5 sonuçtan 1 ile 5 arası
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 2 gönderen BLACKEAGLE-BJK
  • 1 gönderen alperen ekinci

Konu: Soğuk hava deposu - proje yardım

Yeni Üye

Mesajları
    3
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Soğuk hava deposu - proje yardım

Merhaba, Kocaeli Üniversitesi Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim bitirme projesi olarak soğuk hava deposu projesi aldım. Takıldığım noktalar var. Forumda güzel örnekler var soğuk hava deposu için ama benim kendi depoma has sorularım var. Yardım edebilecek biri var mı acaba ?

Onursal Üye BLACKEAGLE-BJK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    223
    Konuları
    46
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    170
    Harcanan
    0
    Kalan
    170

Standart Cevap: Soğuk hava deposu - proje yardım

Soruları paylaşırsanız yardımcı olmamız kolaylaşabilir...
    alperen ekinci ve Çiğdem Coşkun bunu beğendiler.
    "Gökyüzü KARTALındır!"

Yeni Üye

Mesajları
    3
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Kocaeli ilinde Elma depolamak istiyorum. Boyutlandırmayı kendim yapmak istiyorum. Hazır bir depodan boyut almak istemiyorum. Elma için ön soğutma odası ve uzun süreli soğuk muhafaza odası yapmak istiyorum. Depo boyutlarını bir türlü ayarlayamadım en başta takıldım kaldım. Günlük yükleme miktarını nasıl belirlemem gerek. Bunun için günlük giriş çıkışı belirlemek istiyorum. Projenin başında takıldım. Hesaplamaları çok rahat yapabileceğime inanıyorum. Aslında olay bunları belirlemekte bitiyor galiba. Yardım edebilecek biri varsa telefon numaramı veya mail adresimi verebilirim.

Onursal Üye

Mesajları
    94
    Konuları
    6
    Eklentileri
    4
    Kredisi
    218
    Harcanan
    0
    Kalan
    218

Merhaba, soğuk hava deposu için öncelikle kuracağınız yerin iklim şartları ve zemin etüdü önemli. İklim koşullarına göre panellerden ya da duvardan gerçekleşecek ısı transferini hesaplayıp soğutma tekniğini seçmeniz lazım. Zeminin nem yükü ya da su kaynağına olan derinlik anlamındaki uzaklığı hesaplamada önemli yer tutar. Deponun maksimum kapasiteli kullanıldığında hacim olarak dağılım nasıl olacak, evaporatör seçimi ve hava sirkülasyonu nasıl gerçekleşecek, depo içerisinde hava akış hızı hesaplaması gibi parametreler depo boyutlandırması yapılırken dikkat edilmesi gerekn hususlardır. Elma depolama için neden bir ön soğutma deposuna gerek duydunuz anlayamadım, şahsi düşüncem gerek olmayan bir proses. Günlük yüklemeler yapılırken depo ortamına dahil olacak ısı yükü bilinmeli, depoda var olan soğuk havanın % kaçının bu yükü karşılayacağı hesap edilerek gerek partiler halinde gerekse bir bütün olarak depoya dahil edilmeli. Isı transferi ve soğutma teknikleriyle ilgili kısa bir araştırma sıkıntınızı giderir gibi.
    Çiğdem Coşkun bunu beğendi.

Yeni Üye

Mesajları
    3
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim. Ama duvarlardan gelen ısı kazancını hesaplamam ilk olarak deponun boyutlarını bilme gerek. Isı transfer yüzeyinin alanını bilmiyorum. Boyutlandırmasını yapamadım zaten. Hesaplamaları yapabileceğime inanıyorum. Isı kazancını hesaplamam için ilk önce boyutlarını bilmem gerek. Bunun için ilk önce depolanacak elma miktarına göre boyutlandırma yapmam gerek sanırım. Benim sorunum burada başlıyor. Günlük giren çıkan elma sayısını nasıl hesaplayacağımıda bilmiyorum. Isı transferi ve soğutma teknikleriyle ilgili araştırma yaptım. Ön soğutma odası, elma tarladan toplandıktan sonra muhafaza odasına girerse ısı yükü muhafaza odası için çok fazla olur diye okudum. Bunun için ilk önce bir ön soğutma odasından muhafaza sıcaklığına yaklaştırılmalı diye düşündüm.