Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
23 sonuçtan 11 ile 20 arası
    Yüksek Lisans Üye

Mesajları
    794
    Konuları
    130
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    263
    Harcanan
    0
    Kalan
    263

Standart RE: Sizce Gıda Mühendisiliği eğitimi nasıl olmalı?

Eğitim sistemi her kademede yanlış zaten, ilkokuldan başlayarak. Üniversiteler arasında bile farklılık gösteriyor. Bildiğim kadarıyla ODTÜ, İTÜ gibi teknik okullar mühandislik fakültesinden olduğundan derslerin büyük çoğunluğu mekanik, gıdanın özüyle ilgili dersler az, benim gibi ziraatten mezun olanlar her iki hem teknik hem ziraatsal gıdayı ele alanlar dersler var. Ama tabiki dediğiniz gibi bunlar da yeterli değil, bizi iş hayatındaki konulara tam hazırlamıyor, hatta kalite ile aldığımız dersler bile yeterli değil, bunun üstüne paralar verip kurslara gidiyoruz, halbuki uygulamalı olarak haccp gibi konular bize öğretilebilir. Hazırlık sınıfı olmayan bir çok üniversite var, mesleki ingilizce dersleri yok. Uygulama dersleri daha ağırlıkta olmalı ve her sene staj yapmalıyız bence, ya da bolbol teknik geziler olmalı.

Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2730
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Standart Cevap: Sizce Gıda Mühendisiliği eğitimi nasıl olmalı?

Evet işte istediğim bu şekilde net öneriler. bu önerileri en sonunda bir araya toplayıp bu eksik kalan yönlerimiz için neler yapabiliriz ona bakmalıyız

Prof. Dr.

Mesajları
    2724
    Konuları
    54
    Eklentileri
    14
    Kredisi
    763
    Harcanan
    0
    Kalan
    763

bizde haccp dersi vardı şimdi ing hazırlıkla beraber ing eğitime de geçildi herşey çok kötü deil yani ilerleme var aynı zamanda bizde mühendislik ağır basıo baya bi ama teknoloji derslerimizde yoğun bi şekilde verilio

Ön Lisans Üye pissyengec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    104
    Konuları
    6
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    255
    Harcanan
    0
    Kalan
    255

Ben de çok düşünmüşümdür bu yazdıklarınızı. Mesela özel bir yemek şirketinde çalışıyordum ve gıda mühendisleri orada angarya işler dışında iş yapmıyorlardı. Neden çalıştırılıyorduk peki tamamen ihale şartı. Oysa gıda mühendisleri evraklarla uğraşmak yerine üretimde olmalı. Fabrikada ya da laboratuarda çalışmalı. Ama çok azı böyle yapıyor. Bu da zannediyorum ücretten kaynaklanan bir durum. Umarım herşey bir gün düzelir.

Ön Lisans Üye

Mesajları
    112
    Konuları
    6
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    105
    Harcanan
    4
    Kalan
    101

kesinlikle katılıyorum şu an bende yemek şirketinde çalışıyorum tamamen ihale şartı başka bir şey değil

Yeni Üye

Mesajları
    48
    Konuları
    9
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Merhaba. Bende bir yemek şirketinde çalışıyorum. Ama işi bilmeyen ve lokantacılıktan bu işe başlayan bir patronum var. Allah'a(c.c) şükür 21 Mart günü ayrılıyorum.Neyse
    1)Bana göre yabancı dil şart. Bizim PAÜ'de yoktu. Çok ezikliğini çekiyorum.
    2)Şu anda nasıl bilmiyorum ama bizim zamanımızda iso ve haccp'in ancak kelime anlamları öğretildi. Çok yüzeysel geçildi bu konular.
    3)Okulda iş hayatı ile ilgili dersler olmalı. Nasıl diyeyim her derste, çalışan bir Gıda Müh. davet edilmeli ve çalıştığı sektör tartışılmalı. Bence hocalarda gıda sanayi sektörünü iyi bilmiyor. Bizde proses dersi vardı ama o derslerde ancak işletmeyi kaba taslak geziyorduk ve akış şeması/üretim hakkında genel bilgiler alıyorduk. Proses derslerine ağırlık verilmeli.

