Sayfa 1/3 123 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 10 arası
Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni

Konu: Süte KOSTİK atılması

Yeni Üye

Mesajları
    68
    Konuları
    25
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    455
    Harcanan
    0
    Kalan
    455

Standart Süte KOSTİK atılması

Merhaba arkadaşlar,
    Sizlerle paylaşmak istediğim konu, süte pH ayarlaması için kostik atılması. Bunu sadece derste hocamız tarafından bir uyarı olarak gördüğümü ve mümkün olabileceğini sanmadığımı söylemeliyim. Ancak bu olayla bariz bir şekilde karşılaşmak beni çok şaşırttı.

Kostiğin insan teninde meydana getirdiği yaralar malumunuz ki bunu süt ile tüketmek acaba nelere yol açabilir tahmin edebilirsiniz. Ayrıca bu uygulamanın sırf firma sahibinin aldığı bozuk!!! sütleri (pH'ı düşük) kurtarmak için yapılması, üç kuruşluk kar için insan sağlığının hiçe sayılmasını gözteriyor. Sadece patronlar değil bu uygulamayı yapan ve kendi iş durumunu sağlama almak isteyen meslektaşlarımız da pay sahibi bu durumda.

Bilemiyorum ben mi fazla tepki gösteriyorum ama çalıştığım fabrikada bunu uygulayan tekniker arkadaşla yaptığımız tartışma ve iş sahibi ile karşı karşıya kalmanın sonunda istifa ettim. Bunu konuştuğum tarım ilçe müdürü de konuya gayet pişkin yaklaşarak P.'da da yapılan bir şey olduğunu söyledi.

Sizin bu konudaki görüş ve bilgileriniz nelerdir. Paylaşırsanız sevinirim.

Onursal Üye Figen YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2125
    Konuları
    317
    Eklentileri
    58
    Kredisi
    3081
    Harcanan
    0
    Kalan
    3081

Standart Cvp: Süte KOSTİK atılması

İsmailcim bu konuyu mesleki yardımlaşma ve tartışma bölümüne taşıyorum

Bu konuda çok haklısın, ben de geçen yıl bi ara yemek sektörüne el atmıştım ve temizlikte kullandığım kimyasalları temin ettiğim firmanın sahibi benden kostik hakkında bilgi istemişti, hayırdır diye sordum, süt işletmelerine süt temin eden kişilerin kendisinden ısrarla kostik istediklerini söyledi ben de senin gibi şok olmuştum

Kostiğin kullanımı kesinlikle yasal değil diye biliyorum, ama nasıl oluyorda bu kadar rahat kullanılıyor onu da anlayamıyorum, senin de dediğin gibi işletme sahiplerinin ve sorumlu yöneticinin bu işte payları var sanırım. Ben 2,5 ay kadar kurumsallaşmış bir süt fabrikasında çalıştım, günlük 250 ton süt işliyorduk ama gelen her tırdan numuneler titizlikle alınıyor ve inceleniyordu kostik şüphesi olanlar kabul edilmiyordu.
    Bilinçsizlik mi ticari kaygılar mı, umursamazlık mı bilemiyorum ama söylenecek tek kelime var pessss

Ön Lisans Üye

Mesajları
    171
    Konuları
    47
    Eklentileri
    4
    Kredisi
    205
    Harcanan
    0
    Kalan
    205

Süt ve ürünlerinde kostik kullanımı tabii ki yasal değil. Bunu genellikle yaz aylarında, kapasitesinin üstünde çalışan ve vardiyalı üretim yapan orta ölçekli işletmeler yapıyor. Bildiğiniz gibi uygun şartlarda elde edilmiş çiğ sütün pH değeri 6,60 civarında, eğer bu değer 6 ya kadar yaklaşmış bulunursa asidite daha hızlı bir şekilde artmaya başlar. İşte bu durumda pH değerini sabitlemek için son çare olarak işletmeciler soda ve kostik kullanımına başvurmak ister. Halbuki soda ve kostik kullanımı son üründe acılıklara yol açar ve işletmeciyi kurtarmaz. Aynı sebeplerden daha önce ben de sorun yaşamış ve sonunda da istifa etmiştim. Nedense bunların üzerine gitmek meslektaşlarımız arasında dahi "fazla idealist yaklaşım" olarak yorumlanır olmuş. Firmamızın karlılığını arttırmak ve ekonomik zararlara yol açmamak tabiiki görevimiz, ancak bu mevzuatlara uygun olmayan durumlara göz yummamızı gerektirmez. Sorunu kaynağından çözmek gerekir, süt sağımından fabrikaya kabulüne kadar geçen aşamalardaki yüzlerce sorunu ve yanlış üretim planlamalarını gözden geçirmek gerekir. Bunun için de işverenin açık görüşlü olması şart. Vs., vs...

