Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
23 sonuçtan 11 ile 20 arası
    Lisans Üye

Mesajları
    277
    Konuları
    14
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cvp: sizce gıda denetimini kim yapmalı

Tuana hangi firmada başlıyorsun ??????????

Yeni Üye

Mesajları
    1
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

bence haklısınız. gıda denetimlerinin yeminli olması gerekiyor

Ön Lisans Üye

Mesajları
    175
    Konuları
    62
    Eklentileri
    16
    Kredisi
    818
    Harcanan
    17
    Kalan
    801

Değerli arkadaşlar, Gıda denetimlerinin hangi mekanizmada olamsı gerektiği konusunda ben bir çok arkadaşa katılmıyorum. Bunları sizlere açıklamak istiyorum;
    1. Tarım Bakanlığı-Özel İl idareleri ve/veya Yerel Yönetimler( Belediyeler); 1995 tarihinde 560 KHK ( daha sonra ve güncel Kanun olan 5197 Sayılı Gıda Kanunu) çıkmadan önce gıda denetimlerinin nasıl yapıldığı ve hangi kurumun yetkili olduğu belirsizliklerle doluydu.Kısacası çok başlılık vardı. Sağlık bakanlığı Tarım Bakanlığı ve Belediyeler yılardır. Denetimi bir türlü kimin yapacağına karar veremediler. Yetki ve denetim sistemi bir türlü rayına koyamadılar. Ardından bence olumlu bir gelişme oldu 2004 Yılında 5179 Sayılı kanun çıktı. Kanun en azından Yetkiyi tek mercide topladı. Bu sevindirici bir gelişme; nedeni ise Denetimin adresi ve yetkisi kimde olduğu belirlenmiş suçu kimse kimseye atma şansı ortadan kalktı. Ama Kanun öyle açıklarla doluydu ki maalesef nereye çekseniz oraya yorum yapabilirsiniz. İşte bunun diğer bir sonucu Ankara Çankaya Belediyesi Tarım Bakanlığına dava açtı; 10 İdare Mahkemesi kararı ile Tarım Bakanlığından Gıda Sicil ve Çalışma İzni belediyelere devredildi. Sonuç ne oldu arkadaşlar, tekrar yetki kargaşası tekrar Gıda denetiminde gerileme gelinen nokta bu oldu. Belediyeler bunu sadece sıradan bir ruhsat, izin gibi gördüler yapılan işlemleri. Kısacası: Gıda Denetimlerinin tek elde toplanması çok başlılığı ortadan kaldırılması mantıklı.
    2. Bu Gıda Denetimlerinin Yerel Yönetimlere devredilmesi sonucu ise, Öncelikle Gıda denetimlerinin hiçbir kaygısı olmayan ve özerk yapıda olması gereken bir kurum niteliğini taşıması gerekiyor. Yerel Yönetimler seçimlerle gelen ve oy kaygısı taşıyan partilerden oluştuğunu çok iyi biliyoruz. Türkiye’de ise bu durumun nasıl yürüdüğünü hepimiz çok iyi biliyoruz. Kısacası Gıda Denetimlerinin Yerele devri çok mantıklı bir iş değil sonuçta kim gelirse gelsin bu birilerine rant olarak geri dönecektir.
    3. Yeminli Gıda Müşavirliği ise çok hassas bir konu bunu alt yapısının iyi hazırlanması bu müşavirliğin nasıl denetleneceği hangi kurum tarafından denetleneceği, Müşavirlik sisteminin ne özelliklere sahip olması gerektiğini iyi belirlemek gerekiyor. Bir Sempozyumda Tarım Bakanlığın’da ikici isim olan bir yetkili ile konuşma şansımız oldu. Kendisine Müşavirlik nasıl olacak diye sorduğumda net olarak cevap alamadım. Kaygılarımı ilettim. Kendisi ise bunun alt yapısının oluşturulacağından bahsetti. Ama bana kaygı veriyor. Kısacası: Müşavirlik işi gerçekten zor ve uzun vade de yapılması gerekiyor. Sanırım en son çıkan kanun da bunu işaret ediyor: Yeminli gıda müşavirliğini..
    4. Gıda Müşavirliğini sanırım Laboratuarlar ve Kriterlere uygun olan Kuruluşlara verilecek ve bunlar ise Mühendis istihdam edecekler. Bence Mühendisi özlük haklarını korumadan özel şirket mantığında çalışarak…
    5. Sonuç olarak Bence Gıda Denetlemesi Tarım Bakanlığında kalmalı denetçi sayısını artırarak ve gerekli iğleştirmeler yapar sonu bir kısmını çözebilir. UNUTMAYALIM ARKADAŞLAR; HERŞEYDEN ÖNCE SAĞLIK GELİR buda SAĞLIKLI VE GÜVENLİ GIDADAN GEÇER…
    Herkese iyi çalışmalar