Yeni Üye

Mesajları
    4
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Bu konuda benim biraz daha spesifik önerilerim olacak
    1- bilgisayar eğitimi öyle üstün körü değil iş hayatında kullanılacak office programları bakımından geniş olmalı.
    2- yöneticilk eğitimleri verilmeli(liderlik gibi)
    3- sosyal sorumluluk eğitimi verilmeli.
    4-kalite yönetimi konusunda daha spesifik davranılmalı 3. Ve 4. Sınıfta bu dersle ilgili gerçekten projeler hazırlatılmalı ve uygulamaları konusunda özel sektörden destek alınmalı.
    5-bilgi edinebilme yöntemleri hakkında eğitim verilebilmeli. Genç mühendislerin bil edinme konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığını hepimiz çok iyi biliyoruz.
    6-maliyet muhasebesi gibi daha finansal eğtimler arttrılmalı.
    7- ve her ders yılında öğrencilerin önlerini açacak sektörel deneyimleri olan mühendisler ile dirsek temasları sağlanmalı ve derslere davet edilmeli.
    8- şu konuyuda dile getirmeliyim . hocalarımızdan öğrendiğimiz binlerce teorik bilgiler var. ama şunu gördümki ; tercümelerle yada kitap araştırmları ile alınmış akademik ünvanlar sektörel bilgi kazandırmamış bir çoğuna. derslerde anlatılanlarla sektörlerin içerisindeki pratik yaşam ve uygulamalar birbirinden çok farklı bu nedenle kişilerin daha araştırmacı olması daha bi mühendis olması için gelişim eğitimleri verilmeli. en nihayetinde hepimiz işe başladıktan sonra gerçekten öğrenmeye başlıyoruz. bu da çoğu zaman yılların kaybolmasına ve kullanılmamıza neden oluyor.

Vs..vs.vs....

Lisans Üye pttszey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    346
    Konuları
    91
    Eklentileri
    21
    Kredisi
    1101
    Harcanan
    0
    Kalan
    1101

Liseden çıkıp, zincirlerini koparmış gençlerin (yani biiizzz) her şeyden önce bir hazırlık aşamasından geçmesi gerekiyor bence. Hem üniversiteye, hem şehire, hem ortama... Yani illa bir hazırlık olmalı. Bunu İngilizce Hazırlık olarak nitelendiriyorlar ama olsun. Ona da razıyım. Çünkü üniversite liseden gerçekten çok farklı ve insan ancak sene bitince tam olarak adapte olabiliyor. Tabii bu arada öğrenmesi gereken birçok şeyi de kaçırıyor. Mesleğe giriş derslerinin ilk senede verildiğini düşünürsek bu kayıp cidden büyük oluyor.
    vbseo_seo_replace_callback('vb','vBulletin','
    ',' Onun dışında, Gıda Mühendisliği birçok meslek grubunun harmanlamasıyla meydana geldiği için, hiçbir şeyi tam öğrenemiyormuşuz gibi geliyor insana. Biraz ondan, biraz bundan. Bu parça parça öğrenim sırasında öğrencilerin araştırmaya yöneltilmesi çok önemli. Bölümlere ayrılan bütçelerin kısıtlı oluşu fabrika gezilerinin, seminerlerin ','vb','. ancak 4. sınıflarda uygulanmasına neden oluyor. Bu tür "Gerçek"lerin ilk sınıftan itibaren verilmesi şart. Bu biraz da öğrenci talebiyle ilgili.')
    ',' Dersler modomod not tutulmakla öğrenilmiyor. Aktif öğretim sistemi denen o şey uygulanmalı. Soru - cevap, sunum, rapor ','vb','. Bu hem kişiyi araştırmaya yöneltir hem de ister istemez çoğu bilgisayar programını da öğrenmesini sağlar.')
    ',' Gıda mühendisleri, araç mühendisi değil her şeyden önce. İşimiz çoğu, mühendislikten farklı olarak, daha çok "insan"la... Seçmeli sosyal dersler (bilmiyorum her okulda var mı buna benzer bir şeyler) arkeoloji, sanat tarihi ','vb','. yerine, halkla ilişkiler, iletişim, yöneticilik becerileri gibi cidden "sosyal" dersler olmalı.')
    ',' Stajlar daha etkin kontrol edilmeli. 3. sınıfa kadar bilinçlenmeyen öğrenciyi zorla bilinçli hale getirmek gerekiyor, nasılsa mezuniyetten sonra dua ederiz (: Naylon staj, kopi peyst staj raporları ','vb','. kaçak yapılanmaya izin verilmemeli. Burada da sanırım danışman hocalara çok iş düşüyor.')