Ön Lisans Üye BÖGÜRTLEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    201
    Konuları
    71
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

ben bole bısey olabılcegını sanmıyorum yanı pınarın bole bırsey yapacagını orası cok buyuk bır ısletmeme sureklı denetımler oluyor bole buyuk bır fırma goze almaz ısmını karalamayı ama dedıgın gıbı kostık katan fırmalar varsa gercekten cok yazık bunlara alet olan meslektaslarımızın elını yuregıne koymasını ıstıyorum cok hasas bır konu sen haklısın arkadasım ayrıca bu duyarlılıgınddan dolayıda senı tebrık edıyorum

Ön Lisans Üye

Mesajları
    171
    Konuları
    47
    Eklentileri
    4
    Kredisi
    205
    Harcanan
    0
    Kalan
    205

Büyük ya da küçük ölçekli işletmelerin hammadde ağı o kadar küçük ve dağınık işletmelerden oluşuyor ki, bunların en azından toplama aşamasındaki aksaklıklar sırasında uygulanıp uygulanmadığını bilemeyiz. Nitekim firmalar uygun koşullarda elde edilip hemen soğutulan çiftlik sütlerine yüksek fiyat uygulaması yapmakta ve bunları özellikle üretim ve pazarlama aşamalarında daha hassas olan fermente ürünlerde ve içme sütünde kullanmaktadır. Bu durumda küçük ölçekli çiftliklerden toplanan sütlerde birçok kriteri tartışmak gerçekten zor.

Ar. Gör. tuanabelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    1194
    Konuları
    308
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1177
    Harcanan
    0
    Kalan
    1177

ben bu duruma bide antibiyotikli sütleri ilave etmek istiyorum bir arkadaşım çalışıyoda süt fabrikasında o anlatmıştı bize derslerde antibiyotikli sütlerin kullanımı olmaz diye öğretmişlerdi ama işletmelerin pek taktığı yok sanırım bu durumu kullanıyolarmış gayette bi güzel yani allah sonumuzu hayır etsin maddiyat cidden çok önem arz eder oldu

Ön Lisans Üye

Mesajları
    171
    Konuları
    47
    Eklentileri
    4
    Kredisi
    205
    Harcanan
    0
    Kalan
    205

Antibiyotikli sütlerin engellenmesi büyük oranda çiftçinin bilinçlenmesiyşe ilgili bi konu. Antibiyotikli sütler toplama esnasında ayrı olarak verilir ve firma tarafından bunlara ödeme yapılır. Buna rağmen birçok çiftçi buna dikkat etmez. Eğitimsizlik ve koordinasyonsuzlukla ilgili bişey bence. Bu konuda verimlilik birçok alanda birden koordineli olarak sağlanabilir. Veterinerlik ve Ziraat mensuplarının saha desteği olmaksızın çözümlenmesi zor olan konulardan biri..

Onursal Üye solway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    0
    Kalan
    276

Standart Cevap: Süte KOSTİK atılması

yukarida p ile baslayan bir firmanin sute kostik attigi soylenmis.baska bir arkadas buna inanmak istememiş.ben de size basharfi "ü" olan dev firmanin aynisini yaptigini soyleyeyim.o arkadas gene inanmasin.hatta bir donem o firmanin kasar peyniri, kaliptan rahat ciksin,beze yapismasin diye kaliplari kostikle sivazlattirdigini da soyleyeyim.her neyse...
    sut oyle nazik bir sey ki buyuk firma,kucuk firma,marka bilmem ne pek tanimaz.baska urunleriyle guven saglamis markalara konu sut urunu olunca guvenmeyin.
    isletme bir tonajla calismak zorundaysa o tonaj, sutun durumu ne olursa olsun istenir.yoksa firma batar.
    isletmecinin niyeti ve kapasitesi cok onemli.isletmeci ozel bir mal uretme zihniyetinde olmali ki hammaddede secici olabilsin.ayrica kesinlikle dev bir kapasiteye muhtac durumda da olmamali.

Ön Lisans Üye AlgaReN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    126
    Konuları
    24
    Eklentileri
    17
    Kredisi
    873
    Harcanan
    7
    Kalan
    866

Standart Cevap: Süte KOSTİK atılması

Arkadaşlar Süt sektörü o kadar hilelere açık bir sektör ki;ben bu kostik olayında büyük-küçük firma ayırt edemem.Gözümle görmediğim için kimseyi de suçlamak istemem.Ama bu kostik olayına gelince benim bulunduğum bölgede bundan yaklaşık 4 sene önce bir toplama merkezinde bu olayın yani süte kostik katılıp getirildiğini duymuştum ve pess dedim yani.Yalnız bu süt sektöründe özellikle eğitimin şart olduğu aşikardır.Müstahsil ve toplayıcılar bilinçlendirilmediği sürece bu tip sağlıksız olayların önüne geçmekde o kadar zor olacaktır kanaatindeyim.Allah sonumuzu hayr etsin.Bu tip hilelere göz yuman arkadaşlarımız var ise onları vicdanları ile başbaşa bırakmaktan başka yapılacak bir şey yoktur.

Yeni Üye Nureddin Zengi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    24
    Konuları
    6
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    16
    Harcanan
    0
    Kalan
    16