Yüksek Lisans Üye feraset - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    933
    Konuları
    295
    Eklentileri
    19
    Kredisi
    1070
    Harcanan
    9
    Kalan
    1061

mahir yazdıklarına katılmamak gerçekten elde değil. bu iş belediyelerle veya mevcut yapısıyla Tarım Bakanlığı ile yürümez. Tabi ki son karar merci Tarım Bakanlığı olmalı. Ama onlar da şu an eleman alımlarıyla bu ihtiyacı karşılamaktan çok uzaklar. Gıda Müşavirliği konusunun ise öyle tepeden inme şekilde değil iyi incelenip tam altyapısı oturtularak getirilmesi iyi olacaktır. inşallah beklediğimiz gibi gelişmeler olur.

Ön Lisans Üye

Mesajları
    175
    Konuları
    62
    Eklentileri
    16
    Kredisi
    818
    Harcanan
    17
    Kalan
    801

Umarım feraset, Tüm çabalarımız ve beklendilerimiz bu yönde olmalı, yoksa kısa dönemli çözümlerle veya vaatlerle çözülmez. Herşeyden önce ayakları sağlam yere basan bir sistem olmalıdır.

Yeni Üye

Mesajları
    20
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cevap: sizce gıda denetimini kim yapmalı

Konusunda ihtisaslaşmış birimlerin yapması en güzeli olacaktır. Tarım il md bünyesindede olabilir. İhtisas sahibi olduklarından es geçtikleride en az olacaktır. Belediyelere girince işin şekli değişiyor. Bence belediyenin işide değil bu.

Onursal Üye solway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    0
    Kalan
    276

belediyenin elinde çirkinleşir, muhalefeti tasfiye hareketine döner o iş
    denetime parti yandaşları da gelir.atraksiyon bol olur.hele beldelerdeki taşlı sopalı kavgalar, kafaya sandalye atmalar fln süper olur.
    aslında denetim dediğin tam da böyle olmalı.denetlediğin adamın azını burnunu kırıcaksın ki bir daha yaramazlık yapmasın.
    küçükken ebevyn denetimlerimde yediğim dayaklar süperdi..dayağı yer rahatlardım.şimdi ise, efenim tutanakmış imzaymış bir de "bey" filan diyolar.denetlediğin adama bey mi denirmiş.o kadar beyefendiyse ne denetliyorsun.
    ayrıca "peki bu tutanağı imzalarım ama sana çok fena dalmak istiyorum" diyen genç müteşebbislere de anlayışla yaklaşılmalı bence.
    bazen denetimde adil olmak beklenmedik kötü sonuçlar doğurabiliyor. üniversitedeyken bir kulüb(dernek) kuruluşunda yer almıştım.denetleme kuruluna seçildim.bir seçim yapıldı.sandık başındayım.oy kullanmaya bizim solcular geç kaldı.bizim solcular diyorum cunku kendim de solcuydum. (sürü şeklinde toplanarak gelmişler ondan geç kalmışlar )
    adam kayıracak değildim ve onlara oy kullandırtmadım.
    oy kullanamayan bu grup seçimden gergin bir şekilde hatta böğürerek ayrıldı. dönüş yolunda ise sağcı bir grupla karşılaşınca sağlı sollu çok güzel denetlemişlerdi birbirlerini...olaylar 2 gün sürmüştü...
    konu denetim olunca özel kurumlara hiç güvenemiyorum.onlar da işi kitabına uydurup parayı toplama derdinde olabilir.denetleyeceğin adam, parayı alacağın adam olmamalı, patronun olmamalı(bkz.sorumlu müdürlük komedyası)
    tarım bakanlığı ise önce denetleyeceği kriterlere bir karar versin.her sene mik. kriterler tebliği değişiyor.bu işin bi standardı yok mu?
    misal, geçen yıl beni cır cır eden x bakterisi bu yıl etmeyecek mi, ya da küfler artık mikotoksinler salgılamayacak mı? yoksa bu minik canlılar sizin takkeli tüccarlarınızdan bazılarının işlerini mi bozuyor?
    bence bu kriterlerin bu kadar kolay değişmesi caiz değil.denetimi, diyanet işleri başkanlığı dini hükümlere göre yapsın.en azından kod sabit olur.

