Sayfa 3/3 İlkİlk 123
23 sonuçtan 21 ile 23 arası
    Yeni Üye sensewitch - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    75
    Konuları
    8
    Eklentileri
    4
    Kredisi
    222
    Harcanan
    2
    Kalan
    220

Standart Cevap: Sizce Gıda Mühendisiliği eğitimi nasıl olmalı?

Şu anki eğitim ve iş hayatı arası uçurum gibi gözüküyor bana, işe hakim olabilmek ve öğrenebilmek için uzunca bir sürenizi orada o işi bizzat yaparak geçirmeniz gerekiyor. Siz o kişilerle beraber çalıştığınızda bu sefer sizin yaptığınız iş unutuluyor. Bu raddeden sonra sen burda çok şey öğrenirsin evde güzel güzel yemek yaparsına dönüyor olay Bu konudaki sorunu aşmak için genel ve uygulanabilir teknoloji dersleri vermekte yarar var diye düşünüyorum. Mesela ne olabilir mühendislik dersleri alınır, fakat teknoloji derslerinde genel uygulamalar ve şu anki teknolojiler ve bu teknolojileri kullanan firmalar konu edilebilir. Teknik geziler işlenen gıda teknoloji dalları ile alakalı ve sıklıkla düzenlenebilir. Staj kesinlikle her sene olmalıdır ve staj öncesi staj raporu içeriğinde ilgili teknoloji hocası ile belirlenen konular ve projeler hazırlanabilir. Böylece stajdaki öğrenci; burada nelere dikkat etmesi gerektiğini, nasıl bir yol takip etmesi gerektiğini bilerek girer işletmeye. Böylece staj süresi boyunca paketleme ünitesinde kolileme yapmaz gerçekten mesleki olarak birşeyler öğrenebilir. Yoksa şu anki gibi yığma ve akılda kalmayacak milyarlarca bilgi kafa karıştırıp saçmalamaktan başka işe yaramaz diye düşünüyorum.

TKY, ISO, BRC ve diğer sistemlerin kurulumunda dikkat edilecek hususlar üzerinde durulup basamak basamak sistemin oluşturulması ve uygulanışı anlatılabilir projelendirilebilir. Hatta bu sistemlerin fayda ve endişeleri tartışılabilir. Konular uygulanabilir şekliyle işlense eminim mesleğe daha gerçekçi yaklaşabiliriz.

Lisans Üye rosemant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    264
    Konuları
    68
    Eklentileri
    15
    Kredisi
    791
    Harcanan
    0
    Kalan
    791

Okullar kesinlikle TKY konusunda eksik.
    KKN nedir nasıl belirlenir? FMEA nedir? anlatılmıyor.
    Hazır yemekle ilgili hiç birşey yok zaten, denildiği gibi bu sektörde çalışan sayısı gitgide artıyor.
    Biz farklı olarak otel ve yemek fabrikaları hijyeni diye bir ders aldık bu bile çok yetersizdi.
    Üretim maliyetleri ile ilgili uzman bilgi verilebilirdi örneğin girdi fiyatlarına zam geldiğinde stoktaki malzeme ile finansal kıyaslama yapsak bence fena olmazdı. Ben cateringte çalışırken maliyet hesaplıyordum excel tablosu ile
    Çok çok iyi seviyede dil eğitimi verilmeliydi ve profesyonel yöneticilik öğretilmeliydi çünkü mezun olunca orta düzey yönetici olarak işe başlıyoruz!!!

Yeni Üye

Mesajları
    3
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

2008 yılında mezun oldum ama aldığım eğitimin yeterli olmadığını anlamam sadece saatler aldı. bence 4 yıllık öğretimin en az 2 yılı fabrika ve imalathanelerde olmalı böylelikle hem tecrübe hemde sektör seçimi kolay olur

Sayfa 3/3 İlkİlk 123