7 sonuçtan 1 ile 7 arası
Ağaç Şeklinde Aç7Beğeni
  • 3 gönderen Busra Timur
  • 3 gönderen
  • 1 gönderen

Konu: Sigortam Yüksek yatırılıyor

Yeni Üye syma25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    28
    Konuları
    15
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Sigortam Yüksek yatırılıyor

Kolay gelsin Arkadaşlar
    Bir fabrikada istihdamı zorunlu personel olarak çalışıyorum. Sigortam çok yüksek yatıyor 2500 e yakin. Sizin de boyle mi??
    Müdür bey bu kadar yüksek yatmasinın sebebi işten ayrılınca bana TAZMİNAT vermemek için olduğunu söyledi ne alakası var dedim içimden
    Maaşımın yuksek görülmesinden dolayı böyle sigorta değil mi? Sizde durumlar nasıl yardımlariniz için teşekkürler...

Yeni Üye

Mesajları
    86
    Konuları
    19
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55

Standart Cevap: Sigortam Yüksek yatırılıyor

Alıntı syma25 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kolay gelsin Arkadaşlar
    Bir fabrikada istihdamı zorunlu personel olarak çalışıyorum. Sigortam çok yüksek yatıyor 2500 e yakin. Sizin de boyle mi??
    Müdür bey bu kadar yüksek yatmasinın sebebi işten ayrılınca bana TAZMİNAT vermemek için olduğunu söyledi ne alakası var dedim içimden
    Maaşımın yuksek görülmesinden dolayı böyle sigorta değil mi? Sizde durumlar nasıl yardımlariniz için teşekkürler...
    Olması gereken miktar bu. İZP sözleşmesi yaptığınızda sigortanız maaşınız üzerinden yatar. Bu tarz sözleşmelerin olmadığı yerlerde genellikle sigortanız asgari ücret veya asgari ücretten biraz fazla şeklinde yatırılır. Bu durum ise meslekteşlarımız için sıkıntı yaratmaktadır. Son dönemde SGK bu tarz durumları engellemek için çalışmalar yapmakta...

Kısacası mevcut durumunuz olması gerektiği gibidir, aksi yanlıştır. Ayrıca, bu durum yüzünden tazminatınızı TAM alırsınız. Müdürünüz ya saf ya da bu işi bilmiyor. Ya da sizi saf gördüğü için kandırmaya çalışıyor.
    alperen ekinci, Çiğdem Coşkun ve syma25 bunu beğendiler.

Mesajları
    28
    Konuları
    15
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Alıntı Busra Timur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Olması gereken miktar bu. İZP sözleşmesi yaptığınızda sigortanız maaşınız üzerinden yatar. Bu tarz sözleşmelerin olmadığı yerlerde genellikle sigortanız asgari ücret veya asgari ücretten biraz fazla şeklinde yatırılır. Bu durum ise meslekteşlarımız için sıkıntı yaratmaktadır. Son dönemde SGK bu tarz durumları engellemek için çalışmalar yapmakta...

Kısacası mevcut durumunuz olması gerektiği gibidir, aksi yanlıştır. Ayrıca, bu durum yüzünden tazminatınızı TAM alırsınız. Müdürünüz ya saf ya da bu işi bilmiyor. Ya da sizi saf gördüğü için kandırmaya çalışıyor.
    Birşey daha sorucam size BU verilecek olan tazminatı ben kendi isteğimle ve sözleşme zzamanı gelmeden işten cıkarsam alabiliyor muyum yoksa sadece işyeri sahibi işten çıkardığında mi alabiliyorum.
    Mudurum işi bilmiyor diyelim...

Yazılım ve Tasarım Uzmanı Sorumlu Yönetici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    177
    Konuları
    22
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    111
    Harcanan
    0
    Kalan
    111

Birşey daha sorucam size BU verilecek olan tazminatı ben kendi isteğimle ve sözleşme zzamanı gelmeden işten cıkarsam alabiliyor muyum yoksa sadece işyeri sahibi işten çıkardığında mi alabiliyorum.
    Mudurum işi bilmiyor diyelim...
    Son dönemde bir değişiklik olmadıysa (malum hergün yeni birşeye uyanıyoruz ) tazminat durumu şu şekilde:
    İhbar ve kıdem tazminatı vardır. Sizin işten ayrılmanız veya işten çıkarılmanıza göre farklılıklar olur.

İhbar tazminatı:
    a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,
    b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,
    c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,
    d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra
    iş aktiniz sona erer. Eğer firma sizi bu zaman zarfında çalıştırmak istemeyip çıkarmak isterse buna tekabül eden parayı hezabınıza yatırıp sözleşmeyi direkt fesh eder. Örnek vermek gerekirse maaşınız 3.000 TL olsun. Dördüncü ayınızda işten çıkarılırsanız ya iki hafta daha çalıştırıp iş arama imkanı sunulur yada 1.500 TL ödenerek direkt işten çıkarılırsınız. İş arama imkanı için iki hafta boyunca günlük iki saat ücretli izin verilmesi zorunludur.

Durum tam tersi de olabilir yani siz işten çıkmak istersiniz. Bu durumda ihbar hükümlerini siz sağlamanız gerekmektedir.

Kıdem tazminatı:

Geçerli olan 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14'üncü maddesine göre, 4857 sayılı İş Kanunu çerçevesinde çalışanlar işverenlerinden kıdem tazminatı alabilir. İlgili yasada 7 hal belirtilmiştir:

• İşverenin haklı bir sebep olmadan işten çıkartması
    • İşçinin haklı bir sebeple işi bırakması
    • Erkek çalışanların askerlik için işi bırakması
    • Emekli olmak amacıyla işçinin işi bırakması
    • Emeklilikle ilgili diğer şartları tamamlayıp, emeklilik yaşını evinde beklemek amacıyla işçinin işi bırakması
    • Kadın işçinin evlendikten sonraki bir yıl içinde işi bırakması
    • İşçinin ölmesi

Bu belirtilen hallerden herhangi birisinde, her çalışma yılına işçinin bir brüt maaşı tutarında kıdem tazminatı ödenir. Umarım açıklayıcı olmuştur.
    hi_axy07, syma25 ve Busra Timur bunu beğendiler.

Mesajları
    28
    Konuları
    15
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Durum tam tersi de olabilir. Yani siz işten çıkmak istersiniz. Bu durumda ihbar hükümlerini siz sağlamanız gerekmektedir.

Bir yerde okumuştum işten siz isteyerek çıksanız dahi tazminat verilecek diye ama yukarıda cevabınızdan yaptığım alıntiya bakılırsa Bu durumda sozleşmem dolmadan işten çıkarsam ben onlara tazminat ödeyeceğim gibi görünüyor

Yazılım ve Tasarım Uzmanı Sorumlu Yönetici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    177
    Konuları
    22
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    111
    Harcanan
    0
    Kalan
    111

Durum tam tersi de olabilir. Yani siz işten çıkmak istersiniz. Bu durumda ihbar hükümlerini siz sağlamanız gerekmektedir.

Bir yerde okumuştum işten siz isteyerek çıksanız dahi tazminat verilecek diye ama yukarıda cevabınızdan yaptığım alıntiya bakılırsa Bu durumda sozleşmem dolmadan işten çıkarsam ben onlara tazminat ödeyeceğim gibi görünüyor
    Bakın tazminat durumlarını karıştırmayın. İhbar ve kıdem tazminatı farklıdır. Başka bir iş bulduğunuzda veya keyfi iş bırakmanız durumunda kimse size tazminat ödemez. Aksine siz tazminat içeriklerini uygulamakla yükümlü olursunuz.
    Diyelimki yemek sektöründe görevlisiniz ve üst düzey bir firmada iş teklifi aldınız. Yaklaşık 4 aydırda burada çalışıyorsunuz. Kıdem tazminatı konusu zaten tartışılmaz (en az 1 yıl çalışılması gerekmekte). Bu durumda ihbar tazminatı sadece işlenir. Bu durum içinde sizin 2 hafta boyunca işinize devam etmeniz gerekmekte. Bu zaman zarfında ilgili yemek firması yeni bir İZP çalışanı alımı yapar.
    syma25 bunu beğendi.

Mesajları
    28
    Konuları
    15
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Alıntı Sorumlu Yönetici Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bakın tazminat durumlarını karıştırmayın. İhbar ve kıdem tazminatı farklıdır. Başka bir iş bulduğunuzda veya keyfi iş bırakmanız durumunda kimse size tazminat ödemez. Aksine siz tazminat içeriklerini uygulamakla yükümlü olursunuz.
    Diyelimki yemek sektöründe görevlisiniz ve üst düzey bir firmada iş teklifi aldınız. Yaklaşık 4 aydırda burada çalışıyorsunuz. Kıdem tazminatı konusu zaten tartışılmaz (en az 1 yıl çalışılması gerekmekte). Bu durumda ihbar tazminatı sadece işlenir. Bu durum içinde sizin 2 hafta boyunca işinize devam etmeniz gerekmekte. Bu zaman zarfında ilgili yemek firması yeni bir İZP çalışanı alımı yapar.
    Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Son olarak ta
    Benim işten çıkma durumum keyfi değil gibi aslında şöyle çalıştığım fabrikada hoş olmayan şeyler var ve benim buna göz yummam isteniliyor. Bende buna razi gelemem bu durumda ne yapmam gerek. Sözleşme iki tarafında onayıyla fesh edilebilir mi