Yeni Üye brugge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    22
    Konuları
    4
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Çok geniş yapılandırmalar içeren bir konu. Bunda tek suçlu bence devlet de değil. Sorumlu yönetici olan arkadaşlarımız da işe gitmeyerek meslek ahlakını kötüye kullanıyor. Bu imza atayım paramı alayım gerisine karışmayayım mantığının getirdiği sonuçlar sektörümüz için olumlu sonuçlar doğurmuyor. Bence Sektörde ne kadar meslek varsa havuz oluşturulup bu da belli alanlarda spesifikleştirerek adil şekilde dağıtılmalı. Bu Havuz Meslek Odalarının üyelerinden adil şekilde ve ihtiyaca göre en azından vekil öğretmenlik gibi stajyer bir modelle başlatılmalı.

Veterinerler, Zooteknistler,Su Ürünleri Mühendisleri,Bitkisel Üretimciler hepsi bizim sektörümüzün ayrı aşamalarındaki parçaları, Bugün özel sektörde çalışıyoruz,yarın kısmet olursa kendi işimizi kurarsak hepsi birer beraber çalışacağımız kişiler olacak. Bu kavgaları bırakıp ortak, yapıcı herkesin adil şekilde yararlanabileceği bir her ilde lokalize olacak gıda denetleme Heyeti Modeli oluşturulmalı, bence. Bu heyet içerdiği multidisipliner yapıyla kendi içinde kendini de eğitebilmeli. 'Hep ben yararlanayım başkası ne olursa olsun' larla da yanlış yapmış oluruz. Birbirimizin niteliklerinden değişik deneyimler paylaşmak dururken hep tartışma üstünlük kavgası bunlarla horoz dövüşü yapıyoruz, birbirimizi kazanmak pek çok şey kazanmak varken hep kaybetmeye yönelik savaşlar açıyoruz.

Yeni Üye beyazzambak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    55
    Konuları
    26
    Eklentileri
    6
    Kredisi
    314
    Harcanan
    7
    Kalan
    307

Kesinlikle gıda denetimi Tarım Bakanlığı'nca yapılmalı..

Belediyeler konusunda genel olarak bütün arkadaşlara katılıyorum..Gıda Müşavirliği de bizim ülkemiz için böyle bir yapı çok ham olgunlaşmamış, altı doldurulmadan girişilirse sonuçları çokta iç açıcı olmayacak bir yapı...Üstelik bildiğim kadarıyla da böyle bir yapı AB'nin gıda denetim sistemine de aykırı..onlarda da yetki tek elde Tarım Bakanlığı gibi bir kurumca yapılıyor...
    Biraz düzeltmeyle Tarım Bakanlığı bu işi gayet iyi yürütür diye düşünüyorum..sorunumuz denetçi sayımızın yetersiz oluşu.....

Yeni Üye Tugberk CANCI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    1
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Kesinlikle devlet nezninde özel sektöre devredilmeli yada koordineli olarak birlikte çalışmalar yürütülmeli.Ülkemizde daha sık denetime ihtiyacımız var ancak bu konuda uzman arkadaşlarımızın sayısı oldukça yetersiz.

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon