandırılmış, genellikle aperatif olarak içilen veya kokteyllerde kullanılan alkolle güçlendirilmiş şarap. İsim pelinotunun Almancası olan wermut kelimesinden türetilmiştir.

  Vernaccia
  (İt. / Okunuşu: Vernaçya) Genellikle taze, sek beyaz şarapları olan tarihi İtalyan üzümüdür. Sardunya Adası’nda ve Toscana’da yetişen iki tipi vardır.

  Vigneron
  (Fr. / Okunuşu: Vinyeron) Fransızca’da üzüm yetiştiricisi, bağcı anlamına gelmektedir.

  Vignoble
  (Fr. / Okunuşu: Vinyobl) Fransızca’da üzüm bağı anlamına gelmektedir.

  Vignoles
  (Fr. / Okunuşu: Vinyole): Amerika'nın doğusunda çokça kullanılan, beyaz şaraplık melez üzüm. Fransız Uzman J. F. Ravat tarafından üretilen üzüm “Ravat 51” adıyla da anılır.

  Vin
  (Fr. / Okunuşu: Ven) Fransızcada Şarap.

  Vina
  (İsp./ Okunuşu: Vina) Üzüm bağının İspanyol dilindeki karşılığı.

  Vin de Paille
  (Fr. / Okunuşu: Ven dö paye) Saman üzerinde bir süre kurutulan üzümlerden yapılan bir çeşit tatlı şarap. Üzümlerin suyu çekilirken şeker oranları artar.

  Vin de Pays
  (Fr. / Okunuşu: Ven dö peys) Fransa’da şarap üretimini denetleyen ve garanti altında tutan kategorilerden biridir. Diğer kategorilere göre Vin de Pays bölgeleri daha esnektir.

  Vin Doux Naturel
  (Fr. / Okunuşu: Ven du natürel) Konyak katılarak güçlendirilmiş tatlı Fransız şarabı. Anlamı “doğal tatlı şarap”tır.

  Vinho Verde
  (Port./ Okunuşu: Vino verde) Portekiz’in kuzeybatısında yeralan Minho'da üretilen özel bir Portekiz şarabı. Tam kelime anlamı ise 'yeşil şarap' tır. Bu isim şarabın rengine değil, tazeliğine işaret etmektedir.

  Viniculture
  (İng. / Okunuşu: Vinikalçır) Şarap yapımı ve bu konudaki araştırmalar, çalışmalardır.

  Vintage
  (İng./ Okunuşu: Vinteyc) Üzümlerin yetiştirildiği ve şarabın yapıldığı yılı ifade eder. Ürün, mahsul, rekolte anlamında kelimedir.

  Viognier
  (Fr. / Okunuşu: Vionye) Fransa'nın Rhone Vadisi'nde yaygın olan beyaz şaraplık bir Fransız üzümüdür.

  Vita vinum est
  (Lat.) Latince “Yaşam şaraptır” anlamına gelmektedir.

  Viticulture
  (İng. / Okunuşu: Vitikalçır) Üzüm yetiştirme, bağcılık ve bu konudaki araştırmalar, çalışmalardır.

  Vitis Vinifera
  (Lat. Okunuşu: Viti Vinifera) Üzüm yetiştirmek için kullanılan asma bitkileri ailesinin Latince adıdır.

  Volatil
  Şarabın aşırı asitli olma durumuna denir.

  Wein
  (Alm. / Okunuşu: Vayn) Almanca’da şarap anlamına gelmektedir.

  Yağlı
  Düşük asit ve yüksek gliserin kombinasyonu nedeniyle, bir bakıma yağ gibi olan, damakta kaygan bir his bırakan şaraplar için kullanılır. İyi nitelikteki Chardonnay’de ve geç mahsül tatlı şaraplarda karşılaşılabilir.

  Yakıcı
  Yüksek alkol nedeniyle damakta yakıcı bir etki bırakan şaraplara denir. Sadece Portekiz tarzı şaraplarda kabul edilebilir. Diğerlerinde kusur olarak görülür.

  Yapı
  Şarabın asit, tanen, alkol, meyve gibi unsurlarının ve tadının tamamını kapsayan kavramdır.