Gıda sektörü, teknolojisi çok çabuk değişen, gelişen şeyler. Hepimiz görüyoruz kalite sistem revizyonlarının nasıl sık yapıldığını, yasaların, AB uyum süreçlerinde nasıl değiştiğini. Ama bu konularda herhangi bir ders yok. Gıda mühendisliğinin sanki devlet ya da yasayla hiç alakası yokmuş gibi varsayılıyor. Oysa ne kararlar alınıyor....

Daha çok yazarım ama sıkıldınız siz okumaktan (:

Onursal Üye phryne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    488
    Konuları
    36
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    572
    Harcanan
    0
    Kalan
    572

ben çanakkale mezunuyum, giriş senem okulun 10. yılıydı ve gıda mühendisliğinin de sanırım 3. senesiydi. çok çok eksikliklerle başladık. doğru düzgün dersler oturmamıştı, laboratuvar oturmamıştı. bizim son sene büyük lab.a geçtik. 3 sene boyunca tüm sınıf tek lab.a sığamadan 15 günde bir dönüşümlü girdik derslere...

eksik dersler tabi ki vardı. misal yöneticilik dersi; bizler bir aşçıvbaşı gibi 15 yaşında çıraklıktan yetişmiyoruz, direkt yönetici başlıyoruz. deneyimsiz olunca da inanılmaz sıkıntılar yaşanıyor.

lab. derslerinde uygulama eksikliği çok var, bir lab.da çalışsam elim ayağıma dolaşır muhtemelen...

bunun dışında et, süt, özel gıdalar teknolojisi var. lakin hazır yemek dersi yok? sınıfım 40 kişiydi neredeyse yarımız cateringde çalışıyoruz. ne iş yapacağımı doğru düzgün bilemeden girdim bu işe. ki hazır yemek sadece catering de değil, restorant, otel... mutfak bilgisi gerekiyor bir sürü sektörde.

haluk12'ye katılıyorum yazdıklarında; bence özel sektör de destek verir buna. misal bir öğrenci gelse yardım istese bir iki hafta burada staj yapmasını sağlarım. yeter ki mezun olunca sıkıntı çekmesin, mutfak bilgisi edinsin diye.

bir de seçmeli dersler çok çok olmalı. misal gastronomi... şu damak tadımı eğitene kadar (ki hala eğitmiş sayılmam) çektiğim çileyi anlatamam...

Ön Lisans Üye mataaimasho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    121
    Konuları
    55
    Eklentileri
    12
    Kredisi
    605
    Harcanan
    0
    Kalan
    605

Doğru gıda mühendisini aşçı sananlar!!! çok fazla sayıda.Gıda mühendisinin ne iş yaptığını bilmeyenlerde fazla. Gıda teknikeriyim fakat gözlemlediğim kadarıyla söyleyeyim okulda öğretilenlerin yeterli olmadığını sadece bilgilerin verildiği pratiklerin de laboratuarda deney yaparak sağlanıldığını düşünürsek yeterli değil.Bu tek üniversite içinde geçerli değil eğitim sistemi çekirdekten bozuk.
    İnsanlar ilkokul lise üniversite okuyor mezun oluyor iş hayatına atılınca afallayıp kalıyor.Öğrencilerin bilgilerinin çok geniş olduğunu varsayalım. Pratikte ve uygulamada zayıf olduğu görülüyor.Bu da yine eğitim sisteminden kaynaklanan bir sorun
    Tabi buradaki sorunda tek eğitim değil öğrencilerin payının da büyük olduğunu düşünüyorum.Öğrenci derslerime gireyim sınavlarımı geçeyim mezun olayım sonra gerisi kolay diye düşünüyor yani dersi geçmek için okuyor onca sene .Ya sınavı geçemezsem ya sınıfta kalırsam diye bir psikolojik baskı var öğrencinin üstünde eğitim sisteminin bozuk olduğundan kaynaklanıyor bu da.
    Sonuçta herşey öğrencide bitiyor eğitimin dört dörtlük te olsa zayıf bir eğitim de alsan yaşadığın ülkende eğitim sistemin bu yani değişmiyor o zaman hayatta kalmak istiyorsan sen değişeceksin sürekli kendini yenileceyeksin geliştireceksin.

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon