8 sonuçtan 1 ile 8 arası
    Yeni Üye

Mesajları
    18
    Konuları
    3
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Sizce Türkiye de Gıda Mühendisi Sayısı Yeterlimi

Arkadaşlar bugün elime öss kılavuzu geçti ve baktım bi senede kaç gıda mühendisi mezun oluyo diye 1530 çıktı.gerçi bu kontenjan uzatanlar yada bırakanlar oluyo ama yinede bişeyler anlatıyo bu sayı.aslında 75 milyonluk ülkede normal şartlarda az ama durumumuz ortada.bu şartlarda bu sayı fazla bence. siz ne derseniz ???

Prof. Dr.

Mesajları
    2724
    Konuları
    54
    Eklentileri
    14
    Kredisi
    763
    Harcanan
    0
    Kalan
    763

Standart Cevap: Sizce Türkiye de Gıda Mühendisi Sayısı Yeterlimi

üretici bilinçli olsa daha çoğumuza ihtiyaç duyulur tabiki hatta sadece üretici diil tüketici de tabiki bi de belki sektörlere yönelik eğitim arttırılıp yani gerçekten ülkenin ihtiyacı olan gıda müh. yetiştirilebilir

Prof. Dr.

Mesajları
    3367
    Konuları
    892
    Eklentileri
    172
    Kredisi
    8614
    Harcanan
    0
    Kalan
    8614

aslında ihtiyaç var arkadaşlar yani yavaş yavaş da olsa bir bilinçlenme var hem üreticide hemde tüketicide tüketici bir sorun olduğunda artık gıda mühendisiniz nerde diyor sorunumu ona anlatayım diyor amaaaaaa birde madalyonun öbür yüzü var kiiii diğer meslek gruplarına da bizim haklarımızın verilmesi işte sorun burda yatıyor.....

Yeni Üye

Mesajları
    70
    Konuları
    7
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    262
    Harcanan
    0
    Kalan
    262

Zaten 1530 un içerisinde % 35-40 civarında kalifiye eleman var. Bu gözönüne alınırsa bu sayı Türkiye genelinde çok yetersiz.

Ar. Gör. Uğur MARANGOZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    1330
    Konuları
    434
    Eklentileri
    83
    Kredisi
    4281
    Harcanan
    0
    Kalan
    4281

Standart RE: Sizce Türkiye de Gıda Mühendisi Sayısı Yeterlimi

Aslında sayının yetersizliğinden çok başka sorunlar var. Çünkü eğer bir meslekte eğer sayı yetersiz ise çalışan arkadaşların çalışma koşullarının çok iyi olması gerekiyor. Bu iyi koşullar, iyi bir maaş ve işyerindeki konumu gibi. Ama baktığımızda şu an, odanın belirlediği ücretin altında çalışan arkadaşlar var. Hatta çalıştığı işyerinde gıda mühendisinin yapması gerekmeyen bir sürü iş yapıyor. Burada gıda mühendisinin sayısının yetersizliği değil de bence sistemin yetersizliği var. İş imkanı oluşturmazsan, birileri bir başkasının işini yapmaya kalkarsa, işverenlere alternatif bol olduğundan gıda mühendisi çalışma koşulları yukarıda yazdığım gibi olur.
    Ben tabi ki isterim gıda mühendisi sayısı çok olsun. Olsun ama bu gıda mühendisleri gerçektende firma için aranan adam olmalı,gıda mühendisinin alternatifi yine bir gıda mühendisi olmalı. Yalnızca firma, çalışma izni,veya bu tarz evrakları almak için gıda mühendisinin diplomasına ihtiyacı olmamalı. Her aşamada ihtiyacı olmalı.
    Bu konuda eminim herkesin söyleyeceği çok şeyi vardır. Bende daha fazla uzatmayayım.
    Gıda mühendisi sayısı yeterli(mi) bu şartlarda bilmiyorum....

Yüksek Lisans Üye goncuali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    780
    Konuları
    266
    Eklentileri
    65
    Kredisi
    3262
    Harcanan
    0
    Kalan
    3262

Bende devlet ve eğitim hususunda konuya değinmek istiyorum. Ülke nüfusuna göre Gıda Mühendislerinin sayısı az. Ancak eğitim yeterli değil. Eğer ki ülke kendi ihtiyaçları ve gelişimi için eğitim noksanlığı yaşarsa bugün içerisinde bulunduğumuz vahim durum ortaya çıkar. Yani bu mezunların sayısı bu şartlar altında bence çok. Geçen sene 14, bu sene 17 yeni üniversite açıldı. Şuan üniversitesi olmayan il sayısı 6 ( ya da 8 tam hatırlayamadım). Peki devlet bu üniversiteleri açarken istihdamı hiç düşünüyor mu? Tabi ki hayır. Bu sene sayısı bir elin parmakları kadar Gıda Mühendisi aldılar. Ben Nevşehirliyim. Kendi şehrime bakarak konuşuyorum. Nevşehirin 6 ilçesi var, peki Nevşehirde çalışan (Tarım İl Müdürlüğünde) Gıda Mühendisi ihtiyacı ne kadar? Sadece denetçi olarak bence en az 10 Gıda Mühendisi çalışması lazım. Bunun bir de lab. kısmını düşünürsek, bu sayı 20 ye çıkar. Nevşehirin nüfusu 360000(tamamı). Gelin şimdi siz bu devletin açtığı üniversitelere memleketimiz kalkınacak diye sevinin. Olayın bir de şu boyutu var. Bugün İsviçre yle Türkiye de ki üniversitelerin yıllık yayın (akademisyenlerin) sayısı neredeyse eşit(isviçre biraz önde). İsviçredeki üniversite sayısı SADECE 2, Türkiye deki üniversite sayısını söylemiyorum Bu durumda hala üniversite açıp özelleştirmenin max. olduğu bir durumda meslekleri öldürmenin nasıl bir açıklaması olabilir ki? Acil önlem almaları lazım. Gün geçtikçe Gıda Müh. lerinin önü açılıyor deniyor. Hiç alakası yok. Mesleğimize sahip çıkalım.

Yeni Üye

Mesajları
    41
    Konuları
    7
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

ben bişi öğrenmek istiyorum her sene kaç tane gıda mühendisi devlete iş buluyorrrrr

Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2730
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

"her sene" yaklaşımı bile beni mutlu etmeye yetti

keşke her sene olsa...
    devlet ne zaman kadro açarsa, açtığı kadrolara veteriner ve ziraat mühendileri talan etmeyip bize de birşeyler kalırsa ona göre kadro açılır.

Gıda konusu Tarım Bakanlığındanalınıpta ayrı bir genel müdürlük bünyesinde olmadığı sürece ne yazık ki bu iş böyle devam edecek. Daha yetkileri bile tek elde toplayamamışken, gıda genel müdürlüğü için çok çalışmamız lazım...