  Yapraksı
  Yaprağı anımsatan yeşil aromaları tanımlar. Orman kokuları arasında sınıflandırılır. “Islak yaprak” olarak da anılır.

  Yokluk
  Şarabın içindeki meyve tatlarının yokluğu, belli belirsiz olması. Asit, tanen ve meşe, meyve tatları üzerinde baskın olduğunda şarap kendini geliştiremez. Bu durumdaki şaraplara silik de denir.

  Yumuşak
  Pürüzsüz, yumuşak dokulu, damakta yuvarlanan, ağızda ipeksi bir his bırakan şaraplar için kullanılır. Şarabın dokusundan bahsedilirken: yumuşağın zıttı sert değil; pürüzlüdür.

  Yuvarlak
  Dokusu pürüzsüz, kusursuzluk hissi veren, iyi gelişmiş şaraplar için kullanılan terimdir.

  Zengin
  Cezbedici gövdesi, tadı ve bukesi olan, damakta tokluk yaratan şaraplar için kullanılır.

  Zinfandel
  (Okunuşu: Zinfandel) En çok Kaliforniya'da üretilen kırmızı şaraplık üzüm çeşididir.

 4. #4
  Prof. Dr.
  Üyelik tarihi
  10 Feb 07

  Mesajları
  2724
  Konuları
  54
  Eklentileri
  14
  Kredisi
  763
  Harcanan
  0
  Kalan
  763

  Standart Cevap: ŞARAP SÖZLÜĞÜ

  ellerine saaaaaaaalık

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  19 Jun 07
  Yaş
  34

  Mesajları
  13
  Konuları
  0
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5

  Standart Cevap: ŞARAP SÖZLÜĞÜ

  teşkkürler güzel paylaşım..şarap seven birisi olarak ilgimi çekti dorusu

 6. #6
  Doç. Dr.
  Üyelik tarihi
  22 Feb 07

  Mesajları
  2419
  Konuları
  515
  Eklentileri
  144
  Kredisi
  7213
  Harcanan
  0
  Kalan
  7213

  Standart Cevap: ŞARAP SÖZLÜĞÜ

  Teşekkürler mezrap sayende şarap kültürümüzde artmış oldu

 7. #7
  Prof. Dr.
  Üyelik tarihi
  10 Apr 07

  Mesajları
  3367
  Konuları
  892
  Eklentileri
  172
  Kredisi
  8614
  Harcanan
  0
  Kalan
  8614

  Standart RE: ŞARAP SÖZLÜĞÜ

  valla sağol yaaa güzel olmuş

 8. #8
  Yrd. Doç. Dr.
  Üyelik tarihi
  30 Mar 07

  Mesajları
  1775
  Konuları
  582
  Eklentileri
  96
  Kredisi
  4814
  Harcanan
  0
  Kalan
  4814

  Standart Cevap: ŞARAP SÖZLÜĞÜ

  parmaklarına sağlık

 9. #9
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  16 Oct 08

  Mesajları
  1
  Konuları
  0
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5

  Standart Cevap: şarap sözlüğü

  süper yardımcı oldun bana thx

 10. #10
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  12 Feb 09
  Yaş
  35

  Mesajları
  21
  Konuları
  10
  Eklentileri
  5
  Kredisi
  255
  Harcanan
  0
  Kalan
  255

  Standart Cevap: şarap sözlüğü

  tesekkurler

Benzer Konular

 1. Kalite Sözlüğü
  Kalite Kontrol ve Depolama forum içinde, yazan tby
  Yorum: 1
  Son Mesaj: 15-02-2008, 22:28
 2. HİJYEN SÖZLÜĞÜ
  Hijyen ve Sanitasyon forum içinde, yazan ayşegül
  Yorum: 2
  Son Mesaj: 18-12-2007, 14:14
 3. Şarap Terimleri Sözlüğü
  Alkollü ve Alkolsüz İçecekler forum içinde, yazan engineer
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 19-09-2007, 14:40
 4. mutfak sözlüğü
  Sektörel Pratik Bilgiler forum içinde, yazan Gülsel ŞEN
  Yorum: 2
  Son Mesaj: 10-09-2007, 12:33
 5. şarap
  Alkollü ve Alkolsüz İçecekler forum içinde, yazan Gülsel ŞEN
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 24-08-2007, 11:07

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed